Skocz do zawartości
thunder_pl

Raspberry Pi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

czy ktoś nabył już Raspberry Pi? Albo zamierza kupić? Ja złożyłem zamówienie, ale niestety nie udało mi się dorwać sztuki z pierwszego miotu i muszę jeszcze czekać do kwietnia albo maja.

 

Jeżeli ktoś już ma, to prosiłbym o jakąś mini recenzję; jak się spisuje w praktyce, jaka jest jakość wykonania.

Ja chciałbym go używać go oglądania filmów na TV i spróbować użyć go jako serwera.

 

Zapraszam do ogólnej dyskusji na temat Raspberry Pi.

 

 

btw. nie wiedziałem w jakim dziale umieścić ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dział dobry. Jak dostanę swój egzemplarz, to na pewno recka na PPC się pojawi ;) Niestety, wg. informacji z Farnell będę musiał poczekać do połowy lipca :( (zamówienie złożone na początku marca).

 

bender83 - nie czekajcie, tylko zamawiajcie. Zainteresowanie RPi jest ogromne i raczej szybko nie doczekacie się stanów magazynowych. Kolejna partia i pewnie ze dwie następne już są sprzedane. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz, ja zlozylem zamowienie od razu jak pojawila sie taka mozliwosc. Termin wysylki to bodajze 3 czerwca z Farnella. Zainteresowanie przeroslo wszelkie oczekiwania. Zobaczymy, jak juz sprzet bedzie na miejscu. Do tego czasu pojawi sie pewnie troche softu. Z przykrych informacji sa z kolei takie, ze PI nie lubi niektorych kart pamieci i po prostu niechetnie je czyta.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za pare miesiecy dadzą znać :>

 

ja czekam aż będzie dostępny od ręki :) z tego co widze inni producenci również projektują podobne maleństwa (VIA np.) i za jakiś czas może być sporo ciekawszych konstrukcji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wlasnie dostalem informacje, ze moje zamowienie zostalo wyslane. Coz, zmiescili sie kilka dni przed czasem bo planowana wysylka byla na 3 czerwca, ale fakt, ze zamowienie skladalem jeszcze na samym poczatku marca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden kupi dla siebie, zeby sie pobawic, inny bedzie czekal 3 miesiace, zeby zarobic 200zl. Co kto lubi, choc nie ma co ukrywac, ze w tej cenie kupywac by sie nie oplacalo. Moja sztuka doszla dzisiaj, musze znalezc tylko jakas karte pamieci i zobaczymy jak dziala openelec w porowaniu do zotaca z su2300 i ionem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO jak komus nie jest teraz specjalnie potrzebny to warto sprzedać ;p za pare miesięcy będzie ich pełno i zapewne w znacznie niższej cenie ;)

 

Niższej cenie niż 135zł ? Trochę trudno w to uwierzyć, zwłaszcza, że jest tak, jak costi napisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze wrazenia, hmm, po instalacji OpenElec szalu nie ma. Interfejs strasznie powolny, nawet przy wersjach nieco lepiej zoptymalizowanych i przygotowanych pod Pi z wylaczonym RSS samo chodzenie po menu potrafi zuzywac 80% mocy CPU. Dosc czesto czeka sie kilka sekund na pojawienie kolejnego okna, czasem cierpi na tym czas reakcji przez co wydaje sie, ze klawiatura nie zawsze dziala. W trakcie odtwarzania np. 720p rowniez dostanie sie do menu wymaga sporo cierpliwosci. Z odtwarzaniem filmow tez sporo problemow. W sieci dostepnych jest duzo gotowych obrazow openeleca i raspxbmc i w zaleznosci od wybranego i szczescia mozna trafic na rozne problemy. Na openelecu poki co nie odtwarzaja sie pliki skompresowane divxem i xvidem. Leci tylko dzwiek, obrazu brak. Na raspbmc podobno dzialaja, ale duzo osob narzeka na jeszcze gorsza wydajnosc i stabilnosc jak w openelecu. Przy niektorych h264 1080 nawet obrazu nie uswiadczylem. Sa problemy z DTS i wielokanalowym AC3, nie w kazdym buildzie dziala passthrough, a nawet jesli dziala to nie z kazdym urzadzeniem. Na TV Samsunga, ktory z tego co pamietam DTS jest w stanie obsluzyc dzwieku w ogole brak. Po wylaczeniu zgodnosci odbiornika z DTS i AC3 Pi ustawione na standardowe 700MHz nie jest w stanie zapewnic plynnosci nawet plikom 720p. Obraz albo zatrzymuje sie co kilku (5) sekund, albo pojawia sie informacja o buforowaniu co da kolejne 20-30 sekund poprawnego odtwarzania i nie jest to wynikiem odtwarzania pliku po sieci. Podobno, przy ustawieniu CPU na 900MHz Pi juz wyrabia sie z konwersja dzwieku, sam sprawdzalem 800-tke i to wciaz za malo. W przypadku seriali (wiekszosc mam w 720p), gdzie w wiekszosci dzwiek do zwykle mp3 problem nie wystepuje. Duze problemy z samba, gdzie proba dotarcia do aktualnie wylaczonego zrodla konczy sie zwisem. HDMI-CEC poki co nie dziala. TV co prawda widzi urzadzenie, ale zarowno z adapterem od pulse-eight (widoczny w ustawieniach XBMC), gdzie Pi widziane jest przez TV jako nagrywarka, jak i bez niego (wowczas urzadzenie zglasza sie jako BCM-costam) nie reaguje na pilota - zapewne do zrobienia w przyszlosci. Przy aktualnej stabilnosci boli brak przycisku do wlaczenia/wylaczenia. Jako, ze zasilanie zrobione jest po microUSB (u mnie ladowarka od Nokii 1.2A) to ciagle wyciaganie i wkladanie wtyczki w celu resetu moze sie skonczyc wyrwaniem zlacza kiedys, w przyszlosci. Z temperatura zle nie jest, uklad potrafi sie nagrzac pod obciazeniem, ale obejdzie sie bez chlodzenia.

