Skocz do zawartości
jonas

[recenzja] [56k warning] Kompaktowa cyfrówka z funkcją dzwonienia, czyli Nokia N8

Rekomendowane odpowiedzi

ptys tylko że zważ że ktoś kto świadomie kupuje sobie N8 najczęściej nie potrzebuje instalować ton softu, gier i nie buszuje nałogowo w necie. Inne sprawy dostępne w od razu przeważają:

 

- dobry aparat

- dobra jakość dźwięku na słuchawkach

- darmowa nawigacja

- wytrzymała bateria jak na smartfon

- jakość wykonania

- minimalizm symbiana (wg mnie system jest skrojony na miarę od razu i dla mnie jest intucyjny w przeciwieństwie do Linux mobile zwanego Androidem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz dzwonić, bierzesz 6310i i idziesz w świat. A jak chcesz mieć dobrą nawigację, bierzesz auto z fabryczną wbudowaną navi i jedziesz w świat. A jak chcesz słuchać muzyki, bierzesz odtwarzacz mp3 i idziesz w świat. A jak chcesz ...

 

Może nie zaczynajmy znowu tej starej historii?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inne sprawy dostępne w od razu przeważają:

 

Chyba mówisz w tym momencie w stosunku do Defy ? To co wymieniłeś, nie zależy przecież konkretnie od systemu operacyjnego.

 

Co do intuicyjności Symbian vs. Android to chyba kwestia gustu. Dla mnie Symbian jest najgorszym z obecnych systemów, zarówno w intuicyjności jak i pod każdym innym względem. W grudniu uciekam od tego systemu raz na zawsze i nigdy więcej. ;)

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zaczynam starej historii tylko chcę ci uzmysłowić że w tej cenie są lepsze rozwiązania oparte na androidzie, a nokia jako firma stanęła w miejscu z swoim archaicznym symbianem, na który już nikt praktycznie nie robi aplikacji, jeśli chodzi o intuicyjność to pół godziny z DEFY i śmigałem po aplikacjach jakbym miał już od co najmniej roku, jedyna zaleta to dobry aparat nic więcej, ale jak wspomniałem na wycieczkę biorę lustro, odnośnie nawigacji duży wybór na andka włącznie z uwielbianą automapą, wytrzymała bateria ma związek z cienkim prockiem a także mała liczba aplikacji które jednocześnie obciążałyby procka, dobra jakość muzyki na słuchawkach to coś co posiada większość obecnych smartfonów, ekran fajny ale rozdzielczość mogłaby być większa, a odnośnie marki fiat to w firmie mam 2 pandy i jedna z nich po niecałych 60k musiała mieć robione zawieszenia i układ kierowniczy, do tego zgniły tłumik, kolega posiadacz punto też cały czas coś grzebie a to zawieszenie też tłumik, makarony może mają niezły design ale jeśli chodzi o trwałość to padaka i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a co właściwie masz zamiar powiedzieć? Chcesz wykazać, że na Symbiana nie ma Angry Birds, a system jest już wiekowy? Racja. Chcesz obwieścić, że N8 ma cienki procek? Racja. Chcesz uzmysłowić mi, że na rynku są telefony z lepszymi bebechami, większym ekranem w lepszej rozdzielczości i tak dalej? Racja co do przecinka. Chcesz przekonać mnie, że lustrzanka kładzie na deski N8 pod względem jakości zdjęć? Racja znowu, musiałbym wypalić wiadro afgańskiego haszu, żeby twierdzić inaczej.

Tylko co to wszystko zmienia wobec faktu, że N8 jest telefonem z dobrym aparatem, szybko działającym systemem, długim czasem czuwania, z przyzwoitą darmową nawigacją i w sensownej cenie? Możliwości telefonu i systemu operacyjnego nie są żadną tajemnicą, w dobie wrzucania na YouTube dosłownie wszystkiego można bez trudu znaleźć dowolny rodzaj testów niemal dowolnego dostępnego cywilom urządzenia. Gdyby N8 w obecnym kształcie wyprodukował Samsung, LG, Motorola czy Apple (no dobra, to ostatnie akurat nie jest śmieszne wobec technologicznego zacofania tej firmy), też bym kupił, bo mi zwyczajnie odpowiada pod względem oczekiwanej funkcjonalności. Ma zalety, ma wady, ale widzę, że dla ciebie główną wadą jest to, że nie jest czterordzeniowym Samsungiem na Androidzie. Czyli fajna ta moja dziewczyna, ale jednak szkoda, że nie jest chłopcem.

