Skocz do zawartości
kocjano

Jaka płyta głowna i jakie bloki do niej?

Rekomendowane odpowiedzi

Projektuję sobie nowy sprzęt z chłodzeniem wodnym. Co do płyty głównej ukierunkowałem się na podstawkę LGA1155, na której będzie siedział i7-3770K. Nie wiem tylko, jaką płytę wybrać, żeby znaleźć do niej odpowiednie bloki. Są zestawy typu full-cover, ale niestety bardzo drogie i do bardzo drogich płyt. A ja nie zamierzam szaleć z płytą, więc te z górnej półki odrzucam od razu. Do tych tańszych trzeba niestety robić sztukówki - jakiś bloczek na chipset, jakiś bloczek na sekcje zasilania, mostek północny... No właśnie... tylko jaki bloczek? I do jakiej płyty? Jest tyle płyt. Do jednych są bloki, do innych nie ma. Nie odnajduję się w tym gąszczu.

 

Proszę, żeby ktoś doradził mi, jaką płytę wybrać i od razu jakie konkretne bloki do niej dać. Od płyty głównej nie oczekuję bardzo wiele - może jakiś lekki OC dla zabawy, ale nie jestem pod tym względem maniakiem. WC robię głównie dla ciszy. Sprzęt będzie chodził raczej na standardowych ustawieniach.

 

Na płytę chcę wydać kwotę w granicach 500 zł. No chyba że trzeba będzie wyłożyć wyższą kwotę, to mówcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą platformę ciężko znaleźć fulle na mobo bo nb się tak nie grzeje więc nie opłaca raczej się robić do niego wyprowadzenia z bloku na mosfety. Dlatego radzę Ci pozostać na bloku na samą sekcję zasilania. W polsce masz dotępne(nawet nie wiem czy inne firmy poza EK robią obecnie bloki na mobasy) tylko bloki właśnie EK i to tylko praktycznie na Asusy z wyższej półki i chyba jednego gigabyte UD7, na tańsze nie opłaca się robić bo raczej mało osób które kupują tańsze konstrukcje nie planuje na nich LC a tym bardziej rozbudowanego o bloki na mobo. Wszystkie płyty raczej powyżej Twojego limitu. Ale na popularnym serwisie aukcyjnym ktoś oferuje Asus Maximus IV GENE-Z Intel Z68 właśnie za 499złwięc jak Ci nie przeszkadza mATX to bierz i potem do tego Cooling.pl : EK Water Blocks Mosfet ASUS Maximus IV Gene-Z EN Plexi Nickel [EK478] - 258.57PLN

Ale skoro sam napisałeś że raczej kręcić nie będziesz to nie wiedzę powodu wodowania sekcji zasilana no może poza efektem wizualnym :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta na allegro za 499 zł, o której piszesz, pochodzi niby z wystawy, a w komentarzach tego gościa, co ją oferuje, czytam jak ludzie się skarżą, że sprzedaje sprzęt powystawowy, a w rzeczywistości jest używany i czasem nawet uszkodzony. I to jest nie jeden, a parę takich komentarzy. Kiedyś napisałem do niego pytanie o stan techniczny w sprawie innego urządzenia też powystawowego, to nie otrzymałem odpowiedzi. Nie ufam więc temu gościowi.

 

Na nowiutką Maximus IV Gene trzeba niestety te 700 zł wyłożyć...

 

A nawiązując do tego, co napisałeś Oliwer21, wysnuwam wniosek, że płyty na tym chipsecie nie grzeją się aż tak i jak nie planuję OC, to bez bloków pociągną. Więc może odpuszczę sobie wodowanie płyty głównej i poprzestane na fabrycznych radiatorach. Tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Radiatory na płytach głównych są przeważnie tak projektowane, że ich konstrukcja uwzględnia przepływ powietrza wymuszony wentylatorem na procku - szczególnie dotyczy to sekcji zasilania. U mnie rzecz jasna wentylatora zabraknie, bo na procesorze będzie blok wodny. A nie będę dawał wentylatora na samą sekcję zasilania, bo po to robię WC, żeby wiatraków właśnie się pozbyć. Czy zatem bez ruchu powietrza te MOSFETY nie usmażą się?

Edytowane przez kocjano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko jak ma owiewanie sekcji zasilana przez chłodenie cpu w dobie chłodzeń typu tower? Idąc Twoim tokiem można by powiedzieć że są one projektowane dla box'ów od intela :wink:

Bez oc lub lekkiego sekcji nie powinno się nic stać, chyba że kupisz naprawdę tanie mobo bez radiatorów i na bardzo słabej sekcji to powinno dać do myślenia ale napewno to nie powód do zmartwień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czytałem kiedyś na jakimś forum o chłodzeniach typu tower, że przy tego typu konstrukcji jest problem z chłodzeniem mosfetów.

