Skocz do zawartości
szybki10

Raid 1 kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Zamierzam kupić płytę główna z wbudowanym kontrolerem raid 1 np. AsRock Z68 Extreme3 Gen3.

 

Zamierzenie jest takie żeby postawić na bezpieczeństwo. I tu mnie gnębi kilka wątpliwości.

 

1. Następuje awaria jednego z dysków załóżmy po dwóch latach. Teoria jest prosta-wyjmuje ten dysk,wkładam nowy następuje odtworzenie macierzy,mam tą samą zawartość na dwóch dyskach system pracuje.Teraz praktyka-nie mogę kupić drugiego takiego samego dysku ponieważ minęły dwa lata i takich samych nie ma-czy mogę włożyć inny ?. Czy to ruszy ?.

 

2. Następuje awaria płyty głównej. Takiej samej płyty już nie ma. Muszę kupić inną. Czy macierz na innej płycie ruszy ?. Nie sądzę, (ale nie wiem na pewno ). Pewnie kontroler będzie chciał utworzyć nową macierz, co będzie skutkować usunięciem danych.

 

3.Awaria płyty głównej-nie mogę kupić takiej samej.Kupuje inną jeśli to możliwe z takim samym chipsetem co jest mało prawdopodobne bez kotrolera Raid (albo z niego nie korzystam)podpinam jeden z dysków do płyty,odpalam komputer czy system odpali ? czy tez jestem skazany na odzysk danych ?.

 

4. I w końcu jeżeli mam sprawny dysk z macierzy raid 1 to czy mogę z niego normalnie odzyskać dane za pomocą programów używanych do tego powszechnie, czy też dysk ten ma dane zapisane w jakiś inny sposób niż zwykły dysk nie pracujący w macierzy ?

 

Jeśli ktoś mógłby się odnieść do tych pytań to byłbym bardzo wdzięczny.Bo powoli zaczynam dochodzić do wniosku że jednak lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie jakiegoś programu do okresowego kopiowania kluczowych danych na dysk zewnętrzny.(głownie chodzi o trzy foldery w których znajdują się bazy danych.Tu jednak mam mały problem bo w tym czasie nie mogą się odbywać żadne operacje na tych danych.A ponadto program archiwizujący musiałby wyłączać na czas kopiowania serwer msql.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, odniosę się tylko do tego czego jestem pewien :)

2. Następuje awaria płyty głównej. Takiej samej płyty już nie ma. Muszę kupić inną. Czy macierz na innej płycie ruszy ?. Nie sądzę, (ale nie wiem na pewno ). Pewnie kontroler będzie chciał utworzyć nową macierz, co będzie skutkować usunięciem danych.

Jeżeli będziesz miał taki sam kontroler RAID to ruszy bez problemu. Tutaj na forum ludzie przenosili macierze z ICH7 na ICH10 i wszystko latało bez problemu.

 

3.Awaria płyty głównej-nie mogę kupić takiej samej.Kupuje inną jeśli to możliwe z takim samym chipsetem co jest mało prawdopodobne bez kotrolera Raid (albo z niego nie korzystam)podpinam jeden z dysków do płyty,odpalam komputer czy system odpali ? czy tez jestem skazany na odzysk danych ?.

4. I w końcu jeżeli mam sprawny dysk z macierzy raid 1 to czy mogę z niego normalnie odzyskać dane za pomocą programów używanych do tego powszechnie, czy też dysk ten ma dane zapisane w jakiś inny sposób niż zwykły dysk nie pracujący w macierzy ?

Podłączasz jeden dysk i masz na nim pełną zawartość macierzy, bez żadnego kombinowania z programami do odzyskiwania danych. System powinien odpalić bez kłopotu, pod warunkiem że kontroler będzie pracował w trybie RAID.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, odniosę się tylko do tego czego jestem pewien :)

 

Jeżeli będziesz miał taki sam kontroler RAID to ruszy bez problemu. Tutaj na forum ludzie przenosili macierze z ICH7 na ICH10 i wszystko latało bez problemu.

