Skocz do zawartości
Caleb

Intel Haswell Core i7-4000 / Core i5-4000 - Testy w 1 poście

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam taką kwestię.

Od kilku dni mam 4670k, płyta Asus Maximus VI Hero, obudowa Define R4 i cooler Macho 120 rev. a.

Temperatura w pokoju - 25 stopni.
 

Ten procesor ma podczas przeglądania internetu w muzyką w tle ma aż 36-40 stopni. (cooler 900 rpm. zdaje się że częstotliwość skacze wtedy wg potrzeb między 800 a 3400mhz).

Co więcej - uruchomienie Battlefielda 4 skutkuje temperaturami w granicach 70 stopni, dochodziło też skokami do 75 - 76.

 

Prime95, test small FFT z łatwością winduje temperatury powyżej 80 stopni w dosłownie kilka minut. Pewnie doszłoby do 90 dłuższym czasie.

(Cooler wtedy ma 1100 obrotów a procesor działa w turbo na 3800mhz.)

 

Dodam że cooler montowałem już kilka razy, zarówno z pastą fabryczną jak i Zalmanem ZM-STG2. Nie pierwszy raz montowałem taki cooler i nigdy problemu nie było, więc jest dobrze założony. Próbowałem też różnych sposobów nakładania pasty - jednak nigdy nie udało się zejść do 30 stopni w idle, czego oczekiwałbym od macho. Widziałem w internecie że na BOXie ludzie nawet tyle miewali.

Obudowa ma dwa wolne ciche wentylatory - jeden z przodu, drugi z tyłu.

 

Pytanie jest takie - czy jednak coś źle robię, że jest tak ciepło? Czy aż tak gorące padaki się zdarzają? Czy może to wina "ocieplanej" matami obudowy?

Jest coś tak cichego jak Macho na 900 obrotów, co będzie bardziej wydajne?

Wiedziałem, że Haswell jest gorący, ale żeby aż tak z coolerem za 170 zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż skoro juz próbowałeś wszystkich sposobów (zmiana pasty, powtórny montaż coolera itp) to chyba faktycznie trafiłeś na padake, u mnie na 4GHz w BF4 max temp to 60*C wg CoreTemp. I to na starym Mugenie 2. Nie  wiem czy warto inwestować w lepsze chłodzenie, jeśłi możesz to poprostu zwróć procesor w ramach 10 dni. 

Edytowane przez shakal84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 4670k+z87pro4+ZalmanaCNPS14xDoszedłem do stabilnych 4400GHz przy ustawieniach all core 44 CPU cache 43 vcore 1,280+off 0,05 CPU cache 1,280+0,05 przy stresie aida64 dochodzi do 70*C . w idle 30pare. Moje pytanie czy opłaca się ustawiać boosta do tych wartości by szybkość i napięcie skakalo w zależności od potrzeb czy na sztywno zostawić w końcu temp nie taka straszna. Dodam ze na poczatku jak krecilem myślałem ze się nie da na sztywno na tej płycie ze tylko boosta można i nie mogłem ustabilizować przez to tego osobnika. Powyżej pisza ze grzałki umnie w idle na stock to temp 22-26. Przy grze PlanetSide2 do 43-47. Może cooler słabo się trzyma ;)Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez DuchSwiety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie że opłaca sie ustawić zmienne napiecie i woltaż, zawsze troche to mniejszy pobór prądu, i mniejesza degradacja procka w spoczynku. Ja włąsnie mam tak ustawione w spoczynku 800 MHz i 0.712v a w stresie 4000 MHz i max 1.089v ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, zakupiłem płytę Asrock B85M-ITX i chłodzenie do HTPC zaktualizowałem bios na 1.9 i zabrałem się za testowanie mojej padaki. Najpierw sprawdziłem ile V w biosie na ustawieniach standardowych pokazuje, ku moim oczom ukazało się

 

CPU input Voltage +1,744 V

Vcore +1.053 V

 

Na Gigabyte B85M-D3H było

 

CPU input Voltage +1,810 V

Vcore +1.194 V

 

Nie wiem skąd takie rozbieżność. Wracając do 4770k, przy standardowych ustawieniach proc w intelburntest podbija napięcie do max 1,164 V, znów mniej niż na Gigabyte. Z ciekawości sprawdziłem jak niskie stabilne napięcie ta padaka osiagnie, schodziłem co test o 0,020 i tak doszedłem do 1,020 V, no w szoku jestem, lecz na standardowych ustawieniach przy teście procek cały czas trzymał 3,7 GHz tak ma być ?

