Skocz do zawartości
Augerz

Monitor do 1500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam w planach kupić monitor do 1500zł i w ogóle się na tym nie znam, więc postanowiłem zapytać ludzi, którzy mogą mieć w tym temacie większe doświadczenie i wiedzę . Chciałbym aby był Full HD 1080p i co najmniej 24" (najlepiej mi pasuje 27") (obecnie mam 22" 1680x1050). Monitor używam do gier i do oglądania filmów. Zastanawiam się nad monitorem LED tylko nie wiem jakie są ceny oraz jeśli jest jakiś do 1500zł to czy oferuje dobrą jakość. I chciałem się spytać, czy ktoś kto ma tutaj więcej cali niż 24" i jeśli tak to czy opłaca się więcej, czy do grania to nie będzie już za dużo? I czy do filmów starczy 24"? W sumie przy 22" się fajnie już ogląda, więc wydaje mi się, że 24" będą ok. Ale jestem otwarty na propozycje :). Póki co spodobał mi się ten monitor:

E2770V-BF tylko nie wiem czy jest wart swojej ceny i czy będę z niego zadowolony. Dowiedziałem się też, że w Media Markcie w moim mieście jest dostęny http://www.lg.com/pl/sprzet-komputerowy/monitory/LG-z-tunerem-tv-M2780D-PZ.jsp ten monitor (też 27"). Który byłby lepszy? Ten drugi ma Tuner Telewizyjny, który jest mi zbędny. Może warto ten pierwszy kupić w innym sklepie niż Media Markt (np Vobis?). A może warto inny model kupić (LG albo inną firmę np Samsung?).

Pozdrawiam, Augerz.

Edytowane przez Augerz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że za połowę tej kwoty można kupić dobry monitor spełniający te wymagania, ale oparty o matrycę TN. Wypadałoby wiedzieć co masz teraz i czy zauważasz różnicę pomiędzy TN, a PVA i innymi wariacjami oraz czy jesteś skłonny do niej dopłacać. To byłaby jedyna różnica, bo szczerze przyznam, że nie wiem co miałby mieć 24-calowiec za 1500 zł czego nie ma ekran za np. 750 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że za połowę tej kwoty można kupić dobry monitor spełniający te wymagania, ale oparty o matrycę TN. Wypadałoby wiedzieć co masz teraz i czy zauważasz różnicę pomiędzy TN, a PVA i innymi wariacjami oraz czy jesteś skłonny do niej dopłacać. To byłaby jedyna różnica, bo szczerze przyznam, że nie wiem co miałby mieć 24-calowiec za 1500 zł czego nie ma ekran za np. 750 zł.

 

Bardziej bym w sumie chciał 27". Teraz mam 22" Samsung SyncMaster 223BW. Psuje się i trzeba wymienić na nowy :(. I chciałbym monitor LED, słyszałem dużo pozytywnych opinii na temat monitorów i telewizorów LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) bo szczerze przyznam, że nie wiem co miałby mieć 24-calowiec za 1500 zł czego nie ma ekran za np. 750 zł.

 

Lepszą matrycę, bardziej staranne wykonanie, więcej gniazd,... Wymieniać można by sporo. I jak ktoś ma wystarczająco dużo kasy na IPS, to nie proponowałbym mu TN. Ja mogę polecić Della U2412 (lepiej wykonany od U2312), lub HP ZR2440w. Oba monitory to dość wysoka półka (ten drugi lepszy). Popatrz po recenzjach na TFTcentral.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszą matrycę, bardziej staranne wykonanie, więcej gniazd,... Wymieniać można by sporo. I jak ktoś ma wystarczająco dużo kasy na IPS, to nie proponowałbym mu TN. Ja mogę polecić Della U2412 (lepiej wykonany od U2312), lub HP ZR2440w. Oba monitory to dość wysoka półka (ten drugi lepszy). Popatrz po recenzjach na TFTcentral.

 

A powiesz mi co to IPS i TN? Czym to się różni itd? A co sądzisz o monitorach, które wymieniłem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszą matrycę, bardziej staranne wykonanie, więcej gniazd,... Wymieniać można by sporo.

