Skocz do zawartości
chipsyszly

MSI Z77A-GD65 - wszystko o płycie

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp

Ponieważ od blisko czterech lat działam na laptopie i trochę mnie to znudziło - postanowiłem przesiąść się na nowoczesny komputer stacjonarny. Założenia były takie, że ma to być platforma Intela (a tak jakoś) i musi mieć duże możliwości OC (jakoś daaawno już nic nie podkręcałem), dobre wyposażenie i natywną obsługę USB 3.0 (często przegrywam duże pliki z kamerki i aparatu). Padło na płytę MSI Z77A-GD65. Jest ona dobrze wyposażona - ma obsługę USB 3.0 w chipsecie (Intel Z77), potencjalnie duże możliwości OC a nawet punkty pomiarowe kluczowych napięć. Jest też technologia Military Class III, co pozwala mieć nadzieję na długie bezawaryjne działanie. Ponadto stylistyka MSI po prostu mi się podoba.

 

O płycie

Podstawka LGA-1155 w połączeniu z chipsetem Intel Z77 daje spore możliwości konfiguracji. Chipset nie ogranicza OC procesora i zarazem nie blokuje możliwości korzystania z wbudowanego w CPU układu graficznego. Oczywiście można też używać funcji Virtu MPV (kompresja wideo czy wirtualizacja 3D przez układ graficzny w CPU). UEFI BIOS doczekał się odświerzenia (choćby w stosunku do płyt z układem Intel P67) - teraz to Click BIOS II. Nie zabrakło rozwiązania do automatycznego podkręcania: OC Genie II.

 

Specyfikacja:

  • wymiary 305x245mm
  • cztery sloty pamięci (maksymalnie DDR3-2667, płyta obsługuje oczywiści moduły 8GB)
  • trzy sloty PCI Express x16 (kompatybilne z PCIe 3.0)
  • cztery sloty PCI Express x1
  • pojedyncze złącze LAN
  • kodek audio: ALC898
  • porty SATA: 4x SATA 6Gb/s (dwa obsługuje chipset Intel Z77)+ 4x SATA 3Gb/s
  • USB 3.0 - dwa porty na panelu wejścia/wyjścia i jedno złącze na płycie
  • obsługa CrossFire i SLI, oraz Lucid Virtu
  • trzy wyjścia wideo na płycie (HDMI, DVI-D oraz VGA)
  • kontroler IEEE 1394
  • dwie kości BIOS-u (i przełącznik do ich wyboru)

Coś dla oka - mała sesja foto

Dołączona grafika

Pudełko jest charakterystyczne dla MSI

 

Dołączona grafika

Płyta tuż powyjęciu z pudełka - dużo nalepek

 

Dołączona grafika

Płyta w powiększeniu

 

Dołączona grafika

Czyż nie jest ładna?

 

Dołączona grafika

Układ zasilania CPU jest solidny, ale widać wyraźny odwrót od marketingowego przechwalania się liczbą faz sterujących w zasilaniu procesora.

 

Dołączona grafika

Dwa BIOS-y i przełącznik do ich wyboru

 

Dołączona grafika

Przyciski Power, Reset i automatycznego podkręcania

 

Dołączona grafika

Certyfikat jakości i stabilności - ważna rzecz ;)

 

Dołączona grafika

Dodatki

 

Dołączona grafika

Ustawienia przy podkręcaniu procesorów Ivy Bridge

 

Dołączona grafika

Diody pokazujące liczbę aktywnych układów zasilania

 

Dołączona grafika

Poradnik podkręcania w pudełku z płytą główną - kiedyś rzecz nie do pomyślenia

 

Cały OC Guide :)

 

Nowa wersja UEFI od MSI - jest sporo lepiej

 

