Skocz do zawartości
Olbi

Płyta Główna - socket 1155

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Jako, że wcześniej istniał temat pod socket 1156, postanowiłem założyć podobny, ponieważ nigdzie nie ma niczego na forum. Potrzebuję porady odnośnie płyt głównych pod socket 1155. Jakie modele do 300 zł polecacie co spełniają owe wymogi:

1. Działają pod Linuksem, głównie Xubuntu 11.10 i wyższe jak wyjdą

2. Obsłużą procesor Intel Celeron G530 i G540

3. Będą posiadać 2-4 gniazd na pamięci, wolałbym 4 gniazda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że Linux i oszczędne CPU z czego wnoszę, że wymagania niewielkie, a to z kolei sugeruje pomysł mini-ITX'a, bo co komu wielkie i puste budy ATX ;) W takiej sytuacji polecam to. Jeśli jednak kolega planuje budowę bardziej rozbudowanego PC to polecam ten model ze względu na SATA i USB 3 oraz chłodzoną sekcję. Jednakże już za 340 zł można mieć P67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje rozumowanie jest poprawne. Mam niewielkie wymagania, jednakże chciałbym kiedyś ewentualnie rozbudować komputer o dodatkowy RAM i grafikę, tudzież procesor, jednakże ze względu na ograniczenia w budżecie jestem zmuszony na ostre cięcia. Ale nauczyłem się, żeby na płytach głównych raczej nie oszczędzać i brać w miarę rozsądne modele.

 

Ciekawe propozycje dałeś :) A co mógłbyś mi powiedzieć o tych:

ASRock H61M-GE

ASRock H61DE/SI

H61DE/S3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim H61 to kastrat i nie ma co za wiele wymagać. Swego czasu w wątpliwość poddano nawet to czy przyszłe procesory tj Ivy Bridge będą kompatybilne z chipsetem H61. Obecnie stanęło chyba na tym, że to będzie dobra wola producentów, a więc ASRock nie jest zły, bo akurat ta marka klientów rzadko olewa. Pierwsze podane mobo to typowa płytka aby działała i jedyny plus to cztery sloty dla pamięci. Numer dwa to niemal to samo tylko w formacie ATX, a pozycja numer trzy dostała dodatkowy kontroler i ma SATA III (6 Gb/s), bo Intel akurat o tym nie pomyślał : P Wcześniej polecany maluch nie jest zła opcją, bo pamiętaj, że a) na H61 i tak nie ma co myśleć o większym OC i b) obecnie RAM ma już 8GB na kość, a więc już dziś wejdzie tam 16GB RAM, a za rok pewnie i moduły większe nie będą super drogie. Natomiast druga propozycja to seria iCafe, która zawsze ma jakiegoś fiuczera i tak tutaj dostałeś USB 3.0 (dysk przenośny lub nowy pendrive? żaden problem) i SATA III (SSD na system itp) oraz lepsze radiatory chłodzące kluczowe elementy. Jeśli jednak planujesz w przyszłości zmianę na procesory z odblokowanym mnożnikiem to albo kup teraz P67/Z68 albo dokonaj zakupu pod kątem "aby działało", a za zmianą CPU pójdzie w przyszłości zmiana płyty na nowy chipset (pewnie już seria P/Z7x).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nastawiaj się na 4 sloty pamięci przy H61. Aby włożyć 4 kości, muszą być jednostronne.

 

A tutaj ci powiem, że jest różnie spotkałem się że kość jednostronna i dwustronna działały bez problemu w dualu, choćby takie GoodRam, ale i tak dual daje marny przyrost wydajności, więc tym się nie martwię.

 

Prolog

Dzięki za rady. Zostanę jednak przy tym chipsecie H61, bo i tak przez dłuższy czas nie będzie tam nic zmieniane. Grafikę też dokupuję coś pokroju GT430, GT440 bo na Radeony pod Linuksem jeszcze sobie długo poczekamy, nim ich sterowniki będą takiej klasy, jakiej są obecnie NVIDII.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co ja mam Ci napisać?

Przeczytałeś ze zrozumieniem post #5 ?

Zerknij najpierw na to Intel® H67 Express Chipset

Zobacz jak opisywana jest obsługa pamięci.

Teraz popatrz na to Intel® H61 Express Chipset

Przy h61 jest dodatkowa adnotacja 1 DIMM/Channel.

