Skocz do zawartości
_KaszpiR_

Replicant

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie część z was kojarzy mnie z innego forum ;)

 

Zestaw przeszedł w ciągu minionego czasu sporo zmian, poniżej lista komponentów:

 

Hardware:

1. Mobo - Asus P6X58D-E

2. CPU - Intel Core i7-950 @ stock na razie

3. RAM - 12 GB Patriot Sector 7 (dla wyglądu)

4. GPU - Gigabyte nVidia GTX 580 @ 900MHz / 1000MHz

5. PSU - Enermax Modu 82+

6. HDD - w sumie 2.5 TB

 

Water Cooling:

01. CPU - EK Water Blocks Supreme LT Acetal (nie produkowany, zastąpiony przez serię LTX)

02. CPU - EK Backplate Cpu Universal

03. GPU - EK Water Blocks EK-FC GTX 570/580+ Acetal

04. Pompa - Laing DDC1T mod z allegro z elektroniką Sayno + regulator obrotów + blue top + blue leds - mod by KamilWlodar

05. Res - EK Water Blocks Multioption Res X2 250 (to jest cholera jednak wielkie)

06. Złączki - Feser SM10/16 oraz kątowe Black Water SM10/16 90deg Silver

07. Wąż - Danger Den 10/16

08. Płyn - woda demineralizowana z resztkami Feser On UV/Clear po kilkunastu filtrowaniach <_<

09. Chłodznice - Swiftech MCR220 Quiet Power + Swiftech MCR320 Quiet Power

10. Wentylatory - Enermax Magma w pionie, SilentiumPC Mistral 140 nad chłodnicą pod sufitem, Na przodzie obudowy oraz w górnej zatoce stockowe coolery Cooler Mastera (jeśli dobrze pamiętam)

11. Kontroler - Scythe Kaze Master Pro

 

Koszt chłodzenia wodnego - nie wiem, przestałem liczyć rok temu.

 

System automatycznej regulacji:

Wentylatory Enermaxa są podpięte pod płytę główną i sterowane automatycznie w zależności od obciążenia programem SpeedFan. Kontroluje je niestety tylko wskaźnik CPU Voltage, przy czym przy 20% się zatrzymują, a startują przy 55%, dlatego ustawiłem minimum 25% aby się nigdy nie zatrzymywały.

 

Rezerwuar:

Rezerwuar chciałem zamontować w środku dopóki się nie okazało, że jest olbrzymi razem ze złączkami. Dałem wlot od dołu aby można było odkręcić top i dolewać wody bez problemu. Aczkolwiek może jeszcze poprawię ten wąż aby wpadał do górnego zaworu (już wiem po co jest ta górna rurka taka długa - odkręcasz top, trzymając rurkę tak aby sikała do środka, a będziesz w stanie wlać wodę do zbiornika, jedną ręką trzymamy top, druga wlewamy...).

 

Pompka:

Okazuje się, że EK Waterblocks DCP-4,0 jest naprawdę cichą pompką, jednak generuje hałas typu basowego, który nadzwyczaj trudno było mi wyciszyć, niosło się wszędzie.

Zamówiłem na allegro tego Lainga z modyfikacjami - jednak na 100% jest głośny, skręciłem go jednak tak, że nie przeszkadza a przy tym daje znośny flow.

 

Inna sprawa, że największy hałas generują jak zwykle dyski....

 

 

Temperatury:

Ponieważ res i pompke zakładałem wczoraj, to dzisiaj zrobiłem kilka testów obciążających

Wentylatory na górnej chłodnicy kręciły się cały czas okolo 700 RPM.

Wentylatory na pionowej chłodnicy były kontrolowane.

 

Welcome to Google Docs

 

Co z tego wynika - wentylatory na 25% czyli na 500 RM dają jednak za mały efekt chłodzący jeśli procek i karta graficzna jest obciążona na full. Procek dobija do 63C na rdzeniach, grafika do 50C - nie sprawdzałem dłużej niż godzinę, możliwe, że temperatura się ustabilizowała.

 

Dochodzę do wniosku, że mogę ustawić układ w 0% obr wentylatorów w idle, a jak jest full load to starcza mi spokojnie 30%-40%.

Na 100% całość się chłodzi jak na Syberii, ale za bardzo szumi.

 

Testy z wyłączonymi wentylatorami w idle

Trzy wentylatory na dużej chłodnicy na zewnątrz zostały wyłączone.

Zostawiłem na noc komputer w stanie idle, aby sprawdzić jak sobie poradzi z temperaturami.

Procesor bez opcji oszczędzania energii wiec zegar trzyma, tak samo mnożnik. Grafika się sama declockuje do 50MHz na rdzeniu i ileśtam na ramach.

