Skocz do zawartości
Zulusman

Cieplo, duuuuzo ciepla....

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczne od wprowadzenia.

Jestem szczesliwym posiadaczem 4x5970 i 4x5870 z fullcoverami.

Grafiki od kiedy u mnie sa, pracuja 99,9% czasu w 99% LOAD. niekrore maja OC, niektore nie.

Problemem jaki mam, nie jest, prad, wysokie tempy na gpu, ale temperatura pomieszczenia, w ktorym sa komputery, bo jak wiecie, ne da sie tego upchnac w jednym kompie. Jesli nie wiecie, to przypomne o ograniczeniu AMD do 8GPU na komp.

Pomyslalem, ze moznaby wykorzystac to cieplo (2KW?) do czegos, a nie tylko wypuszczac w powietrze, z czym i tak mam problem...

 

1. Ogrzewanie malej farmy marichuany...zastanowmy sie.... NIE :P

2. Ogrzewanie cieplej wody uzytkowej:

za - wiadomo gdzie to cieplo jest, prosto przenosi sie na nizszy rachunek za prad

przeciw - nawet 2KW to za duzo na rodzine 4 osobowa, szczegolnie ze sprzet pracuje 24/7

3. wstepne ogrzanie wody dostarczonej do budynku

za - wody jest znacznie wiecej wiec z samym chlodzeniem nie powinno byc klopotu

przeciw - uklad znacznie bardziej skomplikowany, trzebaby kupic wymiennik ciepla zamiast chlodnic(bojler?), dodatkowa pompa CWU zamiast pomp w kompie i bajpasy na kazdego kompa, aby mozna go odciac - ogolnie troszke masakra, w godzinach nocnych i tak bylaby jazda z temperatura.

4. nagrzewanie gruntu pod warunkiem wykorzystania pompy ciepla do ogrzewania

tutaj juz w wymyslaniu pojechalem, ale moznaby to zrealizowac, gdyby byla wykorzystywana pompa ciepla i w trakcie montazu, ktos zrobilby dodakowe zrodlo "NA POZNIEJ"

 

 

Jesli macie jakies ciekawe pomysly wykorzystania ciepla, ktore mam uchwycone przez chlodzenie wodne, chetnie podyskutuje na ten temat.

Fajnie by bylo, gdyby mozna jakos logicznie i dosc tanio rozwiazac podlaczenie do istniejacego bojlera + jakies obejscia(elektrozawory + weze) z dodatkowa chlodnica.

Ogolnie pomysly mi sie skonczyly, no chyba ze ktos chce wrocic do punktu 1 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej tym podgrzewać sobie ciepłą wodę, jeżeli masz dom jednorodzinny, instalację z piecem, to zrobienie czegoś takiego nie jest ani kosztowne, ani trudne. Zamiast montowanego np. na dachu kolektora słonecznego, coś takiego. Pozwala to na wyraźną oszczędność poza sezonem grzewczym, kiedy nie musi chodzić elektryczny podgrzewacz. Oczywiście "oszczędność" jest tutaj dość zabawnym pojęciem, w obliczu tego co jest samym źródłem energii w tym przypadku..

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej tym podgrzewać sobie ciepłą wodę, jeżeli masz dom jednorodzinny, instalację z piecem, to zrobienie czegoś takiego nie jest ani kosztowne, ani trudne. Zamiast montowanego np. na dachu kolektora słonecznego, coś takiego. Pozwala to na wyraźną oszczędność poza sezonem grzewczym, kiedy nie musi chodzić elektryczny podgrzewacz. Oczywiście "oszczędność" jest tutaj dość zabawnym pojęciem, w obliczu tego co jest samym źródłem energii w tym przypadku..

 

sam o tym pisze, ale zauwaz problem, gdy rodzina spi, albo jest w pracy....

komputer mimo to, dalej pracuje....musialbym podlaczyc bloki do FC a i tak temp na bojlerze dostalbym pewnie powyzej 80....

musilby byc zbiornik z 1000l albo rodzina wielo wielo dzietna ;P

 

innym rozwiazaniem jest elektrozawor, ktory automatycznie odcinalby nagrzewanie bojlera i kierowal wode na chlodnice.

