Skocz do zawartości
Qbaz

Abit VP6 i 2xPentium III-S 1.4GHz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem "nowy" na tym forum, choć czytam je od dobrych kilku lat, więc wypadałoby się przywitać, co niniejszym czynię :D

A teraz do sedna...

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem Abita VP6 (694x) i dwóch takich samych (SL5XL), w tej chwili niewykorzystanych Tulipanów PIII-S 1.4GHz i przymierzam się do ich połączenia.

Obecnie płyta działa z dwoma niekręconymi PIII 1000MHz Coppermine z boxowmi coolerami, SDRAM 1GB (2x512 PC133, CL2), GF4Ti4200 128MB, Qoltec 460W(trzyma napięcia) i wszystko jest OK, ale chciałby się więcej ;) W planach dołożenie kolejnych 2x512MB RAM i mocniejszą grafika (może jakiś GF 6xxx?). Przeznaczenie zmodowanego zestawu to filmy 720p i gry z lat 1998-2004.

Szukałem, szukałem, ale nigdzie nie znalazłem nikogo, kto by skutecznie połączył te dwa elementy i po ludzku to opisał :cry: Nie posiadam przejściówek z FC-PGA na FC-PGA2, bo było by po kłopocie, więc w grę wchodzi tylko modowanie płyty lub proców. Nie boję się "grzebania", eksperymentów i lutownicy. Jakieś tam doświadczenie w materii modowania mam, bo zrobiłem już kilka udanych modów na intelowskim BX (zarówno na przejściówce ze SLOT1 jak i FC-PGA na płycie), ale nigdy na VIA 694X i to dwa na raz, ale jestem dobrej myśli i mam nadzieję na pomoc z Waszej strony :)

Teraz czas na kilka pytań…

Pytania podstawowe:

0. JAK TO ZROBIĆ? ;)

1. Czy ktoś skutecznie połączył choć jednego Tualatina-S 1.4 na płycie z VIA 694X i jak to zrobił?

2. Który mod i vmod będzie odpowiedni dla tego chipsetu i tych proców?

3. Czy ze względu na to, że na płycie są dwa proce, trzeba dokonywać jeszcze jakiś innych modyfikacji lub przeróbek?

Pytania dodatkowe:

4. Czy boxowe coolery od coppermineów dadzą radę z 1,4GHz czy trzeba coś porządniejszego? (buda jest dość dobrze wentylowana)

5. Czy podwyższenie magistrali (podczas podkręcania proców) będzie miało wpływ na dyski podpięte do kontrolera HPT370?

6. Jaką grafikę najlepiej wstawić do takiej konfiguracji, żeby to miało przysłowiowe ręce i nogi i nie było zbyt wąskim gardłem?

Wszystkie pomysły i przydatne porady mile widziane :) Jak dobrze pójdzie to zrobię dokumentacje foto step by step :)

Mam nadzieję że razem uda nam się to uruchomić :)

Pozdrawiam

Qbaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad. 0.: BX Mod (temat przyklejony)

 

ad. 1.: Forumowicze skutecznie łączyli VIA 694A z Tualatinami. 694X jest bardzo podobny, więc także powinien działać.

 

ad. 2.: Vmod dla Tualatina jest również opisany w temacie przyklejonym (łączysz VID1 i VID2; zależnie od napięcia standardowego masz +0.1V dla 1.5V lub +0.2V dla 1.475. Jeśli masz mozliwość regulacji napięć z poziomu BIOS, sprawdź jakie najniższe napięcia możesz ustawić - dla Tualatina na standardowym taktowaniu ok. 1.5V powinno być OK.

 

ad. 3: Nie sądzę, by płyty dwuprocesorowe miał w tym względzie jakieś dodatkowe wymagania. Procki masz identyczne, więc powinno działać.