 

Ja w swoim Fiacie każdego roku dokonuję jakiejś naprawy/wymiany lub napraw/wymian, po tej zimie prawie na pewno czeka mnie kompletny wydech, bo rdzewieje już srodze. Nadal jednak jestem zdania, że Seicento to dobry i tani w utrzymaniu wehikuł o przyzwoicie niskiej awaryjności, nadal też zgadzam się, że są lepsze za te pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a co właściwie masz zamiar powiedzieć? Chcesz wykazać, że na Symbiana nie ma Angry Birds,

 

Są i to kilka wersji (w tym darmowa).

 

 

a system jest już wiekowy? Racja.

... w sumie Android a'ka Linux Mobile (... czyli Linux) też jest już jakiś czas Dołączona grafika

 

niby tak, ale jak chce robić fotki to biore lustrznke i ide w swiat

 

Yhm ... a skąd wiesz że nie zechcesz robić fotek jak już jesteś poza domem? ( jesteś np. przed Pub'em i Beyonce na Ciebie wpadła ). Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra spoko nic nie muszę uzmysławiać bo wiadomo ze telefon średni za to z dobrym aparatem, do knajpy którą odwiedza Beyonce trzeba zabrać iphona bo jest mega trendy i lansiarski, jak wyciągniesz nokie będą patrzeć jak na jaskiniowca Dołączona grafika

Edytowane przez ptys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do knajpy którą odwiedza Beyonce trzeba zabrać iphona bo jest mega trendy i lansiarski, jak wyciągniesz nokie będą patrzeć jak na jaskiniowca Dołączona grafika

 

Ja mam telefon do dzwonienia i robienia słit foci w kiblu, nie do pokazywania po knajpach i imponowania hipsterom niezidentyfikowanej płci. Do tego ostatniego celu są dedykowane modele iPrzedmiotów, to by może tłumaczyło ich bezbożny brak funkcjonalności w tak wielu innych dziedzinach :>

 

@jonas - 2 pytania:

- jak jesteś w "Menedżer urządzeń" swojego telefonu, to też masz:

"Wersja niestandardowa

111.030.0609.356.01"?

 

- czy robiłeś update Symbian Belle do Symbian Belle Refcośtamresh?

 

Wersja niestandardowa 111.030.0609.356.01, co do cyferki. Data wersji oprogramowania 2011-11-26, data wersji niestandardowej 2011-01-09.

 

Wersja Symbiana to Belle, nie wiedziałem nawet że jest jakiś Refcośtam. Dodaje coś ciekawego czy tylko rozpieprza klocki na pulpicie, chytrze podmieniając niektóre na społecznościowy szajs?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie zdjęć satio vs n8 http://unleashthepho...amera-showdown/

 

Satio ma problemy w ciemnych miejscach. Jeśli chodzi o zdjęcia to nie mam wątpliwości: 808 > N8 > reszta.

Druga sprawa jeśli chodzi o zdjęcia robione SE to one obżydliwie wyostrzają fotki, miałem SE K550i, potem SE K850i. Choć muszę przyznać że nawet na dzisiejsze czasy K850i robi lepsze foty niż większość obecnych smartfonów.

 

Coś tam polepsza (coś jak Belle wzgl. Anna). Już jest dostępne dla gołych, niemodyfikowanych softów ... więc pewnie z językiem angielskim (ew. fińskim).

 

Brandy operatorów to coś okropnego, najlepiej brać tel. z wolnej sprzedaży. Jak ktoś kupuje na allegro to niech lepiej uważa i wnikliwie to wybada co kupuje. Czasami jest tak że operator odwraca się dupą bo już tego modelu nie sprzedaje a producent wspiera go jeszcze ponad rok i jest lipa trzeba hakować by wgrać nowy soft.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie zdjęć satio vs n8 http://unleashthepho...amera-showdown/

 

Widziałem już różne porównania ... w jednym teście też N8 tak średnio wypadło, a później dodali sprostowanie, w którym N8 odsadzało konkurencję Dołączona grafika A ten test co zalinkowałeś jest dziwny ... raz w nokia, a raz w Sony takie dziwne zdjęcia wychodzą. Ja na swoim N8 mam taką mgiełkę jak z tego testu, jak robię przez folię która była oryginalnie nalepiona przed aparatem x-P

 

Tutaj inny test: http://www.gsmarena....3&idPhone3=4577

 

Brandy operatorów to coś okropnego, najlepiej brać tel. z wolnej sprzedaży. Jak ktoś kupuje na allegro to niech lepiej uważa i wnikliwie to wybada co kupuje. Czasami jest tak że operator odwraca się dupą bo już tego modelu nie sprzedaje a producent wspiera go jeszcze ponad rok i jest lipa trzeba hakować by wgrać nowy soft.

