Skocz do zawartości
hotkey

Co zrobić z kasą??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Ostatnio wkońcu po wielu bojach udało mi się sprzredać części ze starego komputera :D Zyskałem 430zł (właściwie, to ta kasa powinna być zwrócona ojcu za nowy komputer, ale wiece :D jak się ma ojca który się nie zna na kompach można mu zawsze wcisnąć kit, że procesor się przegrzewa, itp. i trzeba wymienić chłodzenie). Więc jak już powiedziałem mam koło 450zł. Chciałby je przeznaczyć na jakieś chłodzenie, coby troszeczkę bardzej podkręcić kompa (wiecie, fsb 200 i te sprawy :D). Teraz mam kilka opcji :

Zakupić :

1)

- kabel HDD IDE ATA66/100 (80-pin) okrągłe Akasa czerwony 60cm 39 zł

- kabel HDD IDE ATA66/100 (80-pin) okrągłe Akasa czerwony 45cm 30 zł

- kabel FDD okrągłe Akasa czerwony 45cm 25 zł

- Zalman ZM NB32J (radiator na chipset) 29zł

- wentylatorek 40mm na tego Zalmana 19zł

- 2x wentylator 80mm do boku budy 38zł

- 2x radiatorki na Ram i pamięci na grafie(Thermaltake A1414) 100zł

- Vulcano 7+ (lub inny cooler miedziany na tym poziomie) 159zł

----------

ok. 450zł(koszty przesyłki, itp.)

 

2)

- kabel HDD IDE ATA66/100 (80-pin) okrągłe Akasa czerwony 60cm 39 zł

- kabel HDD IDE ATA66/100 (80-pin) okrągłe Akasa czerwony 45cm 30 zł

- kabel FDD okrągłe Akasa czerwony 45cm 25 zł

- Zalman ZM NB32J (radiator na chipset) 29zł

- wentylatorek 40mm na tego Zalmana 19zł

- 2x wentylator 80mm do boku budy 38zł

- blok wodny Nukleon1 165zł

- Pompka Hagem PowerHead 802 109zł

- śakaś chłodnica (nie wiem, poradzcie mi, byłe żeby nie była za duża i za droga, oczywiśćie używana) xzł

- pojemnik + przjeściówki + kable ok. 50zł

----------

ok. 550zł(j. w.) + x

 

3)

- kabel HDD IDE ATA66/100 (80-pin) okrągłe Akasa czerwony 60cm 39 zł

- kabel HDD IDE ATA66/100 (80-pin) okrągłe Akasa czerwony 45cm 30 zł

- kabel FDD okrągłe Akasa czerwony 45cm 25 zł

- Zalman ZM NB32J (radiator na chipset) 29zł

- wentylatorek 40mm na tego Zalmana 19zł

- 2x wentylator 80mm do boku budy 38zł

- blok wodny Orbital1 143zł

- Pompka Hagem PowerHead 402 89zł

- śakaś chłodnica (j.w.) xzł

- pojemnik + przjeściówki + kable ok. 50zł

----------

ok. 500zł(j. w.) + x

 

No. Z góry mówie, że do każdego zestawu "gratis" wywalenie zasilacza z obudowy, wrzucenie do niego drugiego wentyla i puszczenie na 5V.

 

Zalety rozwiązania :

1)

- tańsze

- chłodzenie pamięci

- możliwość większego podkręcenia grafy

- brak zabawy z zakładaniem bloku

 

2) i 3)

- ciche

- wydajniejsze

 

Proszę o poradę wszczególności odnośnie budowy WC (skąd wytrzasnąć niedużą i wmiarę tanią chłodnicę??) i problemów jakie mogę napotkać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.

Rosio <-- takie zrobione samemu nie wyglądają aż tak dobrze, o jakości nie mówiąc, bo to kilka klas różnicy. Conajwyżej mogę z zakupem poczekać coby więcej kaski poszło na WC.

Czy ktoś mógłby mi dorzadzić jaką chłodnicą kupić(Lublin3, polonez, byle żeby mała wmiarę była) i gdzie??

 

Fredziu und Czara <-- THX za info. Zaraz będe szukał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez sie zgadzam z nr.2  

A zamiast kabli po 40 zl to polecam kable wiretek za 15 zl sztuka - ostatnio kupowalem w Vobisie .

