Skocz do zawartości
homisia

Unix

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam kilka pytań odnośnie Unixa i potrzebuję zweryfikować swoje odpowiedxi. Wiem, że dla większości z Was ów pytania będą śmieszne, ale ja dopiero zaczynam swoją przygodę z Unixem więc proszę o wyrozumiałość. Jak ktoś może to niech poświęci to 5 minut. Dzięki wielkie z góry!

 

1. Żeby usunąc plik z katalogu trzeba mieć uprawnienia(wybierz poprawne odpowiedzi):

a)pisanie do pliku

b)pisanie do katalogu

c)czytanie z pliku

d)czytanie z katalogu

e)wykonywanie katalogu

f)wykonywanie pliku

 

2. Czy aby usunąc własny plik z katalogu (jakiegoś tam) trzeba mieć odpowiednie uprawnienia?

a) nie

b) tak

 

3. Co jest w katalogu /etc/passwd ?(kilka poprawnych odp.)

a)adres e-mail

b)identyfikator

c)hasło

 

4. Plik Ala.txt ma uprawnienia -r-wx --x r-w . Jak zmienią się one po poleceniu chmod 1512 Ala.txt ?

 

 

5. Chcesz wdrożyć system Unix w twojej firmie. Podaj trzy argumenty za i przeciw.

 

 

Jeszcze raz dzięki z góry za odpowiedzi.

Edytowane przez homisia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osoba, która zrobiła kolokwium myli dwa różne systemy - Uniksy czystej postaci, typu AIX, HP-UX oraz Solaris z Linuksami. W tych pierwszych jest zupełnie inna filozofia korzystania, poza tym praktycznie wszystkie liczące się są płatne. Linux we większości przypadków jest darmowy, opłatę ponosi się jedynie za support, jak przy Red Hat Enterprise Linux.

Także wpierw bym się spytał, czy wie w ogóle, o czym robi kolokwium, czy daje od tak sobie te określenia.

 

W małej firmie wdrażanie Uniksa mija się z celem, ze względu na koszty. Natomiast Linuksa można owszem o ile jest to konieczne.

Za:

w pełni darmowy system

stabilny

sporo darmowego oprogramowania

 

Przeciw:

brak specjalistycznych narzędzi dla grafików, np. CAD, Corel, Photoshop

inna filozofia korzystania

niewspierany sprzęt komputerowy

 

1 pytanie

Odpowiedzi a,c,f są poprawne, z czego przy dwóch ostatnich trzeba odpowiedzieć na pytanie :)

 

2 pytanie

Tutaj pytanie jest niesprecyzowane. Zakładam, że plik został przeze mnie utworzony wcześniej, to wtedy nie potrzeba uprawnień

 

3 pytanie

odpowiedź b

 

4 pytanie

-r-x--x-wT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...