Skocz do zawartości
moe

ACTA (+SOPA, PIPA)

Rekomendowane odpowiedzi

To sie nazywa demokracja, protest zakrojony na taka skale, wrecz wchodzimy politykom z makietami do ich wlasnych domow (strony rzadowe) a oni i tak maja w glebokim powazaniu zdanie Polakow i mowia, ze podpisza sobie to porozumienie. Najlepsze jest ze twierdza ze podpisanie ACTA nic nie zmieni, wiec gdzie tu logika?

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oni? Dają się? Wnioskuję że nie mieszkasz w Polsce :)

 

Nie dość, że mieszkam to jeszcze głosowałem na tego .....

:mur:

 

"Chcecie legalizować narkotyki wybierzcie innego premiera" bardzo ciach!a chętnie jednak brak mi sensownych kandydatów...ja ciach!le...

Edytowane przez łopian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sie nazywa demokracja, protest zakrojony na taka skale, wrecz wchodzimy politykom z makietami do ich wlasnych domow (strony rzadowe) a oni i tak maja w glebokim powazaniu zdanie Polakow i mowia, ze podpisza sobie to porozumienie. Najlepsze jest ze twierdza ze podpisanie ACTA nic nie zmieni, wiec gdzie tu logika?

80% wyborców PO w to uwierzy. Ale my nie. Dla mnie to był by powód do zmiany adresu pod jaki kieruję poparcie, gdybym tego nie zrobił półtora roku wcześniej. Edytowane przez Sławomir Guzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłorocznych wyborach nie głosowałem już na PO i jak widać bardzo dobrze postąpiłem. Chociaż oddałem głos na prezia-dziadka borowego Bronka... :mur:

Donald? Taczki? Proszę bardzo, jako osoba względnie mu przychylna do niedawna teraz stwierdzam, że mu się należy.

Co się stanie ze stronami państwowo-rządowymi? :D

@łopian - jestem przychylny bace i w tym kierunku właśnie poszedł mój głos. Dzwoniłem do Ruchu w środę i wspomniałem im co nieco o ACTA oraz zachęciłem (zapewne dość wcześnie), aby się tym zainteresowali.

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W TV zamiast mówić jakie zagrożenie stanowi ACTA to mówią o zabezpieczeniach stron i ataku DDoS. Czyli jak zwykle odwracają uwagę publiki od sedna problemu. Gdyby nie Anonymous to o ACTA większość społeczeństwa dowiedziała by się po fakcie albo dopiero przy okazji relacjonowania "wzorowej akcji policji" przeciwko gimnazjaliście który który pobierając mp3 naraził wytwórnie na pi****lion złotych strat. Zatrważające jest to jak ludzie wierzą w to co słyszą w publicznej TV. Bo przecież publiczne media "nie mogą kłamać".

 

PS.

http://autonom.pl/index.php/artykuly/idea/1192-10-sposobow-na-manipulacje-spoleczenstwem

Odliczamy punkty? :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie narazie cała wojna trwa w internecie i to jest zbawieniem dla tych z wiejskiej....bo telewizja pokaże to co chce...

 

Ciekawe ilu z tych co daja + na fejsie czy tam innych pociach!łach i sa zaciekłymi protestującymi :

Wyszło by na ulice ?

Raczej niewielu....o co mogę sie założyć....a tylu nas "niby" jest....

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z YouTube'a:

Jeżeli w stolicy pojawi się choć 1/3 deklarujących udział - osiągniemy wielki sukces.

 

Jaka szkoda, że znajduję się aż do soboty w Beskidach :(.

 

Internauci na Facebooku zwołują pikietę - przed domem Tuska - Wiadomości - WP.PL

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też teraz głosowałem na Palikota ale czy ja wiem...

W sumie mi legalizacja do niczego nigdy nie była potrzebna ja oczekuję zaprzestania linczu ludzi którzy lubią sobie zapalić, ciągania ich po komisariatach, traktowania jak meneli i wysnuwania głupich oskarżeń. W ogóle całej tej otoczki związanej ze złapaniem, czy kiedyś się tego doczekam ? Kto był kiedyś na komendzie(jako podejrzany) wie o co mi chodzi.

Edytowane przez łopian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie narazie cała wojna trwa w internecie i to jest zbawieniem dla tych z wiejskiej....bo telewizja pokaże to co chce...

 

Ciekawe ilu z tych co daja + na fejsie czy tam innych pociach!łach i sa zaciekłymi protestującymi :

Wyszło by na ulice ?