 

ad. 4.: Boxowych coolerów trochę było - i mniejsze, i większe... Jeśli masz coś takiego http://www.thg.ru/cpu/20001211/images/intel_boxed2.jpg to powinno wystarczyć. Oczywiście, jeśli nie masz zamiaru wysoko kręcić tych procków.

 

ad. 5 Na dyski wpięte w kontroler podwyższone taktowanie szyny PCI też wpływu mieć nie będzie. Jeśli już to na sam kontroler, ale i tu nie masz raczej powodów do obaw. Moje dyski, wpięte bezpośrednio w płytę, wytrzymywały PCI ~43MHz (wyżej nie sprawdzałem).

 

ad. 6.: Co do grafiki, jedyne sensowne są Radeon serii HD na AGP. Natywnie wspierają dekodowanie filmów HD, więc i 1080p Twój zestaw powinieć odtwarzać bez problemów

 

Jedno mam tylko zastrzeżenie co do planów dołożenia RAMu - VIA 694X z tego, co pamiętam, obsługuje max. 1.5GB RAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by były jakieś cyrki z modem to można jeszcze spróbować tak, ktoś też tu pisał że przy 694X wystarczy tylko połączyć AK36 z AM34 )w sumie nie sprawdzałem bo proce mam już z powyłamywanymi nóżkami :wink:).

VIDmod od 1.3 do 2V (tak to działa na każdym cepie soc 370, a na slocie mając vid4 można lecieć do 3V)

 

Co do H264 720P programowo decydujące znaczenie przy VIA694 ma włączenie AGP Fast Write, dlaczego nie wiem, w każdym razie trochę się bawiłem i na PIII-S + mobasy na 694 bez FW, czy z wył FW w zasadzie nic nie szło, po włączeniu jak ręką odjął, lepiej niż na BX/i815 (jak będziesz miał odp GPU to nie będzie tego problemu).

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki shaqal za zainteresowanie :)

Do "roboty" przy modzie przymierzam się na przyszły tydzień, bo w tym trochę z czasem krucho.

Poza tym, jak to w Abitach bywa, wyskoczył problem z kondensatorami (1000uF i 1500uF) i muszę podmienić na nowe, bo płyta się buntuje, a po tylu latach na oryginalnych kondziołach ma prawo ;)

 

Co do samych modów to właściwie chciałem się tylko upewnić czy ktoś to robił z powodzeniem na tej płycie i czy będzie jakiś problem z 694X i 2xPIII 1.4GHz. Samo modzenie jest względnie proste do zrobienia, szczególnie jak ktoś już to robił wcześniej z BXem. Poczytałem trochę o 693A i powinno się udać :)

 

Coolery mam dwa różne. Z PIII 1000MHz dają radę, bo w stresie (SPi 16M) temp. max dochodzi do 35'C na jednym i 37'C na drugim (4200-4500 obr/min), dlatego mam nadzieje, że poradzą sobie z tulipanami 1400MHz?

 

Kontroler HPT370 mam też w BX133-RAID (4 dyski w raidzie 0+1), ale wolę go nie podkręcać, bo stoi na nim prosty zdalny serwerek FTP, więc nie wiem jak to faktycznie z nim jest i z podwyższonym FSB?

 

Co do grafiki, to Radek HD i 1080p to było by fajnie, ale staram się korzystać z tego, co mam pod ręką (R9200, GF6200, GF6800XT(odblokowane potoki), TNT2Ultra, S3Virge itp.) ewentualnie allegro, ale bez szaleństwa bo ceny HD2400 zaczynają się od 120zł, no może odmówię sobie kilku browarów ;) Co byś zaproponował zamiast Radków HD?

 

Max 2GB RAM mam w instrukcji płyty, a z tego co mi wiadomo 694X oficjalnie obsługuje osiem banków SDRAM po 256MB każdy (4 fizyczne sloty po 512MB każdy w dwustronnych pamięciach) i Abit w VP6 z tego rozwiązania skorzystał :)

 

Jak masz jakieś pomysły to z miłą chęcią poczytam i skorzystam :)

 

@DJH83

Stół z powyłamywanymi nogami :D

Czytałem Twoje posty o 720p i AGP Fast Write. VP6 ma opcje w BIOSie więc zobaczymy jak będzie.

Jak powymieniam kondzioły na płycie to potestuje jak to hula w układzie 2xPIII 1000MHz i GF6800 :)

Dzięki za podpowiedzi o modzie :)

Edytowane przez Qbaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z grafik, które wymieniłeś najrozsądniejszy bedzie GF 6800XT moim zdaniem. Ale szału w filmach HD nie oczekuj - na tym GF-ie będziesz miał bardzo mocno obciążone procesory, ponieważ to one będą w całości dekodować film. W Radkach HD całość operacji przeniesiona jest na grafikę, więc wydajność procesorów nie gra już tak dużej roli (co nie znaczy, że nie jest istotna). Za ok. 120 zł na allegro można znależć również Radki HD3450, więc może lepiej nimi lepiej sie zainteresować niż HD2400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z grafik, które wymieniłeś najrozsądniejszy bedzie GF 6800XT moim zdaniem. Ale szału w filmach HD nie oczekuj - na tym GF-ie będziesz miał bardzo mocno obciążone procesory, ponieważ to one będą w całości dekodować film. W Radkach HD całość operacji przeniesiona jest na grafikę, więc wydajność procesorów nie gra już tak dużej roli (co nie znaczy, że nie jest istotna). Za ok. 120 zł na allegro można znależć również Radki HD3450, więc może lepiej nimi lepiej sie zainteresować niż HD2400.

 

Ten GF6800XT ma programowo odblokowane wszystkie potoki i shadery i w zasadzie miał być do grania bo więcej nie potrzeba, ale faktycznie z filmami słabo będzie sobie radził. Właściwie miałem najpierw zamiar kupić te 2x512MB RAM, ale chyba trochę dołożę i skuszę się na takiego HD3450.

Kobita będzie gamzać jak się dowie że "ZNOWU" coś tam kupiłem :lol2: Inna wersja zdarzeń to zapewne usłyszę "I po co ci to?" Eeeeh... i spróbuj to wytłumaczyć :mur:

Też tak macie? ;)

 

@Pietia(lania)

Fajny projekt. W zasadzie trzyma mnie tylko ten Radeon i będzie git :)

Czy nVidia miała coś na AGP ze wspomaganiem sprzętowym do dekodowania flmów? Nie jestem pewny, ale GF8xxx były już chyba tylko na PCI-E?

Edytowane przez Qbaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety NV tylko od serii 8xxx wspiera DXVA

dlatego szykuj sie na cos od AMD ;-)

 

ogolnie mam w drugim kompie HD 3450 ( na PCI-E )i musze powiedziec ze daje rade i jest pasywna :]

 

Jestem w trakcie pozyskiwania od kumpla z pracy Asusa HD3450/512MB na AGP. Cena to przysłowiowa "flaszka" i mam nadzieję że się nie zmieni ;) Jak myślicie da radę ta grafa?

 

Aaaa... i jeszcze mam możliwość pochytania dwóch Tulipanów SL6BY. Czy one czasami nie podkręcały się lepiej od SL5XL?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że ten Asus od kumpla jest na PCI-E, więc flacha nie zmieniła właściciela, ale w ramach pocieszenia "nabyłem drogą kupna" na allegro Asusa AH3450/512MB na AGP w pudełku, z płytą, śledziem LP i papierami za 127 złociszy. Chyba dobra cena, co? :D

 

@DJH83 u mnie jeden SL6BY pracuje w Abicie ST6 @1600MHz (dalej nie próbowałem), ale go nie rozbebeszę (znaczy Abita), żeby sprawdzić tamte dwa bo jakoś mi szkoda ;)

 

Musze jeszcze te kondensatory kupić, bo od razu wymienię wszystkie, a trochę ich jest i będzie temat z głowy, ale to w przyszłym tygodniu.

