Jump to content
Sign in to follow this  
Verter

Gigabyte GA-MA74GM-S2H sprzętowe odłączenie zintegrowanego LANa

Recommended Posts

Witam, mam dość nietypowy problem.

Przez burze i włączony do sieci router uszkodziła mi się sieciówka zintegrowana w płycie wymienionej wyżej (o dziwo drugi komputer i router przetrwały). Obydwa komputery były wyłączone na listwie, jedynie router pracował.

Komputer się włącza, działa, po zainstalowaniu karty sieciowej na PCI połączenie z internetem również nie sprawia problemu.

Jednak od tego czas sporadycznie bywa, że po wyłączeniu komputera (podręcznikowo- start/zamknij system) komputer po ułamku sekundy od wyłączenia zaskakuje i bootuje od nowa. W BIOSie zintegrowanego lana wyłączyłem, jednak zauważyłem, że układ na płycie okropnie się grzeje- już po włączeniu zasilania, kiedy na płytę podane jest tylko 5Vsb po 2-3 sekundach nie da się utrzymać palca na układzie. Płyta chwile czsu pracowała i z drugiej strony na laminacie widać przyciemnienie spowodowane nadmierne temperaturą. Niepokojąco wyglądają również niektóre ścieżki i jeden z elementów zaznaczony na zdjęciu (ten jest wyraźnie przysmolony)

Układ realteka grzeje solidnie swoją okolicę i nie chce narażać płyty na kompletne ukatrupienie. Wchodzi w grę wylutowanie którychś elementów lub poprzecinanie ścieżek czymś ostrym? Jeśli tak, to jak dojść do tego, które to elementy?

Robiłem pomiary napięcia między masą a praktycznie wszystkimi elementami (przy podłączeniu +5Vsb) i wyniki są bardzo różne. Oczywiście jeśli będzie taka potrzeba zapisze potrzebne wartości, nawet mogę wszystkie.

Proszę bieglejszych ode mnie w temacie o naprowadzenie. Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika