Skocz do zawartości
Chemik16

[s478] Pentium 4 vs Celeron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Trafił mi się mały, zgrabny IBM (desktop) na s478.

Chciałbym go wykorzystać jako (kolejny) HTPC na XBMC, wystarczy aby odtwarzał Xvid/Divx oraz sporadycznie h264 480p/720p z niskim bitrate (~400MB/1h filmu)

Mam w nim obecnie Celerona 2,4Ghz/128kB/400(Northwood-128) - moge go wymienić na Pentium 4 Costa Rica SL5UG 1,7Ghz/256/400/1,75V.

Co będzie wydajniejsze do takiego zastosowania ? Niestety czasy socketu 478 przesiedziałem na K6-2 bez internetu więc nie są mi zbyt znane praktyczne zastosowania tych procesorów :> 2 teraz ciężko coś na ten temat znaleść.

 

Pamiętam że kiedyś na takim pentiumie 1.7 u znajomego odpalałem filmy h264 720p i niby nic nie cięło mimo obciążenia procesora w 100%

 

PS: będzie też w nim siedział GF4 MX440 bo mi sie poniewiera a ma TVout :> ale on to chyba żadnego wsparcia w dekodowaniu nie udzieli :>

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy i jedno, i drugie to padaka (Northwood + 128kB L2 vs Willamette 256kB L2). Taki sprzęt płynnie odtwarzał 720p? Chyba faktycznie z niskim bitrate i niewybitne. Venice 3000+ miewał ściny przy 720p MKV (~250MB/~24min). Natomiast jeżeli chodzi o XviD/DivX, wspomniane procesory nie będą mieć żadnych problemów. Sam polowałbym raczej na jakiegoś P4 Northwooda (do 20 polskich złotówek ;)), nie licząc jednak na pozytywne zaskoczenie w postaci płynnego playbacku filmów o wyższej rozdzielczości i jakości, niż przeciętny dvdrip*. Pragnę dodać, że nie wiem, jak to się miewa na Linuxie, opisuję tylko wrażenia z systemów pana Gatesa :).

*brzmię jak sadystyczny niszczyciel marzeń, przepraszam

Edit: Przypomniałem sobie coś z autopsji - WinXP, CCCP + MPC, MKV 720p (1,5h/2GB); Celeron 2.8 Northwood - nie dało się oglądać, klatkowanie cały czas.

Edit2: A więc tak sprawa się ma. Unikaj 720p (H264 400p powinno być bezproblemowe) i gitara :gitarzysta2:. Sam dawniej używałem zestawu w składzie TV CRT 21", GF3 Ti oraz P3 Coppermine 650MHz :D.

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stawiam właśnie system - zobacze jak to wygląda na tym celku ;p

Filmów w h264 mam nie wiele - więc jak sobie nie da rady to tragedii nie będzie.

i tak to będzie HTPC na Kineskopowym TV xD ale wygodniej będzie mieć dostęp po wifi niż targać je do odtwarzacza na pendrive/dvd :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

echh chyba nici z tego HTPC ;p

Port AGP jest w tym IBM "zablokowany na poziomie chipsetu" ;/

 

no nic ;p za to odkryłem że ma CoA Windows XP PRO :> sama nalepka wystarczy do potwierdzenia legalności systemu ? (oczywiście zakładam że się aktywuje)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to do bani ;/ pewnie nośnik/faktura/książeczka potrzebna ?

 

niestety menu XBMC tnie jak głupie na tej integrze - więc odpada takie zastosowanie.

 

@UP- taaa jasne :> karty na PCI kosztują majątek ;p taniej mi wyjdzie ITX z prockiem ;p

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chodzi o samego proca to dobry z Northwoodów jest stary poczciwy P4-M i takiego radzę szukać. Izolowanie jednej nóżki w sockecie i wstaje bezproblemowo na szynie 200 więc z takiego 1.2 robisz tanio 2.4 i cieszysz się wydajnym sprzętem za około 10pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj pobawiłem się jeszcze troche tym sprzętem - po aktualizacji biosu do ver. z 2005 dostałem nawet bootup z USB !!! nie ma jak IBM :) Szkoda tylko że brak możliwości zmiany napięć, szyn i mnozników ;(

 

co do procesorów - jestem zaskoczony wydajnością tego celerona 2.4 :

Truecrypt

szyfrowanie AES 62MB/s !!! mój dualcore T4200 w lapku wyciąga 65MB/s :D

dla porównania P4 1.7 osiąga skromne 39MB/s ;/

 

7zip domyślne

celeron - 840MIPS

pentium - 705MIPS

T4200 - 1680MIPS (1200MIPS na 1 wątku)

 

spodobała mi się ta platforma :) da rade zmienić napięcie/mnożnik izolując/łącząc jakieś piny w CPU jak za czasów P3 ?

ile toto w praktyce pobiera prądu ? celeron na niższe TDP ale to nadal prawie 60W, robili wtedy jakieś testy poboru mocy ?

Wstawiłbym sobie do niego kontroler Sata i zrobił główny NAS pracujący 24/7 ;>

 

aa no i kwestia dysku ... były jakieś ograniczenia ? i czy tyczy się to też zewnętrznego kontrolera na PCI

 

http://support.lenovo.com/en_US/detail.page?LegacyDocID=MIGR-51741

nawet zasilacz AcBel nieźle trzyma napięcia - równiutko 12.0v 5.1v 3.35v

jednak bym go wymienił na coś nowszego (w razie czego przyda sie do innego zestawu)

jak ktoś ogarnia fortrony to prosze o pomoc http://forum.purepc.pl/Zasilacze-obudowy-f54/Zasilacze-Fortron-t154591.html&st=2070

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...