Skocz do zawartości
poca

Jednoślady - porady, opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio śmigam swoim rowerkiem i postanowiłem zmienić łańcuch oraz pedały. Pedały są z plastiku więc się pozdzierały, a łańcuch mi się wykrzywił na jednym łączeniu i strasznie chrupie podczas szybszej jazdy. Co polecacie? Oczywiście nie chodzi mi tu o jakieś super sprzęty za ponad 100zł. Sam osobiście się na tym nie znam i zdaje się na Waszą opinię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad łańcucha - jak nie masz rozkuwacza to pożyczyć od kogoś, rozkuć stary łańcuch, "odczepić"wygięte ogniwa, pość do serwisu i poprosić o taką samą ilość ogniw z takiego samego łańcucha (jak będą chcieli kasę to jakies 2 PLN max), skuć wszystko do kupu ... i już.

 

ad pedałów - kupić z metalowymi ramkami - nie podałeś jakie masz/chcesz - zatrzaskowe, tyrystyki/trekingi, platformy - jak chcesz tanie platformy i moga być bez wymiennych pinów to zobacz Fishbone (bywają w sklepach Unibike) - tanie, pancerne ale trochę cięzkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad łańcucha - jak nie masz rozkuwacza to pożyczyć od kogoś, rozkuć stary łańcuch, "odczepić"wygięte ogniwa, pość do serwisu i poprosić o taką samą ilość ogniw z takiego samego łańcucha (jak będą chcieli kasę to jakies 2 PLN max), skuć wszystko do kupu ... i już.

Pewnie to najtańsze rozwiązanie i chyba tak zrobie. Dzięki za radę.

 

ad pedałów - kupić z metalowymi ramkami - nie podałeś jakie masz/chcesz - zatrzaskowe, tyrystyki/trekingi, platformy - jak chcesz tanie platformy i moga być bez wymiennych pinów to zobacz Fishbone (bywają w sklepach Unibike) - tanie, pancerne ale trochę cięzkie.

Szczerze to jestem kompletnie zielony w sprawach rowerowych i nie wiem sam co mam wybrać ;]. Powiedzmy tak, szukam mocnych pedałów w niskiej cenie (do 100zł), które będą się nadawały do codziennej jazdy po około 30km. Gdybym może miał jakieś pojęcie o tym wszystkim to bym postarał się bardziej opisać co mi jest potrzebne, ale niestety mam ogromne braki w wiedzy o rowerkach mimo, że lubie sobie nimi ostro pojeździć ;). Moge powiedzieć, że bardzo dobrze mi się jeździ jeśli pedały są dosyć szerokie, mam po prostu o co oprzeć nogę i w ten sposób łatwiej jest mi pedałować. Staram się poruszać w miarę turystycznie (głównie zwyczajne polskie drogi plus małe trasy po drogach leśnych), ale przy okazji nie poruszam się powoli i lubię szybszą jazdę. Jeśli można to prosiłbym o konkretny model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, musisz się zdecydować co chcesz

 

zatrzaski- te pewnie odpadają bo potrzeba buty do nich itd. - jak np te

 

Dołączona grafika

 

 

turystyki/trekingi - jak np te

 

Dołączona grafika

 

 

platformy - jak np te

 

Dołączona grafika

 

Osobiście polecam platformy razem z "trampkiem" z miękką podeszwą tworzą dosyć udany duet, tylko trzeba pamiętac żeby kupić z gwintem MTB a nie BMX (1/2") no i oczywiście żeby były metalowe nie plastiki - wymiennne/niewymienne piny to już 2go rzędna sprawa

 

A czy kupisz VP, Wellgo, FishBone, Dartmoor, BOP, ... to 1 diabeł, możesz równie szybko załapac luzy (choć jak nie skaczesz t o mało prawdopodobne) jak również zajeździć rower, a one będą nadal dobre - jak pisałem FishBone pancerne (mam 2 rok), ale problemem może być dostępność ... Za tą kase raczej na łożyskach maszynowych nie dostaniesz tylko na kulkowych (maszynowe jak zaczną łapać luzy to wiadomo zawsze można wymienić samo łożysko ...)

 

PS

I pamiętaj pinami łatwo rozciąć sobie nogę, czy "cuś" innego :rolleyes:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki! Teraz przynajmniej potrafie rozróżnić pedały ;). Tak więc zdecyduje się na jakieś platformy wg. Twojego zalecenia. W razie czego, to przynajmniej wiem gdzie się zgłosić po kolejne porady ;]. Jeszcze raz dzięki.

 

PS

I pamiętaj pinami łatwo rozciąć sobie nogę, czy "cuś" innego

Nic strasznego dla człowieka, który miał w mięśniu prawej ręki wbity kij sporej grubości na głębokość 4cm (jeszcze się połamał i nie szło go wyciągnąć bez cięcia łapy) :P. Zazwyczaj się nie wywracam na rowerku więc chyba nie będzie tak źle ;).

 

Tak na szybko, czy mam szukać pedałów na gwincie gwint 9/16"? Nie chce się przypadkiem pomylić i kupić czegoś co nie pasuje :P.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz normalne korby to tak gwint 9/16, a w BMX 1/2.

