Skocz do zawartości
thunder_pl

Raspberry Pi

Rekomendowane odpowiedzi

xacti: Ciekawy projekt muszę przyznać. Główna przewaga nad RPi to mocniejszy CPU, (chyba) więcej ramu, 2x USB Host, SATA. Napisali że można uruchomić androida i linuxa więc życzę powodzenia, jak dla mnie taki komputerek i mały ssd byłby mały i bezgłośny. Problem w tym że CPU w nim zastosowane potrafią się bardzo mocno grzać. Znajomy na Mancie MID08 uruchomił GTA3, a raczej próbował. Oparzyło go a na wyświetlaczu pojawiły się artefakty i inne cuda. Jak zaczął grać na podkładce chłodzącej od laptopa problem ustąpił. Edytowane przez miomol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docelowo ma to powędrować pod jakiś TV zamknięte w puszce po starym DVD, zawsze można wrzucić radiatory i wolnoobrotowy wentylator. Właśnie to sata mnie najbardziej interesuje. Niestety ciężko znaleźć informacje na temat bootowania z dysku zewnętrznego - przy Malince jest to niemożliwe, chyba że też coś się zmieniło w ostatnim czasie :) No cóż, wysłałem swój 'formularz' aplikacyjny do zakupu kostki, nie spieszy mi się zbytnio, a może w tym czasie coś nowego, ciekawszego jeszcze się pojawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xacti: Ciekawy projekt muszę przyznać. Główna przewaga nad RPi to mocniejszy CPU, (chyba) więcej ramu, 2x USB Host, SATA. Napisali że można uruchomić androida i linuxa więc życzę powodzenia, jak dla mnie taki komputerek i mały ssd byłby mały i bezgłośny. Problem w tym że CPU w nim zastosowane potrafią się bardzo mocno grzać. Znajomy na Mancie MID08 uruchomił GTA3, a raczej próbował. Oparzyło go a na wyświetlaczu pojawiły się artefakty i inne cuda. Jak zaczął grać na podkładce chłodzącej od laptopa problem ustąpił.

 

RPi też ma 2x USB. W cubieboard fajne są też łatwo dostępne wyprowadzenia VGA i SPDIF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawde to nie ma problemow odtwarzac filmow w 720p+ ? U dziewczyny na atomie x2 nie da sie ogladac ...

 

A w DVD pod telewizorem masz jakieś FPGA 100MHz radzące sobie z materiałem FullHD nie gorzej niż i5.

 

W RaspPi masz sprzętowe wsparcie do odtwarzania materiałów Video. Sam proc niewiele wtedy robi. Gdybyś dziewczynie do Atoma dołożył np GF8400 i zmusił go do sprzętowego dekodowania to też by miała płynnie Dołączona grafika

Trzeba tylko zadbać o korzystanie z odtwarzacza umiejącego wykorzystać taki sprzęt.

 

Problemem mogą być materiały zakodowane jakimś niewspieranym przez układ kodekiem. Przy czym pewnie są to jakieś bardzo rzadkie spotykane cuda.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DeathTomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to, ze moj problem z obsluga tunera DVB-T lezy jednak glebiej. Okazalo sie bowiem, ze implementacja USB (podobno tylko programowo) jest skopana przez co mamy do czynienia z gubieniem pakietow przy odczycie/zapisie do urzadzen podpietych pod USB. Co zabawniejsze, latka, ktora miala poprawial obsluge kart SD ma negatywny wplyw na USB i usuniecie jej podobno pomaga. Wyglada wiec na to, ze do czasu wydania stosownych poprawek, o ile w ogole powstana, do tych celow Pi sie nie nadaje. Po drodze co prawda udalo mi sie wykopac inny tuner, oparty na ukladzie IT9135, ktory pokazuje poziom sygnalu na poziomie 95/95-100, wiec blisko 2 razy wyzszym niz poprzedni to problemy i tak pozostaly.

