Skocz do zawartości
cryt

komputer się nie włącza

Rekomendowane odpowiedzi

tak jak w temacie mam duży problem z nowym komputerem, ma on około 3 tygodnie. Chodzi o to, że wczoraj wieczorem po całym dniu działania od rana podczas gry się zawiesił, chciałem zresetować ale przycisk reset nie zadziałał, więc wyłączyłem przytrzymując przycisk do włączania. chciałem go uruchomić i niby się włącza, wentylator od zasilacza się włącza, od karty graficznej też działa, wszystko wygląda normalnie ale monitor nie wykrywa komputera i idzie w tryb uśpienia, podczas zawieszenia podszedłem do komputera i powąchałem - nie było czuć żadnej spalenizny.

 

komputer:

- mobo - gigabyte 990fxa-ud3

- cpu - amd x8 fx-8120

- gpu - gigabyte radeon hd6870

- zasilacz - ocz modxstream 700W

- ram - kingston 8gb (2x4gb) 1600mhz

- chłodzenie - scythe mugen 3

 

procesor był podkręcany z 3.1 ghz do 4.2 ghz ale robiłem to kilka dni powoli, sprawdzałem temperatury i stabilność - wszystko było w porządk

nie mam możliwości podpięcia drugiego zasilacza i sprawdzenia czy by zadziałał na nim komputer ale jak już mówilem działał 3 tygodnie bez żadnego problemu, a podczas zawieszenia nie było czuć spalenizny czyli raczej nie jest nic spalone, komputera sam nie składałem, został on złożony w esc.pl

jeżeli to zły dział to proszę o przeniesienie tego tematu, proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Otwórz budę i zajrzyj do środka. Sprawdź czy coś się nie poluzowało itp.

2. Reset biosu.

3. Jak dalej nie działa to będziesz musiał po kolei eliminować podejrzane podzespoły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

otworzyłem obudowę i wydaje mi się wszystko tak samo jak działał, więc reset biosu - jak to zrobić, znalazłem taki poradnik - Resetowanie BIOS-u płyty głównej. Potem będę musiał reinstalować system i coś jeszcze czy nie ?

Jeżeli to jedynie wyjście, żeby komputer zaczął działać, jak bezpieczniej to zrobić, wyjęcie baterii czy przestawienie zworki CMOS, co bezpieczniejsze i co potem miałbym zrobić, pomóżcie proszę (:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resetować bios możesz dowolnym sposobem, nie jest to operacja ryzykowna, upewnij się tylko które zworki odpowiadają za zresetowanie ustawień biosu, a co do reinstalacji systemu nic takiego nie będziesz musiał robić chyba, że przed instalacją systemu miałeś wyłączone jakieś urządzenia płyty głównej np. zintegrowana k.dźwiękowa, wtedy system może domagać się do niej sterowników.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyjąłem baterię, odczekałem 30 minut, włożyłem tak jak było na początku i nic, dalej nie działa, wszystko jest tak samo

wyjąc jeszcze raz i odczekać godzinę, bo nie mam pojęcia co już można zrobić ?

 

wyjmę jeszcze raz na godzinę, było gdzieś napisane, że może to trwać na niektórych płytach powyżej pół godziny to zobaczę jak co się stanie po godzinie

Edytowane przez cryt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie niewiele da ta zabawa.

 

Próbowałeś na pojedynczej kości pamięci w różnych slotach, grafikę przekładałeś do innego slotu?

 

Najpewniej uwalone mobo.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

włożyłem baterię po godzinie i dalej nic, mogę coś jeszcze zrobić czy już mogę dzwonić do esc i odsyłać sprzęt po czym będę miał ten komputer za miesiąc ...

 

tak w ogóle czego to może być wina, taktowanie 4.2ghz - było stabilnie, temperatury były w porządku, zasilacz 700W, wszystkie części dobrych firm i nie działa ...

