Skocz do zawartości
Caleb

AMD Radeon HD 7800 Series - 28 nm Pitcairn

Rekomendowane odpowiedzi

Przegląd niereferencyjnych modeli Radeon HD 7850: ASUS, Gigabyte, MSI, Sapphire, PowerColor, Vertex3D i XFX

 

Chociaż ciągle czekamy na prawdziwą walkę AMD i NVIDII w segmencie średnio wydajnych kart graficznych, to poza wszelką dyskusją pozostaje fakt, iż „czerwoni” swój ruch już dawno wykonali. Radeony HD 7850 praktycznie zdominowały przedział cenowy 800-1200 złotych, wypierając starsze, mniej energooszczędne i zwykle wolniejsze modele NVIDII. Oczywiście, sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej, gdyby firma z Santa Clara nareszcie wypuściła GeForce GTX 660, bazującego na 28 nm rdzeniu Kepler GK106. Niestety, musimy jeszcze trochę poczekać na sukcesorów GTX 560, którzy pojawią się dopiero za kilka tygodni... jeśli wierzyć plotkom krążącym po internecie. Tymczasem pozostaje przyjrzeć się niereferencyjnym modelom Radeonów HD 7850, jakich obecnie nie brakuje na półkach sklepowych. Dlatego wzięliśmy na warsztat urządzenia najczęściej polecanych marek: ASUS, Gigabyte, MSI, Sapphire, PowerColor, XFX i premierowego Vertex 3D. Jakiego Radeona HD 7850 warto wybrać? Który najchętniej się podkręca? Jaki system chłodzenia spisuje się najlepiej? Na wszystkie pytania odpowiemy niebawem - zapraszamy od przeglądu HD 7850.

Przetestowaliśmy:

  • ASUS HD 7850 DirectCU II
  • Gigabyte HD 7850 WindForce OC
  • MSI HD 7850 Power Edition OC
  • PowerColor HD 7850 PCS+
  • Sapphire HD 7850 OC
  • Vertex3D HD 7850 X-Edition
  • XFX HD 7850 Double Dissipation
Test Radeon HD 7850 - Przegląd modeli niereferencyjnych - PurePC Edytowane przez Caleb
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy 78xx pobiera 3waty w idleDołączona grafika. Widzę , że ktoś myli pewną technologie z poborem w idleDołączona grafika

 

Bez wygaszania monitora , ciekawe skąd sobie weźmiecie te 3waty , nie każdy po czasie ma ustawione wygaszanie monitora. Ale po co tłumaczyć na jakiej zasadzie to działaDołączona grafika

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie wiem co jest grane ale mój HD 7870 od Sapphira dziś zotał zajechany przez Max Payne 3! Wszystko ustawiłem w ustawieniach grafiki standardowo na full Dołączona grafika jedynie rozdzielczość 1680 x 1050 bo nie mam monitorka HD. Wszystko chodziło pięknie aż do 5 epizodu - Max Payne 3 : Chapter 5 Alive If Not Exactly Well- kiedy to pojawiła się w grze woda no i wspaniała grafika. Podnisłem zegary dość mocno w górę, ale efekt mizerny... Nie wiem czy ta gra ma takie wymagania czy poprostu coś jest skopane?Gra poprostu straciła płynność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie zupelnie z innej beczki ;p

Mianowicie, jaka jest normalna temp Sapphire Radka hd 7850 2gb ?

Bo tak patrze czasami na HWMonitor i mam skoki pomiedzy 38* a 58* :F

Jaka jest max gorna granica, ktorej powinienem sie obawiac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problemik mały z moim 7850... mianowicie zauważyłem lekkie "falowanie", pasy (nie wiem jak to nazwać) ekranu podczas gry. Jest to tak niezauważalne, że dopiero w jakimś ciemniejszym zakątku na mapie w BF3 to obczaiłem. Stery najnowsze, nawet zszedłem z taktowaniem zegarów do standardowych wartości i dalej to samo.

 

PRoblem ten występuje w grach, i to tych lepszych. Zauważyłem to do tej pory w BF3 i CS Global Offensive, za to w starym CSie 1.6 problemu nie ma.

 

Wie ktoś co jest grane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Trochę późno, no ale... Dla potomnych będzie, żeby się nie wkopali jak ja 2dni temu ^^

 

Seria 7xxx ma problemy z monitorami vga. Zdaje się, że to nie tyle wina samej końcówki kabla co przejsciowki dsub-dvi jako, że na zagranicznych forach się chwalili, że się udawało zlikwidowac problem uzywajac vga-vga. Gorzej jak ktoś ma 2dvi, hdmi i dp jak ja na sapphirze i monitor z dsubem, bo wtedy już nie ma za bardzo pola manewru...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1GB to juz nawet na dzis za malo, dodam jeszcze ze gram w rozdzielczosci 1680x1050 i juz przynajmniej w paru grach widzialem zuzycie pamieci na grafice w okolicach 1.3-1.5GB.

