Skocz do zawartości
thunder_pl

Raspberry Pi

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

Na rynku sprzętu komputerowego od jakiegoś czasu zwyczajnie wiało nudą. W ofertach producentów elektroniki użytkowej nie pojawiało się generalnie nic, co przyciągałoby w jakiś szczególny sposób tłumy ludzi do sklepów. By takie zjawisko miało miejsce, wypuszczany na świat produkt musi mieć jakieś unikalne cechy. Musi mieć to coś, co wyróżni go od innych w swojej grupie. Takiego sprzętu, który by totalnie przewrócił rynek do góry nogami, od dawna nie było. Aż do momentu, kiedy Raspberry Pi Foundation oznajmiła rozpoczęcie produkcji małego, prostego, a co najważniejsze taniego komputera, który mógłby posłużyć przeciętnemu Kowalskiemu do codziennej pracy, o nazwie Raspberry Pi. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem ludzi na całym świecie, przez co fabryki nie nadążały z produkcją tego komputerka. Jednak w końcu zaczęto realizować dostawy i pierwsze sztuki trafiły do końcowych klientów. My oczywiście zrobiliśmy wszystko, by dostać ten sprzęt w nasze redakcyjne łapki i tak oto, mamy przyjemność zaprezentować Wam jego recenzję.

Test Raspberry Pi - Malinowy król wśród tanich mikrokomputerów?

Edytowane przez romek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika


Wiem, wiem - dodatkowe koszty. Ale to właśnie tego mi najbardziej brakuje w tej konstrukcji... Mam nieużywany LCD 19", i chętnie przykleiłbym RPi do jego obudowy z tyłu, przerabiając go na mały odtwarzaczyk. No, ale niestety, brak starego, dobrego D-SUBa jest dla mnie największą przeszkodą. A szkoda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj plan zrobienia z Pi PVR chyba upadl. O ile udalo mi sie odpalic tuner DVB-T o tyle z uzyciem TvHeadend nie da sie prawktycznie ani ogladac ani nagrac streamu, ktory nie sypalby artefaktami, nie gubil klatek i nie rwal dzwieku. Zabawne, ze uzycie procesora w trakcie nagrywania/ogladania to zaledwie 22-25% wiec niby zapas mocy jest. Przy MythTV jest jeszcze gorzej, choc to pewnie dlatego, ze Pi meczy sie na 100% z baza MySQL i backendem jednoczesnie. Ten sam tuner, uzywajac tego samego sterownika i tej samej wersji TvHeadned na tej samej antenie pod OpenELEC na HTPC dziala perfekcyjnie mimo sygnalu (wg. tvheadend) na poziomie 39/82 (sila, jakosc - chyba). Teoretycznie na Pi wyglada to faktycznie jak zbyt slaby sygnal, ale ma HTPC takie cuda sie nie dzieja. Tuner moze nie najwyzszych lotow, jakies dziwactwo oparte na RTL2832U (bodajze Lifeview LV5TDeluxe) i troche dziwi sygnal na poziomie 39/82 w porowaniu do TV obok, ktory wskazuje 90/100, ale chyba kolejna opcja na wykorzystania Pi odpadla.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zadnego w domu, ale tez rozwazalem ten pomysl. Sprobuje jeszcze jakis pozyczyc, choc watpie by to cokolwiek zmienilo. Co ciekawe, tuner podpiety do USB, jak i w zasadzie cale USB wraz z portem ethernet ladnie sie nagrzewaja. Istnieje jeszcze mozliwosc, ze uklad, ktory za to odpowiada zbyt bardzo sie grzeje co stwarza dalsze problemy.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie zrobić blok full cover i postawić jakieś LC :P

 

 

Z tego układu da się w ogóle wyprowadzić VGA bez dodatkowego chipa?

Wątpię, dlatego wspomniałem o dodatkowych kosztach.

 

http://xbmc.org/theu...mc-for-android/ + dowolny tablet z androidem i hdmi za 300-400zł Dołączona grafika i kwestia mini HTPC rozwiązana Dołączona grafika

Cały problem właśnie tkwi w tym HDMI.

