Skocz do zawartości
Huberek

Kalibrator/kolorymetr do pomiaru jasności, kontrastu itd

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

potrzebuję kupić kolorymetr, służący do trzech rzeczy - pomiar jasności (luminancja w cd), poziom kontrastu i pokrycie przestrzeni sRGB. Czy podstawowe modele za ca. 500zł tj. Spyder 4 Express, X-rite Color Munki Display nadadzą się do tych celów, czy też muszę wydać więcej, np 800zł na X-rite i1 Display PRO aby osiągnąć zamierzony cel? Nie chodzi o zaawansowaną kalibrację obrazu, jedynie o powyższe pomiary.

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie X-Rite I1 Display Pro. To najtańszy amatorski czujnik, ale na tyle sensowny, że obsługiwany przez większość oprogramowania kalibracyjnego. A to od oprogramowania zależy jakie wielkości będzie Pan mógł mierzyć. Od samego czujnika zależy co Pan będzie mierzył. Przy wielu konstrukcjach ekranów czujniki jak Spyder będą kłamać jak licho.

 

Proszę pamiętać też, że z analizą gamutów wkracza Pan mimo wszystko w zaawansowane aspekty kolorymetrii i oprócz czujnika niewykluczone że czeka zakup odpowiedniego oprogramowania które to umozliwia, np CHROMiX ColorThink Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic więcej tak na prawdę

"Ależ, drogi Panie ja nie potrzebuję tego sprzętu! Ja chcę robić TYLKO takie zdjęcia ptaszkom! Mówi facet w sklepie fotograficznym, pokazując zdjęcie z National Geographic." :)

 

Zmierzyć jasność bieli/czerni zrobi Pan wymienionym przeze mnie czujnikiem i Argyllem. To minimalny zestaw. Wykres pokrycia gamutów pochodziz zaawansowanego programu kolorymetrycznego.

Edytowane przez Tom01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo z prościutkiej strony internetowej:

 

A tak, prawda, jest takie narzędzie. Nie wspominałem, bo to nic powalającego a i działa tylko pod windowsami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak, prawda, jest takie narzędzie. Nie wspominałem, bo to nic powalającego a i działa tylko pod windowsami.

 

Ale sądzę, że dla mnie w zupełności wystarczające.

 

Czyli taki tani Spyder wraz z dołączonym oprogramowaniem nie wypluje mi danych z pomiaru światła i kontrastu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli taki tani Spyder wraz z dołączonym oprogramowaniem nie wypluje mi danych z pomiaru światła i kontrastu?

 

Wypluje ale z błędem +/- 20% (biel) do 200% (czerń).

Edytowane przez Tom01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...