Edytowane przez Qbaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypadkiem znalazłem takiego moda na Tulipanie i podobno działa?

Wiecie coś na ten temat?

Odpowiednio, zielone połączyć, czerwone obciąć/izolować.

 

Nie będę znowu pisał posta pod postem, więc...

O ile próby płyty (cały czas jadę na Coppermine'ach) i GF6800 jakoś poszły, to mam trochę problemów z Radkiem od Asusa AH3450.

Chwilowo było dobrze i nawet mkv w 1080p poszły bez problemu, ale zaczęło się od próby odpalenia takiego starego testu GLXcess, który korzysta z bibliotek OpenGL. Potem AIDA64 nie pokazuje nic w Komputer/Ekran/OpenGL i w ATT też brakuje opcji OpenGL.

Dodatkowo:

1. Ciężko włączyć tryb AGP 4x (mimo ustawień w BIOSie), grafa domyślnie włącza się jako 2x i trzeba popchnąć ręcznie przez ATT z wyłączonym zapisem i odczytem dla AGP i PCI, bo inaczej wszystko, nawet pulpit, ma slideshow.

2. Stery trzeba instalować bez CCC, bo inaczej nie ma obsługi OpenGL. Żeby było śmiesznie, ta "opcja" czasami nie działa i nawet bez CCC nie ma obsługi OpenGL :(

3. W dodatku dość często są BSODy z powodu "ati2dvag".

4. Winda trybie VGA stwierdza że nie ma karty ATI albo sterowników.

W BIOSie "AGPFastWrite", "AGP Master 1 WS Write" i "AGP Master 1 WS Read" jest wyłączone stery to najnowsze hotfixy dla AGP 12.4 i ATT1.7.9.1573

Pomoże ktoś?

post-191381-0-08818000-1336907907_thumb.jpg

Edytowane przez Qbaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się!!! :D

Po kłopotach z Radeonem, postanowiłem go odstawić (właściwie to zignorować) i zająć się w końcu modem pod Tulipany. Podpiąłem oba zmodowane proce i ciemność widzę... :(

Wersja Qronia nie zadziałała, więc jednego proca w ogóle wyjąłem, a na drugim połączyłem nogi AK4 z AN11, AK36 z AM34 i G35 z G37 i ruszyło :) Właściwie to nie ruszyło, bo zapomniałem podpiąć zasilania do Radeona :lol: który ładnie zapiszczał i poprosił o dodatkowy prąd ;) Wcześniej startowały tylko wiatraki i była cisza.

W końcu pokazało się magiczne 1.4GHz na jednym CPU. Podjarałem się i szybko zmieniłem moda na drugim procu, posadziłem na podstawce i odpaliłem płytę 2x1.4GHz :)

Żeby nie było za słodko, ten Abit nie ma możliwości zmiany napięcia w BIOSie, ale pokazuje wartość 1,35V albo 1.37V, więc trochę za mało. Jutro dodatkowo połączę AM36 i AL37 co mam nadzieję podniesie vcore o 0.2V i zobaczymy co będzie?

Próbowałem postawić Windę i tu jest problem. Zanim załaduje się graficzny interfejs instalatora, kopiowane są pliki do pamięci, a ekran (normalnie niebieski) u mnie jest w jakiś dziwnych kolorach (tło jest np. szare). Baaaardzo długo wykrywa dysk (i chyba nie wykrywa?), a następnie jak ma sprawdzić czy nie ma jakiejś innej wersji systemu na HDD to po prostu się zatrzymuje i nic się dalej nie dzieje. Wcześniej tło było jakieś takie dziwnie żółto-zielonkawe, a napisy jeszcze jakieś inne...

Raz wyskoczył komunikat po angielsku, że jest usterka sprzętu i trzeba skontaktować się ze sprzedawcą...