Mój aktualny monitoro-telewizor HDMI ma, ale w tym wypadku HTPC nie jest mi potrzebny, bo USB w telewizorze zapewnia mi bezstresowe oglądanie 1080p ;)

 

Chciałem przerobić stary monitor 19" na kuchenny odtwarzacz, bo jak pichcę, to mi się nudzi :P

Ale tutaj pojawia się właśnie problem braku gniazda D-SUB w malince...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz, sa konwertery HDMI-VGA. Pytanie tylko czy warto. W kwestii PVR udalo mi sie zdobyc jakiegos 5-cio portowego HUBa z dodatkowym zasilaniem DLinka, niestety problem pozostal, Nie odczuwam ani poprawy ani pogorszenia. Wyglada wiec, ze te 100mA wystarcza dla akurat tego tunera, choc w dalszym ciagu nie wiem czemu HTPC z tym samym poziomem sygnalu dziala perfekcyjnie a Pi, mimo wciaz wolnych zasobow sprzetowych sobie jednak nie radzi. Smieszne jest tez to, ze w zaleznosci o dystrybucji streaming dziala lepiej badz gorzej. Poczatkowo probowalem swoich sil na Raspbianie, ktory kompilowany jest pod armhf i w porowaniu do reszty jest w wiekszosci zadan nawet do 25% wydajniejszy. Na tym oto Raspbianie artefakty pojawialy sie tak samo czesto, ale i co 3-5 sekund widzialem okno buforowania na XBMC. Co wiecej, jakakolwiek czynnosc wykonywana na Pi w tym samym czasie dodatkowo pogarszala sprawe. Na ArchLinuxie z kolei buforowanie zdarza sie raz na 40-50 sekund a wszelkie dzialania, chocby instalacja nowych paczek w tle nie pogarszaja tego wyniku. Kto wie, moze za jakis czas ktos wpadnie albo na optymalizacje systemu bardziej, albo poprawi ten sterownik i wszystko zacznie leipej dzialac. Poki co PVR na Pi w moim przypadku narazie odpada.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktywny konwerter sygnału video odpada, bo jego koszt (prawdopodobnie?) przewyższy wartość malinki razem z monitorem...

 

Moim zdaniem problem z PVR wygląda na niekompatybilny/niedopracowany sterownik grafiki, skoro CPU nie jest obciążony w 100%.

 

Jeśli ktoś zajmuje się developerką kernela dla RPi może warto mu o tym wspomnieć?

Nie wiem jak wygląda ta kwestia w RPi, ale w urządzeniach na Androidzie niestety w większości wypadków źródła kernela są owszem dostępne, ale sterowniki są zamkniętymi binarkami i niewiele można zrobić w kwestii poprawek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafika nie ma tu nic do roboty. Nie mam w planach ogladac TV na Pi. Pi sluzy tu po prostu jako serwer, gdzie zainstalowany jest Tvheadend badz MythTV, ktore streamuja sygnal dalej. Alternatywnie moga rowniez zgrac stream na dysk w oparciu o EPG. Wszystko chodzi w trybie tekstowym, z przydzielonym maks (224MB bodajze) RAMu dla Pi, reszta (32MB) zostaje dla grafiki. Moge oczywiscie zmienic ten przydzial, ale i tak pozostanie to bez wplywu na dzialanie serwera streamujacego sygnal DVB-T. Sam nie wiem co jeszcze tu mozna zrobic, moze faktycznie to problem z poziomem sygnalu bo ten w sumie odbieram na antenie pokojowej z nadajnika oddalonego o ponad 40km, ale z kolei inny komputer z tym samym tunerem i tym samym sterownikiem i dokladnie ta sama antena takich problemow nie wykazuje. Na wiki sprzetu sprawdzonego z PI tuner z tym samym ukladem oznaczony zostal jako kompatybilny i sprawdzony. Z drugiej strony na forum Pi jak i Tvheadenda mozna znalezc wypowiedz innego goscia, ktory prawdopodobnie na innym tunerze ma dokladnie ten sam problem. Z tego co widzialem sa podejmowane proby stworzenia badz przeportowania dystrybucji nastawionej typowo na DVB/PVR, wiec moze Ci goscie cos wymysla.

 

Co ciekawe, ze streamingiem DVB radza sobie juz nawet routery z OpenWRT czy DDWRT, ktore zazwyczaj dysponuja mniejsza moca obliczeniowa i RAMem niz Pi. W tym przypadku najczesciej uzywa sie MuMuDVB. Ten z kolei uzywa wiecej CPU, bo okolo 30% Pi, nie sypie tak artefaktami, nie rwie dzwieku, ale problem z obrazem wciaz czasem wystapuje. O ile ogladanie streamu pod VLC (artefaktow praktycznie nie ma) nie sprawia wiekszych, w zasadzie zadnych problemow o tyle np. w mplayerze, ktory inaczej interpretuje utracone klatki obraz straszne rwie. XBMC odtwarza te streamy prawidlowo, w zasadzie perfekcyjnie bez przerw na buforowanie czy syfu na ekranie. Problem polega na tym, ze MuMuDVB nie obsluguje PVR. Mozna to obejsc odpalajac go w trybie multicast po czym dodac kanaly jako IPTV do Tvheadenda. Efekt jest jednak taki, ze zuzycie CPU dochodzi do 80-90% przy dwoch programach jednoczesnie a artefakty i buforowanie jak bylo tak jest, wszedzie. Przy okazji multicast ladnie zawali cala siec lokalna niepotrzebnymi pakietami ;P Coz, moze to faktycznie tylko kwestia softu i odpowiedniej optymalizacji.

