Skocz do zawartości
anon92

Tryb UDMA, ustawienia i dziwna praca dysku SATA. Kilka pytań. Dysk WD.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zmieniłem sobie ostatnio dysk z barracudy 250 gb na WD3200AAKS. Głównie dlatego że miałem okazję kupić tanio zaufany dysk a ten jest większy nowszy i szybszy od mojego seagate'a. Oba dyski i stary i nowy miały w HD tune że wspierają UDMA 6 a aktualnie aktywne są w trybie UDMA5. Czytałem trochę ale nie wyczytałem jasno do końca o co w tym chodzi i jaki to ma wpływ na szybkość dysku więc pytam tu. Jaki tryb powinien być aktywny? Czy wpływa to na szybkość dysku? Podobno UDMA5 obsługuje szybkości do 100 mb/s tymczasem ten mój WD osiąga jakieś 110 mb/s w benchmarku. Więc jak to jest?

2 pytanie jak powinna być ustawiona w biosie opcja "Sata mode". Do wyboru mam AHCI, IDE, oraz RAID. RAID na pewno nie ale która z pozostałych opcji?

Poza tym zaobserwowałem coś dziwnego przy tym dysku... Cały czas pracuje.... Postawiłem na nim 2 systemy - XP 32 bit i Win7 64 bit. Na każdym słychać po chichu że dysk cały czas szeleści, cały czas coś robi nawet jak komputer jest w kompletnym IDLE. Na żadnym dysku takiego czegoś nie spotkałem. One tak mają? (nie miałem wcześniej WD). Jak spojżeć na diodę symbolizującą pracę dysku to widać że też nie może się uspokoić. W całkowitym IDLE dioda mruga mniej-wiecej raz na sekundę. Nie ma tak że całkowicie się uspokoi. Dioda mruga i dysk szeleści. Dziwne to...

Jest ktoś w stanie odpowiedzieć na moje pytania? ;)

 

 

>Intel E8400@4.0 GHz < >DFI Lanparty DK X38< >MSI Radeon HD5850 OC< >OCZ Titanium 2x2GB 800@950 MHz< >OCZ StealthXStream 600W SLI< >WD3200AAKS<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wydajność dysku jest prawidłowa to w czym problem? Co za różnica które UDMA pokazuje HDTune.

 

W AHCI działa NCQ i hotswap. W IDE tego nie ma. Ale to wybierasz przed zainstalowaniem systemu, potem to już trzeba kombinować z dograniem sterowników i zmianą w rejestrze systemowym.

 

Dyski same nic sobie nie robią. Żaden! To system coś robi, defragmentuje, skanuje, indeksuje itp. Wyłącz te usługi na dobre i system powinien się uspokoić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...