Skocz do zawartości
gdziejestdamian

Jak wy-edytowac BIOS aby zlikwidować problem z kartą graficzną

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem na forum już ten temat, ale nie ma podane od a - z jak to zrobić. Występuje problem "Sterownik ekranu przestał działać, ale odzyskał sprawność”. Mam kartę ATI Radeon HD 3600 najnowsze sterowniki ze strony producenta. Ten problem nie daje mi spać. Kiedy chcę pograć w pewną grę, od razu wyłącza mi się ekran i wyskakuje ten komunikat po czym wszystko jest już dobrze.. Mam windowsa 7 (64 bit). Proszę o instrukcję krok po kroku jak można zmienić w biosie ustawienia z 3D na 2D bo we wcześniejszym temacie widziałem, że to pomogło.. Dodam tylko, że jestem kompletnym laikiem w tym temacie.

 

Dziękuję za każdą pomoc.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem podobne tematy. Zastosowałem się do jednego. Wyczyściłem stare sterowniki programem driver sweeper, pobrałem po raz kolejny sterowniki ze strony producenta. Włączyłem grę i 2 sekundy dłużej gra pochodziła i znowu crash.. Ręce opadają. Co można jeszcze zrobić? POMOCY!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po pierwsze nie pisze sie post pod postem, a po drugie jesli by ci to nie przeszkadzało sformatuj dysk i pobiez najnowsze sterowniki jeszcze raz, ja tak zrobiem i problem ustapił. Pozdrawiam!

 

Przeinstalowałem cąły system. Wcześniej była Vista i problem występował. Teraz jest Windows 7 i problem dalej się pojawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisz 'GPU temp' w google i ściągnij to co pod pierwszym linkiem. Albo poszukaj i ściągnij Everesta jak chcesz mieć większy kombajn.

 

Więc kiedy ta gra jest włączona to mam taki odczyt:

 

http://pokazywarka.pl/zylthz/

 

Dodam od siebie, że niekiedy słychać, że wiatraczek od karty graficznej chodzi na wysokich obrotach i wręcz buczy, ale dziś pc został cały przedmuchany.

 

Podczas spoczynku.

 

http://pokazywarka.pl/wqrgei/

Edytowane przez gdziejestdamian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten program sobie odpuść , ściągnij OCCT albo Furmarka i tam zrób testy .

 

Te programy dużo bardziej wygrzewają kartę .

 

Choć 57 stopni to trochę dużo jak dla karty , zobaczymy do ilu kartę rozgrzeją OCCT / Furmark .

 

Podaj jeszcze jaki masz zasilacz - marka , model i moc !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten program sobie odpuść , ściągnij OCCT albo Furmarka i tam zrób testy .

 

Te programy dużo bardziej wygrzewają kartę .

 

Choć 57 stopni to trochę dużo jak dla karty , zobaczymy do ilu kartę rozgrzeją OCCT / Furmark .

 

Podaj jeszcze jaki masz zasilacz - marka , model i moc !!!

 

Bez przeciążenia: http://pokazywarka.pl/1mkt62/

Z Przeciążeniem: http://pokazywarka.pl/vb1cuv/

 

Oraz po około 5 minutach:

http://pokazywarka.pl/9vr75w/

http://pokazywarka.pl/3w2qkf/

 

Zasilacz: LITEON MODEL NO.PS-5301-08HF | ROHS | DC OUTPUT: 300W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę kombinujecie, bo to ewidentnie wina karty ew. "softweru" a nie zasilacza czy innych podespołów. Dla przykładu podam, że również miałem ten problem z hd4850 tyle tylko, że swoją sztuke katowałem na różne sposoby toteż nie dziwię sie, że odmawiała posłuszeństwa.

 

Zaczołbym jeżeli jest po OC zbić takty do standardowych, a jeżeli nie to zbij takty jeszcze bardziej, jeżeli pormblem nie ustąpił to zwkiesz napiecia w biosie karty.

 

btw. czemu w OCCT zajełeś się tylko CPU i RAM-em? wydaje mi się, że skoro problem dotyczy karty to ją przedewszystkim trzeba by sie zająć, no ew. zasilaczem chociaż to mało prawdopobne w OCCT masz zakładki typu GPU 3D dla karty i Power Supply dla zasliacza, może też spróbować Furmakra jako dobre obciążenie i Gpu-z do lepszego podglądu temp.

