Skocz do zawartości
PFK

Tej pasty nie kupuj!

Rekomendowane odpowiedzi

Thermal Grease Pasta na bazie srebra, producent: AG TermoPasty

 

Dołączona grafika

 

Po prostu podam temperatury przy 100% obciazeniu procesora:

 

Stara pasta noname, 6 lat na procesorze: 40*C

Zalman CSL 850, 4 lata lezala otwarta: 34*C

Brak jakiejkolwiek pasty: 46*C

Thermal Grease na bazie srebra: 51*C

Zalman STG2: 30*C

 

Caly dzien zmarnowany na testy bo nie moglem uwierzyc, wydawalo mi sie ze skruszylem rdzen czy cos urwalem! Do tego na Thermal Grease komputer potrafil sie zwiesic podczas zwyklego ogladania youtube, wiec temperature moze i przekraczala te 51*C

 

Przestrzegam przed ta pasta, jeszcze mnie prawie 20zl kosztowala... zdecydowanie cos jest z nia nie tak!

Edytowane przez PFK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada #1 dobrego chłodzenia komputera: nie kupuj past termoprzewodzących no-name.

 

Za 20zł kupisz bez problemu chociażby Revoltec Thermal Diamond Grease która jest naprawdę świetna. tu masz jej test na tle innych dobrych past > Wielki test past termoprzewodzących | Chłodzenie.net

 

Poza tym tak jak pisz Killer85 - ile dałeś tej pasty? Druga sprawa, przy takich temperaturach pod obciążeniem nie powinno się nic dziać. Czym je sprawdzałeś?

Edytowane przez YogiCK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy ale może za dużo jej dałeś stąd te temperatury?

 

Bez urazy ale moze bys najpierw przeczytal ze zrozumieniem? Caly dzien stracilem na testy a testowalem rowniez mostek i karte graficzna i wniosek byl tylko jeden. Procesor ze 30 razy pastowalem na rozne sposoby.

 

Na chwile obecna temperatura procesora po zimnym starcie to 14*C, obudowy 21*C a pokojowa 20*C. Na tamtej pascie po zimnym starcie BIOS pokazywal 38-39*C przy 18*C pokojowej.

 

Druga sprawa, przy takich temperaturach pod obciążeniem nie powinno się nic dziać. Czym je sprawdzałeś?

 

Mierzylem diodka i MBM, wyniki byly bardzo zblizone - plyta ma wlasne czujki tam gdzie trzeba a MBM je czyta poprawnie bez korygowania.

Edytowane przez PFK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...z produktów tej firmy używam najtańszej pasty silikonowej termoprzewodzącej (7g za 8 zł :D) i nie ma takim problemów - temperatury w normie. Może przekombinowali albo masz wadliwą serię ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszedlem pare dni temu do sklepu w ktorym paste zakupilem aby ja zareklamowac. Pani, ktora podczas zakupu pasty byla bardzo mila i pomocna, od razu rzucila sie na mnie swoja pelna nienawiscia. Na wstepie agresywynym, podnioslym tonem stwierdzila ze produkt jest otwarty wiec paste moge sobie wziac, i ze sklepu wyjsc. Temat rozwinela twierdzac ze to tak jak bym chcial oddac obgryziony chleb do piekarni. No i jeszcze powiedziala, ze sobie posmarowalem a teraz oddaje. :lol2: Temperament jej scierpl dopiero kiedy powolalem sie na obowiazujce w kraju prawo(reklamacje sklada sie do sprzedawcy; towar niezgodny z opisem; itp). Zdecydowala ze zadzwoni do szefa, ktory to jej przez telefon powiedzial, ze paste nalezy dac do serwisu na dwa tygodnie. Z racji tego ze juz mi sie z nimi uzerac nie chcialo, a czasu na takie <span style='color: red;'>[ciach!]</span>ly po prostu mi brak, paste zabralem i doszedlem do wniosku ze skontaktuje sie z producentem. Tutaj juz w pierwszym emailu zostalem poinformowany ze feralna pasta zostala z produkcji wycofana w czerwcu 2011. Zaoferowano mi wymiane na obecnie produkowane produkty, badz zwrot pieniedzy. Jestem jeszcze w trakcie korespondencji, ale raczej wszystko sie dobrze zakonczy. Aha, pasty w sumie zuzylem mniej niz 40%.