Raz na kilka restartów/resetów pokazuje że jest tylko jeden CPU(???), ale po resecie już jest OK.

Co to może być? Czy miał już ktoś podobne problemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AK4 z AN11, AK36 z AM34 i G35 z G37

 

Czyli to samo co zadzialalo mi na kilku płytach gdzie na tym najpopularniejszym modzie witała ciemność.

Posprawdzaj parę razy czy jakaś izolacja nogi(AJ3, AK4, AN3) się nie zsunęła czy wsio dobrze styka, zdarzyło mi się że nie i komp jakieś takie bredgensy odstawiał. Później grzebałbym w biosie, np Cuv4xe miał problem jak zostawiło się włączone back to back transaction, co ciekawe tylko z PIII-S, celek tualatin bez zarzutu działał z tą opcją.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to samo co zadzialalo mi na kilku płytach gdzie na tym najpopularniejszym modzie witała ciemność.Posprawdzaj parę razy czy jakaś izolacja nogi(AJ3, AK4, AN3) się nie zsunęła czy wsio dobrze styka, zdarzyło mi się że nie i komp jakieś takie bredgensy odstawiał. Później grzebałbym w biosie, np Cuv4xe miał problem jak zostawiło się włączone back to back transaction, co ciekawe tylko z PIII-S, celek tualatin bez zarzutu działał z tą opcją.

 

Posprawdzałem, poprawiłem otwory w podstawce i druciane połączenia i dalej to samo :(

W BIOSie VP6 nie ma takich opcji. Z tego co kojarzę, to tam (w CUV4XE) chyba chodziło o ilość cache'u na PIII-S czyli 512 (właśnie ta ilość była problemem na niektórych płytach), bo tulipanowe celki i nie serwerowe wersje PIII (bez 'S' w nazwie) mają po 256MB.

 

Wracając do tematu, to z płytą coraz gorzej. Chyba padają pozostałe kondzioły i stąd takie cyrki z 'kolorowym' ekranem. Teraz płyta przestaje już odpowiadać gdy ma zabootować z czegokolwiek. Powymieniam wszystkie kondensatory, bo te co są może już powysychały i z zewnątrz po nich nie widać?

BIOS dalej (już po vmodzie VID1 z VID2) pokazuje vcore na poziomie 1.32V :( Czasami przy pierwszym starcie płyta nie wstaje, ale po resecie już tak.

Czy te kondensatory mogą być odpowiedzialne za cyrki z bootowaniem? O dziwo jak włożyłem zamiast Radka RiveTNT2 albo GF6800 to 'kolorów' nie było, ale podobnie jak z Radkiem instalacja stawała na poziomie sprawdzania czy jest zainstalowana inna wersja windy na HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź napięcia na zasilaczu. Po zmianie proców i grafy może już nie wyrabiać. Polecam drogą eliminacji testować co jest przyczyną, po jednym procu, kostki ramu też po jednej dokładać. Warto spróbować rozpocząć instalację wykorzystując grafikę na pci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej chwili. Komp działał poprawnie, aż go coś dopadło i... uniósł się zapach palonego laminatu ;)

 

Zasilacz jest w porządku (pomierzony i policzony), sygnowany jako 460W, faktycznie dawał 530W, a zapotrzebowanie całego zestawu to jakieś 250W. Problemem okazała się sama płyta i BIOS.

Sprawa wygląda tak - gdy mamy założonego jednego proca w BIOSIe jest możliwość zmiany VCORE. W momencie gdy wkładamy dwa procesory opcja ustawienia VCORE znika!!!, ale ma wartość jaka ostatnio była zapamiętana na konfiguracji z jednym procesorem. Problem w tym że gdy np. płyta nie startuje, albo widzi tylko jednego proca i trzeba resetować, albo z POWERa wyłączyć, to płyta przywraca "bezpieczne ustawienia" czyli np. z CPU 1400MHz robi się 700MHz, a wartość VCORE spada do np. 1.33V. Cała zabawa zaczyna się od nowa i trzeba wyjąć jednego proca i ustawić VCORE na nowo...

