Skocz do zawartości
jonas

[recenzja] [56k warning] Kompaktowa cyfrówka z funkcją dzwonienia, czyli Nokia N8

Rekomendowane odpowiedzi

w każdym razie czułość ustawiają zdaje się najniższą (=najniższe szumy).

 

No i błąd, bo Satio wcale nie ustawia najniższego ISO, tylko takie, żeby "nie poruszyć". Konkretniej dąży do czasu 1/60s. Niestety dowala wysokie ISO z automatu. Daję sobie rękę uciąć, że na tych fotkach mamy ~ ISO 100 w Nokii i ~ ISO 400 dla Satio.

 

A teraz weź pod uwagę że gdyby zwiększyć czułość w Satio tak by obraz był równie jasny co w N8, to poziom tych kolorowych odbarwień

 

Wystarczy ustawić najniższe ISO (np. 100) i wydłużyć czas ekspozycji i mamy czyste, doświetlone zdjęcie.

 

Tylko nie wiem jak to jest realizowane. Czy sprzętowo (tzn. kiedy wybieram stałą czułość to on automagicznie dobiera czas sekspozycji by kadr się mniej/bardziej doświetlił przy regulacji od -2 do 2). Czy po prostu w sposób apolityczny (chamski ... czyli u nas właściwie znaczy polityczny) programowo rozjaśnia/pociemnia.

 

Oczywiście, że, jak to nazwałeś :"sprzętowo" , czyli wydłuża czas ekspozycji, a co za tym idzie - łatwiej poruszyć zdjęcie. Nie wiem w ogóle skąd pomysł programowego rozjaśniania ? No błagam ... Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w ogóle skąd pomysł programowego rozjaśniania ? No błagam ...

 

Tak samo jak nie wiesz skąd pomysł "cyfrowego zoomu"? No błagam ... na prawdę pytanie infantylne zadałeś. W dzisiejszych czasach łatwo o tandetę, a programowa modyfikacja zdjęcia jest bardzo łatwa do realizacji (skoro istnieje cyfrowy zoom, to jak najbardziej istnieje możliwość że ekspozycja jest równie "cyfrowa"). Oczywiście jeśli jest to zrobione jak należy (dobór czasu naświetlania po ustawieniu stałego ISO do nastawy ekspozycji) to mnie to cieszy.

 

No i błąd, bo Satio wcale nie ustawia najniższego ISO, tylko takie, żeby "nie poruszyć". Konkretniej dąży do czasu 1/60s. Niestety dowala wysokie ISO z automatu. Daję sobie rękę uciąć, że na tych fotkach mamy ~ ISO 100 w Nokii i ~ ISO 400 dla Satio.

 

Wystarczy ustawić najniższe ISO (np. 100) i wydłużyć czas ekspozycji i mamy czyste, doświetlone zdjęcie.

Pisząc o minimalnym ISO przy tym teście, pisałem o tym co widnieje na ich stronie:

All camera samples are taken at the lowest ISO for the cameraphone (where such setting is available) and we pick the published sample as a best pick from at least 10 test shots we take of each poster.

Celowo pogrubiłem "jeśli opcja taka istnieje". Swoją drogą skąd wiesz że nie zrobili co się da by obniżyć ISO w Satio? ... tak jak sugerujesz że się da zrobić (no chyba że ten automat o którym piszesz jest nie do obejścia - ale w tym wypadku to byłaby i tak kicha) No ale nie wiem ... może Ty wiesz lepiej. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak nie wiesz skąd pomysł "cyfrowego zoomu"? No błagam ... na prawdę pytanie infantylne zadałeś. W dzisiejszych czasach łatwo o tandetę, a programowa modyfikacja zdjęcia jest bardzo łatwa do realizacji

 

Realizacja optycznego zoomu to chyba trochę więcej problemu, prawda? Mianowicie trzeba wstawić ruchome soczewki. Przy tak małym rozmiarze, żeby zachować jakość, nie należy to do najtańszych rozwiązań. Natomiast wydłużenie czasu migawki to tylko jedna więcej pętla "if" albo "case" w kodzie programu. Sam swojego czasu pisałem "aparat" na androida i wiem o czym piszę. Nigdy się nie spotkałem z programowym rozjaśnianiem fotek. Nawet leciwy SE T610 albo Nokia 6610 miały tryb "nocny", który polegał na ... wydłużeniu czasu naświetlenia. Pytałem się Ciebie "skąd taki pomysł" ponieważ NIGDY nie spotkałem się z czymś takim a wiele aparatów czy telefonów miałem w rękach, natomiast Ty pytasz się mnie o zoom cyfrowy, który jest właściwie w każdym aparacie. Możesz poprzeć swoją teorię "programową" jakimś przykładem ?

 

Pisząc o minimalnym ISO przy tym teście, pisałem o tym co widnieje na ich stronie:

 

To jest irytujący problem w Satio, że nie można ustawić na sztywno ISO. Mam natomiast pewność, że nie jest to najniższe ISO ponieważ troszkę już fotek ze swojego telefonu oglądałem. ;) Naprawdę w przeróżnych warunkach i na pewno nie jest to najniższe ISO, tak jak mówiłem, w granicach 400. W Nokii da się ustawić najniższe ISO i tutaj tym wygrała swój test.

 

tak jak sugerujesz że się da zrobić

 

Jedynie ściągając inną aplikację aparatu.

 

może Ty wiesz lepiej.

 

Nie wiem czy wiem lepiej, po prostu mam Satio już prawie 3 lata i widzę po fotce, że nie jest to ISO 80 czy 100, które powinno być czyste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, sprawdziłem balans bieli z oświetleniem jarzeniowym. Najsampierw analogowe makro bez udziwnień:

 

 

A teraz tryb spersonalizowany, balans bieli ustawiony na "fluorescencyjne":

 

 

No.