 

I dla tego kupiłem niebrandowany telefon z wolnej sprzedaży (nie jakiś Orange, Play czy T-Mobile). Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na swoim N8 mam taką mgiełkę jak z tego testu, jak robię przez folię która była oryginalnie nalepiona przed aparatem x-P

 

Może na potrzeby testu nie zdjeli folii albo zapaćkali szkiełko :) I niektóre ujęcia są beznadziejne robili pod słońce ;d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta mgiełka to odbicia światła od tej debilnej śrybrnej ramki wokół obiektywu, pisałem już o tym. Jak z grubsza w kierunku obiektywu świeci coś intensywniejszego, zaraz to widać na zdjęciach, niestety. Zamaluję to świecidełko w diabły markerem i zobaczę, co będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jest darmowy, praktycznie zjada jakieś ciaćki ale nie dokopałem się jeszcze - czy w czasie łapania "fixa", czy w czasie dociągania danych trasy. "Dane mobilne" we wspomnianym wcześniej wysuwanym menu muszą być włączone, by GPS owegoż fixa łapał (co trwa zazwyczaj mniej niż minutę). Aktualizacja jest jakoby darmowa, na razie jej nie przeprowadzałem.

 

Ja całkowicie odciąłem mu koryto (dostęp do sieci) i nie zjadając łapie fix z samego GPS (tak samo jak mój poprzedni 6650 Fold). W ustawieniach map jak dobrze pamiętam trzeba z czterech pozycji pozostawić tylko jedną, czyli GPS. Oczywiście w ten czas dłużej (zwykle) będzie startował ten cały GPS, ale w pełni za darmo.

 

Aktualizację map robiłem tylko przez PC - trzeba do tego zainstalować ten cały Nokia Suite, czy jak to się tam nazywa (oczywiście wszystko darmowe).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Satio ma problemy w ciemnych miejscach. Jeśli chodzi o zdjęcia to nie mam wątpliwości: 808 > N8 > reszta.

Druga sprawa jeśli chodzi o zdjęcia robione SE to one obżydliwie wyostrzają fotki

 

Całkowicie się z tym nie zgadzam. Pierwsze zdanie chyba wyssałeś z palca, prawda ? To samo z tym wyostrzaniem, obrzydliwie wyostrzone ? No to grubo, bo ja po Satio czasem jeszcze wyostrzam.

 

Kiedy N8 miała premierę, to poważnie zastanawiałem się nad wymianą Satio na nią, jednak po dostaniu N8 na testy i porównaniu zdjęć, nie za bardzo widziało mi się wydawać kilka stów za ... właściwie to samo. Jednak tak czy siak, to dalej smartphonowe padaki.

 

Także odnosząc się do Twojego ułożenia to : 808 > N8 = Satio > reszta. Bez dwóch zdań, chociaż patrząc na testy tablic na GSM Arena to z pewnością Ajfonfores czy Galaxy S3 nie ustępują, o ile nie przebijają. Jednak to tylko tablice ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, również jakiś czas już mam satio i twierdzenie, że ma jakieś problemy w ciemnych miejscach to bzdura. Sam miałem kupić n8 ale stwierdziłem, że jakość zdjęć bardzo podobna a satio mam za połowę ceny dodatkowo satio ma diodę której można użyć jak latarki i nagrywać z nią wideo. Pierwszy mój telefon ze starym symbianem który chodzi szybko i sprawnie, nigdy się nie zawiesił wg mnie troszkę zapomniany i niedoceniony model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także odnosząc się do Twojego ułożenia to : 808 > N8 = Satio > reszta.

 

Moim zdaniem 808 > N8 >? iPhone 4S . Widziałem inny test z satio - wkleję podobny zrzut jak znajdę (był pluszak i na satio sierść była nienaturalnie przefiltrowana postprocessingiem). Swoją drogą też bym nie wymieniał Satio na N8 (bo jakichś przepaści jakościowych nie ma) ... co innego Satio na 808 Dołączona grafika ps. Nokia faktycznie gubi się przy świetle świetlówek kompaktowych. Może w Nokia Belle Refresh problem zniknie.

Dołączona grafika

 

Odnośnie najnowszego Belle Refresh:

 

http://www.symbianmo...z-dostepne.html

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Galaxy S3 niewiele odstaje (widać efekt uboczny maski wyostrzającej ... na zdjęciach "natury" może nie widać, ale będzie mniej naturalnie, od modeli gdzie nie ma sztucznego wyostrzania programowego)

 

ps. Nokia 808 jest daleko poza zasięgiem innych modeli ... po prostu 808, długo, długo nic i reszta świata. Tak więc konkurować to może coś z N8.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle S3 wyraźnie odstaje. Co prawda na zeskalowanych na mniejsze jest to mniej widoczne ale na cropach widać jak w morde.

