Skocz do zawartości
arktosk

Wymiana komputera - sprzęt do grafiki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ponieważ od dłuższego czasu męczę się na laptopie (nie jest to na moje nerwy), a stacjonarka z fajnym dużym ekranem leży odłogiem, postanowiłem ją trochę zmodernizować. Staroć jest na sockecie 775, więc trzeba troszkę wnętrzności powymieniać, a niestety nie mam żadnego rozeznania w sprzęcie...

Głownie PCet będzie wykorzystywany do grafiki 2D, 3D, CADa (Photoshop, 3dsMax, AutoCAD, może kiedyś jakaś animacja)

Budżet max 3500zł!

 

To co sam "wyskładałem":

 

1. Obudowa: SilentiumPC Brutus 410 Pure Black AT X/SSD (BT-410) 153zł

Potrzebuję przewiewnej za małe pieniądze, a ta ma 2 wentylatory (max 4)

Wolałbym nie dopłacać do czegoś na co i tak uwagi nie będę zwracał.

 

2. Zasilacz: ???

Zasilacz OCZ ZS Series 650W, 80 Plus Bronze, ATX12V v2.2 and EPS12V (OCZ-ZS650W-EU) 161zł

lub

Zasilacz XFX Core 650W 135mm 80+ SLI PSU - (P1-650S-NLB9) 307zł

650 bo mam w planach też zakup grafiki gtx560ti - wymaga 500W, plus zapas na ew. mody (może kiedyś się skusze na wykorzystanie SLI).

Czy jest coś innego wartego uwagi? Dodam, że komputer będzie intensywnie męczony, kilka dni bez przerwy na pewno. Jak nie ma wielkich różnic to biorę OCZ. A może nie potrzebuję aż 650W - wystarczy 550W?

 

3. Płyta główna: Płyta główna ASRock Z68 Pro3 Gen3 349zł

Strzelałem w socket 1155 i użycie zintegrowanej grafy z CPU i podkręcanie

 

4. CPU: Procesor Intel Core i7 2700K 3.5 GHz BOX 1259zł

Zastanawiam się nad zmianą na i7 2600K, tylko czy warto oszczędzać grosza?

 

5. Chłodzenie CPU: SilentiumPC Spartan HE923 75zł

Nie wiem czy jest wystarczający, ale chyba jedyny pasujący do wybranej obudowy

Pasta Arctic Silver. ok 25zł

 

6. RAM: 2x Pamięć Kingston HyperX 4GB DDR3-1600 Non-ECC CL9 Red (KHX1600C9D3B1R/4G) 2x 89zł = 178zł

Jakieś rady? Wybrałem najtańszy 1600.

 

Na kartę graficzną jeszcze się nie zdecydowałem, najpierw przetestuję zintegrowaną z CPU - może będzie wystarczająca, może chęć wypróbowanie GPU renderingu będzie nie do wytrzymania, może coś innego, dlatego potrzebuję mieć wliczoną w koszta.

7. GPU: MSI N560GTX-TI TWIN FROZR II 2GD5/OC 989zł

Dlaczego jest prawie 300zł tańsza od MSI N560GTX-Ti 448 TwinFrozr III PE/OC?

Czy ten producent jest dobry? Czytałem pozytywne opinie, ale najtańsza pozycja w sklepie nie przekonuje. Czym się różnią różni producenci, czy w ogóle warto zwracać uwagę na ten aspekt?

 

(-). Mam jeszcze dysk 80GB (przeznaczony na backupy) i nagrywarkę DVD na stare złącza ATA

Macie jakieś doświadczenia z używania kontrolerów ATA na PCI-E, przejściówki odpadają (nie udała nam się współpraca)?

Czy to w ogóle opłacalne? A może jest jakaś MB z ATA - sam takiej się nie dokopałem w odmętach internetu z podstawką 1155.

 

Zależało by mi na zoptymalizowaniu składaka pod względem wydajności/ceny - i tu kieruję prośbę do was bo ja sam nie posiadam już takich umiejętności.

 

Podsumowanie:

1 Obudowa SilentiumPC Brutus 410 153,00

2 Zasilacz OCZ ZS Series 650W, 80 Plus Bronze, ATX12V v2.2 and EPS12V) 261,01

3 Płyta główna ASRock Z68 Pro3 Gen3 348,59

4 CPU Core i7 2700K 3.5 GHz BOX (LGA1155, 64bit, 95W) 1259,00

5 SilentiumPC Spartan HE923 75,00

- Arctic Silver Arctic srebrny 5 (3.5g) 28,00

6 RAM 2xPamięć Kingston HyperX 4GB DDR3-1600 Non-ECC CL9 Red (KHX1600C9D3B1R/4G) LIMITED EDITION !!! 178,00

7 GPU MSI N560GTX-TI TWIN FROZR II 2GD5/OC 989,00

 

Suma 3291,60

 

Wielkie dzięki za wszelką pomoc i odpowiedzi na pytania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ramy zmień - te są na 1.65v

http://www.morele.net/pamiec-good-ram-gr1600d364l9a-4g-417253/ są nawet tansze

 

jak chcesz mocniejszy zasilacz to lepiej XFX Core - mają mocniejszą linie 12v, aczkolwiek wcale aż tyle ci nie bedzie potrzeba.

