Jump to content
Sign in to follow this  
Miedzcu

[Problem] "Sterownik ekranu przestał działać, ale odzyskał sprawność”

Recommended Posts

Mam problem ze swoją kartą graficzną. Czasami podczas uruchamiania komputera, bardzo często podczas surfowania po necie (Friefox) i czasami wychodząc z gry mam pełnoekranowe artefakty, lub czarny ekran a po chwili wszystko wraca do normy z komunikatem "Sterownik ekranu przestał działać, ale odzyskał sprawność”. Nigdy to nie wydarzyło się w trakcie gry- tylko wtedy, gdy karta jest idle.

 

Czytałem że przyczyną problemu jest interfejs Aero i tryb 2D kart graficznej. To by się potwierdzało u mnie- wyłączenie Aero i zaznaczanie opcji „Wymuś stałe napięcie” w MSI AFterburner (nie jest zmieniane napięcie -tylko taktowanie- gdy karta przechodzi z trybu 3D na 2D) rozwiązuje mój problem w 100%.

 

Ale nie jestem zadowolony z tego rozwiązania – bo w tym wypadku karta graficzna zużywa dużo więcej energii elektrycznej jak i system wygląda „brzydko”.

 

W necie są podane inne rozwiązania tego problemu, ale nie potrafię ich zastosować gdyż, gdy tworzę profil (zestaw ustawień) tak jak to podają w poniższych poradnikach nie znajduje opcji: "CoreClockTarget_0" i "MemoryClockTarget_0"(pewnie z powodu różnic w kolejnych wersjach sterowników – ja mam najnowsze i tych wpisu nie znajduję w pliku XML).

 

Pomoglibyście w jakiś sposób tą metodę u mnie zastosować?

Poniżej podaje linki:

 

fixed ati 5770 driver atikmdag stopped responding error in Windows 7 | beecherbowers.com

ATI Display driver stopped responding and has recovered

 

Dodam tylko, że moja karta graficzna schodzi w trybie 2D do wartości 100/150MHz – są one 2-3 razy mniejsze niż podawane w recenzjach tej karty i innych 6870 (300/300MHz) co może powodować że u mnie ten problem występuje dużo częściej niżej u innych użytkowników kart. Dlatego zignoruje komentarze w stylu „U mnie problem nie występuje. Oddaj kartę na gwarancję.” po mimo dobrych Waszych chęci. Różnice w MHz pewnie wynikają że jest to MSI Radeon HD 6870 Hawk nowej Rev z nowym biosem (zmienił się również producent kostek RAM).

Share this post


Link to post
Share on other sites

myślałem że mam uszkodzoną kartę i już chciałem ją reklamować ale z tego co czytam na forach to nie tylko ja mam ten problem....

u mnie to samo występuje w HD5830, wy-edytowałem bios i jest OK... RBE + WINFLASH, zakładka CLOCK settings.

 

możesz też w samym afeterburner'ze stworzyć dwa sobie 2 profile, zapisać i przypisać odpowiednio dla 2D i 3D. np. auto dla 3D a dla 2D minimalne te które są stabilne w systemie.

Edited by pr1est

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy HD4870 wszystko fajnie działało jeśli idzie o edytowanie biosu w RBE, ale HD6850 + RBE = BSOD i tyle w temacie, przerabiałem, po necie czytałem... Przede wszystkim, chciałbym sobie krzywą wentyla zrobić żeby się w AB nie bawić, na stałe wbitym oc też bym nie pogardził.

 

Jak masz w razie czego jakiegoś virge'a to władowałbym bios z techpowerup od innej karty na tych samych memkach (moja ma hynixy jak władowałem bios od karty z elpidami - nowsze biosy, to po po zainstalowaniu sterowników chwila i była zwiecha na pulpicie)

Mam XFX HD6850 i wrzucony bios od od MSI HD6850 Cyclone na hynixach dlatego że rozwiązuje on kilka problemów na dzien dobry : 860/1100, nie muszę się bawić by zwiększyć limit oc i właśnie mam te niższe takty w 2D z tym że u mnie nie powoduje to problemu(choć te niskie takty wielkiej różnicy w temp w idle nie robią).

Wrzucałem do swojej karty kilkanaście albo i kilkadziesiąt biosów od przeróżnych HD6850 i 6870 i zawsze grzecznie wstawała co najwyżej był problem po zainstalowaniu sterowników.

Edited by DJH83

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.