 

Po 8 godzinach ustabilizowały się temperatury na poziomie:

40 C GPU

36 C System

50 C CPU

25 C Ambient

35 C Temperatura zewnętrznej chłodnicy czyli temperatura płynu

Tak więc chłodnica 2x120 z dwoma wentylatorami na 800RPM chłodziła procka i grafę. Ciepło dostawało się dodatkowo od reszty komputera przelatując przez górną chłodnicę oraz od pompy, która nie tylko sama się grzeje to jeszcze owiewa ją powietrze z zasilacza.

 

 

Fociaczki:

JPG - mniejsze megabajtowo

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

I coś aby was oczy zabolały B-)

 

Dołączona grafika

 

 

 

To test

1. Podmiana pompki na EK Water Blocks DCP-4,0 i sprawdzic hałas/flow.

 

 

Todo:

1. Dopiąć czujniki temperatury w kilku miejscach, na wężu tuż przed pierwszą chłodnicą oraz na wężu za drugą chłodnicą.

1. Okno w bocznym panelu aby zajrzeć do środka.

2. Sprawdzić czy się pompka nie zsuwa.

3. Wymienić porysowane węże i płyn jak mi się zachce.

4. Zmienić układ węży do wejścia do grafiki oraz wejścia do reza, przy okazji poeksperymentować z innymi złączkami.

Edytowane przez _KaszpiR_
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie, dlaczego wyszedłeś od bloku GPU na dół, zamiast do góry. Ta pętla psuje cały efekt (gdyby nie ona, to środek wyglądałby naprawdę nieźle). No i obudowałbym jakoś tę chłodnicę z pompką tam z tyłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobra obudowa do zmieszczenia 2x 240 w środku, trochę szkoda używać jej z zewnętrzną chłodnicą (która jest nawet mniejsza niż to co sumarycznie wchodzi do środka). Jakbyś chciał coś zmieniać to bym właśnie proponował, na sufit cienka 2x120, na podłogę (po wymontowaniu połowy koszyków na dyski) gruba 2x120.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Dammeron

Bo początkowo wąż był puszczony przez dolny śledź, i zastanawiam się czy do tego nie wrócić.

Ewentualnie jeśli zostawię wąż na górze tak jak teraz jest to przeniosę go na górne złącze, ale wtedy muszę przesunąć wężyk wychodzący z procesora.

 

Zastanawiałem się właśnie czy dałoby się jakoś zamontować w tych otworach na górze gdzie przechodzą węże jakichś złączek, wtedy miałbym układ rozdzielony na dwie części.

 

@ aerial:

Wiem, ale co bym zrobil wtedy z dyskami? Nie chciało mi się ich pakowac na górę bo miałbym za to problem z kablami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zwróciłem uwagi, masz wszystkie sloty zajęte dyskami? Po co ci tyle dysków? Zawsze można wymienić na większe/mniej.

Jeżeli jesteś w dość wąskiej grupie użytkowników, którzy faktycznie do czegoś potrzebują tyle hdd, to wtedy ilość opcji maleje. Nie przyjrzałem się dokładnie że masz wszystkie koszyki zajęte.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski najlepiej wywalić do jakiegoś zewnętrznego NAS-a i jest spokój. Sam swoje 2 Samsungi wywaliłem do Synology 212j, w kompie tylko SSD 120GB (spokojnie wystarcza) i cisza, spokój i mnóstwo miejsca się zrobiło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na sufit cienka 2x120, na podłogę (po wymontowaniu połowy koszyków na dyski) gruba 2x120.

 

Hm niby tak, ale przez to jego config wyglądałby jak 99% innych bulidów w CM 690 II.

 

Podoba mi się podwieszenie pompki :)

Ja też optuję za puszczeniem węża od grafy do góry. Wystarczy, zrobić taki myk, że wąż biegnący od CPU dasz w prawy gwint bloku GPU, a lewym zrobisz wylot.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, fajny build, mi sie podoba :) Ja jakoś nie mogę się zebrać do prezentacji swojego układu, a szkoda bo cały czas jest udoskanalany i nie widać zmian jakie zachodzą.

 

Ode mnie mogę dodać, że: pompa jest zbudowana na kontrolerze toshiby tak dla ścisłości, A poza tym pompa będzie pracować ciszej jeśli tylko dasz dłuższe połaczenie między rezem a pompą, bo to rozwiązanie powoduje przenoszenie drgań na rez,a rez na obudowę i dobrze byłoby gdyby pompa była zamocowana do obudowy za pomocą nóżek gumowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ ivanov - mam dwie opcje co do wejścia na grafikę:

- od góry: jeśli wąż będzie szedł gorą, wtedy muszę przesunąć wężyk co idzie do cpu na prawo - ale robią się 'kiełbaski' jak teraz

- od dołu: skracam wężyk i puszczam go przez śledzia do pompki - i raczej tego się będę trzymał

 

Pompkę chce umieścić na jakiejś gąbce aby nie wisiała, tylko jednak miała oparcie od dołu - dodatkowo ją wyciszy.