Na razie tyle - jak już procesory Ivy Bridge będzie można kupić (a więc lada dzień) - przetestuję dokładnie tą płytę :lol2:

c.d.n.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstęp

Ponieważ od blisko czterech lat działam na laptopie i trochę mnie to znudziło - postanowiłem przesiąść się na nowoczesny komputer stacjonarny. Założenia były takie, że ma to być platforma Intela (a tak jakoś) i musi mieć duże możliwości OC (jakoś daaawno już nic nie podkręcałem), dobre wyposażenie i natywną obsługę USB 3.0 (często przegrywam duże pliki z kamerki i aparatu). Padło na płytę MSI Z77A-GD65. Jest ona dobrze wyposażona - ma obsługę USB 3.0 w chipsecie (Intel Z77), potencjalnie duże możliwości OC a nawet punkty pomiarowe kluczowych napięć. Jest też technologia Military Class III, co pozwala mieć nadzieję na długie bezawaryjne działanie. Ponadto stylistyka MSI po prostu mi się podoba.

 

Płyta świetna ale czy te wszystkie wodotryski są komuś potrzebne?

Dla mnie jej główną zaletą to przedeszystkim mniejszy pobór energii (ALE JAK PO OC?) i dobra jakość wykonania.

To natywne USB3 Inela nic nie daje, szybkośc ta sama co na asmedii a uzycie CPU większe.

 

Ta płyta niczym nie będzie się róznić w wydajnosci OC od starszej taniej Arock Z68 extreme3 gen3 tylko cena +55%, dla mnie mogli by te wszystkie dodatki pousuwać , daś szary karton OEM a cenę obnizyć.

 

Ale jak pisałem płytka świetna a konkurencja na z77 ma ceny podobne lub większe.

 

-----

Edit: (w mocnym OC będzie lepsza z racji lepszego chłodzenia sekcji zasilania)

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy procek już w płycie :D

Dołączona grafika

Pierwsze wrażenia dotyczą poboru energii.

Zestaw bez zewnętrznej grafy pobiera bardzo mało energii elektrycznej - co cieszy.

Wyświetlając pulpit komputer (bez monitora) wciąga jedynie 30W (miernik jest dosyć dokładny - to Energy Logger 4000). Jest więc bardzo dobrze.

Bez sterowników od IGPU 31,2W

W skład zestawu wchodzą: zasilacz Enermax 350, 2x2GB RAM Goodram Play, SSD Samsung 128GB z serii 830, cooler Zalman (automatyczna regulacja obrotów wiatraka z płyty).

Oczywiście po OC też pomierzę pobór (niebawem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy procek już w płycie :D

Pierwsze wrażenia dotyczą poboru energii.

Zestaw bez zewnętrznej grafy pobiera bardzo mało energii elektrycznej - co cieszy.

Wyświetlając pulpit komputer (bez monitora) wciąga jedynie 30W (miernik jest dosyć dokładny - to Energy Logger 4000). Jest więc bardzo dobrze.

Bez sterowników od IGPU 31,2W

W skład zestawu wchodzą: zasilacz Enermax 350, 2x2GB RAM Goodram Play, SSD Samsung 128GB z serii 830, cooler Zalman (automatyczna regulacja obrotów wiatraka z płyty).

Oczywiście po OC też pomierzę pobór (niebawem).

 

 

30W to naprawdę bardzo mało? tyle ze tu robi też swoje Enermax z tylko 350W

Przy pamięciach 1600 1,2v i obniżonym napięcuiu na procesor OFFSET -0,100 może dojdziesz do 26wat co przy tak potęznym procesorze bedzie wartością smieszną.

 

 

ps. aż mnie koci strawdzić u siebie tyle ze miernik szlak trafił.

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30W to naprawdę bardzo mało? tyle ze tu robi też swoje Enermax z tylko 350W

Przy pamięciach 1600 1,2v i obniżonym napięcuiu na procesor OFFSET -0,100 może dojdziesz do 26wat co przy tak potęznym procesorze bedzie wartością smieszną.

 

 

ps. aż mnie koci strawdzić u siebie tyle ze miernik szlak trafił.

 

Dla mnie 30W to bardzo mało - zwłaszcza z zasilaczem, który nie ma jakiejś super wysokiej sprawności.