Edytowane przez kelcior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg. tego co piszecie jest sens dopłacać do wersji 2gb, ale testy tego nie potwierdzaja

 

Crysis 2 : http://www.techpowerup.com/reviews/Club_3D/HD_7850_RoyalQueen/14.html

 

BF3 : http://www.techpowerup.com/reviews/Club_3D/HD_7850_RoyalQueen/9.html

 

oczywiscie mowimy o 1920x1080

Edytowane przez _Vip_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że grafika lubi sobie trzymać 2GB tekstur to niech sobie trzyma, pytanie jaki procent ten danych jest jej potrzebny w danej chwili. Z resztą pamięć 1200Mhz na szynie 256bit robi swoje.

 

1GB na tej karcie wystarcza w zupełności. Jak będą tekstury 2x większe to zajadą GPU i tak. Zobaczcie co się dzieje w 2560x1440. Wersja 1GB wypada słabiej, ale wersja 2GB i tak nie daje rady.

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg. tego co piszecie jest sens dopłacać do wersji 2gb, ale testy tego nie potwierdzaja

 

Crysis 2 : http://www.techpower...alQueen/14.html

 

BF3 : http://www.techpower...yalQueen/9.html

 

oczywiscie mowimy o 1920x1080

 

Fakt, że gra łyknie więcej pamięci nie znaczy, że aż tyle jej potrzeba. Dzisiaj 1GB wystarczy spokojnie do większości gier w fullHD.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktos sie zastanawiał nad XFX 7850 Core to niech sie mocniej zastanowi, grafa u mnie umarła po dwóch dniach bez zabawy w OC czy tym podobne. Jade własnie po HISa 7850 na zastępstwo.

 

EDIT :

 

HIS już w kompie, rdzeń 1100MHz bez problemu, na 1200MHz wywala do pulpitu, wieczorem pokombinuje z regulacją napięcia. Chłodzenia mega ciche

Edytowane przez _Vip_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na weekend postaram sie załatwić kilka Radków 7850, min. kolejnego XFXa Core 1GB, Gigabyte'a WindForce 2x w wersji 2GB i zobaczymy jak na nich tle wypadnie mój HIS 2GB. Postaram sie potestować OC i głośność. HIS max stabilnie pracuje na 1160 na rdzeniu, ciekawe czy któraś karta dobije do 1200MHz. Na koniec może sie uda sprawdzic crossfire na takich dwóch radziach, aczkolwiek moja płyta niestety oferuje tylko tryb x16/x4

 

i po testach...

 

Gigabyte WindForce 2x niestety nie dojechał, za to wjechały dwa nowe xfx core. Jeden niestety zaliczał zwiechy powyżej 1100MHz na rdzeniu, drugi pracuje stabilnie na 1250MHz i postanowiłem go sobie zostawic ze względu na jego cenę (700zł XFX, 830zł HIS)

 

XFX HD 7850 1GB Core Edition @ 1250/5000 - http://www.3dmark.com/3dm11/4575941

 

Dołączona grafika

 

i obiacany test CROSSFIRE XFX HD 7850 1GB Core Edition @ 1050/5000 (tryb x16/x4) - http://www.3dmark.com/3dm11/4577165

 

 

Dołączona grafika

 

Przeglądając testy na sieci jak np. tu : http://www.tweaktown.com/reviews/4798/his_radeon_hd_7850_iceq_x_turbox_2gb_in_crossfire_video_card_review/index4.html można zaryzykowac wnioski, że konfiguracja x16/x4 nie dławi mocno takich kart jak hd 7850. Wychodzi również na to, że X6 @ 3.6GHz jest wystarczająco mocnym procem do obsługi crossfire'a i nie wpływa negatywnie na wyniki.

Edytowane przez _Vip_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ominales limit 1050mhz na rdzeniu?

Dodam tylko ze http://forums.guru3d...ad.php?t=338906 nic nie daje w moim przypadku.

 

Edit:

Juz sobie poradzilem, Trixx na to pozwala bez kombinowania.

Edytowane przez kelcior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no trzeba pobrac oczywiście :)

 

Jedyne co mnie nieco irytuje w XFXie to jego hałas pod obciążeniem. HIS szumi, ale XFX zamienia sie w małą świszczącą turbinke i grzeje sie do 80'C. Jutro przyatakuje jeszcze Windforce'a 2x od Gigabyte'a i wkocu coś będzie trzeba wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus gpu tweak w starszej wersji 2.0.9.0, raz ze daje możliwość odblokowania oc powyżej 1050MHz, a dwa że jako jedyny pozwala na regulacje napięcia

 

Mozesz wrzucic linka dla wersji 2.0.9.0?

Na oficjalnej jest tylko 2.0.8.3 i nowsze. (limit 1050mhz)

 

Edit:

Juz znalazlem, wynik mojej 7850, 1200/1400

 

http://www.3dmark.com/3dm11/4591389

Edytowane przez kelcior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...