 

Jesli ktos mial nadzieje na zrobienie z Pi taniego HTPC to jeszcze musi poczekac. Sam licze na to, ze z czasem zyska na stabilnosci a i samo XBMC byc moze dorobi sie akceleracji interfejsu. Jest nadzieja na przyszlosc, developerow duzo, cena atrakcyjna (w moim przypadku wyszlo okolo 176zl z przesylka do Polski), z czasem moze byc tylko lepiej, ale placic ponad 400zl na aukcjach to jednak przesada ;-)

 

// Update:

Sprawdzilem Raspbmc i wydaje sie dzialac nieco lepiej od OpenEleca. Divx/xvid dzialaja, z DTSem wciaz problem. Stabilnosc faktycznie gorsza, zwlaszcza przy zabawach z shellem. Probuje zainstalowac libcurl co by HDMI-CEC sprawdzic i 3 raz juz zwis zaliczylem.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niższej cenie niż 135zł ? Trochę trudno w to uwierzyć, zwłaszcza, że jest tak, jak costi napisał.

 

chodziło mi o to nie nie będą już warte 400zł+ tylko właśnie te ~140zł i to od ręki :)

Ja bardziej licze na komputerki VIA - też jakoś tego lata miały wejść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W piątek przyszło.

 

Dołączona grafika

Tyle, że nie mam czasu wyskoczyć po jakąś SD. Plan jest : Arch + XFCE, powinno być lepiej niż OpenElec. No i nie zamierzam z tego robić HTPC. ;)

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że nie mam czasu wyskoczyć po jakąś SD. Plan jest : Arch + XFCE, powinno być lepiej niż OpenElec. No i nie zamierzam z tego robić HTPC. ;)

 

Brak akcelerowanego sterownika do Xow boli w full hd, co prawda nie bedziesz mial w tle XBMC uzywajacego w pip CPU do samego odswiezania interfejsu, ale na cuda nie licz. Z karta pamieci tez trzeba uwazac, nie kazda dziala. Osobiscie kupilem jakas Hama 16GB class 10 i smiga ale na wiki projektu jest lista znanych kompatybilnych wiec radze zajrzec. W razie zwisow przy transferze danych po sieci, chocby aktualizacji systemu zerknij tu.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ałć, dzięki za podpowiedź z kartami, bo planowałem zakup 8GB Sandiska Ultra, a jak widzę, są z nią kabarety. :) Do tego olałem RSowy zasilacz za 30zł, w Gdańsku za 8zł kupiłem nówkę Nokii AC-10E, która według specyfikacji działa wyśmienicie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje Raspberry dotarło parę dni temu (w komplecie z T-Shirtem ;) ), ale w sumie jedyne, co zrobiłem, to odpaliłem i stwierdziłem, że działa, nie mam czasu się tym pobawić. Ładowrka od HTC sprawdza się świetnie w roli zasilacza :)

Pudełko z Element14 jest w sam raz, żeby wyciąć w nim dziury i zostawic jako obudowę.

Swoją drogę, jak się ma to w ręku, to dopiero widać jak projekt płytki jest niedopracowany - każde złącze z innej strony, porty USB wystają dużo dalej niż RJ45, a schowanie CPU pod pamięcią to już mistrzostwo. No, ale wielkie logo musiało się gdzieś zmieścić :P

 

Podejrzewam, że koniec końców zrobię z tego backupowy komputerek do awaryjnego dostępu do netu, sprawdzania dysków itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarejestrowałem zapotrzebowanie na stronie Farnella, zobaczymy za ile otrzymam możliwość zakupu <_<

 

Mam zamiar używać jako mini HTPC i printserver, zobaczymy jak będzie się sprawdzać w takiej roli.

Edytowane przez YogiCK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...