Raczej niewielu....o co mogę sie założyć....a tylu nas "niby" jest....

 

Trzech albo zgoła nikt. Klikać pajacyka, plusiki czy lubiejki na fejsiku nie kosztuje nic. Ruszyć się z domu i pokrzyczeć na ulicy, ryzykując spałowanie, kłopoty w pracy ("był pan na tych rozruchach? mamy tu powiadomienie z Policji"), zapaskudzoną kartotekę i tak dalej to już wymierne konsekwencje, które jest w stanie ogarnąć nawet społecznościowa małpiatka z gatunku Homo internetus.

Ja jestem tchórzem i wymienionych konsekwencji zwyczajnie się boję, dlatego nie deklaruję się głupio, nie wznoszę wirtualnych buńczucznych okrzyków ani nie wybieram się wywozić nikogo na taczkach. Czasami wystarczy usiąść na brzegu rzeki i poczekać, aż prąd wody przyniesie zwłoki wrogów.

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po co się pienić... Co ustalone- to będzie.

 

Podniesienie wieku emerytalnego- ło matko! I jest.

Zmniejszenie składki dla OFE- ło matko! I jest.

Diesel po 6zł- ło matko! I jest.

VAT 23%- ło matko! I jest.

Fajki po 10zł- ło matko! I jest.

 

itd, itp...

 

Bierzemy to wszystko letko na klatę, psy szczekają, a karawana jedzie dalej...

 

Leniwi jesteśmy... Bo np Węgrzy (chyba Oni- nie wnikam)) po informacji o planowanym podniesieniu wieku emerytalnego o 2 lata (u nas zdaje się 5) wylegli na ulicę i w ten sposób wymusili na władzę trzymających zaniechanie pomysła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W TV zamiast mówić jakie zagrożenie stanowi ACTA to mówią o zabezpieczeniach stron i ataku DDoS. Czyli jak zwykle odwracają uwagę publiki od sedna problemu. Gdyby nie Anonymous to o ACTA większość społeczeństwa dowiedziała by się po fakcie .....

 

Sam sobie odpowiedziałeś. Z drugie strony, jak dwa lata pisałem o ACTA, zainteresowanie tematem równało się praktycznie 0. Na bieżąco o ACTA informowali "Dziennik Internautów" i Piotr Waglowski (VaGla.pl).

 

Przeczytałem właśnie na WP "Hołdys ostro o internautach: to hipokryzja!". Hołdys wielki przeciwnik "piractwa" zapomniał, że w 2000 r. znaleziono w jego firmie (studio nagrań) nielegalne oprogramowanie oraz o tym :"Omawiając prawa do dzieła, nie sposób nie poruszyć kwestii opodatkowania. Autorzy mają prawo do 50% kosztów uzyskania przychodów. Dla niektórych jest to kontrowersyjne, ponieważ uważają, że literaci, artyści, dziennikarze czy graficy niczym się nie różnią od normalnych przedsiębiorców." Gość z „syndromem Kalego”, chyba najgorszej ludzkiej cechy.

 

Podczas afery z wysyłaniem wezwań przedsądowych (Wiedźmin 2), wyciągnięto Marcinowi Iwińskiemu to:

 

broadcast titler 2 finally !!!!!!!! unbelievable but true broadcast titler 2 -the 100 percent full pal version- is here with you !!! i was waiting 4 thiz stuff since 3 months,but finally what a surprise - i have got it from one of my newst contacts - hacl (thanx guzy)!!! 2 contact me (only!!!) 4 buying the latest tools,games and demos at low prices read the second scroller !!!! bye!

 

 

 

FOR BUYING (NO SWAPPING - LAMERS ALSO WELCOME) THE LATEST FROM THE BEST IN POLAND TAKE YOUR BLOODY PEN AND WRITE 2 : MARTIN IWINSKI UL. LUKOWSKA 8 M 12 04 - 113 WARSZAWA POLSKA / POLAND & OF COZ WATCH OUT FOR MUCH MAORE IMPORTS FROM S.S CAPTAIN/KTS !!!!!! CU !!!!!

 

Edytowane przez mortex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, też czytałem tenże artykuł z Hołdysem i również przypomniała mi się ta sytuacja. Wcześniej wspomniany pan H. wystąpił dziś u Lisa - porażka na całej linii, na temat poświęcili z 10-15 minut. Osoba z drugiej strony barykady nieszczególnie ogarniała tematyke, a Hołdys gadał głównie o podrabianych towarach z Chin, o których i w ACTA jest mowa. Publika milczała w ramach protestu przeciwko ACTA :D.

