Skocz do zawartości
Gość dawciobiel

Macierz RAID przeniesiona na drugi komputer?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dawciobiel

Mam dwa komputery:

 

A) płyta główna Asus A8N-8. 2x 250GB RAID STRIPING

B) płyta główna ASRock Z68 Extreme3 Pro3, 1x 500 GB, (płyta obsługuje RAID)

 

Na komputerze A na dyskach spiętych w RAID mam podział na 2 partycje, zainstalowany system i jakieś dane. Czy jest teraz możliwe, aby bez utraty danych podpiąć te 2 dyski do nowego komputera, tak aby ten widział tą istniejącą macierz i mógł odczytywać/zapisywać na nią dane? Chcę tego dokonać, bo chciałem wykonać na nowym komputerze test prędkości transferu danych dyski_RAID -> dysk_500GB oraz w drugą stronę dysk_500GB -> dyski_RAID.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dawciobiel

To kompletnie dwa różne RAID z nf4 na Intel ICH.

 

czyli się nie da. Szkoda. Przy okazji dowiedziałem się niedawno, że te płyty na nFroce 4 są po prostu kiepskie - w sensie układ jest kiepski. Sterowniki też byle jakie. Ogólnie lipa. Nie wiem czy to zawsze tak było/jest/będzie że układy do płyt głównych pod AMD są po prostu słabe. Już od tylu lat sobie boleśnie przypominam żeby nie pakować się więcej w AMD.

 

Na tym nForce mam RAID 0 2x 250 GB WD. Zrobiłem test HD Tach (pod Windows 7 ale myśle że to akurat nie ma znaczenia) wynik (w Quck Test) około 92 MB/s. Porównywałem cudze wyniki - im wychodzi średnio 140MB/s i więcej. Po prostu śmiech na sali. Do tego karta sieciowa zintegrowana miała być 1Gb/s, a nie ma (Windows 7).

 

Po prostu żal.pl.

 

______________

Drugie pytanie:

 

Mój rajd ma Strip Size - 64k. Wyczytałem (na forum), że ponoć lepiej wychodzi (szczególnie na szybkości systemu operacyjnego) posiadanie/stworzenie 32k. Czy opłaca mi się przenosić pliki (obraz dysku) i tworzenie macierzy ponownie z innym rozmiarem Strip Size? W sensie czy będzie to dla mnie zauważalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do jakich portów SATA podłączyłeś dyski? Nie podłączaj dysków w RAID do portów 1 i 2 jednocześnie, ani do 3 i 4 jednocześnie. Wybierz port z pierwszej dwójki dla pierwszego dysku i z drugiej dwójki dla drugiego dysku. Pisałem o tym już kiedyś - spójrz na ten post.

 

Cały czas używam płyty ASUS A8N-SLI Premium z nforce 4 i nie zauważyłem problemów o których piszesz. Wcześniej na RAID0 średnie transfery dochodziły do 209MB/s (ograniczone wydajnością dysków), a teraz SSD też działa wyśmienicie. Z moich testów wynikało również, że operacje na małych plikach były nawet 30% szybsze na nforce4 niż na ICH8R. Wbudowana karta sieciowa też działa dobrze - nieraz widziałem ~70MB/s przy kopiowaniu z domowego serwera plików. Sterowniki Microsoftu, domyślne z Windows 7.

 

Co do rozmiaru paska - 32k jest szybszy przy operacjach z małymi plikami, zobacz w linku powyżej. Czy zauważysz różnice - nie wiem. O ile masz miejsce na zapisanie obrazu dysku, to zmiana nie powinna zająć dużo czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dawciobiel

Ok, porty SATA zaraz przestawie.

 

A co do karty sieciowej to u mnie w ogóle przy połączeniu bezpośrednio kablem dwóch komputerów (z czego nowy na pewno ma 1Gb/s LAN) karta sieciowa ustawia prędkość 100 Mb/s i w ogóle nie da się tego przestawić w ustawieniach sterownika (brak tam szybszej prędkość). Czytałem na forum, że to jest znany problem pod Windows 7 dla układów nf4 (na Windows XP działa poprawnie). Teraz się zastawawiam jak to poprawieć skoro u ciebie jest 1000Mb a u mnie nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, widze że o problemie z siecią wspomnieli nawet na Wikipedii. Piszą tam, że chodzi o najnowsze sterowniki, zakładam że te od nvidii. Ja mam sterownik Microsoftu w wersji 1.0.1.211 w Windows 7 32bit, plik c:\windows\system32\drivers\nvm62x32.sys - sprawdź go u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem polegał na tym, że niezależnie jak nie robili to NF4 w połączeniu z Win7 przesyłał błędnie dane przy pracy z prędkości gigabitową.

Problem nie został rozwiązany i (pewnie) nie zostanie. Należy się cieszyć, że 100 działa w pełni poprawnie ;)

 

Ps. @Zawoor tobie działa ponieważ masz:

nForce4 built-in Gigabit/ MAC with [b]external Marvell PHY MARVELL PCI Gbit LAN controller [/b]

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dawciobiel

Z sieciówką powalczę później - o ile w ogóle, bo stabliność jednak przeważa nad szybkością w tym przypadku - bo po prostu się wkurzyłem na to wszystko i zakupie jakąś k.sieciową na PCI 100/1000Mb/s. Tylko kwestia na jakim układzie jeszcze i jakiej firmy. Z tego co widzę to na przykład w Sferis wciskają na siłę człowiekowi TP-Link, D-Link, ale ja nie chce za samą firmę karty sieciowej dopłacać, bo pamiętam, że karty sieciowe na układach INTEL'a były szybsze o około 2-3 MB/s przy prędkości transmisji 100Mb/s. No ale nic, zorientuję się w temacie za jakiś czas. Póki co - walczę z RAID'em hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...