 

Przy słabszym oświetleniu albo delikatnie pod światło małe obiekty zlewają się w jedno (np liście drzew) Makro też ma wyraźnie słabsze w porównaniu do N8. Ogólnie widzę w tych zdjęciach dither.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

 

No przecież tu są różne czasy naświetleń. Z tego testu można powiedzieć jedynie tyle, że w danych warunkach, automatyka Nokii zadziałała lepiej (co nie dziwne, bo jest sporo nowsza). Jeśli chcemy porównać optykę czy matrycę czy filtry aparatów to ogarnięty testujący powinien zrobić to na tych samych czasach i ISO. Jak ? Prostą aplikacją na symbiana z ustawionymi na sztywno parametrami. Natomiast ogarnięty fotografujący powinien wprowadzić poprawkę ekspozycji. O.

 

Obrazek zacytowałem specjalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież tu są różne czasy naświetleń. Z tego testu można powiedzieć jedynie tyle, że w danych warunkach, automatyka Nokii zadziałała lepiej (co nie dziwne, bo jest sporo nowsza). Jeśli chcemy porównać optykę czy matrycę czy filtry aparatów to ogarnięty testujący powinien zrobić to na tych samych czasach i ISO. Jak ? Prostą aplikacją na symbiana z ustawionymi na sztywno parametrami. Natomiast ogarnięty fotografujący powinien wprowadzić poprawkę ekspozycji. O.

 

Nie wiem jaki tam jest czas (nie wiem gdzie się to reguluje w N8 czy Satio i czy w ogóle się reguluje), w każdym razie czułość ustawiają zdaje się najniższą (=najniższe szumy). A teraz weź pod uwagę że gdyby zwiększyć czułość w Satio tak by obraz był równie jasny co w N8, to poziom tych kolorowych odbarwień (które są efektem rozmywanego szumu) byłby wyższy. Więc tutaj Satio i tak dostało fory,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja całkowicie odciąłem mu koryto (dostęp do sieci) i nie zjadając łapie fix z samego GPS (tak samo jak mój poprzedni 6650 Fold). W ustawieniach map jak dobrze pamiętam trzeba z czterech pozycji pozostawić tylko jedną, czyli GPS. Oczywiście w ten czas dłużej (zwykle) będzie startował ten cały GPS, ale w pełni za darmo.

 

Aktualizację map robiłem tylko przez PC - trzeba do tego zainstalować ten cały Nokia Suite, czy jak to się tam nazywa (oczywiście wszystko darmowe).

 

Dzięki, zapomniałem dopisać wcześniej. GPS jest zaiste darmowy, fixa łapie bez "danych mobilnych" czy też ciągnięcia grajcarków. Nokia Suite nie mam, mapy ściągałem przez WiFi z poziomu telefonu.

 

Nie wiem jaki tam jest czas (nie wiem gdzie się to reguluje w N8 czy Satio i czy w ogóle się reguluje), w każdym razie czułość ustawiają zdaje się najniższą (=najniższe szumy). A teraz weź pod uwagę że gdyby zwiększyć czułość w Satio tak by obraz był równie jasny co w N8, to poziom tych kolorowych odbarwień (które są efektem rozmywanego szumu) byłby wyższy. Więc tutaj Satio i tak dostało fory,

 

Światłoczułość jest do wyboru - automatyczna, niska, średnia i wysoka. Do tego kontrast, ostrość, odcień koloru (normalny, sepia, czarno-biały, żywy), jakaś kompensacja ekspozycji (od -2 do 2, domyślnie 0, nie wiem co to jest), balans bieli (auto, słońce, zachmurzenie, światło sztuczne, fluorescencyjne). Cała masa rzeczy, których albo nie rozumiem, albo nie chce mi się testować, ale jak na kompaktową cyfrówkę wystarczająco dużo.

 

808 obejrzałem na Google wystalkowawszy, za droga i za duża, zresztą dopóki mi się nie rozleci N8, nie widzę potrzeby zmian telefonu. Ale to jest to, czym fiński kaloszorób mógłby podgryzać tyłek skośnookim karzełkom, gdyby zarząd wiedział, co właściwie chce robić z tą firmą.

Edytowane przez jonas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kompensacja ekspozycji (od -2 do 2, domyślnie 0, nie wiem co to jest)

 

To jest takie rozjaśnianie/przyciemnianie zdjęcia. Tylko nie wiem jak to jest realizowane. Czy sprzętowo (tzn. kiedy wybieram stałą czułość to on automagicznie dobiera czas sekspozycji by kadr się mniej/bardziej doświetlił przy regulacji od -2 do 2). Czy po prostu w sposób apolityczny (chamski ... czyli u nas właściwie znaczy polityczny) programowo rozjaśnia/pociemnia. O ile wersja sprzętowa byłaby użyteczna, a tyle programowa już byłaby wręcz destrukcyjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...