Edit: @Grimlock [wspominki]

 

Zaczynałem od 8x Samsunga na początku 2001 roku. 500 PLN za nagrywarkę, płyty były dość drogie, na dodatek jeszcze 650MB. Dyski? Świeżo zdobyte 20GB, drugi pecet z Pentiumem 133 miał 2GB, do tego Zoltrix 56k i TP - 0202122. 7 zeta/h od 6 do 22 i od 22 do 6 jakieś 3.50 czy coś w ten deseń, już nie pamiętam. Później, gdy nabyłem tuner, to w okienku miałem TV, obok przeglądarkę (głównie jakieś tekstówki), a w pasku leciało sobie powolutkie pobieranie. Pamiętam, jak likwidowali giełdę na Grzybowskiej, nieszczególnie zdążyłem się z nią zapoznać z racji na wiek, natomaist z obecną przy Batorego mam związanych masę wspaniałych wspomnień, także natury wymiany softu. Pomaganie znajomym sprzedawcom na stoiskach i polowanie na okazje, co to się działo :).

 

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powrócą czasy, jak przegrywało się najróżniejsze rzeczy z dyskietki na dyskietkę, każda płyta była kopiowana w dziesiątkach egzemplarzy, a ten co miał nagrywarkę był o dwa stopnie wyżej w hierarchii. Handel nie odbywał się na zasadzie "wrzuć mi link na fejsa", tylko "przynieś to jutro na boisko", czasem żeby coś dostać trzeba było się nieźle nachodzić i naszukać.

 

To były czasy - z kolegami i nauczycielem informatyki zrobiliśmy zrzutkę na jedną z pierwszych nagrywarek CD 2x od HP (zewnętrzna). Na jednej płycie CD można było kiedyś zmieścić, ze 20 gier. Zresztą w tych czasach nikt sobie nie zawracał głowy pojęciem piractwa. I nie jedną sobotę poświęcało się aby pójść z kolegami na koronę (Stadion w Wawie) czy na Grzybowską (dawna giełda komputerowa). Pamiętam jak Action, obecnie jeden z największych dystrybutorów sprzętu zaczynał od sprzedaży sprzętu prosto z dostawczaka rozłożonego łóżku polowym, a potem w prowizorycznej gablotce.

 

Tak więc cenzura i wyeliminowanie mniej lub bardziej legalnych składowisk plików z Internetu doprowadzą do tego, że ludzie znów zaczną wychodzić z domów i kontaktować się ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł Kukiz uważa że ustawa acta chroni przede wszystkim korporacje a nie twórców:

 

ACTA chroni korporacje, nie twórców? Kukiz: Artyści dostają ochłapy - Najważniejsze informacje - Informacje - portal TVN24.pl - 23.01.2012

 

Czyli prawdopodobnie jest za czymś podobnym, ale na nieco innych zasadach. Zresztą może faktycznie wcześniej powinni zorganizować jakieś większe konsultacje ze środowiskiem twórców i artystów aby mieć dokładniejszy obraz tego jak by oni sobie życzyli aby chronić ich interesy. A potem zrobić jakieś ogólnoświatowe głosowanie tych środowisk za różnymi opcjami rozwiążań tego problemu. Czyli jak to mówią nic o nas bez nas. Póki co poczekajmy na więcej wypowiedzi twórców i artystów z całego świata, co myślą o tej ustawie.

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie sądze ... prędzej powstaną szyfrowane sieci, jakieś ulepszone emule/torrent uniemożliwiające podgląd zawartości providerowi internetu, zacznie się też wielkie szyfrowanie dysków twardych etc :)

 

z komputerów znikną hdd (z tego co wyczytałem tylko urządzenia z nimi są rekwirowane) - wszystkie trzymane będą w szyfrowanych NASach, lepiej stracić dyski niż wszystkie PC ....

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc cenzura i wyeliminowanie mniej lub bardziej legalnych składowisk plików z Internetu doprowadzą do tego, że ludzie znów zaczną wychodzić z domów i kontaktować się ;)

 

Dla naszego i przyszłych pokoleń, brak składowisk plików z internetu nie będzie bolesnym problemem. Długi nie do spłacenia, wzrost populacji ludzkiej, kurczenia się zasobów naturalnych. Od tego się nie ucieknie, czy to się komuś podoba, czy nie. Od Acta, Sopa czy Pipa globalnie się zacznyna, bo przecież w Polskim prawie istnieją ustawy "o prawach autorskich i prawach pokrewnych" czy "Prawo własności przemysłowej".

