Jump to content
Mibars

[Paleoinformatyka] Jak wymienić procesor 386 33MHz na 40MHz

Recommended Posts

Witajcie,

 

W moje łapska wpadł prawdziwy zabytek: 20-letni komputer mojego dziadka, na pokładzie 4MB RAM, jakieś VGA, i 386DX 33MHz. Postanowiłem reanimować ten komputer :) Zdobyłem kilka części do tego sprzętu (dysk 125MB, dodatkowe 4MB RAM, koprocesor aftermarketowy 387 40MHz, procesor Am386DX 40MHz, karta muzyczna klon SB) i jak z większoscią sobie poradziłem, tak mam problem z procesorem. Po zmianie komputer milczy, pomimo, że przecież zasilacz AT po włączeniu "chamsko" podaje napięcie niezależnie od tego co jest podłączone, nie zapalają się diody, nawet nie włącza się wentylator w zasilaczu, jedyne co, to zasilacz wydaje jakiś cichy dźwięk.

 

Ma ktoś pomysły OCB?

 

Przy próbie odpalenia z wyjętym procesorem zasilacz startuje. Raczej wątpie, by "brakowało prądu" mając na uwadze, że Intel 386 33MHz zużywa ~2W, a 40MHz niecałe 3 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manuala do płyty głównej nie mam niestety, totalny brak opisów jak to często w tamtych czasach było (no bo kto normalny zagląda do wnętrza komputera? ;) ) googlowałem za zdjęciami płyt do 386 i mojej nie znajduje...

 

...Jednak przyczyna była prostsza. Na procesorze AMD znaczek przy pinie A1 je4st we właściwym miejscu, tyle, że jest on na takiej jakby przejściówce z układu lutowanego na układ wtykany... I ta przejściówka pin A1 ma dokładnie po przekątnej, w efekcie włożyłęm procka pinem 14N w A1... Ale się nie sfajczył, nawet ciepły się nie zrobił :)

 

Teraz walczę ze zmianą taktowania, bo oczywiście sama wymiana procesora nic nie dała ;) Ciągle taktowany jest 33MHz. Próbowałem przełączać różne nieopisane zworki, na razie udało mi się wyłączyć dodatkowe 4MB pamięci, doprowadzić do tego, ze się nie uruchamia (8 sygnałów - dla AMI Biosu powinno to być coś z kartą graficzną :) ) obawiam się, że jedynym rozwiązaniem będzie zmiana kwarca... Albo użycie płyty głównej, która pracowała już na 40MHz :)

Edited by Mibars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.