Skocz do zawartości
Tompok

Zestaw komputerowy za 2000,-zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Po sporej porcji wiedzy komputerowej jaką liznąłem :damage_wall: w ciągu ostatniego tygodnia udało mi się storzyć listę jak poniżej. Kwota jaką zamierzam przeznaczyć to 2-tys zł. Nie jestem entuzjastą nowych gier komputerowych. Największy problem mam z kartą graficzną, podałem dwie bo nie jestem zdecydowany jaką wybrać.

Bardzo proszę o pomoc.

 

Procesor AMD Phenom II X4 960T Black Edition, Socket AM3, 3,0GHz, 8MB, 95W, BOX (HD96ZTWFGRBOX)

SilentiumPC Spartan HE923

Płyta główna ASRock M3A770DE AMD 770 Socket AM3 (2xPCX/DZW/GLAN/SATA/RAID/DDR3/CrossFireX) (M3A770DE)

Kingston HyperX 2x2GB DDR3-1600 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9 Blue KHX1600C9AD3B1K2/4G

Tacens Radix IV 450W 85+

Dysk Western Digital CAVIAR 500GB SATA II 16MB (WD5000AAKS)

Lite-On iHAS122-18 Super AllWrite DVD+/-R 22x, SATA czarny

Obudowa I-BOX OLI607BROHS

 

Karta graficzna Asus Radeon HD6770 1GB EAH6770 DC/G/2DI1GD5 ??? ( 440,- PLN ) lub

Karta graficzna Palit GeForce GTS 450 1024MB (NE5S4500FHD01) ( 423,- PLN ) :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś entuzjastą starszych gier komputerowych, to lepiej będzie zdecydować się na taki zestaw:

Zestawy komputerowe na Styczeń 2012 | PurePC.pl

Do tego obudowa SilentiumPC Brutus 410 Pure Black. Jak będzie za drogo - zmiana płyty na tańszą, np. AsRocka H61M-S.

Z tego co widzę, XFX Core 450W jest aktualnie niedostępny w morele.net - jego "zamiennikami" mogą być ten Chieftec:

http://www.morele.net/zasilacz-chieftec-ctg-500-80p-bulk-307888/

Lub po prostu ten Fortron, który jednak ostatnio trochę podrożał:

http://www.morele.net/zasilacz-fortron-fsp400-60ghn-80-232352/

Zestaw na starcie będzie wydajniejszy niż ten na bazie Phenoma II X4 960T, w tym drugim nie masz dodatkowo pewności, czy uda się odblokować 2 dodatkowe rdzenie, a sama platforma jest mało przyszłościowa. Pamięci 2x2GB są nieopłacalne, lepiej wziąć 4GB w jednej kości. Obudowy marki I-Box / Modecom / Logic to zwykłe szroty o miernej jakości. Naprawdę lepiej dołożyć do czegoś lepszego, jak chociażby do wspomnianego Brutusa. Radeon HD6770 jest wydajniejszy niż GF GTS 450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem entuzjastą gier mniej wymagających sprzętowo :wink: ale przy podłączonych 2 monitorach i zależy mi na cichej pracy.

Rozważałem Intela, ale i3 to tylko 2 rdzenie (standard na dziś to 4) a i5 za drogi.

Zmienić zasilacz, jest za słaby, nie pasuje do mojego zestawu? Proponowane są trochę droższe. Co do obudowy, myślałem że to tylko skrzynka i wybrałem ze względów estetycznych :rolleyes: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem Intela, ale i3 to tylko 2 rdzenie (standard na dziś to 4) a i5 za drogi.

 

W takim razie pozostaje i3. Poniżej masz 2 testy, które obrazują wydajność i3-2100 w stosunku do innych procesorów:

Core i3-2120 and Core i3-2100 Processors Review. Page 5 - X-bit labs

Test Core i5 2400 i Core i3 2100 - Sandy Bridge dla Kowalskiego | PurePC.pl

Phenom II X4 955 tylko w jednym przypadku delikatnie wyprzedza i3-2100, poza tym wszędzie wydajniejszy jest Intel. Jak widać, 2 mocne rdzenie są lepsze niż 4 słabsze.

 

Zmienić zasilacz, jest za słaby, nie pasuje do mojego zestawu? Proponowane są trochę droższe.

 

Nie chodzi o to, że jest za słaby, ma natomiast dość ubogie okablowanie (brak wtyczek PCI-E). Jeśli nie przeszkadza Ci korzystanie z przejściówek, to możesz go wziąć, aczkolwiek praktycznie wszystkie karty powyżej HD6850 wymagają do podłączenia już co najmniej 2 wtyczek PCI-E.

 

Co do obudowy, myślałem że to tylko skrzynka i wybrałem ze względów estetycznych :rolleyes: .

