Skocz do zawartości
Kiko91

Wybór monitora IPS do 1200zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

Od miesiąca przeglądam Internet, różne recenzje i fora w znalezieniu najlepszego dla siebie nowego monitora. Zdecydowałem, że najlepsza będzie dla mnie matryca IPS, gdyż jestem estetą i cenię sobie rzeczywiste odwzorowanie barw. Monitora używam dość uniwersalnie, praktycznie do wszystkiego, ale można to podzielić na 3 główne kategorie:

- Grafika / Photoshop, przeważnie Webdesign

- Filmy, Gry / Głównie StarCraft 2, Heroes VI, Diablo 3 (jak wyjdzie :) )

- Internet, MS Office / Czytanie artykułów, pisanie prac - przeważnie czarny tekst na białym tle

 

Mam też nieco słabszy wzrok dlatego cenię zdrowe dla oczu rozwiązania, czytelność i po prostu niemęczący oczu obraz. Słońce nigdy nie bije na mój monitor, jest raczej skryty, używam zarówno w dzień jak i w nocy zazwyczaj tylko przy nocnej lampce, dlatego tutaj też budzą się moje wątpliwości co do jakości wyświetlacza.

Zależy mi, żeby w nocy (jak i w dzień) nie było mocno widać nierówności podświetlenia, świecącej czerni jak i nie było jakichś problemów z przycinaniem czy smużeniem obrazu.

 

Co do wielkości i proporcji to najbardziej przemawiają do mnie proporcje 16:10, bo jest to wygodniejsze w pracy z grafiką jak i w momencie powiększania tekstu, ale w ostateczności 16:9 też może być. Jeśli chodzi o przekątną ekranu to tutaj mam wątpliwości, mam dosyć małe biurko o głębokości 54cm, monitor stoi w jego kącie i na blacie leży jeszcze myszka więc to wszystko musi się razem zmieścić i zależy mi też aby pozostała odpowiednia odległość oczu od monitora, dlatego też po prostu bydlak to nie może być :). Krótko mówiąc obstawiam 22-24 cale.

 

Z tego co na razie wpadło mi w oko, to mogę przytoczyć:

1. Asus PA238Q

2. HP ZR22w

3. Dell U2412M

 

Obecnie jestem w kropce dlatego jeśli ktoś może mi doradzić lub polecić coś spoza tej listy to naprawdę bardzo Was proszę o odpowiedź :)

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za udzieloną pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem jest jeszcze Asus Pa248Q, który ma 24 cale. Jest to dla mnie dosyć ciekawa opcja, bo ma te specjalne przyciski do pokazania siatki i różnych formatów i ponoć jest idealnie fabrycznie skalibrowany przez co wyświetla doskonale kolory. Nie wiem jednak na ile w tym prawdy bo widziałem chyba tylko jedną recenzję tego monitora, reszta to komercyjne wpisy...

 

A co do tego Della, to dosyć fajna opcja, bo bardzo atrakcyjna cena, ale czy przez to nie jest zubożony? Z tego co wyczytałem o nim to może wygenerować max. 260 tys. kolorów, i ma srebrną poświatę po bokach przez panel eIPS, czy to prawda..?

 

PS. Hoko, te 16:10 nie jest absolutnym warunkiem... No ale jeśli Ty masz Pa238Q i on ma 16:9 i 23 cale to jak Ci się na nim pracuje? Jakie są jego wady i zalety? :)

Edytowane przez Kiko91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jest szersze 23' 16:9, czy 24' 16:10?

Myślę o tych gabarytach, naprawdę mam małe biurko i jeszcze głośniki się muszą do tego zmieścić :P

 

Szerokością się nie różnią, ten cal różnicy dotyczy wysokości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, całkiem fajny ten Dell i w dość dobrej cenie, ale najbardziej obawiam się tych srebrzeń i świecącej czerni... dosyć sporo pracuję w nocy, więc czy nie będzie z tym problemu? I ponoć kolory ma dość blade, ktoś z Was używał go do grafiki/gier?

 

Jak ten Dell wypada na tle HP ZR24w i Asusa PA246Q?

 

Dodam, że ten Asus ma 10-bitową głębię kolorów, a wszystkie inne chyba w tej cenie mają 8 bitów. Stąd moje domysły o lepszych barwach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu bralbym tego Asusa z 24" matryca.