 

Testy SSD Samsung 128GB serii 830 - oczywiście podpięty pod natywne SATA 6

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Bez niespodzianek - wydajność jest taka jaka powinna być (Samsung podaje odczyt msx 520 MB/s i zapis 320 MB/s)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty tu o dyskach blogu nie rób tylko o płycie pisz :razz:

 

Jak audio, dynamika dźwięku itp?

Czy jest pełny monitoring napięć i temperatur czy jest okrojona o to?

Jak szybko wstaje, czy jest poprawa w stosunku do P68 czy dalej zajmuje to wieczność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 30W to bardzo mało - zwłaszcza z zasilaczem, który nie ma jakiejś super wysokiej sprawności.

 

Dla mnie także :rolleyes: pewnie zmylił cię ten pytajnik ""? "" ja się porostu zdziwiłem że tak mało :blink:

Mocniejszy zasilacz nawet o wyższej efektywności o 2-3 punkty i tak będzie pobierał więcej gdyż efektywność ma najlepszą przy 50% użycia.

Twój komp przy 4,5ghz i podręczoną grafiką w CPU, weźmie max ~130-140WAT albo i mniej

 

 

 

 

WAŻNE

Zrób test na nowym biosie w trybie OFFSET i na starym bez

 

W testach ta płyta dostała minus za brak offset , co jest nonsensem.

Gdyż:

1. Jeśli dają plus za niskie zużycie energii a następnie minus za brak offset? to gdzie tu logika? OFFSET daje przecież mniejsze zużycie energii przy bezczynności a jak widać automat z MSI jest znacznie lepszy od przereklamowanego trybu offset w innych płytach.

2.W nowym biosie jest już możliwość ustawienia trybu OFFSET.

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W testach nikt się nie bawi w offsety tylko walą fixed i robią porównanie. Dobranie odpowiedniego offsetu i realne testy wymagają dużo czasu.

 

To niech sobie takie testy wsadzą w buty.

 

 

Jeśli dają minus za offset a nie wiedzą po co im ten offset i co im da , to nie są testy i ocena ale "?"

Pozatym raczej nie ustawiają fixed lecz auto a płyty "te lepsze" domyślnie pracują na offset.

Przy oc jednak w zdecydowane większość testów ustawiają jednak offset i LLC 3 lub 2,a większość testów ma testy OC więc śmiem twierdzić ze twoje:

""W testach nikt się nie bawi w offsety tylko walą fixed i robią porównanie."" mija się z prawdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>> rafa

 

No właśnie Click BIOS II to bardzo widoczne ulepszenie. Poprzednia wersja była bardzo ospała, dziwnie poukładana i wolna w działaniu.

Bezpośredniego porównania z P67 ni ebędzie - nie mam takiej płyty a bez porównania identycznego konfigu to mam mały sens.

 

Z biosem 10.5 jest tak, że podkręcając ręcznie CPU nie zrzuca napięcia - ile się ustawi - tyle jest. Czyli np mnożnik x45 i 1,20V i takie napięcie jest cały czas. Proc zbija mnożnik w IDLu do x16 i tyle (napięcie stale 120V). Można ustawić Vcore na auto i płyta ustawia 1,20V dla mnożnika x45. Wtedy w Idlu napięcie proca spada do 0,9xxV. Niestety przy OC płyta nie steruje liczbą faz aktywnych zasilających CPU i cały czas działa wszystko.

Przekłada się to na pobór energii w IDLE 38W (vs 30W bez OC). Więc w sumie minimalnie więcej (z mocniejszą kartą graficzną to wartość prawie nie do wychwycenia).

UPDATE

Trzeba sprawdzić C-staty - wyłączyły się przy ręcznym OC. Zmiana na enabled i procesor w Idlu zbija zegar i Vcore :)

Edytowane przez yotomeczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pora na krótkie testy mnożników pamięci.

Płyta przyjmuje bez problemu wszystkie zadane mnożniki (sprawdzone od DDR3-1300 do DDR3-2200).

Jeżeli ustawienia nie działają - płyta kilka razy restartuje się i zgłasza problem. Nie ma więc potrzeby resetowania BIOS-u itd.