 

z ATA nie ma się raczej co bawić.

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy ci na podkręcaniu to wybrana przez ciebie płyta główna to nie jest najlepszy wybór. Znacznie lepsza i w podobniej cenie będzie MSI Z77A-G43. W dodatku ma natywne USB3.0 i wyjście USB3.0 na front obudowy. Wtedy zalecana obudowa Brutus 430. Co do chłodzenia to znacznie lepszy będzie Fortis albo Scythe Mugen 2.

 

W tej cenie ta karta graficzna jest totalnie nieopłacalna. W niektórych sklepach można dostać model od Gigabyte wyposażony w cichsze chłodzenie w cenie poniżej 800zł.

 

Przepłacasz również za procesor, bo to to samo co i7-2600K, tylko domyślne taktowanie jest 100Mhz wyższe.

 

Ramów szukaj 1,5V - jak chcesz radiatory to dobre będą Corsair XMS3

 

Dysk i nagrywarkę będziesz musiał kupić nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

 

Płyty na razie nie zmieniam, zależy mi na możliwości SLI, a ta MSI Z77A-G43 nie wspiera tej technologii. Możecie polecić coś lepszego do kręcenia i zdolnego do łączenia kart nVidia?

 

Procek zmieniony na i7 2600K, skoro nie ma żadnej różnicy.

 

Ramów szukaj 1,5V - jak chcesz radiatory to dobre będą Corsair XMS3

Ram zmieniłem na XMS3 (1,65V). Jest jakaś różnica między nimi, a GOD RAMami?

Dlaczego 1,5V, ma jakieś zalety takie rozwiązanie?

 

W tej cenie ta karta graficzna jest totalnie nieopłacalna. W niektórych sklepach można dostać model od Gigabyte wyposażony w cichsze chłodzenie w cenie poniżej 800zł.

Jeśli widziałeś gdzieś GTX560Ti 2GB z lepszym chłodzeniem i za ok. 800zł, to bardzo proszę o linka, będę wdzięczny.

Chyba, że piszesz o radkach, niestety one odpadają - zależy mi na technologii CUDA, niestety tylko z nVidią i niestety w dalszym ciągu jest lepiej wspierane w obliczeniach na GPU niż konkurencyjne openCL od Radeona.

 

Jaki dysk warto dokupić? Czy może jednak bawić się w kontrolery ATA na PCI-E, bo moja 80-tka jest idealna na backupy i awaryjnego linuksa. Ceny też nie są lekkie, a trzymanie wszystkich ważnych i nie ważnych plików na jednym dysku 500GB nie jest ciekawą alternatywą. Myślicie że dyski stanieją do poziomu z przed powodzi?

 

 

Update zestawu:

1. SilentiumPC Brutus 430 161zł

2. Zasilacz XFX Core 650W 307zł

3. Płyta główna ASRock Z68 Pro3 Gen3 349zł

4. Procesor Intel Core i7-2600K/3.4GHz LGA1155 8MB 1171zł

5. Scythe MUGEN 2 REV.B (SCMG-2100) 200zł

-. pasta 25zł

6. Pamięć Corsair XMS3 8GB, 1600MHz DDR3 178zł

7. Karta graficzna MSI N560GTX-TI TWIN FROZR II 2GD5/OC 989zł

8. Lite-On iHAS124-19 75zł

Razem = 3431zł

 

Suma niebezpiecznie zbliża się do granicy 3500zł, a jednak wolałbym żeby była bliżej 3000zł.

Może jakieś pomysły na czym oszczędzić?

Zastanawiam się na chwilowym zrezygnowaniu z dodatkowego chłodzenia CPU, może jeszcze słabszy zasilacz?

 

1. SilentiumPC Brutus 410 153zł

2. Zasilacz OCZ ZS Series 650W 261zł

3. Płyta główna ASRock Z68 Pro3 Gen3 349zł

4. Procesor Intel Core i7-2600K/3.4GHz LGA1155 8MB 1171zł

5. Pamięć Corsair XMS3 8GB, 1600MHz DDR3 178zł

6. Karta graficzna MSI N560GTX-TI TWIN FROZR II 2GD5/OC 989zł

7. Lite-On iHAS124-19 75zł

Razem = 3176zł Ta cena była by lepsza :)

 

Tylko czy warto skąpić, czy lepiej dołożyć i cieszyć się wydajniejszym sprzętem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adaptery Sata<->IDE działają, aczkolwiek to wydatek ~20zł.