 

Jeśli mam rezygnować z bloków na płytcie, to zacząłem szukać czegoś tańszego niż Maximus, ale takiego, żeby miało solidne chłodzenie sekcji zasilania, nadające się pod pasyw. Znalazłem coś takiego:

ASRock > Products > Z77 Pro3

MSI Polska – Płyty główne - Z77A-G43

 

Obie płyty - wydaje mi się - są podobnej klasy (i ceny też). Mają niezłe możliwości i dają perspektywę rozwoju na przyszłość (PCIe 3.0). Wyglądają na solidne, więc i z pasywnym chłodzeniem sekcji zasilania nie powinno być problemu.

 

Chyba na wyborze między nimi się skoncentruję. Co o nich myślisz Oliwer21? Którą byś w razie czego brał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy na jak wysokie OC liczysz? bo niestety obie te płyty mają podobną sekcję zasilana(msi ma ją poprostu rozbitą na 2 radiatory) ale chodzi mi o to że:

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155 - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne - strona 66

posty użytkownika zgf1 akurat dotyczą podobnej mobo(jego sygnaturka) i on ma tylko 2500K a Ty chcesz tam wkładać 8 wątkowca

i czy napewno potrzebujesz tyle usb 3.0 i sata 3 co oferuje z77, czy moze za ta kwotę lepiej kupić coś na straszym Z68 ale lepiej wyposażoną(są wersje na pci-e 3.0 jak Ci bardzo zalezy )?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wyboru Z77 sugerowałem się tym, że te płyty projektowane są pod Ivy Bridge. A te z Z68 z tego co czytałem, to nie koniecznie i chyba trzeba robić uaktualnienia biosu, żeby wsadzić taki procek (przynajmniej w niektórych).

SATA planuję wykorzystać cztery. USB rzeczywiście nie potrzeba mi aż tyle.

 

Jeśli chodzi o podkręcanie, to tak jak pisałem, nie planuję szaleć w tym względzie. Na pewno nie będę puszczał tego procka na 4,5 GHz na dłuższą metę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem testów ani jednej ani drugiej także Ci nie powiem która lepsza a tym bardziej z i7-3770K. Jednak osobiście bym nie pakował takiego procka to płyty z tego przedziału cenowego. Jak nie chcesz wydawać dużo na mobo to może weź tą: ASRock P67 PRO3 (B3)

Poprosisz w sklepie żeby może zaktualizowali bios, a pcie 3.0 nawet przy nawydajniejszych obenych kartach i tak raczej ne będzie Ci potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym podłaczyć sie pod temat. interesuje mnie również zakup tego procka i podkręcenie ale jak najwydajniejsze. Obecnie mam płytę MSI P67A-GD65. Do ilu dałoby się podkręcić procek na mojej obecnej płycie głównej (obsługuje ivy bridge)??? I czy gdybym wymienił płytę główną na jakaś lepszą do której są bloki wodne byłbym w stanie podkręić procek dużo bardziej???

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc

 

PS Pozostałe podzespoły: NVidia GTX 590, 16 gb ramy Kingstone Hyper X 1600 L9, SSD OCZ Vertex 4, Zasilacz Seasonic X-660.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCIe 3.0 traktuję raczej perspektywicznie. Jakbym kiedyś zmieniał grafę, to może by się przydało. Jak wchodziło SATA 3, też nie było nośników danych, które wymagałyby tranferu przekraczającego możliwości SATA 2. A dziś to już inna bajka.

Zobaczę, pomyslę jeszcze. W każdym bądź razie dzięki za wszelkie porady. Wiem lepiej, na czym stoję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym podłaczyć sie pod temat. interesuje mnie również zakup tego procka i podkręcenie ale jak najwydajniejsze. Obecnie mam płytę MSI P67A-GD65. Do ilu dałoby się podkręcić procek na mojej obecnej płycie głównej (obsługuje ivy bridge)??? I czy gdybym wymienił płytę główną na jakaś lepszą do której są bloki wodne byłbym w stanie podkręić procek dużo bardziej???

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc

 

PS Pozostałe podzespoły: NVidia GTX 590, 16 gb ramy Kingstone Hyper X 1600 L9, SSD OCZ Vertex 4, Zasilacz Seasonic X-660.

 

Nie, różnice w kręceniu po zmianie mobo są wzasadzie marginalne, były masy tesów w necie że zamiana P68/Z68 na Z77 nic praktycznie niedaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...