 

W kazdym razie ostrzezenie przed ta pasta ciagle obowiazuje, bo po prostu zostala ona zastapiona innym produktem - chyba AG Silver, a to co zostalo, pod nazwa Thermal Grease na bazie srebra, zapewne tez jest w jakiejs czesci trefne.

Edytowane przez PFK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję zmienić nazwę tematu bo już redaktorzy pudelka i faktu ewoluowali z poziomu który prezentuje ten tytuł.

Miło że producent coś zaoferował, sprzedawca wręcz przeciwnie. Co do samego wyboru przemilczę bo sam jechałem przez 3 lata na jednej małej tubce Ceramique, później na Arctic Sliver a ostatnio ( 2 lata ) na Zalmanie STG-1

 

Oczywiście wcześniej czytając o produkcie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy ale moze bys najpierw przeczytal ze zrozumieniem? Caly dzien stracilem na testy a testowalem rowniez mostek i karte graficzna i wniosek byl tylko jeden. Procesor ze 30 razy pastowalem na rozne sposoby.

 

Na chwile obecna temperatura procesora po zimnym starcie to 14*C, obudowy 21*C a pokojowa 20*C. Na tamtej pascie po zimnym starcie BIOS pokazywal 38-39*C przy 18*C pokojowej.

 

Wyjaśnij mi, jakim cudem procesor ma temperaturę niższą niż otoczenie?

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może miał otwarte okno :P.

 

Czasami tak jest, że pokazuje złe wskazania, ostatnio miałem przypadek athlona x2 co przy starcie miał niby 13*C. Temperatura pod obciążeniem była prawidłowa, tylko początkowe wartości po starcie komputera były dziwne.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnij mi, jakim cudem procesor ma temperaturę niższą niż otoczenie?

 

Chyba lepiej zebys zapytal jakie mam chlodzenie? :lol2: Masz tutaj wskazowke: obecnie w Windowsie, podczas pisania, na Zalmanie STG2 temperatura jest o 1 stopien nizsza niz wewnatrz obudowy, ktora jest o 5*C cieplejsza od otoczenia. Temperatura przy obciazeniu na Zalmanie STG2 w pierwszym poscie, ale procesor jeszcze sie wygrzewa.

Edytowane przez PFK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie jest. Odczyt jest o 1°C niższy co jest tak naprawdę guzik prawdą. Żadne AC oraz WC bez zastosowania ogniw Peltiera czy agregatów z freonem nie obniży temperatury jakiegokolwiek układu poniżej temperatury otoczenia.

 

Co najwyżej widzisz temperaturę jakiegoś tam czujnika na płycie który umiejscowiony jest w bezwietrznym punkcie obudowy.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, sorry źle przeczytałem. Wydawało mi się że pisałeś że jest niższa niż temp otoczenia a nie wnętrza obudowy. Tu wystarczy tylko airduct/rozplanowanie wentylatorów.

Bo gdybyś upierał się że temp na rdzeniach cepa jest niższa niż odczyt temp powietrza zasysanego przez wentylator na chłodzeniu wtedy byłoby naprawdę śmiesznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, sorry źle przeczytałem. Wydawało mi się że pisałeś że jest niższa niż temp otoczenia a nie wnętrza obudowy. Tu wystarczy tylko airduct/rozplanowanie wentylatorów.