Przepustowość rośnie wraz z prędkością działania modułów - wszystko jest więc OK B-)

Dołączona grafika

Czas liczenia próbki maleje kiedy pamięć przyspiesza

 

Poniżej screeny z poszczególnymi mnożnikami opóźnienia bez zmian. Poza SuperPI są na nich również wyniki testów AIDA64.

Dołączona grafika

DDR3-1600

 

Dołączona grafika

DDR3-1800

 

Dołączona grafika

DDR3-1866

 

Dołączona grafika

DDR3-2000

 

Dołączona grafika

DDR3-2133

 

Dołączona grafika

DDR3-2200

Edytowane przez yotomeczek
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na gry wpływ będzie taki jak zawsze (czyli ok 2%) minus wydajny kontroler od czasu wprowadzenia SB :)

Pamięci to teraz dla sportu tylko warto podkręcać. Całą zabawę popsuł wydajny kontroler pamięci w procku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pora na krótkie testy mnożników pamięci.

Płyta przyjmuje bez problemu wszystkie zadane mnożniki (sprawdzone od DDR3-1300 do DDR3-2200).

Jeżeli ustawienia nie działają - płyta kilka razy restartuje się i zgłasza problem. Nie ma więc potrzeby resetowania BIOS-u itd.

Przepustowość rośnie wraz z prędkością działania modułów - wszystko jest więc OK B-)

Czas liczenia próbki maleje kiedy pamięć przyspiesza

 

Poniżej screeny z poszczególnymi mnożnikami opóźnienia bez zmian. Poza SuperPI są na nich również wyniki testów AIDA64.

 

 

 

Jakie pamięci masz i jakie napięcie ? przy tych częstotliwościach i timingach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie pamięci masz i jakie napięcie ? przy tych częstotliwościach i timingach

 

Mam do podkręcania Geile DDR302500 (moduły 2GB), a na co dzień GOODRAM PLAY DDR3-1866 (2GB moduły)

 

Wrzucam filmik - jak płyta postuje, ładowanie windy i obciążenie 3770K łącznie z temperaturami i napięciami:

 

Ustawienia BIOS-u:

 

Niestety 4,5GHz dla 3770K wydaje się być końcem możliwoći OC przy chłodzeniu powietrznym.

Oczywiście niektóre benchmarki można puszczać na wyższym taktowaniu:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC Genie

 

Trzeba przyznać, że działa błyskawicznie - jakieś 2 sekundy i już jest ekran z żółtym napisem głoszącym, że komputer został przyspieszony. Jak efektywnie to działa?

Hmm - wyjadacze na pewno będą marudzić - ale zwykły użytkownik powinien być zadowolony. Płyta przyspieszyła procesor do 4,2 GHz a pamięci do DDR3-2133. Cieszy przyspieszenie pamięci, bo dawniej było z tym kiepsko. Czy podkręcenie CPU do 4,2 GHz to dobry wynik? Na pewno niezły - tym bardziej że jest to bezpieczny poziom. Oczywiście ręcznie można więcej - i dobrze.

 

Dołączona grafika

 

Zmieniłem pamięci na inne (DDR3-2400) i mnożnik 2400 zadziałał

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak robisz testy to z jakim prockiem jak masz sandy bridge, to go podkreć na maxa i zapodaj temperatury sekcji zasilania a także jak trzymie napiecia, jak masz ivy bridge to nie mam pytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta radzi sobie przyjemnie w mrozie - czasem coś jej nie podejdzie (np. timingi) ale generalnie jest fajnie :)

Pobenchowaliśmy z G.Foyle i wypluło się kilka rekordzików PL:

 

Dołączona grafika

Najszybsze SuperPI 32M w PL.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Najszybsze SuperPI 16M w PL

 

Dołączona grafika

Najszybsze SuperPI 1M w PL

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Najszybsze PiFast w PL

 

Dołączona grafika

 

Tak się benciach!e jak się dojdzie do zgody z płytą:

Dołączona grafika

Edytowane przez yotomeczek
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...