 

Co do oddawania ciepła, po wielu godz wygrzewania w intelburntest mój nowy arctic 11 LP ciągle jest zimny Dołączona grafika

 

Więc sugerując się ustawieniami w asrock to ten procesor realny vid ma 1,053 V ? Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również mam pytanie w kwestii oszczędzania energii. Włączyłem w UEFI co się dało, EIST itp. I procek zbija mi taktowanie z 4.3 ghz na 799 mhz - to ok, natomiast napięcie trzyma cały czas stałe.

LLC (Loald Line Calibration)  zmieniłem z Extreme na Auto/Standard - kombinowałem różnie, nic to nie daje.

Jak to ogarnąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko odnoście i7 4770, wersja bez K. Jest możliwe jakieś większe o/c niż turbo, które podbija proca na 4 jajach do 3,7ghz ? Na ivy z tego co pamiętam można było podbić jeszcze turbo o ileś tam stopni, ale chyba w haswellach non k to zablokowali, dobrze kombinuje ? Kręcenie szyną raczej odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobiles do sciany - jedyne co mozesz to na chipsecie Z ustawic multiplier na maksa na jaki pozwala tryb turbo.

Potem jeszcze pobawic sie BCLK o kilka MHz, ale raczej marne szanse.

 

Ja bym ustawil 39 na dwoch rdzeniach, do gierek starczy.

 

http://techreport.com/news/24950/intel-removes-modest-free-overclocking-from-standard-haswell-cpus

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Turbo z automatu podnosi do 37x a ręcznie można właśnie ustawić o dwa oczka wyżej czyli 39x. W momencie kiedy ustawiam ręcznie mnożnik opcje odpowiedzialne za turbo znikają także nic więcej mnożnikowo się już nie wydusi.

Zostaje jeszcze zabawa bclk, z recki caleba wynika, że na msi z87-g43 można dobić do 110 a już ~103 gwarantuje mi 4ghz, ale chyba dam sobie spokój póki co. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaje jeszcze zabawa bclk, z recki caleba wynika, że na msi z87-g43 można dobić do 110 a już ~103 gwarantuje mi 4ghz, ale chyba dam sobie spokój póki co. ;)

i tak wlasnie duch oc na forum umiera;)

Sprawdz moze pojdzie odrazu bez zadnych kombinacji.

 

 

 

By Lumia 925

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na http://www.overclock.net/t/1411077/haswell-overclocking-thread-with-statistics/9290#post_21679519 ktoś napisał tak: 

 

Another OC (found out I was able to run 4.5 ghz at a much lower vcore - just had to raise my CPU input voltage from 1.8 to 1.9:

Username: Entrophy
CPU Model: 4770k
Core Multiplier: 4.5 ghz
CPU VID: 1.203
Vcore: 1.212
Uncore Multiplier: 4,3 ghz
Uncore Voltage: 1.180
Cooling Solution: Noctua NH-D14
Stability Test: Intel Extreme Utility
Batch Number: dunno
Ram Speed: 2.133 mhz with 11-12-11-30 timings
Ram Voltage: 1.6
Input Voltage: 1.900
LLC Setting: High
Motherboard: Gigabyte Z87X-UD3H

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój 4670k poszedł na 4.5 , napięcie w biosie 1.256 a w cpu-z 1.244 ( nie rozumiem tego bardzo) i VCCIN na 1.9 reszta stokowa.  Godzinka w OCCT i zero bsod, tylko po 20 minutach w LinX wywala bsod 0x124. I teraz iść napięciem w górę i testować dalej?

 

@ Starczy 20 min w LinX przy Priority class : High ? W OCCT: Linpack z AVX wywala po ok. 10 min. Jakieś sugestie? 

Edytowane przez pielson
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pchaj dalej zobacz o ile vcore trzeba podniesc na 46. U mnie stabilnie dziala 24/7 42x vcore 1.27 a juz 44x potrzebuje az 1.36 i bsod sypnie :/ Temp nie straszna i tylko zastanawiam sie nad degradacja procka czy takie 1.36< bedzie Oki dla procka hmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...