Przy tych "zabawach" z wyjmowaniem i wkładaniem proca, pozbyłem się na nim jednej nogi (AK-4) :( Podstawka tak go wygięła (ciut za mało powiększyłem otwór) że odpadł wraz z punktem lutowniczym i trzeba było zrobić moda na płycie. Ogólnie wszystko działa dobrze :)

Niestety dzisiaj dokonała swojego żywota. Prawdopodobnie któreś połączenie było kiepskie, albo coś gdzieś zwarło i w pewnym momencie podczas startu kompa zaśmierdziało przypalonym laminatem i koniec :(

Naprawdę nie mam nerwów, żeby sprawdzać czy padł jeden procesor czy oba, czy/i płyta. Może za jakiś czas się za to wezmę, jak problem we mnie trochę okrzepnie ;)

 

Reasumując:

Abit VP6 i 2x Pentium III-S 1.4GHz DA SIĘ POŁĄCZYĆ !!!! :)

 

Konfiguracja testowa:

MOBO: Abit VP6

CPU: 2x Pentium III-S 1.4GHz Tualatin (SL5XL)

COOLER: 2x PIII OEM (3700-4500 obr/min) temp. max 36'C w stresie

RAM: 2GB (4x512MB) serwerowe Infineon, SDRAM, Sync, 133MHz, CL3, ECC, Reg

VGA: ASUS AH3450 512MB (AGPx4)

HDD: Seagate Barracuda ATA IV ST320011A 20GB

AC: Qoltec SilentLine Power 460W (rzeczywiste ok 530W)

 

Uwagi:

- Modyfikacja procków to połączenie AK-4 z AN-11 i AK-36 z AM-34 i oczywiście izolowane AJ3, AK4, AN3. Żadne inne modyfikacje nie są potrzebne. Zakładanie jakichkolwiek innych Vmodów (przynajmniej u mnie) nie przynosi żadnych efektów.

- Płyta czasami lubi "nie widzieć" jednego procesora (po resecie są już oba).

Trzeba zadbać o dokładne połączenie i izolowanie nóżek na prockach bo płyta nie wstanie albo zobaczy jednego procka.

- Radeon ASUSA mimo włączenia w BIOSie AGP4x uruchamiał się jako AGP2x i trzeba ręcznie zmieniać w AtiTrayTools (ATT) na AGPx4. WAŻNE!!! żeby instalować same sterowniki bez CCC!!! bo będzie problem z aplikacjami OpenGL. Ważne również żeby wyłączyć (przez ATT) wszelakie opcje Fast Read i Write dla AGP oraz PCI, bo na pulpicie będzie "slideshow" nawet podczas minimalizowania okien.

Filmy 1080p działają bez problemu, bo sprzętowo Radeon robi swoje, a obciążenie CPU to max 26%. Filmy uruchamiane w PotPlayer_1.5.33556.0_x86_Beta_PL.

Z gier uruchomiłem tylko Doom3 i chodził bez problemów ustawiony prawie na max (ok. 30-70fps). 3Dmarki wersje od 99 do 2003 też ładnie, ale nie zanotowałem żadnych wyników, sorki :( Teścik GLXcess (OpenGL) też poszedł ładnie (płynnie) bez problemów.

