Skocz do zawartości
Bogdan92

Płyta główna na AM3+ do OverClockingu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Kupiłem niedawno nowy procesor (Phenom II 960T) który zastąpił Athlona II 245 na płycie głównej na AM2+.

 

Teraz szukam płyty głównej AM3+ oferującej bardzo wysokie możliwości OC o w miarę sensownym stosunku ceny do możliwości. Kwota jaka mogę na nią przeznaczyć to do 400zł, choć nie jest to granica ostateczna.

 

Rzeczy takie jak USB3 czy SATA3 wydają się być w tej kwocie oczywiste i również ich oczekuję. Najmilej widziany format płyty głównej to ATX.

 

Jeśli chodzi o chipset to nie mam bardzo konkretnych wymagań, pod warunkiem że będzie to AMD (inne raczej mnie nie interesują).

Zintegrowana karta graficzna zdecydowanie byłaby atutem, ale wiem że na bardziej wypasionych chipsetach AMD serii 900 raczej nie można jej znaleźć, a nie jest to konieczność.

Bardzo istotne jest, aby płyta swobodnie poradziła sobie z odblokowaniem rdzeni w Phenomie. Wiem że prawie każda płyta, a prawie na pewno każda w tym przedziale cenowym posiada takie możliwości wraz z kontrolą każdego rdzenia z osobna, ale ważne też żeby płyta wytrzymała obciążenie z tym związane. Na aktualnej płycie udało mi się dwa rdzenie odblokować i były one stabilne, więc nie chciałbym się zawieść po kupnie nowej mobo ;)

 

Bios najlepiej widziałbym UEFI, bo już go znam i bardzo mi odpowiada.

 

Jeśli chodzi o producenta płyty głównej to jestem otwarty na dowolne propozycje, choć najlepiej widziałbym Asusa. Aktualnie mam model ASRocka A780GXH/128M (który to należy do Asusa) stąd preferencje. Wiem że ASRocki mają świetne możliwości w dobrej cenie, ale tym razem wolałbym jednak innego producenta. Na obecnej płycie programy odczytują Vup zamiast Vdropa jak to być powinno i choć nie ma nic wspólnego z rzeczywistością to powoduje dyskomfort w mojej psychice ;) Być może to jest akurat wada tego konkretnego modelu, w sumie nie interesowałem się tym jakoś specjalnie...

 

 

Mam już swoje typy co do modeli które chciałbym kupić, ale wolałbym ujrzeć Wasze propozycje wraz z jakimiś uzasadnieniami, aniżeli jedynie odpowiedzi w stylu "no ta jest ok, bierz" ;)

 

Generalnie chciałbym, żeby płyta spokojnie poradziła sobie z Phenomem II x4 @ x6 4GHz i Asus GTX560 TOP + OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było nie kupować Phenoma, tylko sprzedać to co miałeś i kupić najtańszego i5 + płytę na H61. Kupno płyty za 400 zł do podstawki z wątpliwą przyszłością jest mało opłacalne. Jeśli więc byłbyś w stanie, warto nawet teraz sprzedać tego Phenoma za rozsądne pieniądze razem z płytą i dołożyć trochę do i5. Jeśli chcesz mimo wszystko pozostać przy AMD, to musisz wiedzieć, że większą szansę na odblokowanie dwóch dodatkowych rdzeni w tym Phenomie masz biorąc płytę na chipsecie z serii 8xx. Tutaj do wyboru masz AsRocka 870iCAFE R2.0 oraz AsRocka 870 Extreme3 R2.0. Płyty te mają jednak 5-fazową sekcję zasilania (ale przynajmniej chłodzoną), więc na bardzo wysokie możliwości OC raczej nie licz. Ewentualnie jest jeszcze AsRock 880G PRO3, ale w jego cenie powinny być już płyty na chipsetach z serii 9xx. Z tych ostatnich warto zwrócić uwagę na AsRocka 970 Extreme3 / Extreme4, Gigabyte GA-970A-UD3 oraz Gigabyte GA-990XA-UD3. Na pewno znajdziesz więc coś dla siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewijały się informacje jak wyżej, czyli czym nowszy chipset (seria 9xx) tym większe problemy z odblokowywaniem rdzeni. Musisz się liczyć z tym, że unlock może się nie zakończyć sukcesem na nowej płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...