 

Ta "skrzynka" ma także zapewniać odpowiednie chłodzenie podzespołom. Jakoś wątpię, by przedstawiony I-Box dobrze wywiązał się z tego zadania. Poza tym jest to bardzo słaba obudowa, jeśli chodzi o jakość wykonania i grubość blach. Zdecydowanie lepiej dołożyć do Brutusa 410, ma 2 wentylatory 120mm w standardzie i jest jedną z lepszych obudów w swojej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Intela i3-2100 w podanym linku, o jego wyższości nad AMD autor w podsumowaniu napisał:

 

"Intel Core i3 2100 bardziej nas rozczarował niż zachwycił. Mile zaskoczył poborem energii i zadowolił wydajnością w grach oraz aplikacjach wykorzystujących jeden lub dwa rdzenie, wypadając równie dobrze lub lepiej niż konkurencja. Zawiedzeni byliśmy wydajnością po OC, którego nie można nazwać inaczej niż słabym - o ile w grach było jeszcze dobrze, tak w aplikacjach użytkowych Core i3 2100 plasował się pomiędzy Phenomem II X2 555 oraz X4 840. Kto zatem może być zainteresowany kupnem najtańszego przedstawiciela Sandy Bridge? Albo osoba, dla której Core i3 2100 to tylko przystanek w drodze do i5 2500K lub i7 2600K, albo użytkownik, dla którego kluczowy jest niski pobór energii. Core i3 2100 jako swego rodzaju alternatywę dla produktów AMD mogą traktować gracze, przede wszystkim Ci niepodkręcający, których powinna zadowolić równa lub wyższa od Phenomów II wydajność w grach nawet tych wykorzystujących wiele rdzeni. Z drugiej jednak strony na rynku zaczynają się pojawiać płyty AM3+, które obsłużą mitycznego już Buldożera, w dodatku cena platformy (płyta + CPU) znów przemawia za AMD... Wybór jak widać nie jest do końca jednoznaczny, dlatego brak nagrody dla tego procesora wydaje się być uzasadniony." :rolleyes:

 

Wygląda więc to najwyżej średnio. Wystarczy Phenoma trochę podkręcić nie mówiąc o odblokowaniu dodatkowych rdzeni aby i3-2100 został z tyłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo jakim hitem hitem okazał się buldożer, wiadomo więc jaki jest pożytek z am3+.

Artykuł ukazał się w określonym czasie. Pamiętam np ceny PII x4 955 na poziomie 370zł, nie przypominam sobie i3 2100 poniżej 400zł. Płyta na h61 w okolicach 200zł mogło też nie być za wiele wtedy. Test był robiony i wnioski wyciągane w innych warunkach niż obecnie.

 

Za płytę do 960T musisz dać więcej niż za mobo pod i3, sam procesor od intela jest tańszy.

Napisałeś, że zależy ci na cichej pracy, na chłodzenie musisz dołożyć ponad 100zł. Spartan na odblokowanym 960T do x6 cichy nie będzie. Wskazany co najmniej Fortis.

 

Rezygnując z chłodzenia przy i3, biorąc mobo na 61 w okolicach 200zł, pamięć 1x4GB i i3 zamiast 960T możesz wybrać HD6850. Moim zdaniem zdecydowanie lepsza opcja.

 

Wybór należy oczywiście do Ciebie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za pomoc.

Moje zamówienie poszło do realizacji. Z porady skorzystałem i mam nadzieję, że komputer spełni moje oczekiwania.

Efekt końcowy wygląda następująco:

 

Lite-On iHAS124-19 Wewnętrzny PC

 

Pamięć Good Ram DDR3 4096MB PC1333 CL9 (GR1333D364L9/4G)

 

Zasilacz OCZ StealthXStream 2 500W P SU 80Plus (OCZ500SXS2-EU)

 

Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 500GB, SATA III, 7200RPM (WD5000AAKX)

 

Procesor Intel Core i3-2120 3.3GHz (BX80623I32120) BOX

 

Płyta główna Asus P8H61-M LE/USB3 REV 3.0

 

Obudowa SilentiumPC Brutus 410 Pure Black AT X/SSD BT-410

 

Karta graficzna Sapphire Radeon HD 6770 1GB (11189-10-20G)

 

 

Całkowita wartość zamówienia: 1978,57

 

 

PS. Karta graficzna nieco tańsza od proponowanej aby zmieścić się w cenie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za swój sprzęt z podpisu pół roku temu dałem 2000 (bez HDD).

Zestawik Tompoka spoko aczkolwiek można było postawić system na phenomie II 4 rdzeniowym i za różnicę (prawie 200 złotych jak nie więcej jak się dobrze rozejrzeć) łyknać gtx'a 560 lub odpowiednik radeona.

 

@Dejwi

 

350W to miałem w swoim starym pentium 4 więc na dzisiejsze standardy i prądożerne karty graficzna 500 wydaje się absolutnym minimum - lepiej mieć zapas niż niedobór.

I tak będzie energooszczędny bo 500 czy 600W to jest maksymalna wartość jaką zasilacz uciągnie - przecież nie żre tyle non stop :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...