Skocz do zawartości
Dijkstra

Szukam projektu kolumn głośnikowych DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Elo

 

Szukam projektu kolumn DIY, ale mam specyficzne kryteria:

 

- wysokość może być dowolna, byle mniejsza niż 2.45 ;]- pozostałe wymiary jak najmniejsze, generalnie myslę o głośnikach 10-12cm.

- chciałbym, żeby miały zejście przynajmniej do 30Hz i ładną górę, środek może być lekko wycofany.

- ma to grać w 80% w stereo, w pomieszczeniu ~24m^2. Nie słucham muzyki głośno, jak już potrzebuje, ubieram słuchawki.

- fajnie by było, jakby przetworniki i zwrotnice zamknęły się w ~1500zł. Czyli nie high end, ale też nie totalne dno.

 

W zasadzie coś takiego urządzało by mnie w 100%: http://diyaudioproje...E-Zigmahornets/

Ale te fostexy - pomimo że bardzo zacne - nie zejdą tak nisko, jakbym chciał. Czyli konstrukcja musiałaby być pewnie 2.5 - 3 drożna.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Ci to coś pomoże:

DIY Loudspeaker Projects Troels Gravesen

 

jedynie nie widzę tego zejścia do 30hz przy przetworniku 12cm...no chyba że cię interesuje -12db:D

Dlaczego chcesz takie szpilki?

Przy normalnej szerokości ~200mm masz już ogromne pole do popisu:)

Przy takich maluchach by to miało jakiś bas, trzeba z LT kombinować, które nie jest zbyt popularne

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te szerokopasmowe fostexy w tych pudłach schodzą do 50Hz, to po mojemu na 3-drożnej konstrukcji z podobnymi średnicami da radę to zrobić. Dlaczego? Powiedzmy, że mam nie za duże miejsce odłuchowe i dosyć klocków, których w dodatku porządnie nie mogę odsunąc od ściany, bo nie mam gdzie. Poza tym urzekł mnie ten projekt i te proporcje ;]

 

LT równa się trafo liniowe?

 

BTW słyszałem kiedyś suba na 12cm głośnikach - fakt, że był to dipol i nie miał dużej mocy, ale zejście perfekcyjne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 te same głośniki dają tylko 2 x większa powierzchnię membran, i góra +3db, nie ma to wpływu na zejście.

50hz a 30hz to jest OGROMNA różnica:D

 

DIYaudio.pl - Połączenia głośników

 

A LT to linia transmisyjna:

Transmission Line Speakers

Fostex FX120 DIY ML-TQWT (Transmission Line) Speaker Project

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież nigdzie nie mówiłem o tych samych głośnikach, chodzilo mi o niskotonowy, średniotonowy i wysokotonowy + zwrotnice, tyle że wszystkie rozmiaru 10-12cm w pudle o jak najmnieszych wymiarach innych niż wysokość. Moc całości może być mała (60W), byle wykres wyglądał w miarę liniowo od 30Hz do 15kHz.

 

Konstrukcje na tych fostexach podałem jako przykład ogólnego wyglądu, o jaki mi chodzi - ale pisałem, że wiem, że choćby nie wiem co, nie zejdą tak nisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież nigdzie nie mówiłem o tych samych głośnikach, chodzilo mi o niskotonowy, średniotonowy i wysokotonowy + zwrotnice, tyle że wszystkie rozmiaru 10-12cm w pudle o jak najmnieszych wymiarach innych niż wysokość. Moc całości może być mała (60W), byle wykres wyglądał w miarę liniowo od 30Hz do 15kHz.

 

Konstrukcje na tych fostexach podałem jako przykład ogólnego wyglądu, o jaki mi chodzi - ale pisałem, że wiem, że choćby nie wiem co, nie zejdą tak nisko.

 

Ja nie pisałem o tych fostexach, pisałem że ŻADEN głośniczek w takim małym pudle, nie zajdzie tak nisko;)

Przy zabawie LT może efekty byłyby zadowalające...ale te 16cm dla przetwornika to minimum by mówić o realnym zejściu do 30hz.