 

Jak widzisz autor nie wie jakie są typy, pozostaje mieć nadzieje, że zrobi mu to różnice. Kwestia względna, sugerowanie, że model wyższy robot dokręcił mocniej nie ma sensu, a lepsze materiały też nie zawsze. Autor zapewne podłączy tylko PC, bo o niczym innym nie pisze, a i tutaj nie wiemy jakiego wejścia wideo oczekuje. W skrócie wciskanie wszystkim IPS nie ma sensu, najlepiej byłoby gdyby kolega zobaczył co najmniej dwa typy matrycy na żywo i porównał odzwierciedlenie kolorów itp Poza tym jak stricte do gier to też zwykle te bardziej pro monitory mają gorsze czasy itd

 

Zakupu dokonaj w polecanym sklepie, który oferuje dany model najtaniej. MM czy Vobis to zwykle nie są sklepy z żadnej z tych grup :E

 

 

@down

Bardzo pomocne uwagi.. Nic to nie wniosło do tematu poza poprawnością sformułowań :P

Edytowane przez Prolog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jak stricte do gier to też zwykle te bardziej pro monitory mają gorsze czasy itd

 

Pro monitory to tak od EIZO SX2462W/NEC PA241W się zaczynają. Tanie IPS są dla kogoś wymagającego po prostu lepszego obrazu niż na tym najtańszym i najgorszym w końcu jakościowo typie czyli TN. Co do czasów reakcji, to z grubrza są podobne w TN jak i nowoczesnych dopalanych IPS.

 

Do autora wątku: nie ma monitorów LED - wbrew temu co pisze producent+sprzedawca. Są tylko modele z matrycą LCD (IPS lub PVA lub w najgorszym razie TN) podświetlane przy pomocy "świetlówki" czyli CCFL lub diód LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić Della U2412 (lepiej wykonany od U2312), lub HP ZR2440w. Oba monitory to dość wysoka półka (ten drugi lepszy). Popatrz po recenzjach na TFTcentral.

 

Ale te monitory to są 16:10 a wszystko raczej zmierza do 16:9, wiec wolalbym monitor 1080p. Oraz to są monitory 24" a ja chcę 24" lub więcej :).

 

Jak widzisz autor nie wie jakie są typy, pozostaje mieć nadzieje, że zrobi mu to różnice.

Może i nie wiem czym są te nazwy i nie wiem na czym polegają ale lepszą bądź gorszą jakość będę w stanie zauważyć. Kolory w tym monitorze, który mam obecnie są np zbyt delikatne. Jakość obrazu nie powala, ale też nie jest najgorsza. Chciałbym mieć monitor, z ktòrego będe zadowolony i nie zawiodę się.

 

, najlepiej byłoby gdyby kolega zobaczył co najmniej dwa typy matrycy na żywo i porównał odzwierciedlenie kolorów itp Poza tym jak stricte do gier to też zwykle te bardziej pro monitory mają gorsze czasy itd

 

Mam właśnie zamiar przejść się do sklepu i pooglądać monitory, i dlatego właśnie już teraz pròbuję się dowiedzieć jak najwiecej.

Nie tylko do gier. Do używania programów i oglądania filmòw też :P.

 

Czytam wlasnie w internecie:

Poza krótkim czasem reakcji matryce TN mają właściwie same wady. Pierwszą są ograniczone kąty widzenia, zwłaszcza w pionie. Jeśli nie siedzisz na wprost monitora i popatrzysz na obraz z boku, z dołu czy z góry, zobaczysz przekłamane kolory. Ta wada nie ma znaczenia jeśli tylko ty używasz komputera - dopiero w towarzystwie robi się nieciekawie, ponieważ tylko osoba siedząca na wprost ekranu może cieszyć się dobrą jakością obrazu.

A ja wlasnie czesto z monitora korzystam z rodzina (filmy).

Przeczytalem takze:

Największą zaletą matryc S-IPS są szerokie kąty widzenia i bardzo dobre odwzorowywanie kolorów. Słaby czas reakcji to już przeszłość – nowoczesne monitory S-IPS nadają się nawet do dynamicznych gier. Dobry wybór dla profesjonalnego grafika lub bardzo wymagającego użytkownika domowego.

Co sklania mnie bardziej ku monitorowi tego rodzaju.