 

Sam o tym prawie zapomniałem - Trans-Pacific Strategic Economic Partnership

-------------------

Wolna kultura - Lawrence Lessig

"Treść książki dostępna na jednej z licencji Creative Commons (by-nc-sa)" - możecie pobrać w HTML lub PDF.

Edytowane przez mortex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a teraz zacznijcie kojarzyć fakty sprzed wielu lat..

Pamiętacie mur Berlinski ? No ok ... dlaczego powstał i jakie tak naprawde było jego zadanie .( polecam 2 czesc ksiazki Wołoszańskiego Sensacje XX wieku )

Pakt Acta jest tym samym tyle że wiele lat później..

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sie nazywa demokracja, protest zakrojony na taka skale, wrecz wchodzimy politykom z makietami do ich wlasnych domow (strony rzadowe) a oni i tak maja w glebokim powazaniu zdanie Polakow i mowia, ze podpisza sobie to porozumienie. Najlepsze jest ze twierdza ze podpisanie ACTA nic nie zmieni, wiec gdzie tu logika?

 

Nie doprawiaj temu totalitarnemu ustrojowi kokardek, ani broszek. Nie wieszaj na nim złotych nici. Demokracja to bezwzględne rządy większości nad mniejszością a tu masz do czynienia z działaniami mniejszości - to z pewnością, bo większość się drapie po głowach i szeroko otwiera oczy ze zdziwienia nie bardzo kumając co się dzieje. Masz do czynienia z ruchem civil disobedience, który ma raczej rysy anarchistyczne (przeciwrządowe). Takie coś powinno być obserwowalne w republice, gdy stworzony przez ludzi rząd przez tych samych ludzi jest przywoływany do porządku z tytułu przekroczenia swoich uprawnień delegowanych do niego przez ludzi na początku. Oczywiście nie ma nigdzie na świecie w tej chwili republiki - są tylko z nazwy, więc masz do czynienia z aktem i ruchem anarchistycznym.

@łopian - jestem przychylny bace i w tym kierunku właśnie poszedł mój głos. Dzwoniłem do Ruchu w środę i wspomniałem im co nieco o ACTA oraz zachęciłem (zapewne dość wcześnie), aby się tym zainteresowali.

Dałeś się nabrać. Palikot miał odciągnąć głosy od KNP i nic więcej.

Orwell był prorokiem, jak widać pomylił się tylko z datą :wink:

 

Napisał to jako przestrogę a ONI potraktowali jak instrukcję - zrzynam z kogoś ale zgrabne nie?

 

Jak zarobić 1 milion na sprzedaży filmu video za 5 dolarów

 

Widzielliście może kiedyś grajka na ulicy? Jak ładnie gra to ludzie wrzucają mu pieniądze do kapelusza. Załóżmy że ktoś ładnie gra i spodoba się to milionowi ludzi. Udostępni to w sieci z kapelusikiem wirtualnym. I każdy z tych ludzi rzuci mu grosik. Dostanie 10'000. A jak każdy mu rzuci złotówkę? A jak jest na prawdę dobry i spodoba się wszystkim Polakom? Albo pół świata będzie go słuchać i im też się spodoba?

Może już czas, żeby zmienić model biznesowy we wszystkich dziedzinach sztuki, którą można szybko i dokładnie zreplikować? Może twórcy gier komputerowych też powinni się nad tym zastanowić. Wielokrotnie mnie wzruszali/zabawiali bardziej niż na 1zł. Dałbym czasem nawet i 20. Wyobraź sobie obślizgłego pirata, który zerżnął grę z netu, zagrał i tak go wzruszyła albo tyle zabawy mu dała, że rzucił grosik! Tyle, że one nie jest piratem - on sciągnął tą grę za free z oficjalnej strony producenta.

 

ps. I ci grajkowie rzecz jasna - jak to w kapitaliźmie ma być - działają for the greater goog of the greater number dlatego bedą wynagradzani największymi pieniędzmi. Inna rzecz, że jak bedą chcieli zachować popularność to pewnie założą jakieś fundacje dobroczynne, bo przyjecie kilku miliardów za 1 utwór wyglądałoby niezbyt ciekawie z punktu widzenia medialnegoto raz, a dwa co Ty byś zrobił z miliardem dolców? Niewątpliwie mamy do czynienia z rewolucją na tym polu.