Moim zdaniem to a wykonalne.

16cm przetwornik+ 20l i strojenie w granicach 40-45hz da zejście do 30hz przy hmm -6db...z mniejszego przetwornika nie widzę tego:)

 

Btw konstrukcja typowa 3way to tak jak napisałeś NISKOTONOWY, średniotonowy, wysokotonowy... niestety prawdziwe niskotonowce nie mają 12cm:), te 12cm średnio-niskotonowe przetworniki to się nadają do konstrukcji 2,5way...

Imho temat wrzuć na diyaudio.pl jeśli mają ci pomóc, to na pewno tam:)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 cm i zejście do 30 Hz nawet przy -12 dB? - nie sądzę W sumie miałem kiedyś monitory (ogromne) z głośnikiem tylko 15 cm, które schodziły słyszalnie do 30 Hz ... ale bas był totalnie bez kontroli, nieczytelny, nierówny, etc. etc. po prostu g...y ;) A dźwięk zupełnie nie "wychodził" z kolumn.

 

Choć kto wie ... gdyby zastosować 10 takich malutkich głośników ;) Ale moim zdaniem nie tędy droga.

 

A co do tego projektu ... jeden mały głośnik szerokopasmowy? Jak to gra? 100 Hz - 12 Khz -3dB daje rady ? ;) Z resztą równe pasmo i szerokie to jedynie wierzchołek góry lodowej (które tu i tak nie będzie osiągnięte). Nawet jak taki jeden mały wypierdek gra równo (wątpię) i szeroko (jeszcze bardziej wątpię) to kontrola dołu czy precyzja góry zadowolić może jedynie głuchego audiofila, nie słyszącego braku wysokotonowca (za to niby słyszącego wymianę kabla zasilającego).

 

Dodatkowo komplikuje sytuację chęć nagłośnienia całego pokoju takimi głośnikami. W 24m kw prędzej bym widział z małych głośników odsłuch w bliskim polu ... np. czegoś podobnego do Usher S520 ... ale w bliskim polu, by to nie było przeciążane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Od 2 dni przeglądam projekty i faktycznie - raczej nie osiągne tego, co chciałem, i to również z TL (nie ma gdzie zrobić linii w tak małych obudowach)  więc prawdopodobnie plan alternatywny - zaczynam od tego, co i tak zawsze chciałem zrobić/mieć, czyli suba izobarycznego; jeżeli wyjdzie fajnie, zbuduje swoje "szpilki" jak je nazwał HeateN i nie będę musiał przy tym zważać na ich zejście. Mój sub i tak jest ciach!iany i mam go dosyć, nawet jak nie zrobię szpilek, będe do przodu o lepszego suba ;] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem realne jest zejście do tych 30Hz w obudowie labiryntowej (LT) stosując np. dwa przetworniki 12cm niskotonowe, z tym że zastosować było by trzeba przegrode/y np.:

-stosując dwa przetworniki 12cm niskotonowe powierzchnia membran to około 75cm2 więc przekrój kanału powinien mieć co najmniej 56cm2 (szacuje się że powinno być to nie mniej niż 75% powierzchni membran) a więc w obudowie o wymiarach 150cmx15cmx15cm możliwe jest uzyskanie długości kanału około 3m (HxSxD) co daje strojenie na około 20Hz i teraz zostało by dobranie odpowiedniego przetwornika o fs odpowiednio niskim bo w tym typie obudowy zejście poniżej fs głośnika powoduje znaczny spadek sprawności co wiąże się jednoznacznie z obniżeniem dolnej fg dla -3dB.

 

Według mnie nie należy się poddawać, ponieważ ten typ kolumn potrafi nieźle zaskoczyć kontrolą bassu szczególnie w większych pomieszczeniach:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpie żeby 12cm głośniczek zszedł do nawet 40 hz. Mam kolumny na 17cm głośniku w tl więc nie mówcie że nic nie wiem. Te fostexy to drożyzna już lepiej zrobić 3 drogi przy tym budżecie.

Edytowane przez Oskar2905

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...