Ja swoj uzywam typowo pod granie i ogladanie filmow, ale tek jak wczesnie wspomniales monitor jest juz bardzo dobrze skalibrowany po wyjeciu z pudla ( delta ponizej 5 ) dlatego kolorki sa naprawde super i robia wrazenie. W swoim PA238Q wymagalbym jedynie glebszej czerni ale co do calej reszty-zlego slowa nie powiem. I masz racje-ma te bajery z pokazywaniem siatki, roznych formatow wiec jak dla Ciebie to monitorek idealny, a zwlaszcze jesli planujesz kupic ten 24" ktory ma 10bit palete. Pozdrawiam i zycze trafnego wyboru

PS. Dodam jako ciekawostke ze brat uzywa Della U2312HM i na drugi dzien uzytkowania pojawil sie martwy piksel co samo w sobie mowi juz o jakosci...

 

Bzdury jakieś.

 

A masz ten monitor i kalibrator ze wypowiadasz sie w taki sposob? Bo ja nie podaje faktow czytajac reklamy ze strony asusa tylko na podstawie wlasnych doswiadczen i testow ( mowie tu o PA238Q i Dellu U2312HM ) Edytowane przez hoko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz ten monitor i kalibrator ze wypowiadasz sie w taki sposob? Bo ja nie podaje faktow czytajac reklamy ze strony asusa tylko na podstawie wlasnych doswiadczen i testow ( mowie tu o PA238Q i Dellu U2312HM )

 

Tego typu sprzętu w ogóle nie da się sprzętowo kalibrować (brak bezpośredniego dostępu do LUT monitora - w spec. 238Q nawet nie ma wzmianki że ma to LUT) - a bez tego nie ma mowy o "doskonałości" ... i to na takim poziomie cenowym, co można wprost przełożyć na sformułowanie: jakościowym. Jeszcze nie widziałem na prawdę super równej budżetówki (jeśli rozmawiamy o doskonałości to bez DUE/DUC i 3D lut nie ma o czym dyskutować przy daleko niedoskonałej technologii LCD nawet wyższej klasy, a te monitory obok takiego lepszego sprzętu nawet nie stały). Można co najwyżej oprofilować to co wymieniłeś. Mówię to na podstawie swoich doświadczeń z NEC 1990SX, EIZO S2231W (też brak sprzętowej kalibracji i DUE, ale przynajmniej to fabrycznie zaprogramowane 10 bit LUT jakoś trzyma gammę na 2.2), NEC 2690WUXI (v1 z polaryzatorem A-TW), jak i budżetowych produktów, których możliwości na własne oczy widziałem gdzie się kończą, a których to modeli nie chce mi się wymieniać.

 

A wracając jeszcze do spec. i deklaracji producentów ... przypomina mi się historia DELL U2410 - taki miał być super ... nawet miał zdaje się te 10 bit tablicę, ale ta niezła elektronika zupełnie nie została wykorzystana (choćby gamma niezależnie od ustawień nie trzymała 2.2). Też żenująco wyglądały te artefakty po wybraniu profilu sRGB/aRGB co widziałem na własne oczy (później chodziły ploty że to niby poprawili w późniejszych wersjach - nie wiem, ... piszę co widziałem)

 

I jeszcze jedno:

monitor jest juz bardzo dobrze skalibrowany po wyjeciu z pudla ( delta ponizej 5 ) dlatego kolorki sa naprawde super i robia wrazenie.

 

Każdy monitor PA246Q został skonfigurowany tak, aby wartość parametru Delta E (ΔE) była mniejsza niż 5, co gwarantuje najwyższą precyzję i dokładność odwzorowania kolorów.

źródło:

http://pl.asus.com/Display/LCD_Monitors/PA246Q/#overview

 

... sorry, ale delta E <5 to nawet nie jest deklaracja doskonale odzwierciedlanych kolorów.

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja napisalem ze delta E <5 = doskonalosc?

Wystarczy zobaczyc co inne monitory z tej kategorii cenowej potrafia po wyjeciu z pudla a okaze sie ze ten Asus to wcale nie taki zly wybor. Nigdy nie zobaczysz super wykonanej budzetowki. A porownanie tych monitor do produktow NEC-a czy Eizo jest nie na miejscu bo to naprawde inna polka jakosciowa. Uwierz mi, ze gdyby nie braki Eizo w UK juz dawno mialbym go u siebie ( mowie tu akurat o serii Foris ) .Masz racje ze nie ma co wierzyc producentom w te wszystkie bzdety typu, dynamiczy kontrast siegajacy milionow. Powiedzialem to co zaobserwowalem po obcowaniu z tymi monitorami u siebie-Asus PA238Q oraz Dell U2312HM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że ten Asus ma 10-bitową głębię kolorów, a wszystkie inne chyba w tej cenie mają 8 bitów. Stąd moje domysły o lepszych barwach.