 

Myślę także nad zmianą tych kątówek 90st na jakies o większym prześwicie albo na 45st - jakieś sugestie?

 

Mysle czy nie zrobic patentu aby w desce wywiercic dziury pod nozkami aby mozna bylo jesli trzeba bude przykrecic do wozkeczka - ale to bardzo mroczny plan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po modyfikacjach:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Zmiany:

- zmienione złączki black Water na EK Waterblocks + Feser SK 10/16

- skrócone węże (koniec kiełbasek), wąż od pomki idzie od dołu do grafiki

- wlew od góry - rewelacja, rurka sprawdza się jak trzeab dolac wody, a obrotowy EK ułatwia odkręcenie topu

- pompka położona poziomo, wisi na wężu - ale ten drań się tak trzyma że prędzej sie ten plastik od pompki rozsypie niz wąż puści

- dodany rozgałęziacz Alphacool HF 3-way - szału wykonaniem nie robi, ale działa ok.

- między pompką a rozgałęziaczem jest adapter anti-twist Bitspower, chodzi tak ciężko, ze trzeba się namęczyć.

 

Efekt - o wiele lepszy flow, o ile 90 stopni Black Watery może tak nie blokowały, o tyle kiełbaska robiła swoje i skutecznie zabijała przepływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos obudowy, jakiś czas temu trafiłem na to:

 

Dołączona grafika

 

Fajne proporcje dość ma ta obudowa, jakby dać tam 360mm w ten sposób, to ładnie wszystko jest symetryczne i schowane, niezły config można by ciągnąć, mając 360 wiszącą na tyle, i 2x 240 w środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym, ale to rozwiązanie ma kilka problemów:

1. trzeba mieć z tyłu miejsce na wywiew, to już się robi tyle samo miejsca jak chłodnica musi być bokiem tak jak u mnie (nawet jeśli to będzie slim)

2. trzeba by wtedy przestawić zamontowany rezerwuar, w środku się na pewno w pionie nie zmieści

3. kable dochodzące do obudowy - toż to masakra aby coś podłączyć i odłączyć przy tej konfiguracji

4. wylot ciepłego powietrza z zasilacza trafia dokładnie na wlot od chłodnicy, co przy wysokim obciążeniu będzie podgrzewać a nie chłodzić wodę.

5. mobilność - w sumie jak tak jest zamontowana chłodnica co całość można przenieść, ale robi się to nadzwyczaj ciężkie

6. obciążenie na miejscu montażowym - to wisi na 4 śrubach, które mogą nie wytrzymać tak dużej i grubej chłodnicy z wodą jak na fotce; oczywiście cienka mniej będzie obciążająca

7. wyobraź sobie ile to zajmie miejsca w konfiguracji push/pull, albo ze shroudem ;)

 

Już raczej bym się kierował w zmodowaniu obudowy aby wepchnąć 3x120 pod sufit (da się przy nawet małej ilości cięcia, a wtedy wsadzi 2x120 na tył i zamontować jak na fotce. Ale obawiam się, ze juz taniej wyjdzie załatwić sobie większą budę co pomieści spore chłodnice wewnątrz.

 

 

Moja konfiguracja jest na wózeczku z deski na 4 kółeczkach, niestety komputer nie jest od spodu nijak przytwierdzony więc jeśli zrobi się wychylenie komputera na bok to trzeba pilnować aby nie zerwać węży.

Ale za to mamy niezłą mobilność ;)

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo , moja Lianka ;) Chętnie zobaczę co z nią zrobisz, ale jeśli nie wpakujesz wszystkiego do środka to sorry, ale będziesz D*** , bo tam jest tyle miejsca, że tą swoją poprzednią budę byś tam całą zmieścił i jeszcze jeden inny konfig. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma obaw, wszystko się zmieści.

Jest większa niż myślałem ;)

 

Dwie szybkie wizualizacje, ale proszę się nie sugerować rezerwuarem czy tez panelami i całą resztą - chodzi wyłącznie o chłodnice.

do tego źle ułożyłem wentylatory ;)

 

Chciałbym uniknąć robienia otworów w topie albo na bokach - powietrze byłoby zasysane z wewnątrz i wypychane tyłem przez kratkę, tylko boję się, że może mieć trochę za mały prześwit. Niemniej z tyłu wsadzić będę musiał na górze wentylator aby uskutecznić wydmuch.

 

 

Zastanawiam się jak upchnąć chłodnicę, mam dwie opcje:

1. na górze pionowo

Dołączona grafika

 

Powietrze byłoby zasysane znad tacy płyty głównej (na rysunku lewa ściana).