Bo gdybyś upierał się że temp na rdzeniach cepa jest niższa niż odczyt temp powietrza zasysanego przez wentylator na chłodzeniu wtedy byłoby naprawdę śmiesznie :)

 

Tak szczerze to mam wode, a komputer moge uruchamiac w trybie 100% pasywnym, wiec takimi glupotami jak obieg powietrza sie nawet nie przejmuje ;)

 

Zauwazylem jeszcze jedna ciekawa rzecz, mianowicie posmarowalem mostek ta pasta a pozniej zalmanem stg2. Co prawda nie dalem zalmana zbyt gesto, ale efekty i tak sa ciekawe(najwyzsza zanotowana temperatura):

 

Zalman STG2: 32*C

Thermal Grease Srebro: 36*C

 

To co mnie zastanawia to fakt tego, ze mostek jest chlodzony aluminionym radiatorem, podczas gdy procesor miedzianym bloczkiem. O ile wydajnosc nie zachwyca, to wyglada na to, ze to miedz jest dla pasty problemem.

Edytowane przez PFK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze to mam wode, a komputer moge uruchamiac w trybie 100% pasywnym, wiec takimi glupotami jak obieg powietrza sie nawet nie przejmuje ;)

No na pewno. :D Kiedyś też tak myślałem, miałem chłodzenie wodą, pewnego razu wpadłem na genialny pomysł całkowicie pasywnego chłodzenia. Zostawiłem jedynie wentylatory na chłodnicy (a chłodnica poza obudową). No i ładnie uwaliłem sobie RAM i Mobo przez przegrzanie. Minimalnie dwa wiatraki (zasysanie i wydalanie) są potrzebne.

 

Jeśli dalej jesteś przekonany, że możesz uruchamiać komputer w trybie 100% pasywnym to zapuść na 48h jakiś potężny test. Chociaż rzucam słowa na wiatr, bo być może wcale nie masz mocnego sprzętu, który by się jakoś mocno grzał. ;)

 

 

 

 

A, sorry źle przeczytałem. Wydawało mi się że pisałeś że jest niższa niż temp otoczenia a nie wnętrza obudowy.

 

Co nie zmienia faktu, że wcześniej napisał co napisał. ;) To mogło costiego zmylić.

 

Na chwile obecna temperatura procesora po zimnym starcie to 14*C, obudowy 21*C a pokojowa 20*C.

 

Rozumiem, że to jest temperatura bezpośrednio po wejściu do BIOSu, jeszcze bez nagrzania jakiegokolwiek.

 

Pzdr. 

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten komputer sluzy praktycznie tylko do office i internetu, chociaz wszystkie testy zawsze przechodzil prawidlowo. Moge odpalac starsze gierki ktore ciagna 100% CPU, i nie ma mowy o zadnych problemach. A procestor to stary Barton Mobile pod Socket A. Na karcie graficznej niby mam wiatraczek, ale dziala on ciagle na 25% a gdyby nie to ze mieszkam w glosnej okolicy, to bym karte zostawil tylko na radiatorze. Tak w ogole to byc moze w ogole zdejme wode i podlacze jakis masywny radiator w jej miesce. Zasilacz ma wiatrak 12cm, ale nigdy go jeszcze nie slyszalem. Wychodzi na to ze najglosniejsze sa dyski podczas intenstywnej pracy. I obok grafy najgoretsze ;)

 

Rozumiem, że to jest temperatura bezpośrednio po wejściu do BIOSu, jeszcze bez nagrzania jakiegokolwiek.

Odpalilem komputer ktory byl wylaczony przez pare godzin, pozwlilem mu wejsc do Windowsa, wlaczylem przegladarke i zalogowalem sie na purepc. Temperature podalem taka jaka byla podcza pisania wiadomosci. Innymi slowy, komputer byl zimny, co zreszta zaznaczylem. Te porownanie zrobilem jedynie w celu ukazania tego ze z tamta pasta cos bylo nie tak, skoro po takim samym zabiegu temperatura dochodzila do 40*C.