Nio chyba ze sam je zrobisz ale to juz troche roboty ...

Ja też mam te Wireteki i też po 15 zł/szt, ale kupowałem na allegro. W siriusie za te kabelki wolaja 25 zl. Fajne te kabelki i wygodne. Pozatym myślę, że opcja 2 bedzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mala to od Suzuki Samurai 16x14x3 :twisted: Ale bedzie trudno ja dostac, ja znalazlem za 20 zl ale w oplakanym stanie, widac wgiecie w dolnym zbiorniq, pomalowalem zewnetrzna czesc na czarno a finy psiknalem sprayem za zloto (cieniutka warstwe, bo tez wygaldaly do doopy), ale jakos przezyje, juz nie moge sie doczekac az skoncze wc :twisted: Polonez jest dobrym wyborem - nie jest zbyt duzy, lublin to alu wiec musialbys jeszcze kupic Copala, no i oczywiscie Opel Kadet. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.

Rosio <-- takie zrobione samemu nie wyglądają aż tak dobrze, o jakości nie mówiąc, bo to kilka klas różnicy. Conajwyżej mogę z zakupem poczekać coby więcej kaski poszło na WC.  

jesli masz okno w budzie to fakt ze estetyka na pierwszym miejscu ale jesli nie masz okna to wtedy na pierwszym mijescu jest funkcjonalnosc a tego to wlsnej roboty tasmom nie brakuje, uwierz mi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło Wam o cośik TAKIEGO ?? (kolor jakiś nie tak, ale jakoś przetrzymam, ew. pomaluje :D, a 50zł w kieszeni)

Ja mam jeden dokładnie taki sam jak z allegro a drugi z 4maxa. I ten z 4maxa mi się roz<span style="color:red;">[ciach!]</span>lił. On ma wszystkie żyłki osobno. Jak ciągle składałem/rozkładałem kompa to się wyciągnęły dwie i już kupa... Kup te z allegro - cena jest w miarę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybieram bramkę numer 2 :)

 

Jak ktoś mówił okragłe kable mozna kupić taniej.. ja za swoje zapłaciłem 17zł za sztuke a widziałem po 15 własnie w w vobisie o ile pamiętam...

 

IMHO ten radiak zalmana bez sensu (ejscze dzisiaj sam na niego się podpalałem :) ) właśnei przyciąłem stary radiator na celerona i wypolerowałem spód ten pójdzie na grafe ale drugi taki na chipset... wiatrak 40mm tez bez sensu lepiej kupić 8cm po 15 zł nawet gdzieś widziałem i puscić na 5v.

 

A z grafiką to bedzie wyglądało mniej wiecej tak jak zrobił morphling:

 

http://www2.arnes.si/~mlivak/r9700%20cheap.jpg

 

UPDATE:

 

Hmm zanim napisłąem to doszło pare odpowiedzi

 

Chodziło Wam o cośik TAKIEGO ?? (kolor jakiś nie tak, ale jakoś przetrzymam, ew. pomaluje :D, a 50zł w kieszeni)

Mam identyczne tylko ze czarne właśnei po 17zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hotkey -->do cenymusisz jeszce dodac wiatraki do chlodzenia nagrzewnicy/chlodnicy

 

moze sie ktos wypowiedziec czy do chlodzonego wc kompa(cpu, gpu i chipset) nadal trzeba inwestowac w przeciagi w budzie? ma to jakies uzasadznienie i wplyw na temp? przeciez razem z pracujacymi wiatrakami na chlodnicy dawaloby to sporo smigiel...

okragle tasmy tez wtedy mozna odpuscic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hotkey -->do cenymusisz jeszce dodac wiatraki do chlodzenia nagrzewnicy/chlodnicy

 

moze sie ktos wypowiedziec czy do chlodzonego wc kompa(cpu, gpu i chipset) nadal trzeba inwestowac w przeciagi w budzie? ma to jakies uzasadznienie i wplyw na temp? przeciez razem z pracujacymi wiatrakami na chlodnicy dawaloby to sporo smigiel...

okragle tasmy tez wtedy mozna odpuscic?

