Skocz do zawartości
Animaes

AMD Athlon 64 3000+ 1,8GHz Venice

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jaka może być przyczyna tego, że od pewnego czasu obserwuję nadmierne użycie procesora? Grałem kiedyś z kumplami w Warhammera 40k Dark Crusade [2006 rok]- wszyskto śmigało świetnie, a niedawno zrobiliśmy reaktywację- co chwilę lagi, zakłócenia dźwięku i wykorzystanie 100% procesora przy low detalach (a dawniej grywałem na high). Również przy przeglądaniu Facebooka potrafią się pojawić skoki na 80-100% użycia CPU.

 

Dodam, że przed chwilą zagrałem w Deluxe Ski Jump 2.1 i również procesor wykorzystany non stop w 100%. (odczytuję tę wartość za pomocą menadżera zadań Windowsa XP).

 

Gdzie leży przyczyna takiego zjawiska? Sprzęt ma już 6 lat. Czy podzespoły tracą na swojej wydajności z wiekiem? Reinstalowałem niedawno system- czy może mieć jedo z drugim coś wspólnego?

 

Gigabyte GA-K8NF-9

GF 6600

2GB RAM [wcześniej 2x512MB, niedawno dołożyłem 1GB]

300W Delta

 

Wentylatory działają poprawnie, temperatura CPU w biosie około 35 stopni chwilę po 100% obciążeniu

Edytowane przez Animaes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt ma już 6 lat. Czy podzespoły tracą na swojej wydajności z wiekiem?

Nope.

 

Sprawdź czy działa Ci DMA. Być może dysk działa na PIO i wszystko leci przez procka(aczkolwiek DSJ powinien działać ok...)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nope.

 

Sprawdź czy działa Ci DMA. Być może dysk działa na PIO i wszystko leci przez procka(aczkolwiek DSJ powinien działać ok...)

 

Pozdrawiam

 

Sprawdziłem Warhammera 40k Dark Crusade programem GPU-Z. 100% użycia procka przy 40-60% obciążeniu GPU.

 

W ustawieniach mam zaznaczoną opcję "DMA jeżeli dostępne".

 

Jeszcze jakieś pomysły na odciążenie procka?

Edytowane przez Animaes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz wersję sterowników do karty graficznej? Nowsze wersje sterowników Nvidii mają zwiększony narzut na procesor, co odbija się negatywnie w przypadku konstrukcji jednordzeniowych. Może spróbuj zainstalować starszą wersję sterownika (np. sprzed 2-3 lat).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz wersję sterowników do karty graficznej? Nowsze wersje sterowników Nvidii mają zwiększony narzut na procesor, co odbija się negatywnie w przypadku konstrukcji jednordzeniowych. Może spróbuj zainstalować starszą wersję sterownika (np. sprzed 2-3 lat).

 

6.14.12.6658 z 7 stycznia 2011. Spróbuję zainstalować starsze, o ile będą dostępne

 

Najstarszy sterownik na stronie producenta jest z 19.7.2010

Edytowane przez Animaes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrazie czego TU masz odnośnik do jeszcze starszych wersji.

 

Zainstlowałem sterownik z 2007 roku, problem pozostał.

 

Dodam, że gdy ten procesor ma 100% użycie co jakiś czas pojawiają się w trakcie gry jakieś zniekształcenia dźwięku.

 

A może coś pokombinować ze sterownikami od płyty głównej?

Edytowane przez Animaes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej będzie przeinstalować system, na czysty wgrać tylko stery, aktualizacje i odpalić gierki powinno działać, w 90% przypadków pomaga. jeżeli to nic nie pomoże tzn że może przyszedł czas na rozstanie z wehikułem z przeszłości... :P

Edytowane przez zaodrze244
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej będzie przeinstalować system, na czysty wgrać tylko stery, aktualizacje i odpalić gierki powinno działać, w 90% przypadków pomaga. jeżeli to nic nie pomoże tzn że może przyszedł czas na rozstanie z wehikułem z przeszłości... :P

 

Ok. Tylko pytanie- czy przy ponownej instalacji XP wrzucać najnowsze sterowniki czy te starsze?

 

Problem polega na tym, że m-c temu robiłem reinstalkę. Może jakiś VIR się przyplątał?

Edytowane przez Animaes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...