Edytowane przez PFK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalilem komputer ktory byl wylaczony przez pare godzin, pozwlilem mu wejsc do Windowsa, wlaczylem przegladarke i zalogowalem sie na purepc. Temperature podalem taka jaka byla podcza pisania wiadomosci. Innymi slowy, komputer byl zimny, co zreszta zaznaczylem. Te porownanie zrobilem jedynie w celu ukazania tego ze z tamta pasta cos bylo nie tak, skoro po takim samym zabiegu temperatura dochodzila do 40*C.

 

 

wiec na pewno 14 C nie było ... bo to niemożliwe... temp. otoczenia 20 o 6 stopni ni diabła nie zejdzie... nawet najwydajniejsze i najlepsze chłodzenie LC nieda rady tak "utrzymać" temperatury a nie wiem czy wiesz ale przy starcie [bios etc] proc leci 100% przez trochę... inną sprawą jest że z twoich postów wnioskuje że to proć dość wiekowy więc trochę ciepła produkuje to nie nowe 32nm procki intela...

 

gdzieś kiedyś było równanie do temp [dla najlepszych chłodzeń, nie wiem czy dobrze pamiętam] temp cpu = Temp. otoczenia + 10 C

 

natomiast twierdzenie że miedz przeszkadza [czy jest gorsza od aluminium] jest niedorzeczne z punktu widzenia właściwości obu metali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minimalnie dwa wiatraki (zasysanie i wydalanie) są potrzebne.

 

Ja mam jeden systemowy (12cm poniżej 900RPM) i temp. w budzie mam bardzo niskie, a obieg powietrza bardzo dobry (wentylator wydmuciach!e powietrze pod zasilaczem, z tyłu budy, a z przodu obudowy na dole gdzie są kratki obok HDD, czuć ręką mrożące powietrze wsysane do obudowy).

 

gdzieś kiedyś było równanie do temp [dla najlepszych chłodzeń, nie wiem czy dobrze pamiętam] temp cpu = Temp. otoczenia + 10 C

 

Nie jest to prawdą. Chłodzenie o idealnej przewodności cieplnej daje zerową różnicę ... można być bliżej lub dalej tej granicy, ale na pewno nie wynosi ona nieprzekraczalne 10 st. C. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec na pewno 14 C nie było ... bo to niemożliwe... temp. otoczenia 20 o 6 stopni ni diabła nie zejdzie... nawet najwydajniejsze i najlepsze chłodzenie LC nieda rady tak "utrzymać" temperatury a nie wiem czy wiesz ale przy starcie [bios etc] proc leci 100% przez trochę... inną sprawą jest że z twoich postów wnioskuje że to proć dość wiekowy więc trochę ciepła produkuje to nie nowe 32nm procki intela...

Zaprawde, wydaje mi sie ze male masz doswiaczenia z takim chlodzeniem. Skorygowalem ze wyniki sa orientacyjne i robione w celach porownawczych. A co do wody, to tak, odpowiednimi metodami mozna zejsc bardzo nisko. Jest wiele czynnikow ktore maja znaczenie.

 

gdzieś kiedyś było równanie do temp [dla najlepszych chłodzeń, nie wiem czy dobrze pamiętam] temp cpu = Temp. otoczenia + 10 C

 

no tak... a gdzies kiedys tez bylo napisane zeby nie podkrecac procesora bo moze sie popsuc

 

natomiast twierdzenie że miedz przeszkadza [czy jest gorsza od aluminium] jest niedorzeczne z punktu widzenia właściwości obu metali

 

klania sie umiejetnosc czytania ze zrozumieniem, a raczej jej brak

 

PS. Skorygowalem temperture po 18 godzinach obciazenia, wzrosla o 2 stopnie do 30, z tym ze w innych przypadkach nie testowalem tak dokladnie.

 

PS2. Firma zachowala sie bardzo ladnie, poza zwrotem pieniedzy dostane jeszcze probki nowych past, ale raczej predko nie przetestuje. Znudzilo mi sie juz grzebanie w bebechach komputera.