 

ps2. facet jest na prawdę dobry:

http://www.youtube.com/results?search_query=Louis+C.K.&oq=Louis+C.K.&aq=f&aqi=g4g-sC1&aql=1&gs_sm=s&gs_upl=7579l8639l0l9322l2l2l0l0l0l0l128l251l0.2l2l0

 

Co wy na to? :D

Edytowane przez q8ic
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałeś się nabrać. Palikot miał odciągnąć głosy od KNP i nic więcej.

Pierwotnie to był atak na elektorat SLD ale KNP dopadli niejako przy okazji kiedy dogadali się z Wolnymi Konopiami. Swoją drogą, żer porozumienia z WK z KNP nie było już od 10 lat to też jest trochę winy po stronie partii. Druga rzecz, że większość WK ma poglądy lewicowe a zwolenników KNP jest ok 20-30%.

 

Tak sobie myślę, że te ACTA, PIPA czy SOPA mogą być całkiem niezłym pomysłem. Powrócą czasy, jak przegrywało się najróżniejsze rzeczy z dyskietki na dyskietkę, każda płyta była kopiowana w dziesiątkach egzemplarzy, a ten co miał nagrywarkę był o dwa stopnie wyżej w hierarchii. Handel nie odbywał się na zasadzie "wrzuć mi link na fejsa", tylko "przynieś to jutro na boisko", czasem żeby coś dostać trzeba było się nieźle nachodzić i naszukać. Nagrywanie filmów na vhs, nagrywanie piosenek z radia, przegrywanie kaset, piractwo cofnie się do lat naszej młodości, znów będzie pięknie jak kiedyś :lol:

Raczej przeniesie się do sieci namecoinów albo zacznie się ukrywać za pomocą TOR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam sie wcale nie dziwie tym ustawa ze w koncu zaczelo scigac servisy typu MegaUpload czy Filesonic toz tam ofocjalnie ladowal ogrom warezu +/- 80% uploadpwanych plikow to warez.

 

Nie moze byc tak zeby sciagniecie nowej gry czy filmu bylo latwe jak odpalenie filmu z youtube .

Reasumujac czas najwyzszy na szyfrowanie wszystkiego czym sie ludzie ''wymieniaja'' nowe cpu posiadaja przeciez mozliwosci sprzetpwego szyfrowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumujac czas najwyzszy na szyfrowanie wszystkiego czym sie ludzie ''wymieniaja'' nowe cpu posiadaja przeciez mozliwosci sprzetpwego szyfrowania.

 

Pewnie, ale po niedługim czasie jakieś mendy znowu wymyślą ustawę coś na kształt:

 

Treści w internecie nie mogą być szyfrowane, bo mogą tam być niebezpieczne informacje. Brak tego szyfrowania jest w związku z tym konieczny dla dobra społeczeństwa.

:lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak , jest to calkiem prawdopodobne ale zapewne wymagalo by kolejnych kilku lat przygotowan z strony organizacji antypirackich.

Najwazniejsze jest zeby ograniczyc piractwo dla mas Ci bardziej kumaci sobie jakos wykombinuja co beda potrzebowali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ACTA już to wymyśliła, nic więcej nie potrzeba.

 

Wszelkie programy pomagające w ukrywaniu się w sieci staną się nielegalne bo mogą być wykorzystane do piractwa. Tak więc JAP TOR zostaną po prostu dodane do długiej listy rzeczy, za których posiadanie ląduje się w celi w niekoniecznie sympatycznym towarzystwie.

 

Kto by pomyślał 110 lat temu, że za posiadanie ziół będzie co roku trafiać do więzień na świecie kilka milionów ludzi. A jednak. Dla naszych pradziadów taki świat wydawał by się obłąkany znacznie bardziej niż monarchie absolutne, teraz tak po prostu jest i my z tym żyjemy. Nasze dzieci będą musiały żyć z chorymi przepisami dotyczącymi internetu i wiele z nich, może twój syn, może twoja córka, pójdzie za złamanie tych przepisów do więzienia.

 

Rząd doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Mimo to podpisze konwencję. Bardziej boją się narazić korporacjom niż własnemu społeczeństwu. I to martwi mnie najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...