Jump to content
Mibars

[Paleoinformatyka] Jak wymienić procesor 386 33MHz na 40MHz

Recommended Posts

Witajcie,

W moje łapska wpadł prawdziwy zabytek: 20-letni komputer mojego dziadka, na pokładzie 4MB RAM, jakieś VGA, i 386DX 33MHz. Postanowiłem reanimować ten komputer :) Zdobyłem kilka części do tego sprzętu (dysk 125MB, dodatkowe 4MB RAM, koprocesor aftermarketowy 387 40MHz, procesor Am386DX 40MHz, karta muzyczna klon SB) i jak z większoscią sobie poradziłem, tak mam problem z procesorem. Po zmianie komputer milczy, pomimo, że przecież zasilacz AT po włączeniu "chamsko" podaje napięcie niezależnie od tego co jest podłączone, nie zapalają się diody, nawet nie włącza się wentylator w zasilaczu, jedyne co, to zasilacz wydaje jakiś cichy dźwięk.

Ma ktoś pomysły OCB?

Przy próbie odpalenia z wyjętym procesorem zasilacz startuje. Raczej wątpie, by "brakowało prądu" mając na uwadze, że Intel 386 33MHz zużywa ~2W, a 40MHz niecałe 3 :D

Manuala do płyty głównej nie mam niestety, totalny brak opisów jak to często w tamtych czasach było (no bo kto normalny zagląda do wnętrza komputera? ;) ) googlowałem za zdjęciami płyt do 386 i mojej nie znajduje...

...Jednak przyczyna była prostsza. Na procesorze AMD znaczek przy pinie A1 je4st we właściwym miejscu, tyle, że jest on na takiej jakby przejściówce z układu lutowanego na układ wtykany... I ta przejściówka pin A1 ma dokładnie po przekątnej, w efekcie włożyłęm procka pinem 14N w A1... Ale się nie sfajczył, nawet ciepły się nie zrobił :)

Teraz walczę ze zmianą taktowania, bo oczywiście sama wymiana procesora nic nie dała ;) Ciągle taktowany jest 33MHz. Próbowałem przełączać różne nieopisane zworki, na razie udało mi się wyłączyć dodatkowe 4MB pamięci, doprowadzić do tego, ze się nie uruchamia (8 sygnałów - dla AMI Biosu powinno to być coś z kartą graficzną :) ) obawiam się, że jedynym rozwiązaniem będzie zmiana kwarca... Albo użycie płyty głównej, która pracowała już na 40MHz :)

Edited by Mibars