Dodam takze, ze moj obecny monitor czasem wyswietla jak przez mgle, zamiat bialego jest bardzo jasny szary i obraz jest przymulony, chcialbym miec monitor gdzie wszystko widac idealnie. I co z matrycami MVA lub PVA?

Edit: doczytalem teraz, ze te monitory, ktore ja podalem maja matryce TN. A nie ma monitora takieg jak ten dell co podales, tylko 27" :)?

Edytowane przez Augerz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monotematycznie - Dell U2412 :P

 

A jakis jak ten tylko 27"? Poza tym czytalem ze dosc ciezko sie go kalibruje.

A iiyama x2377HDS? Tyle, ze to tez 'tylko' 23"..

DELL Dell UltraSharp U2412M 61cm(24'') monitor panoramiczny VGA,DVI-DP (1920x1200) czerni : Computer Components | Dell Polska to ten monitor, który mi polecacie, tak?

Edytowane przez Augerz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz Benq EW2730 na VA, z podświetleniem LED, z kompletem złącz w postaci D-Suba, DVI i dwóch HDMI oraz 4 USB i audio i w zestawie winien być pilot. Dostaniesz Smart Focus i Resolution do powiększania fragmentu obrazu i poprawiania jakości oraz PIP/PBP czyli ciekawe cuś do wyświetlania dwóch obrazów jednocześnie, a to dlatego, że możliwości spore. Monitor ma ze 2-3 miesiące, więc to naprawdę nowy model, a wykonanie może Cię zadowoli, w końcu alu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale te monitory to są 16:10 a wszystko raczej zmierza do 16:9, wiec wolalbym monitor 1080p. Oraz to są monitory 24" a ja chcę 24" lub więcej :).

Nie wymyślaj głupot na siłę. Dodatkowe 120 pikseli w pionie to tylko i wyłącznie zaleta, większa przestrzeń operacyjna jest nieoceniona.

 

Dodam takze, ze moj obecny monitor czasem wyswietla jak przez mgle, zamiat bialego jest bardzo jasny szary i obraz jest przymulony, chcialbym miec monitor gdzie wszystko widac idealnie.

To zależy nie tylko od rodzaju matrycy, ale i od tego, jak go sam wyregulujesz. Ale mówiąc prostymi słowami: TN to takie coś, jak masz w laptopach (spójrz na ekran lekko z boku lub góry/dołu, a zobaczysz g****), do tego kolory też do bani (nie patrz na te "żywe" kolory, jakie widać na sztukach w marketach, tam specjalnie zwiększają intensywność barw, by lepiej to wyglądało). IPS natomiast zapewni Ci dobrą widoczność nawet pod dużym kątem patrzenia, a i jak się nie jest przeczulonym na punkcie doskonałości, to samemu można w nim wyregulować kontrast, jasność i kolory tak, by uzyskać zadowalający efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS natomiast zapewni Ci dobrą widoczność nawet pod dużym kątem patrzenia, a i jak się nie jest przeczulonym na punkcie doskonałości, to samemu można w nim wyregulować kontrast, jasność i kolory tak, by uzyskać zadowalający efekt.

 

Dlatego chce monitor z matryca IPS.

Bylem dzis w Media Markcie i zawiodlem sie wyborem monitorow. Raptem dwa LG i same Samsungi (z czego tylko dwa 27"). Poszukam gdzie indziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już lepszy ten Benq, którego wcześniej podałem, ale to nadal "wolne" VA. Oglądałeś już coś albo szukałeś w internecie jakichś porównań? W tej cenie większość to takie właśnie VA (pytanie czy zrobi Ci różnice te 8mc), a dobre IPS, PVA zostały już podane wcześniej (tyle, że takie 27" to już nie 1500...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już lepszy ten Benq, którego wcześniej podałem, ale to nadal "wolne" VA. Oglądałeś już coś albo szukałeś w internecie jakichś porównań? W tej cenie większość to takie właśnie VA (pytanie czy zrobi Ci różnice te 8mc), a dobre IPS, PVA zostały już podane wcześniej (tyle, że takie 27" to już nie 1500...)