 

Tylko na papierze. Na obrazie niczego takiego nie widać. Liniowość jest gorsza niż nawet na dobrych amatorskich monitorach w pełni 8-bitowych, nie porównując do modeli z poszerzonym LUT. W Pańskim przypadku proponuję zastanowić się nad NEC P221W lub prostszym, ale pewniejszym jakościowo EIZO FS2331. W tych pieniądzach nie kupi się nic rozsądnej jakości z IPS.

 

 

A gdzie ja napisalem ze delta E <5 = doskonalosc?

Jakie 5? Chyba 25. ;) Tu jest link do praktycznych obserwacji tego Asusa: MVA.PL • Zobacz wątek - ASUS PA246Q

 

A wracając jeszcze do spec. i deklaracji producentów ... przypomina mi się historia DELL U2410 - taki miał być super ... nawet miał zdaje się te 10 bit tablicę, ale ta niezła elektronika zupełnie nie została wykorzystana (choćby gamma niezależnie od ustawień nie trzymała 2.2). Też żenująco wyglądały te artefakty po wybraniu profilu sRGB/aRGB co widziałem na własne oczy (później chodziły ploty że to niby poprawili w późniejszych wersjach - nie wiem, ... piszę co widziałem)

 

Nic się nie poprawiło. Kilka tygodni temu robiłem kilkanaście egzemplarzy zupełnych nówek, z najnowszej rewizji. Jak była lipa tak jest nadal. Wypala oczy żywcem, oraz nieliniowy, nierówny, przekontrastowany nad miarę, mizerne możliwości regulacji. Nowsza edycja o tych samych założeniach konstrukcji, U2711, diodowa, schodzi z podświetleniem do ludzkich poziomów ale "dzięki" diodom, wady ekranu ma 3x takie.

Edytowane przez Tom01
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy wyżej wymienione monitory trzeba koniecznie kalibrować sprzętowo? Nie stać mnie na wykładanie dodatkowych kilkuset złotych, chyba że można by ją było wykonać w kolejnych miesiącach.

 

A możesz powiedzieć coś więcej o tym NEC P221W, jakie są jego wady i zalety?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy wyżej wymienione monitory trzeba koniecznie kalibrować sprzętowo? Nie stać mnie na wykładanie dodatkowych kilkuset złotych, chyba że można by ją było wykonać w kolejnych miesiącach.

Sprzętowa (wewnątrz monitora) kalibracja w przypadku wymienionych modeli nie jest ani prosta ani tania. Nie da sie wykpić kilkuset złotymi. Chyba że zrobiona usługowo, przez kogoś kto ma do tego oprogramowanie serwisowe do monitora i odpowiedni czujnik. W odróżnieniu od programowej (wewnątrz sterownika karty graficznej) ma poważne zalety. Nie obcina palety. Jeśli ktokolwiek zajmuje się poważniej kolorem, nie powinien lekceważyć kalibracji, bo tylko w ten sposób sprawi się, że monitor będzie "przezroczysty" dla plików na dysku.

 

A możesz powiedzieć coś więcej o tym NEC P221W, jakie są jego wady i zalety?

 

+ Liniowość

+ Regulacja

- Nierówność podświetlenia

 

Więcej na temat P221W: MVA.PL • Zobacz wątek - NEC P221W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy wyżej wymienione monitory trzeba koniecznie kalibrować sprzętowo? Nie stać mnie na wykładanie dodatkowych kilkuset złotych, chyba że można by ją było wykonać w kolejnych miesiącach.

Jeżeli nie zajmujesz się profesjonalnie grafiką, to wystarczy w zupełności wyregulowanie jasności i kontrastu, oraz delikatny lifting kolorów (jeżeli uznasz, że są odrobinę nienaturalne).

 

Jak koniecznie chcesz go skalibrować "na cacy", to zamawiasz sobie kalibrację (ok. 200-300zł razem z dojazdem do klienta).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...