Skocz do zawartości
michalelo

Ubuntu i Win7 na jednym dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałem zainstalować sobie ubuntu 10.10 32 bit. Posiadam już windows 7 64bit. Więc odpaliłem ubuntu z płyty, uruchomiłem GParted i pojawił się problem. Mianowicie mam na dysku 4 partycje tzn: 100mb-zarezerwoana przez windowsa; 50gb-windows, programy; 146gb-gry; 270gb-różne(filmy, muza itp).Chciałem stworzyć jeszcze jedną partycje na ubuntu więc zmieniłem rozmiar party 146gb-gry i powstał obszar wolny 10gb, z tego obszaru nie mogłem utworzyć partycji wyskakuje komunikat że można mieć tylko 4 partycje podstawowe i trzeba najpierw utworzyć rozszerzoną i na tym stanąłem. Rozumiem że aby utworzyć rozszerzoną musiałbym sformatować tą partycje 146gb-gry tak? Problem jednak w tym że mam na niej kilka gier i nie chciałbym ich usuwać. Czy da się to jakoś obejść, jakiegoś programu użyć tak żebym nie stracił danych a mógł utworzyć partycje na ubuntu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak radzi KoVol, zainstaluj np. VirtualBox i testuj Ubuntu.

Inaczej, bez usuwania jednej partycji i tworzenia partycji rozszerzonej a dopiero w niej logicznych się nie obejdzie. Możesz mieć max. 4 partycje podstawowe z czego jedna może być rozszerzona z wieloma partycjami logicznymi.

 

Ew. podłączenie drugiego dysku do komputera też rozwiąże problem z partycjami.

Edytowane przez milzner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie stworzyc nowej piatej partycji podstawowej i tak jak pisales musialbys nie tyle formatowac co usunac cala i stworzyc rozszerzona wraz z dwoma dyskami logicznymi. Zdecydowanie odradzam.

Podobnie jak KoVol polecam wirtualizacje przy czym (ze wzgledu na zainteresowania / prace) polecam produkt VMware a mianowicie Playera. Instalujesz, tworzysz nowa wirtualna maszyne (VM) montujesz ISO i voila, reszte zrobi Player. Mozesz tak stawiac kilka maszyn (z roznymi OS), ktore moga pracowac razem, majac dostep do internetu lub wlasnej prywatnej sieci (ja tak stawialem webserwer wraz z dnsem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jednak udało mi się zainstalować Ubuntu 11.04 na dysku bez utraty danych. Użyłem do tego programu EASEUS Partition Master 9.1.0 Home Edition, z partycji 146gb(gry) wydzierżawiłem:) 10gb, następnie partycje 136gb(gry) zmieniłem na logiczną i wtedy mogłem z 10gb wolnego miejsca utworzyć partycję pod ubuntu. Następnie zainstalowałem ubuntu. Na początku miałem problem z ustawieniem dźwięku ale naprawiłem. Natomiast mam jeszcze jeden problem może będziecie mi w stanie pomóc. Posiadam karte skystar 2 (wersja 2.6c prawdopodobnie) na windowsie 7 działała bardzo słabo tzn działa tydzień, potem znowu ponowna instalacja i kombinowanie też działałą jakiś czas, i tak w kóło ale ostatnio nie było z nią problemów przez około 3 miesiące, teraz znowu problem się pojawił i nic już nie moge z nią zrobić w windowsie próbowałem chyba wszystkiego i wszystkich sterów, karta jest wykrywana ale nie ma obrazu w żadnym programie. W ubuntu zainstalowąłem kaffeine, karta jest wykrywana, skanuje kanały sygnał podczas skanowania jest, jednak po skończonym skanowaniu listy programów nadal nie ma. Próbowałem ponownej instalacji ale nie pomoga, inny program też nie daje sobie rady. Macie jakieś pomysły?

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam troszkę inne pytanie, a nie chciałem zakładać nowego tematu. Mianowicie mając win 7 zrobiłem dodatkowa partycje i zainstalowałem ubuntu. Zrobiłem tak jak w jednym ze znalezionych poradników czyli zrobiłem w instalatorze jedna partycje ext4 150 MB z atrybutem /boot i ustawiłem aby bootowal się z niej a druga 11 GB też ext4 z atrybutem / niestety po zainstalowaniu systemu odpalił się win 7 bez opcji wyboru systemu wiec programem gparted zmieniłem atrybuty partycji zastrzeżonej przez system tak żeby nie bootowal się z niej tylko z tej mniejsze ustawionej przez linuxa jednak wystąpił błąd i musiałem wrócić do poprzedniego ustawienia. I tu pytanie do was bo jest to mój pierwszy Linux którego instaluje na dysku. Jak zrobić abym teraz mógł wybrać który system włącza się przy starcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...