 

Ehh oba maja 8ms i o obu przeczytalem ze jest smuzenie. Tylko ze o tym iiyama przeczytalem dwie skrajne opinie o smuzeniu. Jedna, ze jest a druga ze idealny do gier...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja grałem najpierw na BenQ FP91GP (MVA, 8ms) i nic nie przeszkadzało; obecnie mam HP LP2475w (S-IPS, 6ms) i też jest świetnie. A nie gram w przygodówki, ale w FPS czy cRPG.

 

Oczywiście, że niektóre matryce "2ms" są szybsze, ale to już różnica, którą ledwo co da się wyłapać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opiniami nie ma co się do końca sugerować, bo wiele osób nie ma porównania, kilka zawsze daje piątkę, bo nie mogą uznać, że kupili coś "złego", a jeszcze inni zawsze mają uwagi, bo chcieliby w cenie Golfa mieć Ferrari. Wszystkie są subiektywne, stąd też takie rozbieżności. Benq jest ciekawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To szukaj IPSów z 2ms w rozmiarze 27" do 1500 zł. Widzisz, ponoć te szybkie "nie-TNki" to już norma, a dalej ciężko taką znaleźć :P Mimo wszystko popularność 27" nie jest duża, a wielu szuka już wtedy np 2560x1440 czyli rozdzielczości większych od popularnego 1080p. Stąd mało tanich 27" monitorów na innej niż TN matrycy z dobrymi czasami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ponad 5 lat siedze na Samsungu 215TW, ktory ma 8ms - nie ma tam jakiegokolwiek smuzenia. Naprawde, nie warto sie tymi 8ms przejmowac.

 

Jesli monitor glownie do gier, to optowalbym za Dellem U2412.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ponad 5 lat siedze na Samsungu 215TW, ktory ma 8ms - nie ma tam jakiegokolwiek smuzenia. Naprawde, nie warto sie tymi 8ms przejmowac.

 

Jesli monitor glownie do gier, to optowalbym za Dellem U2412.

 

Tylko, ze ten Dell to 24". Chcialbym moc przez tydzien pouzywac ten monitor, zeby moc ocenic czy dla mnie jest w porzadku czy nie..

 

To szukaj IPSów z 2ms w rozmiarze 27" do 1500 zł. Widzisz, ponoć te szybkie "nie-TNki" to już norma, a dalej ciężko taką znaleźć :P Mimo wszystko popularność 27" nie jest duża, a wielu szuka już wtedy np 2560x1440 czyli rozdzielczości większych od popularnego 1080p. Stąd mało tanich 27" monitorów na innej niż TN matrycy z dobrymi czasami.

 

I wlasnie to jest glupie.. wychodzi na to, ze w sumie nie ma takiego monitora jaki bym chcial.. :(

Ten BenQ jest praktycznie taki sam jak jeden z tych iiyama. Na prawde oplaca sie zaplacic wiecej i go wziac?

Zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej by było wziąć 1920x1200? Możecie podać mi jakieś dobre modele z tą rozdzielczością?

Edytowane przez Augerz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze ten Dell to 24". Chcialbym moc przez tydzien pouzywac ten monitor, zeby moc ocenic czy dla mnie jest w porzadku czy nie..

 

Kupujesz przez neta i możesz do 10 dni testować a potem ewentualnie odesłać.

 

Zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej by było wziąć 1920x1200? Możecie podać mi jakieś dobre modele z tą rozdzielczością?

 

Dell 2412.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell 2412.

 

Ale on ma 8ms, a zacząłem myśleć o mniejszych od 27" tylko ze względu na szybszy czas :). To już chyba lepszy by był HP ZR2440w.

Edytowane przez Augerz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U2412 to zdecydowanie jednostka popularniejsza od innych, więc szukaj opinii. Niby to IPS, a tamte 27" to VA, ale jeśli użytkownikom Della 8ms nie przeszkadza to może i przy takim Benq czy Ijiyamie nie byłoby to zauważalne (ja się nie wypowiadam, bo używam TNki, więc się "nie znam" :P).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znajdziesz najmniejszej różnicy w szybkości działania obu tych monitorów.

 

Poza tym, zaczynasz już trochę truć na siłę. Wejdź na tftcentral.co.uk i tam popatrz po recenzjach, a nie zadawaj po wielokroć pytanie o to samo.

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...