 

Jest dużo lepiej na drugim. Jest jeszcze taka aplikacja SCam :

http://store.ovi.com/content/249918

 

- fajne ma opcje ... np. regulowaną jakość kompresji jpg aż do 100% (ciekawe jak tam z kompresją koloru ... czy jest 1:1:1 czy jakieś g...lniane 4:4:2 czy jak to się tam zwie). Ja jej jeszcze nie testowałem Dołączona grafika

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwny ten SCam nie pozwalał zrobić niektórych ujęć (capture failure -4) :D Swoją drogą kompresja jpg 100% to może się przydać jak ktoś chce mieć super szczegółowe makra do normalnych fotek imo nie ma sensu nie zauważy się tego chyba żę ktoś szuka specjalnie różnic w cropach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą kompresja jpg 100% to może się przydać jak ktoś chce mieć super szczegółowe makra do normalnych fotek imo nie ma sensu nie zauważy się tego chyba żę ktoś szuka specjalnie różnic w cropach.

 

Tam ustawienie 100% jest mało użyteczne ... ale 87-95% jest jeszcze sensowne (wielkość pliku w granicach przyzwoitości i ewentualne artefakty kompresji praktycznie niedostrzegalne nawet po zoomie). Domyślna aplikacja aparatu chyba kompresuje z jakością 80-85% po ustawieniu jakości na max.

 

Dziwny ten SCam nie pozwalał zrobić niektórych ujęć (capture failure -4) Dołączona grafika

 

JA czegoś takiego nie miałem (jeszcze Dołączona grafika - bo bawię się od dziś tym SCam).

 

ps. czy komuś znalazł już aktualizację do Symbian Belle Refresh ? (jeśli tak, to napiszcie czy przez telefon, czy Nokia Suite)

 

ps2. fajną opcją SCam jest pokazywanie kadru 3:2 - wiadomo jaką brać poprawkę podczas robienia zdjęcia ("prawdziwe" fotki z labu/popularny papier foto/proporcje zwykłej kliszy mają proporcje 3:2)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem porównanie standardowej aplikacji aparatu (jakość kompresji ma 85%) z SCam (ustawiony na 95%). Czasem jest dostrzegalna różnica ... ale plik 2x większy. Widać np. odbicia od intensywnych czerwonych elementów na 85% jakości standardowej aplikacji, które nieźle są wyeliminowane przy tych 95% SCam.

 

ps. jakie znacie fajne, darmowe "programy do mordowania czasu"? ... na N8, poza Angry Birds Free (mało mapek swoją drogą) i Real Golf 2011 (przy okazji ta pozycja jest dobra do szybkiego opróżniania baterii Dołączona grafika )

 

... no i pojawiła się ... Nokia Belle Refresh. Zaktualizowałem przez Wi-Fi. Nie porozwlało ikonek (jak ktoś np. miał posortowane po folderach to nadal tam są)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... no i pojawiła się ... Nokia Belle Refresh. Zaktualizowałem przez Wi-Fi. Nie porozwlało ikonek (jak ktoś np. miał posortowane po folderach to nadal tam są)

 

Doszły w głównym menu dwie, wrzuciłem do folderu "Śmieci", gdzie skrzętnie zbieram te, których pozbyć się nie mogę, a przydatność zerowa (jakieś czarodziejskie skróty do www typu CNN czy Youtube).

Póki co zauważyłem tylko zmiany w odtwarzaczu muzyki (przestał trochę przypominać tego ze starych SE serii W), ale nie kopałem jeszcze wszędzie według changeloga kaloszorobów.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka informacji o aplikacjach obsługujących aparat w Nokia N8:

 

SCam domyślnie (ustawienie 0) minimalnie wyostrza zdjęcia ... po ustawieniu sharpness na -100% już nie ma subtelnych widocznych artefaktów po wyostrzaniu. Jak ktoś szuka max naturalności to polecam sharpness ustawić na -100 w SCam.

 

Sprawdziłem standardową aplikację aparatu z Nokia N8 - przy ostrości ustawionej na "normalna" zdjęcie jest sztucznie wyostrzane, (widać białe obwódki kiedy tło jest jednolite i fotografujemy ciemny, cienki obiekt np. gałęzie drzew na niebieskim niebie). By to zlikwidować, trzeba ustawić ostrość na "Mała".

 

Mam problemy z SCam - czasem nie zapamiętuje ustawień - bardzo denerwujące, bo jak ustawię ISO, ekspozycję itp. , zrobię zdjęcie, to wszystko wraca do nastaw z przed ostatnich ustawień. Z tego powodu testuję teraz Camera Pro - jak na razie nie ma takich problemów, choć oczywiście ostrość też trzeba ustawić na -100 , bo przy neutralnym zero wyostrza jak SCam i standardowa aplikacja.

 

Przewagą SCam i CameraPro wzgl. standardowej aplikacji, to możliwość ustawienia wyższej jakości kompresji jpg przy zapisie zdjęć - standardowa aplikacja ma sztywne 85, natomiast w SCam i CameraPro można ustawić nawet 100. ... różnicę widać ... czasem mniej, czasem dopiero po zoomie ... czasem bardziej, ale ona jest. Obecnie testuję nastawę 95% i jest dosyć optymalna - pewne artefakty ze standardowych 85% znikają, a plik nadal jest w granicach przyzwoitości pod. wzgl. gabarytów.

 

Jest jeden problem z CameraPro - czasem po zamknięciu aplikacji nie zamyka obiektywu/osłony. Jedyne rozwiązanie to ponowne otwarcie aplikacji aparatu i wyjście - za drugim razem zawsze mi zamyka.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...