W kontrolery na PCI nie ma sie co pchać - taśmy zajmują dużo miejsca, do tego nie zawsze da rade bootować system z takiego dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz oszczędzać to weź kartę graficzną 1GB, 150zł tańsza, a różnicy raczej nie odczujesz.

 

 

Miałeś wziąć pamięci z napięciem 1,5V http://www.morele.net/pamiec-corsair-2x4gb-1600mhz-ddr3-cl9-xms3-heat-spreader-cmx8gx3m2b1600c9-411692

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Kolejnej przejściówki na sata na pewno nie kupie, więc się pożegnam z dyskiem...

-SSD jest jak na razie za drogie, chociaż coraz bardziej mnie interesuje, pewnie się skuszę ale jeszcze nie teraz.

-Na grafice nie da rady oszczędzić - te 2GB RAMu to i tak stosunkowo mało do GPU renderingu, zalecane jest 3GB w górę, 2GB to absolutne minimum.

 

Co do RAMów to ile można wycisnąć z tych 1600 Pamięć Corsair 2x4GB, 1600MHz DDR3, bo jak niewiele to zostałbym przy 1.65V.

 

Coraz bardziej zastanawiam się nad słabszym zasilaczem, czy 550W wystarczy (XFX Core 550W 120mm 80+ lub konkurencyjny OCZ) do 500Watowej karty graficznej i podkręconej i7?

 

Wspomniane było też że płyta główna ASRock Z68 Pro3 Gen3 jest nienajlepsza do kręcenia CPU, co moglibyście polecić w zamian z obsługą GPU z CPU, w podobnej cenie? Czy do PCI-E 3.0 można włożyć kartę graficzną na PCI-e 2.0? Są jakieś karty do SLI z niższej półki, czy dopiero taką zabawę można zacząć z czymś pokroju Z68 EXTREME 4 GEN3?

Edytowane przez arktosk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM:

co masz na myśli przez "wycisnąć ? " :) ramów na tej platformie się nie podkręca, te które wybrałeś na 1.65v są to podkręcone 1333. Lepiej kupić chłodniejsze kości bez radiatorów niż gorące z nimi ;p

2x http://www.morele.net/pamiec-good-ram-ddr3-4096mb-pc1333-cl9-gr1333d364l9-4g-294462/

 

MOBO:

Wyżej proponowana MSI na Z77

ten asrock nie był za szczególny, dobry był ten na p67.

 

oczywiście że 550W XFX wystarczy i to z dużym zapasem. Nawet ze SLI z tych kart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Na grafice nie da rady oszczędzić - te 2GB RAMu to i tak stosunkowo mało do GPU renderingu, zalecane jest 3GB w górę, 2GB to absolutne minimum.

 

Skąd takie info? Czyżby oficjalne wymagania producenta oprogramowania? Mam całkiem inne spostrzeżenia co do renderingu - największy nacisk na mocny procesor (skraca czas renderingu), przyzwoita ilość RAMu (8-16GB) a karta wystarczy przeciętna, np. HD6770 1GB i w zasadzie karta nie uczestniczy w samym procesie renderingu a tylko w 'live view'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd takie info? Czyżby oficjalne wymagania producenta oprogramowania? Mam całkiem inne spostrzeżenia co do renderingu - największy nacisk na mocny procesor (skraca czas renderingu), przyzwoita ilość RAMu (8-16GB) a karta wystarczy przeciętna, np. HD6770 1GB i w zasadzie karta nie uczestniczy w samym procesie renderingu a tylko w 'live view'.

 

Oczywiście masz rację, ale tylko przy założeniu, że renderowanie odbywa się tylko na CPU. Jestem trochę w tym temacie zorientowany i wiem co mówię. Na dzień dzisiejszy można renderować na dwa sposoby przez CPU lub GPU, ten drugi nie jest jeszcze przetestowany przeze mnie, a rendery według plotek są wypluwane nawet do 8 razy szybciej niż po CPU. Dlatego zależy mi na 2GB ramu, bo do renderowania jest potrzeba załadowania całej sceny do pamięci karty, a ona swoje waży (tekstury, mapy, itd.). Sytuacja view portów ("live view"), gdzie jest używane GPU, właśnie przy tym widać przewagę GPU nad CPU, bo w krótkim czasie są przyzwoite rezultaty.

 

Może to obrazuje moje potrzeby, bo potrzebuję zarówno mocnego CPU (rendering klasyczny, do którego już się przyzwyczaiłem + photoshop, który z wersji na wersję coraz więcej wymaga) i wydajnego GPU (jak wyżej, do mam nadzieję zaoszczędzenia swojego czasu na renderingach, a od wersji CS6 PSa podobno ma być również możliwość renderowania efektów na rastrach wykorzystując CUDA)

 

Wracając do tematu:

Zdecydowałem się na płytę MSI Z77A-G43.