 

 

zabawnosc pojecia jest. znam kolesia, ktory 18ma podobnymi komputerami ogrzewal dom w zime. :)

ugrzewanie nawiewowe. wylaczyl nagrzewnice 2x3KW i ma :D

Edytowane przez Zulusman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku takiej gospodarki energią, trochę dziwna jest ta nagła troska o jej zagospodarowanie.

Równie dobrze możesz wywalić chłodnicę na zewnątrz, i całe ciepło się rozproszy, w pomieszczeniu temperatura spadnie do normalnego poziomu. Najprostsze i najtańsze rozwiązanie.

 

Można też pomyśleć o zmianie kart na nowsze/mniej prądożerne, wydajniejsze, a w efekcie możliwą redukcję ich ilości, co dodatkowo zmniejsza zużycie energii. Przeliczając ceny prądu w skali roku, może się okazać, że całkiem spora inwestycja mogłaby wyjść taniej niż trzymanie tego co jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna inwestycja jaka poczynilem, aby zmniejszyc zurzycie energii, to kupno zasilaczy 80+ GOLD

Wymiana grafik nie wchodzi w gre, te co sa, sa energo oszczedne.

Gospodarka bylaby lepsza, gdyby mozna zagospodarowac to cieplo.

 

Sprawa z ogrzewaniem cieplej wody jest najlepsza. Pytanie jest dotyczace otoczki. Jakie zabezpieczenia przedsiewziac??

W moim przypadku w lato oszczedze ok 70PLN na miesiac. Zima spale mniej wegla.

Dodam ze rachunek za prad miesieczny to ok 600 PLN. Ujac 10% - PIKENA SPRAWA!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli moc grzewczą szacujesz na 2kW to zbiornik wody 100l jest dość średnim rozwiązaniem. Nie nagrzejesz przecież wody kompem do 80st. C bo gpu musiałbyś mieć ponad 100st.C. Maksymalna temp. wody raczej nie powinna przekraczać 50st. C. 100l osiągnęłoby taką temp. po paru godzinach a woda w takiej temp wystarczy na kąpiel jednej osoby, może dwóch. Przy zbiorniku 500l czas nagrzewania będzie dłuższy a ilość wody wystarczy dobowe potrzeby. Można by ją wtedy pchać też w zmywarkę, pralkę itd.

Jeśli chcieć wyższą temp przy znośnym temp. na kartach, trzeba stosować ogniwo Peltiera lub FC, gdzie ciepło będzie oddawane do wody. Za dużo kombinacji, jak już to wolałbym duży zbiornik i wodę tą wykorzystywać też w pralce, zmywarce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kamilo23

 

Do BitCoina juz chyba sie nie oplaca , pozostaje generowanie czegos innego ;) cos dla posiadaczy smartphonow moze ?

Sam mialem 13 radeonow 5850 ciepla bylo co nie miara 2 pokoje grzane na okretke .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działka przy domu jest wystarczająco duża na basen?

Może ogrzewanie podłogowe wodne zainstalować (to na zimę), a w okresach przejściowych grzać wodę w basenie.

Jak odparuje dolewać zimnej - parowanie to najwydajniejszy sposób oddawania ciepła przez ciecz. Masz przyjemne z pożytecznym - w zimie ciepło w domu, garażu, warsztacie a w okresach przejściowych (wiosna, jesień) możesz siedzieć w ciepłym basenie jak na dworze jest już zimno :).

Edytowane przez Szopler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega mógł dokładnie opisać problem i podać więcej informacji.

Nie napisał kolega czy też ma bloki na CPU, bo tak mi się wydaje że 2kW to karty tyle nie wytwarzają, i jeszcze dochodzi do tego pytanie ile tego ciepła jesteśmy wstanie „przetransportować ” cieczą na zewnątrz bo karty przez PCB będą jeszcze emitować ciepło.

Jeśli dom jest ogrzewany węglem to rozumiem jest to dom jedno/dwu rodzinny, jeśli jest to w nowym budownictwie to zgaduje że jest od zaprojektowany w sposób: kilka małych pokoi i jeden duży salono-kuchnio- korytarz bez drzwi odgradzających. W tym przypadku najprościej wykorzystać ten nadmiar ciepła. Ja bym ustawił jakąś chłodnice (od samochodu bo jest duża, lub jakiś grzejnik) za ścianom i w ten sposób dogrzewać dom. Przydała by się jeszcze druga chłodnica na zewnątrz by w lecie pozbyć się tego ciepła.