 

Zrodla: http://www.raspberry...hp?f=28&t=12097 http://raspberrypifo....php?f=11&t=210

 

Odkopię z pytaniem - jak Ci się to sprawdza na dłuższą metę? Chcę zaprząc swoje RPi do dokładnie takiej samej roboty, żebym nie musiał trzymać HTPC włączonego jak chcę coś nagrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzialalo dosc dlugo pod Archem poprawnie i bezawaryjnie. Bylem w stanie nawet nagrywac 2 streamy jednoczesnie z roznych kanalow w ramach tego samego MUXa na karte SD badz cos nagrywac i ogladac, oczywiscie w ramach tego samego MUXa. Pewnego dnia odkrylem, ze moja siec kablowa rozprowadza sygnal DVB-T i zamiast anteny zewnetrznej wpielem kablowke. Efekt byl taki, ze oba MUXy odbieraly prawidlowo, nawet TVP1 HD smigal, ale najczesciej po 2 dniach sygnal w ogole znikal. Zeby to przywrocic musialem odlaczyc i jeszcze raz podlaczyc tuner do USB. Nie wiem czy to zbieg okolicznosci czy jakis glebszy problem, ale nic innego nie pomagalo, a nic w systemie tez nie zmienialem.

W weekend sprobowalem innego podejscia i przeinstalowalem Archa na Raspbiana przy okazji aktualizujac kernel do 3.6.11. W efekcie sterownik dla poprzedniego tunera nie chce sie komplilowac, ale za to inny tuner, oparty na IT9135 dziala od razu. Niestety, wydaje mi sie, ze wciaz sa problemy z USB albo Pi nie lubi sie z moim hubem. Czasami jest tak, ze system nie chce zaladowac poprawnie firmware'u, czasem w ogole nie widzi urzadzenia a kiedy indziej widzi, ale pojawiaja sie problemy, ktore opisywalem na poczatku tego tematu, czyli artefakty na ekranie, buforowanie i tona bledow po stronie tvheadenda. Sugerowane rozwiazanie, czyli zwiekszenie buforwa dla stosu TCP u mnie niewiele zmienialo, ale jesli podepne tuner do innego portu USB w hubie to wszystko potrafi zaskoczyc od razu i dzialac bezproblemowo, nawet po kilku kolejnych restartach systemu. Poki co po 2 dniach sytuacja wciaz jest stabilna, sygnal maks., nie zgubil, artefaktow brak wiec jest nadzieja.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zapisem po sieci nie powinno byc problemu. Pi wyciaga okolo 3MB/s wiec na nasze streamy, nawet w HD spokojnie starczy. Jesli tuner jest od razu widziany jako urzadzenie DVB to pozostaje Ci tylko instalowac tvheadenda i sprawdzic. Gdyby nie inicjalizowalo go do konca to sprobuj dorzucic firmware z tej strony do /lib/firmware. Nie wiem tylko czy nie bedziesz mial problemow z tunerem wpietym bezposrednio do Pi. Te 100mA moze czasem nie starczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości też zamówiłem sobie RPi do testowania, pieniądze nieduże a może by się nadał...

No i działa super - zrobiłem pająka za telewizorem w sypialni i służy jako sieciowy media player. Postawiony openelec z XBMC jest świetnie zoptymalizowany do wideło, po wifi bez problemu odtwarza 720p i 1080p, nawet te z DTS-em (odtwarza nawet pliki z którymi ION nie daje sobie rady)

Całość zasilana z USB telewizora więc przy włączaniu TV startuje od razu RPi, sterowanie z pilota TV po CEC - też bajka, nie trzeba rzeźbić z jakąś klawiaturą bezprzewodową.

Więc jako prosty a uniwersalny playerek działa super; do sypialni idealny. Do salonu niestety nie podepnę bo potrzebuję SPDIF'a żeby dźwięk na ampli puścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i działa super - zrobiłem pająka za telewizorem w sypialni i służy jako sieciowy media player. Postawiony openelec z XBMC jest świetnie zoptymalizowany do wideło, po wifi bez problemu odtwarza 720p i 1080p, nawet te z DTS-em (odtwarza nawet pliki z którymi ION nie daje sobie rady)

 

Pamietaj, ze ten DTS to zasluga telewizora. Pi, nawet podkrecone (u mnie na Turbo uszkodzalo system plikow na SD) srednio sobie z tym radzi. CEC to fajna sprawa, szkoda troche, ze rozni producenci TV czesto implementuja ten standard po swojemu co tez czasem moze sprawiac problemy. Jesli zas chodzi o salon to mozesz sprobowac poszukac karty dzwiekowej na USB z wyjsciem spdif. Liste masz tu czy tu.