- Na płycie Abit VP6 najlepiej na "dzień dobry" wymienić wszystkie kondensatory 1000uF na 16V i 1500uF na 6.5V. Uwaga!!! Po jednej sztuce z rodzaju znajduje się bezpośrednio pod łączem AGP i warto zwrócić uwagę żeby nowe kondzioły nie były za wysokie, bo inaczej nie włożymy do slotu karty z większym chłodzeniem, ewentualnie można wypuścić kondensatory na dosztukowanych, drutkach obok złącza :) Przed założeniem drugiego CPU trzeba pamiętać o wcześniejszym ustawieniu VCORE w BIOSie na 1.45V bo lubi spaść do 1.33V i płyta fiksuje, a opcja znika po włożeniu drugiego CPU. Niestety trzeba to zrobić praktycznie zawsze przy "bezpiecznym" uruchomieniu płyty.

 

Jak coś sobie jeszcze przypomnę to dopiszę... :)

 

Dziękuję wszystkim za chęci i porady :)

Jeżeli ktoś w Was mieszka w okolicach Sosnowca to zapraszam na browara :D

Pozdrawiam

Qbaz

Edytowane przez Qbaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejmuję rękawicę! :)

Obecnie posiadam co prawda jedną sztukę PIII-S jednakże jest ona w nowszej rewizji i prawdopodobnie z tego powodu nie mam możliwości zmiany napięcia nawet na pojedynczym procesorze. Znalazłem na to obejście bez konieczności wyciągania procesora, lecz obecnie jest ono i tak mało eleganckie. Wszystkie próby zmuszenia BIOSu do przyjęcia wartości innej niż najniższa obsługiwana (1,3V, efektywnie 1,32V) spełzły na niczym, lecz jest możliwość modyfikacji ustawień zapisanych w CMOS poza BIOSem. Gdy dorwę jeszcze jedną sztukę procesora, postaram się znaleźć metodę na bardziej eleganckie rozwiązanie, które nie będzie wymagało interwencji użytkownika.

 

Na razie zdjęcie postującej płyty przy maksymalnym ustawieniu FSB dostępnym z poziomu ustawień BIOSu :)

post-239334-0-51271000-1507586370_thumb.jpg

post-239334-0-74404700-1507586372_thumb.jpg

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie. Na ile RAM idzie? Synchornicznie do szyny?

Tak. 178MHz to maksymalne ustawienie możliwe do wybrania z poziomu BIOSu, aczkolwiek wszystkie próby do tej pory miały na celu sprawdzenie "czy się da", zatem płyta leżała na blacie, a na procesorze luzem położony zwykły aluminiowy radiator. Mój egzemplarz płyty pochodzi z zakładu zajmującego się recyklingiem komputerów i płytę wyrwałem dosłownie przed wrzuceniem jej na stertę płyt, które później były przerzucane w siatach wózkiem widłowym (sic!). Co za tym idzie, płyta była pozbawiona układu BIOS i radiatora z chipsetu i o ile kostka siłą rzeczy się pojawiła, tak radiatora jeszcze nie założyłem (przez 15 minut pracy @ 170MHz był gorący, ale jeszcze dało się go dotknąć). W BIOSie wszystkie ustawienia z grupy "Chipset" były na wartościach domyślnych. Przy 178MHz nie udało mi się załadować systemu, ale coś czuję że zmiana częstotliwości RAMu na -33MHz albo znalezienie lepszej kości mogłoby pomóc (użyłem jedynej kości 7ns jaką posiadam, reszta jest 7,5ns albo wolniejsza). Następną wartością którą spróbowałem było 170MHz i tutaj system sprawował się bez żadnych zarzutów:

post-239334-0-17905800-1507673680_thumb.jpg

Jak widać, wynik mocno średni lecz winię tutaj chipset VIA - na Epox EP-3PTA z i815 Celeron 1000A uzyskał u mnie wynik 1m32s przy częstotliwości 10x162MHz.