 

Konwertery HDMI-VGA, ktore powinny smigac zaczynaja sie od nieco ponad 100zl, czyli w zasadzie 2/3 ceny Pi. Prawde mowiac nie widze w tym sensu.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to, ze moj problem z obsluga tunera DVB-T lezy jednak glebiej. Okazalo sie bowiem, ze implementacja USB (podobno tylko programowo) jest skopana przez co mamy do czynienia z gubieniem pakietow przy odczycie/zapisie do urzadzen podpietych pod USB. Co zabawniejsze, latka, ktora miala poprawial obsluge kart SD ma negatywny wplyw na USB i usuniecie jej podobno pomaga. Wyglada wiec na to, ze do czasu wydania stosownych poprawek, o ile w ogole powstana, do tych celow Pi sie nie nadaje. Po drodze co prawda udalo mi sie wykopac inny tuner, oparty na ukladzie IT9135, ktory pokazuje poziom sygnalu na poziomie 95/95-100, wiec blisko 2 razy wyzszym niz poprzedni to problemy i tak pozostaly.

 

Zrodla: http://www.raspberry...hp?f=28&t=12097 http://raspberrypifo....php?f=11&t=210

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I stala sie magia. Po kilku tygodniach, ktore Pi spedzil odlaczony od zasilania zebralem sie na aktualizacje Archa. W efekcie zassalo mi nowy kernel (3.2.27) i pare innych paczek. Skompilowalem jeszcze raz sterowniki do pierwszego tunera, tego na chipsecie RTL, nowa wersje tvheadenda i dziala. Tak po prostu, bez problemow, scinek, artefaktow czy urwanego dzwieku. Dziala rowniez nagrywanie w trakcie ogladania innego kanalu co wczesniej tez skutkowalo pikseloza na ekranie. Stream 1 kanalu to okolo 30% CPU, jak do tego dojdzie nagrywanie innego robi sie z tego okolo 40%. Sprawdzone tylko na kanalach SD z racji tego iz, TVP HD jest u mnie nadawane na wyzszej czestotliwosci, ktora niestety na mojej antenie przeklada sie na bardzo slaba jakosc sygnalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zaprezentować Wam moją Malinkę, zrobiłem z niej serwer do pobierania torrentów. Na razie w celach testowych siedzi na 15GB pendraku, ale docelowo dostanie dysk zewnętrzny 2,5" 750GB. Ciekawe czy nie będzie marudziła i starczy jej zasilania na jego obsługę. System: Raspbian, modest overclock (bez zmiany napięć) 800/300/400MHz. Max co udało mi się ustawić to 900/500/500MHz bez zmiany napięć. Zamontowałem kilka radiatorków, temperatura pracy nie przekracza 50*C. Poniżej kilka fotek:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem na kontakt PL, bo trochę się przestraszyłem jak zobaczyłem, że nie mam nic w historii zamówień. Babka powiedziała, że zamówienia dokonywane były na stronie oddziału w UK i to oni się tym zajmują, więc w sprawach związanych z Pi trzeba pisać do oddziału angielskiego. Gdy zapytałem o termin dostawy, powiedziała, że nie orientuje się w tej sprawie, ale powinny być dopiero w listopadzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zaprezentować Wam moją Malinkę, zrobiłem z niej serwer do pobierania torrentów. Na razie w celach testowych siedzi na 15GB pendraku, ale docelowo dostanie dysk zewnętrzny 2,5" 750GB. Ciekawe czy nie będzie marudziła i starczy jej zasilania na jego obsługę.

 

Malinka daje chyba tylko 100mA na port, polecam zorganizować sobie aktywnego huba albo jakiś zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem na kontakt PL, bo trochę się przestraszyłem jak zobaczyłem, że nie mam nic w historii zamówień. Babka powiedziała, że zamówienia dokonywane były na stronie oddziału w UK i to oni się tym zajmują, więc w sprawach związanych z Pi trzeba pisać do oddziału angielskiego. Gdy zapytałem o termin dostawy, powiedziała, że nie orientuje się w tej sprawie, ale powinny być dopiero w listopadzie.

 

Nie trać wiary, ja właśnie dzisiaj dostałem moją malinkę Dołączona grafika

 

BTW Jakie karty sd polecacie do PI? Myślę nad jakąś 8 GB, jakieś bezproblemowe typy?

Edytowane przez Errorx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...