 

Z ciekawosci, co to za pliki, ktorych ION nie ruszyl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj, ze ten DTS to zasluga telewizora. Pi, nawet podkrecone (u mnie na Turbo uszkodzalo system plikow na SD) srednio sobie z tym radzi.

 

A właśnie że nie :) Mam TV Philipsa 5007, który DD obsługuje ale DTS-a już nie i RPi musi robić downmix czy jakoś tak.

Też się nad tym zastanawiałem, przed zakupem znalazłem sporo informacji że jednak Pi nie ogarnia DTS co mnie trochę zmartwiło, bo ponad połowę filmów w bibliotece mam właśnie w DTS. Ale podczas testowania nie natrafiłem na żadne problemy z tym.

Przed zakupem też wyczytałem na jakimś angielskim forum RPi, że malinka jest zdolna do sprzętowego dekodowania DTS, tyle że chłopaki nie maja na to licencji. Może coś nieoficjalnie zostało zaimplementowane w Openelec...

Z ciekawosci, co to za pliki, ktorych ION nie ruszyl?

 

Jest tylko jeden - Shaun of the Dead 1080 DTS. Jak będę w domu sprawdzę dokładne parametry.

Na Asrock ION 330 strasznie klatkuje (testowałem z pod Windowsa 7 i różnych playerów jak i na czystym openelec dla ION-a, po kablu oraz po wifi i rezultat zawsze ten sam) natomiast malinka po wifi odtwarza go płynnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne z tym DTSem, ale w sumie juz na poczatku filmy 720p na podkreconym do 900MHz Pi jakos szly dopoki samo XBMC nie zaczelo pochlaniac zbyt wielu zasobw. Od czasu jak u siebie to sprawdzalem, czyli okolic wakacji zeszlego roku zoptymalizowano troche samo XBMC, system i kernel, zmieniono architekture na wydajniejsza i dodano turbo. Mozliwe, ze to jednak pomoga. Sprawdz jakie jest zuzycie CPU w trakcie odtwarzania jakiegos pliku z DTS. Licencji raczej nie omina, ale jesli faktycznie uklad jest zdolny do sprzetowego dekodowania to powinna byc mozliwosc aktywacji tego dodajac odpowiedni klucz tak jak to bylo w przypadku MPEG-2.

 

Co do tego problematycznego pliku na IONie - podeslij mi dokladna nazwe na PM. Z ciekawosci sprawdze u siebie. Co prawca lece na buildzie generic z racji tego, ze moj HTPC smiga na mobilnym Celeronie, ale GPU to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę wieczorem i wrzucę jakie jest obciążenie.

Jak na szybko składałem go jeszcze w biurze i podpiąłem do rzutnika, to XBMC samo z siebie pochłaniało 90-95% CPU, po odpaleniu 720p z youtuba spadało do ok. 25-30%. Zatem sam interfejs XBMC jest dosyć zasobożerny.

 

I wydaje mi się że pokazywane FPS też nie jest poprawne - w trakcie filmu wyświetla że jest 6-7FPS, podczas gdy film idzie płynnie. Wydaje mi się że jest to podawany FPS dla menu XBMC, ono faktycznie zacina podczas oglądania filmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też sobie chyba w końcu sprawię ^^

powinni jakieś odchudzone GUI do tego XBMC w końcu zrobić ... czym nowsza wersja tym tnie mocniej - z 12.0 nawet integra w moim G31 zaczyna nie wyrabiać xD

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to jest podobno prosty sposób - w advancedsettings.xml trzeba wyłączyć "dirty region rendering":

<advancedsettings><gui><algorithmdirtyregions>0</algorithmdirtyregions></gui></advancedsettings>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie daje az tak wiele jak moglo by sie wydawac. XBMC nierestety renderuje non-stop caly inteferfejs dazyc do 60fps w menu. Zmiana tego ustawienia na 3, co jest tez domyslna opcja w v12 teoretycznie sprawia, ze odswiezane sa tylko elementy, ktore ulegly zmianie ale wciaz zuzycie CPU siega 60-70% w menu. Stad tez taka a nie inna responsywnosc samego XBMC. Ta z kolei mozna poprawiac ustawiajac ta opcje na 1 badz 2 co jednak moze objawiac sie "mruganiem" interefejsu. Dla Pi swego czasu sporego kopa dawalo wylaczenie RSSow w XBMC jako, ze te dodatkowo zazynaly CPU. Oczywiscie inna, prostsza skorka tez by nie zaszkodzila - nie wiem czy do OpenElec nie wrzucaja teraz innej niz domyslna.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast odpalac tryb debug po prostu wcisnij o na klawiaturze. Pokazuje Ci wtedy miedzy innymi szczegoly odtwarzanego pliku. Wciaz czekam tez na nazwe tego pliku, z ktorym u Ciebie ION nie daje rady. Ciekaw jestem czy u mnie pojdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał klawiaturę nie byłoby problemu z wciśnięciem o, ale jak pisałem steruję wszystko z pilota po cec. Więc zostaje tylko debug.