 

Za cel jednak obrałem sobie zmodyfikowanie BIOSu w taki sposób, by mieć dostępną możliwość wyboru napięcia na procesorze. W sumie nie ma potrzeby robić z tego jakiejś tajemnicy - sposób w jaki to uzyskałem jest bardzo prosty. Użyłem wspomnianego wcześniej Celerona przy którym możliwość wyboru napięcia się pojawia, poustawiałem wszystko w BIOSie według potrzeb (m.in. VCore 1,65V), a następnie użyłem DOSowego narzędzia uniflash do zapisania danych z CMOS w pliku. Po tej operacji wskoczył Pentium III-S, załadowałem ustawienia z Celerona i napięcie wybrane wtedy zostało wybrane. Na ten trop naprowadził mnie komentarz Qbaz o tym, że u niego po dołożeniu drugiego procesora płyta "pamięta" napięcie pomimo braku wyświetlania stosownej pozycji.

 

Pierwsze próby zakładały różne modyfikacje BIOSu. Nie mam w tym żadnego doświadczenia, więc próbowałem zmienić nazwę pozycji "Core Voltage" na jakiś inny tekst, lecz niestety bez skutku (założenie było takie, że płyta być może ukrywa tą pozycję na podstawie nazwy). Druga opcja, to wpisanie 1,65V jako domyślnego ustawienia wybieranego przy wybraniu "Load Optimized Defaults". To również nie przyniosło skutku, choć przy użyciu Celerona napięcie ładnie się wybierało takie jak chciałem (on domyślnie też wstaje z 1,3V). Ostatecznie spróbowałem wykorzystać BIOS w wersji YT, gdzie najniższym możliwym do wybrania jest napięcie 1,45V - mimo to procesor wstawał przy 1,3V.

 

Ostatnia opcja która mi przyszła do głowy, to dogranie mikrokodów Tualatinów do BIOSu, aczkolwiek na to póki co zabrakło mi czasu by sprawdzić. Założenie jest takie, że być może gdy płyta wykryje poprawnie procesor (potrzebne CPUID to 6B0, 6B1 i (w moim przypadku) 6B4), umożliwi zmianę napięcia. Gdy to zawiedzie, spróbuję jeszcze opracować coś na kształt zmodyfikowanych BIOSów do Asusów serii CUSL2 i pochodnych (link). Tam również problem był podobny - w określonych okolicznościach znikały ustawienia z BIOSu.

Edytowane przez forteller

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się dorwać kolejną sztukę SL6BY i na szczęście podkręca się nie gorzej :-) na Soltek SL-65EP-T z pinmodem na 1,65V udało się wykręcić do super pi 1815MHz, co dało czas 1m38s (wciąż podejrzanie niski pomimo i815). Teraz czekam na przyjście kondensatorów do VP6 i Anteca SP-400, a następnie wracam do zabawy z biosem. Może uda się wykręcić jakiś sensowny wynik na dwóch procesorach :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, mimo usilnych prób - poległem. Pojedynczy procesor działa, dwa za cholerę nie chcą. Być może problemem jest to, że urwałem po jednej nodze VSS i VTT na pierwszym procesorze który modyfikowałem, choć nie zmieniło to jego pracy w pojedynkę. Oba procesory które posiadam to SL6BY. Jeden pochodzi z Filipin, drugi z Malezji.

Edytowane przez forteller

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też walczę z VP6. Na ebay zakupiłem 2 tualatiny 1.4 fabrycznie zmodyfikowane.  (https://www.ebay.pl/itm/281238323137?ul_noapp=true). Gość podaje różne płyty, które przetestował. Obok VP6 jest informacja żeby się skontaktować. Podaje on modyfikację na płycie gdyby były problemy ze stabilnością przy pracy z dwoma procesorami. Niestety u mnie płyta się nie zgłasza na dwóch procesorach. Przy jednym bez problemu odpala. W załączniku modyfikacja. Wartości rezystorów R1 - 0 Ohm, R2 - 88,7 Ohm. Gość pisał że przy R1 może być już stabilna. Ale tak jak pisałem u mnie płyta się nie zgłasza na 2 prockach. Pozdrawiam wszystkich wielbicieli starszych sprzętów.

vp6_smd.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...