 

Popatrzyłem dokładnie na moje FishBone Bite Me i tam od środka widac słaby napis LU-313 = jak widać lecą z jednej fabryki co Wellgo, z tym że Wellgo maja polakierowane piny, a FishBone "żywy" metal i ciut więcej pinów... To w kwestii takiej że te Wellgo sa tańsze i łatwiej dostępne. Nawet fotka w poście wyżej to pewnie ten model LU-313

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś >>takiego<<. Rzeczywiście pinów po bokach jest więcej. Z racji tego, że w u mnie w mieście niczego podobnego nie kupie, a jak już to za niezlą kasę to zamówie te padały w ich sklepie. Wdzięczny jestem za czas poświęcony przez Ciebie aby mi pomóc, nie lubie strasznie zawracać komuś głowy banalnymi problemami, które jednak mnie czasami przerastają z racji braku odpowiedniej wiedzy ;).

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam problem z pedalami do mtb, na poczatku jako ze z roweru i siostra korzysta myslalem o platformach (przez mysl przeszly mi poliweglanowe dartmoor jelly, ale to raczej plastikopodobnie niz gumo wiec olewam :) bardzo niska waga to najwiekszy plus chyba, i nie szkoda jak sie rozsypia bo 40zl kosztuja), pozniej myslalem o konretniejszych platformach, dochodze jednak do wniosku ze bez spd sie nie obejdzie, szczegolnie ze mozna dorwac nakladki platformowe na nie i wtedy siostra tez pojezdzi :D ale automatycznie dochodzi koszt butow... ze 100zl robi sie 300+ :unsure: sam juz nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od 5 lat mam czerwone Wellgo i nie moge powiedzic o nich zlego slowa. Fakt, ze w pierwszym miesiacu stracilem wszystkie odblaski (po co one komu) ale nic wiecej sie z nimi nie dzieje (luzy sie pojawiaja, ale pozbycie sie ich zajmuje 5minut) wygladaja juz na mocno starte (moze pozniej wrzuce zdjecie) tak wiec w wielu miejscach czerwien zamienila sie w blyszczace srebro :P pinow nie wymienialem bo nadal sa dobre mimo iz wielokrotnie byly narazone na zdzieranie. Po przesiadce ze "zwyklych" pedalow jak na zdjeciu numer 2 musialem sie troche przyzwyczaic do trzymania platform bo trzymaja w polaczeniu z butami z dobra guma bardzo dobrze, ale gdy przeholujemy bedzie bolec! Kilka razy wbilem sobie piny w piszczel i nie nalezy to do przyjemnych uczuc, lepiej jest gdy pin przejedzie po miesku bo wbija sie na te ~5mm i nie wiem bo biologie mialem dawno, ale moze wyrywa nerwy bo nie czulem bolu, zobaczylem tylko dlugi na 15cm gleboki na 5mm bialy slad a po chwili krew, troche szczypalo ale minelo po kilku sekundach, szkoda ze krew dlugo plynela. Ogolnie polecam ale trzeba na poczatku uwazac!

 

Wiecej o tych pedalach: http://www.dh-zone.com/artykuly/wellgo_platform.php

Edytowane przez Powerslave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam problem z pedalami do mtb, na poczatku jako ze z roweru i siostra korzysta myslalem o platformach (przez mysl przeszly mi poliweglanowe dartmoor jelly, ale to raczej plastikopodobnie niz gumo wiec olewam :) bardzo niska waga to najwiekszy plus chyba, i nie szkoda jak sie rozsypia bo 40zl kosztuja), pozniej myslalem o konretniejszych platformach, dochodze jednak do wniosku ze bez spd sie nie obejdzie, szczegolnie ze mozna dorwac nakladki platformowe na nie i wtedy siostra tez pojezdzi :D ale automatycznie dochodzi koszt butow... ze 100zl robi sie 300+ :unsure: sam juz nie wiem.

SPD to świetny wynalazek. Na poczatku potrafi trochę zniechęcić (gleby) ale po przyzwyczajeniu się pokazują swoje zalety.

Jedynie z tymi nakładkami to nie najlepszy pomysł. Założone na zatrzaski Szitmano (innych nakładek nie miałem) "ustawiają" pedał zatrzaskiem do góry, a nakładką na dół. Może to być uciążliwe dla siostry.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow reed witaj z powrotem :). Ja jakoś do spd się nie mogę przekonać, nie wiem jak się sprawdzają na technicznych trasach, gdzie często trzeba się podpierać nogą. Bo zalety na długich trasach są bezdyskusyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na technicznych trasach...zależy jakich :P

Jak prujesz 50 km/h po kamulcach i stracisz równowagę to wątpię aby jeszcze udało się uchronić od upadku, nawet jadąc na platformach...prawdę mówiąc to obiło mi się o uszy, że światowa czołówka DH też śmiga w spd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jaaa, wielki, dosłownie i w przenośni : ) reed powrócił...  :) Kurde, a ja sobie ostatnio patrząc na datę mojej rejestracji na forum, m.in. o Tobie pomyślałem :D  Dobra, koniec tego OT. Wracając do tematu, czyli spd...