Edytowane przez cryt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm o ile pamiętam to w speedfanie albo hwmonitor coś widziałem, w zakładce od płyty głównej była temperatura coś około 55/58C w stresie, o ile poczytałem na ten temat sekcja zasilania jest przygotowana do wyskokich temperatur, może jest inaczej - przeczytałem tak w jakimś artykule na forum, i jest związana z napięciami, ja napięciami się nie bawiłem, bo czytałem o jakichś przypadkach spalonych kabli przez za duży voltage, ja zmieniałem z voltage 1.275 na 1.3 więc zmiana minimalna i raczej nie o to tutaj chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nic nie piszczy na starcie to typowanie MOBO / k.graficzna.

Zszokowany jestem nieco wiedzą użytkownika. Zabiera się za podkręcanie, a z wyjęciem baterii musi wspierać się filmami z yt i forum.

Najpierw opanować podstawy, potem jechać dalej ;-). Spalenie podzespołów komputera nie oznacza dymu w pokoju, smrodu i fajerwerków.

ps. Nie do końca wierzę w Twoje testy podczas podkręcania.

Edytowane przez kubajew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm pierwszy raz mam taki problem, że mi komputer nie działa i muszę wyjmować jakąś baterię, nigdy tego nie robiłem, testy robiłem to tylko occt po godzinie w stresie jaka max temperatura, cinebenchem wzrost wydajności jak jest na jakim taktowaniu, prime95 stabilność i jeszcze sprawdzałem napięcia + cpu-z, coretemp, hwmonitor i coś tam jeszcze było, hmm to co mogło się spalić według ciebie ?

 

Spalenie podzespołów komputera nie oznacza dymu w pokoju, smrodu i fajerwerków - wiem ale chyba jakiś inny zapach wydobywający się przez obudowę powiniennem poczuć czy nie ?

Edytowane przez cryt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba jakiś inny zapach wydobywający się przez obudowę powiniennem poczuć czy nie ?

Niekoniecznie- "palą się" pojedyńcze elementy danego podzespołu- bywa, że te najmniejsze smd, których "spalenia" ani nie dojrzysz, anie nie usłyszysz, ani nie poczujesz.

 

Obstawiam grafę- jeśli masz możliwość podłączenia innej choćby "na chwilę"- sprawdź ten trop.

 

BTW- speaker podłączony (poprawnie?- ważna biegunowość)? Nic nie piszczy, nic nie pika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że już dinozaurem jestem :).

 

Reset biosu - zworki lub bateria na pł.głównej to podstawa przy podkręcaniu. Przy przesadzeniu i zwieszce kompa pierwszą rzeczą którą robisz to powrót do domyślnych ustawień tzw. reset biosu.

 

Odczyt napięc z programów spod systemu operacyjnego/biosu/efi to niestety zbędny bajer, w celu pomierzenia potrzebny jest miernik.

Sprzęt elektroniczny jest wrażliwy na przeskok ładunku elektrostatycznego, nie porzeba wyładowania elektrycznego ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wrócić do szkoły. Przypomnieć sobie zależności pomiędzy prądem, napięciem i mocą.

 

Zerknij tu Test AMD FX-8150 - Bulldozer kontra Intel Sandy Bridge | PurePC.pl

P II x6 1100T @4GHz pobiera 345W przy 1,45V a FX 8150 przy 1,36V pobiera 385W. Jeśli pobierałby tyle samo przy niższym napięciu, znaczyłoby że musi ciągnąć większy prąd. Tutaj pomimo niższego napięcia pobiera więcej mocy a więc prąd jest znacznie większy. Myślę, że samo cpu pobiera po OC moc rzędu 200W co daje nam prądy ok 150A.

Spawarka do spawania takim prądem wykorzystuje przewody grubości palca, na płycie ten prąd jest rozdzielony pomiędzy kilka ścieżek i kilka drobnych elementów. Zapewniam Cię, jeśli dotknąłbyś radiatora sekcji zasilania CPU lub pcb od tyłu, przeszłaby Ci ochota na podkręcanie od razu.

 

Buldożery to nie są procesory do podkręcania, żrą za dużo prądu. Musiałyby mieć klemy zasilające jak przy akumulatorze samochodowym.

Można oczywiście bardziej wierzyć w cuda niż w wiedzę wyniesioną z lekcji fizyki i kręcić te procesory.

 

Wspomnę jeszcze, że w temacie w którym radziłeś się "Co kupić" odradzano Ci FX'a. Ale co my tam wiemy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...