IMHO

jesli masz Wc i to wystarczy jeden nawiew i jeden wywie z budy, biorac pod uwage ze masz podkrecona grafike oraz ze np mostek sie grzeje, bo jesli tylko proc jest krecniety to przy 'wodzie" mozna sie ograniczyc do wentyli na nagrzewnicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

john_doe --> spox, tylko skąd ja wezme tajkie duże wiatraczki ( TU jest topic o wentylkach 172mm :D <-- trza będzie poszukać)

killah --> Nie wiesz, czy w każdym sklepie Vobisa one są??(mieszkam 3km od Krakowa), czy tylko w Białymstoku(jak podejżewam tam kupowałeś). Mnie właśnie chodziłoby o czarne bo takie kremowe to wyglądają chu***o.

Kwiecień <-- za ile?? Z czego jest ta chłodniczka(a dokładniej rurki??)?? nie wiesz, jaka jest jej wydajność(przykładowy układ)?? Skąd ją masz??(to z jakiegoś samochodu or stg??).

tHuNaR --> pójdziemy z qmplami na miasto to się napewno jakaś znajdzie :D A tak serio, to nie musi być aż tak mikroskopijna. Wymiarami cośik jak ta co o niej Kwiecień pisał.

 

Czekam na dalsze porady. ThX za odpowiedzi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hotkey -->do cenymusisz jeszce dodac wiatraki do chlodzenia nagrzewnicy/chlodnicy

 

moze sie ktos wypowiedziec czy do chlodzonego wc kompa(cpu, gpu i chipset) nadal trzeba inwestowac w przeciagi w budzie? ma to jakies uzasadznienie i wplyw na temp? przeciez razem z pracujacymi wiatrakami na chlodnicy dawaloby to sporo smigiel...

okragle tasmy tez wtedy mozna odpuscic?

Wydaje mi sie że wystarczą wiatraki na chłodnicy. A i one nie będą potrzebne. Wystarczyło by stworzyć naturalny obieg powietrza w obudowie. Czyli wszystko co możliwe pospinać tak żeby powietrze sobie spokojnie wędrowało.

Jeśli chłodznica będzie na zewnątrz może sie oobyć bez wiatraków.

Myśle tylko gdzie ją umocować. Nie ma raczej mowy o tym żeby leżała gdzieś z boku. Jak narazie prace u mnie wstrzymane ze wzgledu na kompletny brak kasy ba musze sie nawet wyprzedawać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rosio masz racje ... ja mam zrobione recznie "okrągle" kable i mam o wiele wiecej miejsca w budzie .. :) ma to jedynie te wade ze kabla 80 zylowego tak nie idzie pociac :(

no co ty, ja mam pociete 40 i 80 pinowe i jest git 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiecień <-- za ile?? Z czego jest ta chłodniczka(a dokładniej rurki??)?? nie wiesz, jaka jest jej wydajność(przykładowy układ)?? Skąd ją masz??(to z jakiegoś samochodu or stg??).

odpowiem za Kwietnia :)

 

to jest nagrzewniczka od zuka , cala wykonana z mosiadzu , rurki wyjsciowe maja srednice zewnetrzna 16 mm (ja wlutowalem redukcje na fi zewn 12 mm, co widac na zdjeciu ponizej):

 

Dołączona grafika

 

arthx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rosio <-- jak wy robicie te kable (metodą tnięcia, a później owijania taśmą izolacyjną??)

arthx <-- Dzięki za odpowiedź. Nie wiem ile jeszcze takie cudo kosztuje i czy nadaje się do mojego zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rosio <-- jak wy robicie te kable (metodą tnięcia, a później owijania taśmą izolacyjną??)

.

tak tniesz tasme na kawalki po np 5 przewodow, potem laczysz je razem i owijasz tasma iznolacyjna tylko nie za scisle bo wtedy przewody beda bardzo "twrade"

 

BTW

 

wystarczy zrobic male naciecie miedzy przewodami a potem to jus mozesz je oddzielic reka, nie musisz calej tasmy wzdluz ciac od poczatku do konca :)

 

bTW

fotka poszla do ciebie na maila

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ze swoimi kablami wlasnie eksperymentuje i mam cos takiego: poskladane "na cztery" (ew. pociete) wchodza idealnie do weza 12/16 :D problem tylko z wiazka z zasilacza. nie mam cierpliwosci wszystkiego odlutowywac, a wtyczka atx jakos nie chce sie poddac - ktos probowal?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...