Co do RAMów jestem skołowany. Z jednej strony polecacie 1.5V z radiatorem, których nie będę mógł podkręcić, więc nie wiem co daje takie rozwiązanie poza wyraźnie chłodniejszymi kośćmi (chyba, że to jest ten plus, za który warto dopłacać). Z drugiej strony, dostałem propozycje zamienienia na bezradiatorowe 1.5V 1333, co miało by sens gdyby dało się je podkręcić do 1600 (da się? jak tak to radiator będzie potrzebny?).

 

Zestawienie chyba już ostateczne:

1. SilentiumPC Brutus 430 160zł ( wciągu jednego dnia staniała o 1zł! :))

2. Zasilacz XFX Core 650W 307zł

3. Płyta główna MSI Z77A-G43 359zł

4. Procesor Intel Core i7-2600K/3.4GHz LGA1155 8MB 1182zł (w ciągu jednego dnia zdrożała aż o 11zł!)

5. Scythe MUGEN 2 REV.B (SCMG-2100) 204zł (patrzę się na wymiary tego kolosa i boję się, że może się nie zmieścić do skrzynki)

-. pasta 25zł

6. Pamięć Corsair 2x4GB, 1600MHz DDR3, CL9, XMS3 Heat Spreader 188zł

7. Karta graficzna MSI N560GTX-TI TWIN FROZR II 2GD5/OC 1001zł (kolejna podwyżka)

8. Lite-On iHAS124-19 74zł (na odmianę staniało o 1zł)

Razem = 3503zł

 

Proszę jeszcze ostatni raz rzucić okiem na wszystko i najpóźniej jutro po południu chciałbym zamówić zestaw.

 

PS. Tak z czystej ciekawości

ramów na tej platformie się nie podkręca

Na jakiej RAMy się podkręca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jw.

Różnica pomiędzy takimi 1066Mhz CL9 a 1600 CL6 będzie wynosiła poniżej 1% (zwykle <0.1%)

Dlatego bierze się najtańsze kości z dobrą gwarancją, te Corsair na 1.5v też mogą być - z tym że płacisz aż 94zł za 4GB - goodramy masz za <70zł, czyli za 20zł więcej byś miał 12GB, ewentualnie http://www.morele.net/pamiec-corsair-cmv8gx3m1a1333c9-458948/ w jednej kości.

 

tak BTW - 8GB do renderingu to nie za mało ? zwykle taki proces jest w stanie wykorzystać każdy wolny MB pamięci.

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7. Karta graficzna MSI N560GTX-TI TWIN FROZR II 2GD5/OC

 

Mam taką tylko wersję 1GB pamięci i mówię Ci, że na ustawieniach fabrycznych ją nieźle słychać ;)

Nie wiem czy tak też jest w tej wersji, ale to w końcu to samo chłodzenie, karta do cichych nie należy, lecz zmniejszenie krzywej wentylatorów sprawia że już taka głośna nie jest.

 

A tak poza tematem, to mam Intel I5 2500k podkręconego do 4,6GHZ i temperatury w spoczynku to 37stopnie, a pod obciążeniem 60stopni max, czy takie temperatury są ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu 2600K, lepiej 3770K

Czytałem, że Sandy Bridge jest bardziej wydajna po podkręceniu niż IB - stąd mój wybór.

 

Różnica pomiędzy takimi 1066Mhz CL9 a 1600 CL6 będzie wynosiła poniżej 1% (zwykle <0.1%)

Tego nie wiedziałem, dzięki.

 

tak BTW - 8GB do renderingu to nie za mało ? zwykle taki proces jest w stanie wykorzystać każdy wolny MB pamięci.

Docelowo mam zamiar wykorzystać każdy slot (4 na płycie - max 32GB RAM). Dostałem informacje że lepiej mieć 2x4GB niż 8GB i miałem zamiar wpiąć 4GB+4GB+8GB+8GB (24GB). Czy lepiej wpiąć 3x8GB? Edytowane przez arktosk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że Sandy Bridge jest bardziej wydajna po podkręceniu niż IB - stąd mój wybór.

 

Traf teraz takiego SB w sklepie, żeby się dobrze kręcił. Raczej nie ma szans - a IB zegar w zegar jest wydajniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamówiłem sprzęt, w sumie niewiele się różni od poprzedniej mojej rozpiski, więc nie będę jeszcze raz go wypisywał.

 

No i wypada podziękować za zainteresowanie i pomoc, więc:

Wielkie dzięki, bez was pewnie nie mógłbym zamówić tego co zamówiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...