 

 

 

ale przecież tak na logikę nie włączę raidu na nowej płycie bez utworzenia go czyli muszę najpierw podłączyć dyski,a jeżeli będę miał na nich dane to ulegną skasowaniu-czy dobrze rozumuje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przecież tak na logikę nie włączę raidu na nowej płycie bez utworzenia go czyli muszę najpierw podłączyć dyski,a jeżeli będę miał na nich dane to ulegną skasowaniu-czy dobrze rozumuje ?

 

Nie ulegną skasowaniu. Czemu by miały? Jak przepinasz dysk z komputera do komputera to też Ci się dane kasują?

 

Kilka Spraw:

1. Następuje awaria jednego z dysków załóżmy po dwóch latach. Teoria jest prosta-wyjmuje ten dysk,wkładam nowy następuje odtworzenie macierzy,mam tą samą zawartość na dwóch dyskach system pracuje.Teraz praktyka-nie mogę kupić drugiego takiego samego dysku ponieważ minęły dwa lata i takich samych nie ma-czy mogę włożyć inny ?. Czy to ruszy ?.

Ruszy. Nawet możesz inny rozmiar dać(byle większy).

 

Jeśli ktoś mógłby się odnieść do tych pytań to byłbym bardzo wdzięczny.Bo powoli zaczynam dochodzić do wniosku że jednak lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie jakiegoś programu do okresowego kopiowania kluczowych danych na dysk zewnętrzny.(głownie chodzi o trzy foldery w których znajdują się bazy danych.Tu jednak mam mały problem bo w tym czasie nie mogą się odbywać żadne operacje na tych danych.A ponadto program archiwizujący musiałby wyłączać na czas kopiowania serwer msql.

Wcale nie trzeba wyłączać serwera MySQL(o tego Ci chodziło?), żeby zrobić kopie danych. Warto poczytać o backupowaniu baz danych z których się korzysta ;).

 

Może warto zastanowić się nad RAID-em w pełni sprzętowym(w płytach głównych są fake raidy - (prawie) wszystko liczy cpu)? Wychodzi drożej, ale jeżeli masz serwer to warto zainwestować. W końcu to wydajności i bezpieczeństwo ;)

 

Z drugiej strony jest też raid w 100% programowy. Wydajność podobna do FakeRAIDów, a zupełna niezależność sprzętowa. Na Linuksie możesz wykorzystać mdadm, a na Windowsie nie wiem(i mnie to w sumie nie interesuje ;)).

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 - Nie ma problemu stosować całkowicie inny dysk. Może to być nawet SSD. Większość kontrolerów na płytach (tak zwane fake-raidy) jak i sprzętowych hardware'owych potrafi nawet odbudować macierz raid1 na mniejszym dysku (kompersja, lub omijanie pustego miejsca).

 

2 - Kontrolery z tej samej rodziny jak wspomniane ICH 7 (Intela) w górę, czy SB850 (AMD) powinny uruchomić raid. Samo włączenie obsługi raid na płycie nie powoduje formatowania dysków, to odbywa się tylko przy tworzeniu macierzy, jeśli dyski są już członkami macierzy, a nowy inny kontroler poprawnie je rozpozna to poinformuje o tym, że posiadasz macierz utworzoną i będzie można z niej normalnie korzystać. Ewentualnie powie, że ma dyski z macierzy jakiejś ale uszkodzonej, wciąż istnieje szansa, że da rade odczytać te dane jak ze zwykłego dysku, bez potrzeby wyłączenia raidu.

 

3 - Każdy ze składowych dysków macierzy raid1 jest jakby czystym zwykłym dyskiem. Posiada jedynie zapisane informacje o tym, że jest członkiem macierzy. Komputer z obsługą raid zgłosi że jest to dysk z raid1 i że macierz jest uszkodzona (brak 2 dysku), komputer bez raid powinien pracować jak na zwykłym dysku.

 

4 - Dysk w raid1 posiada zwyczajnie naniesione dane - stąd też raid1 nie posiada ustawień paska (stripa) jak większość innych rajdów. Odzysk danych z macierzy jest możliwy bez użycia czegokolwiek (inne raidy wymagają np. użycia softu który stworzy ich obraz na odpowiednio wielkim dysku, a potem można je otworzyć jak zwykły obraz dysku innym softem - acz to zależy też od softu użytego)

 

Wszystko powyższe mówię z doświadczenia z racji, że robiłem w pip pomiarów do różnych raidów na kontrolerze Adapteca, Bb950 płyty i Windows 7. Sam też ratowałem dawno temu raid0 spod Nforca programami i uratowałem 99.9% - uszkodzeniu uległy tylko niektóre małe pliki.