 

Co do pliku którego nie daje rady ION to nie wiem jak się oryginalnie nazywał bo mam go już od jakiegoś czasu na dysku. Moge tylko wrzucić dane pliku:

 

Nazwa pliku: Z:Filmy HQShaun of the Dead [2004].mkvRozmiar pliku: -1315503002 bajtówRozmiar obrazu: 1876x822Liczba wszystkich strumieni: 3============= Strumieñ: 1 ===============Major type: VideoSub type: H.264/MPEG-4 AVCFourCC: avc1 (H.264/MPEG-4)Bit planes: 24Dimensions: 1876x822AvgTimePerFrame: 417082FPS: 23,98============= Strumieñ: 2 ===============Major type: AudioSub type: DTSChannels: 6Audio tag: 0x2001 (DTS (Digital Theater System))Frequence: 48000 Hz============= Strumieñ: 3 ===============Major type: SubtitleSub type: Plain / UTF-8 encodingOffset: : 520RealSize: : 520LangID: : polTrackName: :

Edit:

Podejrzewam że to było Shaun of the Dead 2004 1080p BluRay DTS x264-CtrlHD

 

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez Janisław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie soorki ze sie wtrace ale tez mysle nad zakupem tego cuda ale chcialbym go przerobic na androida. Mam go juz w komorce. Czy wtedy filmy w hd beda dalej dobrze obslugiwane? Co jeszcze musze wiedziec przed zakupem?

 

Wysłane z mojego E15i za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. O ile tvnplayer dziala znosnie jako dodatek do XBMC o tyle ipla juz nie. Jest wtyczka, ale nie pozwala ona na ogladanie niczego poza darmowym konktentem. Android na Pi jest we wczesnym stadium i dziala dosc wolno ze wzgledu na malo RAMu i jednak nie najszybszy jednordzeniowy CPU. Jesli potrzebujesz tych aplikacji, do tego chcialbys miec mozliwosc przegladania internetu na TV to lepiej bylo by rozejrzec sie za jakims boxem z Androidem, najplepiej czyms 4-rdzeniowym co bys mial zarowno dostep do sklepu i oficjalnych aplikacji jak i mozliwosc zainsalowania XBMC z sensowna obsluga dla filmow HD. Wersja XBMC na Androida poki co oficjalnie nie obsluguje wsparcia sprzetowego a testowe buildy z ta funkcja moga byc niestabilne. 4-rdzeniowy CPU sie jednak spokojnie wyrabia. Co prawda koszty nieco wyzsze bo jednak podchodza pod 300zl, ale za to mozliwosci i wygoda troche wieksza, przynajmniej jesli chodzi o tzw. "smart tv".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja z innej beczki - jakie są minusy malinki w roli HTPC? Co nie działa, co źle działa, itp? Da się na tym odtworzyć 1080p z dźwiękiem DTS downmixowanym do stereo? Jaki zasilacz jest wymagany by to chodziło stabilnie z podpiętym HDD zasilanym z USB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu zainwestuj w aktywnego huba (który przy okazji zasili Malinkę), bo RPi będzie miało problemy z zasileniem HDD (za mały prąd na wyjściu).

 

Co do niedziałania - filmy z dużym bitrate mogą być dla niej za dużym wyzwaniem, szczególnie jeśli przy okazji ma dekodować dźwięk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu zainwestuj w aktywnego huba (który przy okazji zasili Malinkę), bo RPi będzie miało problemy z zasileniem HDD (za mały prąd na wyjściu).

 

Hub to kolejne pudełko leżące obok TV. Trochę niebardzo mi to pasuje. Zasilacz 5V/2A nie starczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...