Edytowane przez PFK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz to oświeć nas konfiguracją bo jestem ciekaw jaki to cpu [mam 1 typ ale niejestem pewny]

 

wszystkie pasty jakie wyżej używałeś sprawdzałem osobiście i zalman stg wg mnie był[jest] najlepsza propozycją [cena/jakość-ilość]

 

Tak szczerze to mam wode, a komputer moge uruchamiac w trybie 100% pasywnym, wiec takimi glupotami jak obieg powietrza sie nawet nie przejmuje ;)

 

Zauwazylem jeszcze jedna ciekawa rzecz, mianowicie posmarowalem mostek ta pasta a pozniej zalmanem stg2. Co prawda nie dalem zalmana zbyt gesto, ale efekty i tak sa ciekawe(najwyzsza zanotowana temperatura):

 

Zalman STG2: 32*C

Thermal Grease Srebro: 36*C

 

To co mnie zastanawia to fakt tego, ze mostek jest chłodzony aluminionym radiatorem, podczas gdy procesor miedzianym bloczkiem. O ile wydajnosc nie zachwyca, to wyglada na to, ze to miedz jest dla pasty problemem.

 

a co do tego i w/w mojej odpowiedzi [poprzedni post] przyznaje źle doczytałem ale już wyjaśniam czemu masz takie różnice

materiał prawie na pewno niema znaczenia

różnice związane są z:

 

Zalman STG2: Przewodność termiczna : 4,1W/mK

Thermal Grease-Srebroprzewodność cieplna ~ 3,1 W/mK,

 

Zalman prawie o 1/3 lepiej przekazuje ciepło [tu te 4 c mniej]

 

a kwestia CPU to dla mnie rzecz bardzo dziwna i zaskakująca i szczerze powiedziawszy wole się już niewypowiadać...

z komputerami mam do czynienia od 15 lat przetestowałem xx konfiguracji i na żadnym i nigdy niewidziałem by procesor miał 30 c w stresie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barton mobile oczywiscie, ten ze standardowym 1,45v. Sa tacy co twierdza ze na fabrycznych ustawieniach mozna smialo go puszczac na 1,3v, nie wiem - nie probowalem, ale jak bym mial normalny wiatrak to bym rozwazyl.

 

Co do past, to nie wiem o co chodzi, przeczytaj watek na elektrodzie - sama firma posrednio przyznaje ze cos jest nie tak. Pasta zostala w czerwcu 2011 zastapiona inna, a te wszystkie ktore zostaly to pewnie resztki magazynowe sklepow/hurtowni. Testowalem rowniez karte graficzna i roznice byly rzedu 6-7 stopni na korzysc silkonowego zalmana. Juz tam zostal bo mi sie nie chcialo nakladac nowego. Gybym mial czas to z mila checia bym porownal to co mi z Thermal Grease zostalo z tym co dostane jako probki, ale niestety bede mial niedlugo male urwanie glowy.

 

z komputerami mam do czynienia od 15 lat przetestowałem xx konfiguracji i na żadnym i nigdy niewidziałem by procesor miał 30 c w stresie...

W takim razie powodzenia z tym LC z podpisu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh nie trafiłem ze swoim typem... ale trochę to wyjaśnia [w końcu twój proc to mobile :P więc TDP ma niskie]

 

W takim razie powodzenia z tym LC z podpisu ;)

 

Heh niewiem czy to szczerze czy dla "jaj" ale dzięki :P , pewnie rusze z nim coś koło wakacji [z Hardware brak mi GPU ;p [kepler pewnie]] mam kilka fajnych pomysłów :D zobaczymy co z tego wyjdzie :)

 

 

a co do past to wiem że nawet pasty takie same mogą różnie się zachowywać [trafiła mi się ostatnio tubka STG2 która była "inna"] więc wszystko możliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...