Producenci płyt pakując 4 sloty na ram pod h61 umożliwiają obsługę czterech jednostronnych modułów pamięci lub dwóch dowolnych, tak samo jak w płytach z dwoma slotami.

Jeśli kupisz dwa dwustronne moduły pamięci (obecnie chyba wszystkie dostępne moduły 4GB są dwustronne), w przyszłości nie rozbudujesz pamięci.

 

Linkowałeś wcześniej płyty ASRocka, wystarczy wejść na stronę producenta i przy każdej płycie na h61 jest adnotacja:

*Before you install memory module on this motherboard, please read below message to avoid any improper installation:

 

» Due to chipset limitation, if you plan to install three or four memory modules on this motherboard, please install only single-sided memory modules.

» To install two memory modules on this motherboard, please install them on DDR3_A1 and DDR3_B1 DIMM sockets.

 

For the detailed installation information, please refer to the user manual or quick installation guide.

 

**Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® 32-bit OS. For Windows® 64-bit OS with 64-bit CPU, there is no such limitation.

Nie musisz mi pisać, że pamięci jednostronne mogą pracować z dwustronnymi, miewałem taką sieczkę pamięci, że każda była inna, jedno i dwustronne, różne częstotliwości, producenci. Wszystko działało 100% stabilnie.

 

Tutaj jest ograniczenie chipsetu. To samo było na platformie lga775, dotyczyło chipsetów P31/G31. Nie jeden użytkownik płakał, że dokupił pamięć i kupa, komp nie wstaje mimo, że pamięci są identyczne, niestety były dwustronne.

 

Na wyższych chipsetach (h67/p67/z68) możesz przy odrobinie szczęścia uruchomić bardzo egzotyczne konfiguracje pamięci. H61 ma ograniczenia, których nie przeskoczysz dobrą wolą, uporem czy doświadczeniem wyniesionym z innych platform.

 

Można oczywiście kupować płyty z 4 slotami jeśli spełniają nasze wymagania. Trzeba jednak pamiętać, że jak masz moduły dwustronne to płyta więcej niż dwa moduły nie obsłuży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, moja nieuwaga :P

Patrząc jednak po cenach płyt, to Intel strasznie dużo sobie żąda za opłaty za chipsety. W tej samej cenie AMD mam o wiele lepiej wyposażone płyty główne :) Także się zastanawiam, czy nie zainwestować w AMD, jednakże oni nie mają procesorów tak dobrym stosunku wydajności do ceny, co Celeron G530 :) Natomiast ich czterordzeniowiec jest świetny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ceny u AMD nie zachęcają. Najtańszy Athlon II x2 jest ok. 70zł droższy od Celerona G530.

 

Trzeba się zdecydować co jest istotne, z czego możemy zrezygnować a jakie elementy wyposażenia są niezbędne.

 

W pierwszym poscie nie określiłeś zbyt wielu wymogów.

 

Który czterordzeniowiec jest świetny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ceny u AMD nie zachęcają. Najtańszy Athlon II x2 jest ok. 70zł droższy od Celerona G530.

 

Trzeba się zdecydować co jest istotne, z czego możemy zrezygnować a jakie elementy wyposażenia są niezbędne.

 

W pierwszym poscie nie określiłeś zbyt wielu wymogów.

 

Który czterordzeniowiec jest świetny?

 

Mówię tutaj o Athlonie II x4 na AM3, którego wydajność w niektórych testach dorównywała Phenom II x4:

http://www.anandtech.com/bench/Product/188?vs=80

 

A jeżeli chodzi o Celerona G530 vs najtańszy Athlon II x2 250, to ten pierwszy nie ma sobie równych.

Szkoda tylko, że Intel tak się ceni w kwestii chipsetów :P

-------------------------------------------------------------

Wracają jednak do temu płyt głównych. Skoro te cztery sloty na RAM nie są mi w zupełności potrzebne, to którą płytę ostatecznie byście polecili? Określę się może teraz na sam koniec z wymaganiami po tej dyskusji:

1. Działają pod Linuksem, głównie Xubuntu 11.10 i wyższe jak wyjdą

2. Obsłużą procesor Intel Celeron G530 i G540

3. Będę posiadać minimum 4 złącza SATA

Edytowane przez Olbi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...