Pomysł z ogrzewaniem ciepłej wody jest niezły ale na pewno nie da się tego zrobić bezpośrednio łącząc tego z bojlerem. Wstępne ogrzewanie wody poprzez drugi bojler było by bardzo wydajne (czytaj post kolegi chłodzącego komputer bieżącą wodą). Ale tu się nasuwają kolejne problemy jak duży bojler bo według mnie 120 to minimum. Da się to policzyć czy się to wszystko sprawdzi bo trudno na oko to ocieniać.

Jeszcze mi się nasuwa jeden dość ekstremalny pomysł zaczerpnięty z jednego skandynawskiego kraju gdzie chodniki ogrzewa się ściekami by nie zamarzały(dokładnie nie wiem gdzie). Można by było poprowadzić rurki pod chodnikiem/podjazdem na samochód i w zimie podgrzewać by nie trzeba było śniegu odgarniać, ale i tak problem w lecie pozostaje.

Z ciekawości dołączam się do pytania do czego kolega wykorzystuje te karty?

Mógłby jeszcze kolega pokazać jak aktualnie wygląda układ, jak to jest wszystko podłączone?

Rozumiem kolega ma tylko 2 kompy?

P.S. Na tym forum za takie zdanie

bo jak wiecie, ne da sie tego upchnac w jednym kompie. Jesli nie wiecie, to przypomne o ograniczeniu AMD do 8GPU na komp.

Dołączona grafika

Przez to zdanie powinniśmy się czuć obrażeni. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z jednym z forumowiczów postanowiłem nieco odświerzyć temat.

Po pierwsze, od ostatniego posta w dalszym ciągu opłaca się liczyć BTC, pomimo spadku wydajności. Moim zdaniem śa to ostatnie tchnienia liczenia na GPU z powodu spadku wypłaty do 25BTC/blok(od listopada) oraz wyjścia ASIC ( pierwsze działające układu już u ludzi) pomimo wysokiej, wręcz niebotycznej ceny za BTC - powyżej 20 dolarów za szt.

Szczerze zastanawiam się, czy inwestować w ASIC - 1300dolców + VAT + cło etc.

Czy ciągnąć dalej na GPU + FPGA, ale wykorzystywać generowane prze ukłądy ciepło i dzięki temu oszczędzić na innych wydatkach.

 

@Zulok

nie chę mi się nawet pisać co myślę... wklejać demota też niebędę, takgłęboko poruszył mnie twój.

 

Wracając do tematu. Znalazłem właśnie takie cuś: http://www.e-automatyka.net.pl/pl/p/Elektrozawor-EV210A-14-EPDM-032H8018-KOMPLET-Z-CEWKA-I-WTYKIEM-/108

Drąże temat ogrzewania wody użytkowej do temp ok 40-50*C przy pomocy grafik.

Elektrozawory miały by zapewnić odprowadzenie ciepła w sytuacji nagrzania bojlera i znacznego podwyrzszenia sie temperatur na grafikach.

 

Doświadczenie mówi, że przy 5870+2x5970 i 2X3X120 z BWA z zabudowanymi 6ma went. 120mm, temp cieczy jest 43-45*C, a temp na rdzeniach ok 60*C.

Temp sekcji zasilania jest niestety nieznany - Zulok może wytłumaczyc dlaczego- się chłop zna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpięcie się pod układ ogrzewania wody i CO to spore koszty.Pompy CO najtańsze to ok. 200-250 PLN,płytowy wymiennik ciepła drugie tyle,rury,robocizna,Jakieś oszczędności będą.no i chłodniej w pokoju.Nie zapominajcie,że te karty są już chłodzone,a grzanie wody ma tylko odciążyć układ i dać oszczędności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwazylbym mozliwosci techniczne do zastosowania dwoch duzych chlodnic - jednej na zewnatrz na dni cieple, a drugiej wewnatrz na dni chlodne, obie rzecz jasna z wolnoobrotowym nadmuchem. W okresie cieplym energia rozpraszana bylaby poza budynkiem, a w zimnym wewnatrz, aby spozytkowac "cieplo odpadowe". Teoretycznie wystarczy trojnik i zawory otwierane i zamykane wedlug potrzeby, choc oczywiscie moznaby sie pobawic w zawor sterowany termostatem reagujacym na spadek temperatury w pomieszczeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...