Skocz do zawartości
Tomek Kajtoch

Resetowanie się komputera w losowych momentach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od pewnego czasu mam dość dziwny problem z komputerem, mianowicie resetuje się w losowych momentach. Może zacznę od początku: rano grałem sobie spokojnie w minecrafta jakieś 30 minut. Po tym czasie monitor zgasł i przełączył się na tryb czuwania. Po jakichś 7 sekundach na monitorze pojawił się komunikat, że wystąpił jakiś błąd i sterownik opengl przestał działać. Pomyślałem, że pewnie w minecrafcie jest jakaś luka, która wysypuje sterownik. Zresetowałem komputer, zainstalowałem najnowsze sterowniki i uruchomiłem ponownie grę. Po 5 minutach ta sama sytuacja, ale już nie pojawił się żaden komunikat tylko komputer się zrestartował. Po restarcie bios oznajmił mi, że gpu jest nie podłączone. Odłączyłem gpu, wyczyściłem, nałożyłem nową pastę i komputer się włączył. Przy ładowaniu systemu (win 7) zaczęły pojawiać się błędy w grafice jakby kabel był luźny (piksele mrugały). Po załadowaniu systemu cały pulpit to były około 15 pikselowe kwadraty w kolorach tapety. Zrestartowałem system, uruchomiłem ubuntu - niestety na pulpicie były takie same błędy jak przy ładowaniu windowsa (mrugające piksele) a system się całkowicie zawiesił. Pomyślałem, że może coś się z gpu stało i pojechałem sprawdzić ją do znajomego. U niego wszystko działało ok. Wziąłem grafikę do domu, podłączyłem i przeinstalowałem system. Podczas instalacji systemu znowu pojawiły się mrugające piksele, ale jakoś zainstalowałem system. Po zainstalowaniu sterowników od grafiki problemy ustały, ale do czasu. Przy próbie instalacji sterowników do karty dźwiękowej komputer zawsze się restartował. Po jakimś czasie komputer w ogóle przestał się włączać (po załadowaniu systemu przy przejściu do ekranu zapraszamy restart). Przetestowałem wszystkie części (pomijając płytę główną) i zawsze się tak dzieje. Sam już nie wiem co to może być.. napięcia ok, temperatury też dobre.

Co może powodować takie błędy?

 

Konfiguracja komputera:

gts 450

asus m4n98td evo

ocz mod x stream pro 500w

phenom II x4 955

 

Dodam, że czasami przy próbie zapisania ustawień biosu można powiedzieć, że odcina sobie zasilanie - wyłącza się a po ponownym włączeniu są defaultowe ustawienia biosu.

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzmi niedorzecznie, ale może rozwiązanie jest w tej jednej części, której nie sprawdziłeś? :)

Porada z zasilaczem, udzielona powyżej też brzmi ok. Z własnego doświadczenia: Chieftec, napięcia poprawne, mierzone miernikiem. Teoretycznie wszystko powinno być ok, jednak resety i zwisy następowały pod obciążeniem. Zmiana zasilacza - problem jak ręką odjął. Dziwne, ale prawdziwe. Spróbuj sprawdzić swój sprzęt z innym zasilaczem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem wspomnieć: Testowałem na innym zasilaczu (ten sam model, ale 600w) i dzieje się tak samo.

 

Dodatkowo: na baardzo starej grafice (7300gt) komputer normalnie działa, ale czasami (teraz już w totalnie losowych momentach) gaśnie na chwilkę ekran. Po 2-3 sekundach powraca i dalej działa.

Nie wiem czy to ma znaczenie, ale na gts450 gdy już uruchomiłem system po pewnym czasie jasność obrazu się zmniejszała (dość znacznie). Gdy to nastąpiło komputer się restartował po kilku minutach i już nie można było go włączyć (i tutaj właśnie pada podejrzenie na zasilacz - po odłączeniu komputera od zasilania na jakieś 10 minut komputer normalnie się włączał)

Edytowane przez Tomek Kajtoch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sporadyczne zwiechy były najprawdopodobniej za sprawą przejściówki molex > sata*. Wymieniłem zasilacz, nie było poprawy. Któregoś razu komp się nie uruchomił, w końcu wstał, nie wykrył jednego dysku. Wymieniłem przewód danych. Talek dysku nie widać. Coś mnie tknęło, aby zmienić przejściówkę zasilania. Incydent miał miejsce chyba ponad miesiąc temu, od tego czasu spokój.

 

Nie masz jakiegoś dysku na przejściówce zasilania? Wymień przewody sata.

 

*) dysk siedzi w Scythe Himuro i wtyczką kątową się nie podejdzie, muszę używać przejściówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie kable też już sprawdzałem. Nie chce mi się do końca wierzyć, że jest to wina mobo, ale już wykluczyłem wszystkie podzespoły...

 

Jednak trochę dziwne jest to, że po restarcie bios informuje mnie, że nie ma podpiętego gpu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Podpiąłem też inny monitor i to samo.

Poza tym co ma monitor do resetowania się komputera? :P

 

Jak by się zwarcie w kablu robiło to może mieć to różne efekty, nawet resety kompa. Skoro sprawdziłeś wszystko to chyba jednak trzeba przyjąć że padła płyta główna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...