 

Ja sam się nad tym rozwiązaniem zastanawiam, bo w sumie, to więcej na rowerzę jeżdżę, spokojnie [ ; jeżdżę, aniżeli wariuje  :wink: chociaż na moim rowerze mógłbym sobie spokojnie na to pozwolić, ale trochę mi szkoda sprzętu, jak i siebie samego  :oops: w końcu od końca sierpnia 2k km przebite : ) więc... kurde, nie wiem sam. Obecnie mam platformy - NS Aerial i nie narzekam, ale myślę, że spd dały by mnie i nie tylko ; ) większą efektywność, w końcu mniej siły się marnuje przy spd'kach : ) Tylko trzeba się do tego przyzwyczaić - to o czym reed napisał, no i w sytuacjach awaryjnych, gdy popuszczą nam wodze fantazji jak i przełamiemy wewnętrzne bariery ; ) to wtedy może być nieciekawie, gdy rower pociągnie nas razem ze sobą, ale to już skrajne przypadki  :wink:

 

A co do DH i spd, to zależy od specyfikacji danej trasy i oczywiście preferencji danego użytkownika/zawodnika, ale z tego co się orientuję, choć mogę się mylić, ale w zeszłym sezonie '09 większa część światowej czołówki chyba na platformach śmigała... porzucając spd na rzecz butów firmy 5ten.

Edytowane przez metal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPD to świetny wynalazek. Na poczatku potrafi trochę zniechęcić (gleby) ale po przyzwyczajeniu się pokazują swoje zalety.

Jedynie z tymi nakładkami to nie najlepszy pomysł. Założone na zatrzaski Szitmano (innych nakładek sĄ JESZCZE TAKIE nie miałem) "ustawiają" pedał zatrzaskiem do góry, a nakładką na dół. Może to być uciążliwe dla siostry.

Są jeszcze takie wynalazki jak platforma z jednej a z drugiej SPD

IMO mało wygodne. szitmanowskie PD 122

Jak się zdecydujesz na SPD lub podobne to już nie będziesz chciał używać innych pedałów.

 

Na maratonach jeszcze czasem widać kogoś kto myka na platformach ale rzadko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas rozstać się ze swoim ulubionym zestawem scott plus marzocchi i kupić coś nowego.

 

Co byście Panowie polecili z przedziału cenowego 4-5k PLN (mogę nagiąć do 6k, ale niechętnie)?

 

Wymagania/oczekiwania: hardtail do półwyczynowych maratonów xc. Za czasów trenowania xc w klubie byłem miłośnikiem scottów i w sumie tak mi pozostało (nie wiem czy się nie "szarpnąć" na scale 40), aktualnie trochę wypadłem z obiegu informacji, więc może podacie mi jakieś ciekawe propozycje odnośnie innych marek i modeli (cube?).

 

Z góry dzięki za rady!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, szukam nowego roweru,

Kwota do 1400

Trekkingowy raczej

koła 28 cali z oponami terenowymi

amortyzator

 

Znalazłem na razie Giant Roam 4, jedyna wada, nie ma wentyli samochodowych, trzeba rozwiercać nowe koła...

 

Chyba że jest coś co spełni wszystkie te warunki ?

 

EDIT: zamówiony giant roam 3

Edytowane przez wirion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzyskałem odszkodowanie za potrącenie mnie przez samochód i ze zdobytych pieniędzy chciałbym złożyć nowy rower w kwocie do 5000zl. Powiem krótko, potrzebny mi wykaz części, które warto zakupić. Rama, hamulce, kierownica, siodło itp. Rower to ma być typowe MTB. Oponki mam nówki smart samy 26x2,1 więc z 200zł zaoszczędze, pod te opony musze kupić obręcze ;). Nie mam pojęcia na jaką rame się zdecydować, zresztą ogólnie nie mam pojęcia o osprzęcie rowerowym, nie znam się na markach i typach. Dobrze by było jakby udało się wrzucić jakieś hamulce tarczowe do zestawu, ale w tej kwocie pewnie będzie ciężko. Jakieś propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeździcie na hulajnogach?

 

Dołączona grafika

źródło: http://hulajnogi.istore.pl/pl/hulajnoga-razor-pro-model-czarna.html

 

taka wyczynówka nie jest droga, a wydaje się być porządna. Nie zawsze jest gdzie rower zostawić na 8h przy pracy, a hulajnogę można w plecak wsadzić i nikt jej nie zabierze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam,że pierwsza wizyta na siłowni była nieco dla mnie stresująca. Ale zdecydowałem się na trenera i było o wiele łatwiej. Polecam przynajmniej w pierwszych miesiacach zdecydować się na ćwiczenia z trenerem. Po pierwsze powie Wam jakie ćwiczenia warto jest wykonywac. Po drugie doradzi z dietą. Po trzecie nauczy jak korzystać z poszczególnych urządzeń na siłowni.
No i warto jst się odpowiednio przygotować jeśli chodzi o ubrania i buty. Warto jest kupić sobie porządne i wygodne. 
Trochę nie ten temat...
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...