Następnie było by tłoczone przez chłodnice i wydmuchiwane z prawej strony w kierunku zdejmowanego boku.

Wentyl z tyłu wymuszałby obieg powietrza do tyłu.

Wymaga to długiej maskownicy na dole, aby powietrze wychodzące z chłodnicy nie wracało do obudowy, oraz krótkich małych maskownic na bokach lewej chłodnicy.

Maskownica miała by taki kształt:

Dołączona grafika

 

 

 

2. na górze poziomo

Dołączona grafika

 

Klasyczny układ, gdzie jedna chłodnica jest nad drugą.

Maskownica składała by się tylko z jednej wielkiej blachy między częścią płyty głównej a częścią z chłodnicami - wyciąć bym musiał otwór 3x120mm.

Wywiew z tyłu, ewentualnie posiłkowany otworem na górze obudowy (jest tam 1x140mm na środku).

 

Widziałem też coś takiego - Roofless business, ale jakoś do mnie nie przemawiają te boczne otwory.

 

No i jest jeszcze opcja jednej grubej chłodnicy zamiast dwóch.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo kombinowałem z tym szkieletem budy LL (ten sam jest jeszcze w kilku innych full towerach).

Najlepsza opcja, bez dużych kosztów i masy wycinania to coś takiego:

 

Dołączona grafika

 

280 przód, 420 podłoga. razem masz 5x140

chłodnice od EK są bodaj najkrótsze, ciężko zmieścić 280tke na przód jakąś dłuższą typu phobya, bez wycinania w zatokach 5,25''.

W takiej konfiguracji musisz wyciąć wyłącznie w podłodze, bez żadnego grilla i kombinacji, tego nie widać. Nie trzeba ruszać górnego panelu, ani dokupować grilla od bitsa który kosztuje tyle co połowa obudowy :wink:

 

Chłodnice w kanapce są nieopłacalne, jak poszukasz testów, zobaczysz że mają gorszą wydajność niż jedna taka chłodnica, bo wzajemnie się podgrzewają, i znacznie zwiększają opór dla powietrza dmuchanego przez wentylatory.

 

Jeszcze z ciekawych pomysłów, coś takiego, żeby uniknąć wycinania w górnym panelu:

 

Dołączona grafika

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji ilości dysków nie mogę wywalic koszyka na dyski na dole z przodu.

Skłaniam się w kierunku 3x120 fat, albo 3x140.

Jest jakaś różica między 140slim a fat?

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka jak przy 120. Niektóre cienkie, jak mają wysokie FPI (gęste), wymagają mocniejszego nawiewu, dla zachowania dobrej wydajności. Między grubymi i cieńszymi z niskim fpi, są dość małe różnice (to dość zaskakujące, bo każdy myśli że gruba chłodnica = lepsza, "przecież to prawie jak dwie cieńsze"). Testy jednak pokazują, że grubsza chłodnica daje większy opór dla powietrza i to osłabia jej wydajność.

Tylko też, w tej budzie nie musisz kombinować, można dać nawet 60mm 140.X, miejsca masz dość.

 

natomiast co do dysków. Masz 5 zatok 5,25'', one też mieszczą sporo hdd.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się pozbył kilku dysków, albo wywal to do jakiejś zewnętrznej skrzynki (dysk sieciowy).

Jak jest w budzie 6x hdd, to zabawa w ciche wentylatory trochę traci sens bo same dyski są dość słyszalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to, że na suficie będzie Aquacomputer airplex Revolution 420, a klatkę z dyskami przesunę bardziej do środka obudowy aby między klatka a wentylami z przodu weszła chłodnica.

Mam jeszcze alternatywna pozycje dla dysków, ale to muszę jeszcze dobrze przemyśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej chłodnicy airplex revolution, bym kupił grill 3x120mm od bitspowera, chyba na allegro są, i zamontował chłodnicę mocowaniami na 120mm w górę do tego grilla. Taki mniejszy grill nawet lepiej się komponuje, nie ma problemu z miejscem na górnym panelu, jest tam włącznik i klapka z portami usb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mniej wiecej wlasnie chce wstawc chlodnice, ale na razie chce ja polozyc na beleczkach, wentyle na dtym i wywiez tylem obudowy - na razie bez okna, ew mam jeszcze panel na gorze z jednym otworem.

Jak przewiew bedzie za slaby to zrobie sobie wieksze okno w suficie i bede kombinowal z maskownica albo z siatka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest myśl, też nad tym myślałem, że powietrze może wylecieć tyłem, szczególnie jak chłodnica nie jest bardzo gruba, tak że jest tam jeszcze prześwit. W takiej konfiguracji można brać cokolwiek, np. 420stke od EK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...