Skocz do zawartości
arch

ASUS M4A785TD-M EVO - problem z taktowaniem RAMu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam konfiga z sygnatury od jakichś 2 lat. Nic nie kręcone, RAM od początku rozpoznawany był jako 1333MHz i nic z tym nie zmieniałem. Po jakimś czasie (pół roku, może więcej) zaczęły się pierwsze BSODy w grach, minidumpy wskazywały na sterownik ATI/DirectXa, po aktualizacji Catalystów problem, jak się zdawało, znikł. Jednak od paru miesięcy zwiechy są coraz częstsze, bez żadnej logiki. Zwykle pierwszą zwiechę łapię w grze (ME2) albo gdy odpalę kilka filmików flashowych. Potem albo działa tak samo, albo jest dużo gorzej - komp wiesza się zaraz po starcie systemu, podczas bootowania, a czasem nawet przy POST/ w BIOSie / w skanie SeaTools albo w ogóle nie wstaje. Wtedy trzeba go zostawić, żeby trochę "ostygł" i znów można w miarę normalnie korzystać. Czasem można spokojnie grać kilka dni, a czasem w ogóle nie można go odpalić.

Wykluczywszy pozostałe komponenty (test na 2 innych, markowych PSU, memtest, na zintegrowanej grafie, na grafie i RAM od kolegi, memy w innych slotach, itp., itd.) wszystko wskazuje na mobo (w necie widać, że inni też mają podobne problemy). Jedyne, co konsekwentnie wysypuje PC to PSU test w OCCT. Po wielu eksperymentach z timingami, napięciami (na 1.7V DRAM też d**a, nieważne, czy 1333 czy 1600), itp. wychodzi, że jedyne stabilne taktowanie RAM to 1066, i to nawet na 1.35V (def. 1.5V). Ktoś pisał, że pomaga ustawienie command rate na T2, ale w BIOSie nie ma takiej opcji (sic)...

Czy ktoś wie, co się dzieje? Czy to sie kwalifikuje pod naprawę gwarancyjną? Jak mówię, na początku z kompem nie było problemów.

PS BIOS mam najnowszy.

=========

UPDATE:

Jednak timingi/napięcie RAMu nic nie zmienia. Zauważyłem, że tuż przed sypnięciem się systemu w teście OCCT (CPU, medium size data) vcore spada do 1.01V. Hmm.

Edytowane przez arch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor masz podkręcony? Poza tym sprawdziłbym kompa z innym zasilaczem.

 

Napisałem, że niekręcony i że sprawdziłem na 2 innych zasilaczach...

Update2: VCore w stresie spada o jakieś 0.07; przy wyłączonym CnQ i napięciu na 1.42 (przy stockowym 1.35) dalej pada, chociaż nie spada poniżej stockowego v. Podejrzewam, że może też lecieć napięcie na innych podzespołach. Dałem RAMom 1.7V (więcej się boję, Goodramy 1.5V) i problem jest dalej, chociaż nie mam jak sprawdzić ich napięć.

W OCCT w teście CPU - medium size data, czasem zamiast zwiechy/restartu zgłasza błąd procka, raz się też OCCT wysypał mówiąc, że pisze po pamięci chronionej (w sumie to się czasem w crashdumpach pojawiało). RAM, jak mówię, na 100% jest w porządku. Poza tym ustawiłem command rate na T2 przez AMD Overdrive, co niestety nic nie dało. Chyba mobo do wymiany, na necie ludzie piszą, że też mają z nią dziwne problemy... Kondensatory są całe, więc chyba padł jakiś układ, co Wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie mobo na gwarę. Też mam tą mobo i na razie jakichś większych problemów z nią nie miałem poza faktem, że jak się przygrzeje sekcja to sama sobie obniża taktownie CPU (mimo wyłączonego C'n'Q), ale o tym już w tym wątku napisano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj jeszcze obnizyc napiecie procesora do 1,25 V i zobacz, czy nadal jest ten problem.

 

Ale patent, nie mogę go w ogóle wysypać OCCT. Co się dzieje?

EDIT: ALE przy okazji RAM musi być w single channel, w.p.p. sa te same błędy.

W ogóle zwykle jest tak, że dostaję albo BSOD z właściwie dowolnym procesem, albo jakiś totalny artefakt (mnóstwo kresek) i zwiecha, albo zwyczajny zawias w BIOS/przy ładowaniu systemu.

Edytowane przez arch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pierwszego, to pewnie albo sekcja zasilająca się przegrzewa, albo procowi za gorąco jest. ;)

Co do drugiego, to spróbuj jeszcze wyłączyć SidePort, jeśli płyta go ma.

 

Procek chłodny, a mosfety, badane organoleptycznie, też... Później sprawdzęten sideport.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tak samo i krew mnie zalewa. Pamieci XMS3 2*2gb 1600Mhz ale z dwoma wogóle nie zasakuje tylko z jedną i do tego z jednego konkretnego portu. nawet teraz piszę z laptopa bo nie mogę płyty odpalić. Pożyczyłem od kolegi pamięci XMS3 2*4b 1333 ale nic to nie zmieniło. Czasem ta płyta chodzi bez problemu przez kilka tygodni czasem przez kilka dni nie da się odpalić. Myślę nad wymianą samego BIOSu ale nie wiem czy jest sens wydawać na to pieniądze czy po prostu kupić nową lepszą płytę główną. Chociaż sam Bios też już kiedyś uaktualniałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...