 

Generalnie jeśli boisz się utraty danych z powodu uszkodzenia płyty to osobiście polecam albo korzystanie z raid1 Windowsa (software raid) albo sprzętowej oddzielnej karty.

 

OS raid pozwoli w prosty sposób odzyskać dane w dowolny sposób. Ba można iść do kolegi z W7 i u niego podpiąć dyski i też będzie wsio banglać. Kolejna zaleta jest taka, że jak płyta posiada np. 2 różne kontrolery, dajmy na to chipset płyty i dodatkowy kontroler np. marvela - to podpinając po jednym dysku do każdego z nich w W7 uzyskasz raid1 z tak zwanym dublowaniem kontrolerów - zabezpieczasz dane także przed uszkodzeniem kontrolera - który może działać niby OK, ale zapisywać dane na obu dyskach macierzy z błędami. Z 2 kontrolerami masz tą opiekę, że jak jeden padnie to 2gi zapisze dane poprawnie. Jedyna wada - nie postawisz systemu na tej macierzy, bo macierze w W7 nie są bootwalne. Nie wiem jak z Linuxem co prawda w tej materii. Możesz więc całkowicie zmienić sprzęt a raid1 będzie dalej działał.

 

2ga opcja to sprzętowy kontroler. Będzie wydajniejszy, pozwoli na tworzenie chociażby hot-spare (zapasowych dysków automatycznie wykorzystanych do odbudowy jak padnie jeden w macierzy) migrując kontroler z dyskami uwalniasz się od problemu systemu jak podobnie do OS raidu całej platformy. Wady - drogi, brak podwojenia kontrolerów (przynajmniej w tanich rozwiązaniach), jak padnie musisz kupić następny, dla niektórych fakt, dodatkowej karty w PCI-e/PCI to także wada - zwłaszcza, że np Adaptec 6405, który testowałem posiadał PCI-E 8x i nie działał na 2 z 3 płyt jakie miałem pod ręką na portach dedykowanych dla graf, na portach pci-e 4x działał ale wolniej. Zaleta w postaci wydajności jest taka, że jak kontroler jest dobry i posiada cache, to pozwoli buforując odczyt odczytywać z obu dysków na raz (jak raid0), czy buforować zapis i dzięki temu zapis i odczyt będzie szybszy, acz różnice zapisu są mizerne, odczyt jest 2 krotnie szybszy (mowa o Adaptec 6405 nie wiem jak tańsze/inne kontrolery). Trik w tym, że nie wiem czy tanie poniżej 400-800zł kontrolery na takie podwojenie odczytu pozwolą. Dodatkowo, jak drogi kontroler wybierzesz, to będzie pozwalał na stosowanie np. podtrzymania bateryjnego, dzięki czemu przy buforowaniu nie stracisz danych jak prąd nagle zaniknie, ale prościej buforowanie wyłączyć i mięć spokój (tyle, że znowu tracisz ten zysk prędkości głównie odczytu - OS i Fake Raidy tego nie potrafią aka podwajać prędkości odczytu).

 

Podsumowując, jak zależy ci na jak największym bezpieczeństwie, a nie gra ci dużej roli potrzeba stosowania Windowsa 7 np. to OS raid będzie najlepszy i najtańszy zarówno w budowie jak i odbudowie. Jak tani kontroler to nie problem, też będzie dobrym rozwiązaniem, o ile będzie pozwalał na odczyt jak na raid0, bo wtedy to jedynie zostanie zaleta tego, że nie musimy mieć danego OSa, ale tracimy dublowanie kontrolera.

 

Rozwiązanie z softem backupującym są do niczego - jeśli np. trzymasz komputer długo włączony - jak 24/7 jak ja. Wtedy spora szansa, że przy jakimś błędzie stracisz i tak część danych (updejt od ostatniego synchronizowania). A dla pełnego bezpieczeństwa i tak potrzebujesz 2 dysków, narażasz się tylko na ewentualny koszt softu.

 

Uff wielka ściana tekstu ale mam nadzieje rozwiałem all pytania i wątpliwości.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...