Edytowane przez KawaiiPantsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę kombinujecie, bo to ewidentnie wina karty ew. "softweru" a nie zasilacza czy innych podespołów. Dla przykładu podam, że również miałem ten problem z hd4850 tyle tylko, że swoją sztuke katowałem na różne sposoby toteż nie dziwię sie, że odmawiała posłuszeństwa.

 

Zaczołbym jeżeli jest po OC zbić takty do standardowych, a jeżeli nie to zbij takty jeszcze bardziej, jeżeli pormblem nie ustąpił to zwkiesz napiecia w biosie karty.

 

btw. czemu w OCCT zajełeś się tylko CPU i RAM-em? wydaje mi się, że skoro problem dotyczy karty to ją przedewszystkim trzeba by sie zająć, no ew. zasilaczem chociaż to mało prawdopobne w OCCT masz zakładki typu GPU 3D dla karty i Power Supply dla zasliacza, może też spróbować Furmakra jako dobre obciążenie i Gpu-z do lepszego podglądu temp.

 

Prosiłbym o instrukcję krop po kroku jak zbić owe ''takty'' bo ja nie mam pojęcia nawet co to jest. Również, jeżeli trzeba zrobić coś w BIOSIE karty, prosiłbym o instrukcje obsługi krok po kroku.

Jeżeli chodzi o OCCT to zrobiłem to o co prosił mnie użytkownik, który chciał pomóc. Ja tak na prawdę, sam nie wiem co mam zrobić, dlatego zrobiłem prosty szybki scan i nie wiedziałem, którą zakładkę wybrać.

 

GPU 3D

bez obciążenia:http://pokazywarka.pl/6cr7xh/

z obciążeniem:http://pokazywarka.pl/i6dfu7/

 

POWER SUPPLY:

bez obciążenia:http://pokazywarka.pl/xowxm5/

z obciążeniem:http://pokazywarka.pl/pr9k4y/

Edytowane przez gdziejestdamian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o instrukcję krop po kroku jak zbić owe ''takty'' bo ja nie mam pojęcia nawet co to jest.

 

Bez jaj, nie znasz podstawowych pojęć a chcesz aby ktoś Ci tłumaczył jak wyedytować Bios karty, nie wspomnę o zrzuceniu go i ponownym wgraniu ? Zacznij od przestudiowania podstawowych tematów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, spokojnie. Sądzę, że Pan @gdziejestdamian trochę nam namieszał i wyskoczył z tym całym edytowaniem biosu przez co poszliśmy trochę nie w ta stronę bo trzeba by zacząć od spraw bardziej oczywistych i prostszych.

 

Faktem jest, że wszystko można wytłumaczyć, ale podstawy trzeba jakieś znać, bo jak zabierzesz się za flashowanie biosa co jest wyższa szkoła jazdy i narobisz szaszoru to może już nie będziesz mógł pisać do nas na forum z tego komputera (przynajmniej do wymiany karty graficznej) Rozumiem, że podłapałeś coś z "Binokli" czego może nie do końca pojmujesz i stąd ten pomysł, okeeej..

 

 

Wiec trzeba było iść za ciosem i szukać dalej, ponieważ w googlach jest naprawdę multum tematów z owym problemem

 

Problem jest znany jako TDR i występuje nie tylko na kartach od AMD

 

Najczęściej sprowadza się to do softwaru czyli sterowników

 

Rozumiem, że karta bez OC tzn. nie podkręcałeś?

Proponuje najpierw usunąć sterowniki, użyć jakiegoś programu czyszczacego, zrestartować system, zainstalować najnowsze sterowniki, ze strony producenta + najnowsze biblioteki DirectX

 

Jeżeli dalej nie pomogło spróbuj innych sterowników (starszych) <- Ważne! często problem pokazywał się właśnie po aktualizacji sterowników

 

Ktoś jeszcze proponował zmiany klucza we wpisie do rejestru, lecz nie wiem z jakim skutkiem

 

Wg. mnie istnieje naprawdę mała szansa, że karta jest uszkodzona z poziomu hadwaru (mechanicznie)

 

Także próbuj, działaj, szukaj. Jak Ci się uda napisz, może się komuś przyda.

Edytowane przez KawaiiPantsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie, nie było nic podkręcane (przeze mnie, może ktoś inny coś majstrował? ja naprawdę nic nie wiem:) ale komputer był kupiony w jednym z hipermarketów parę lat temu). Idąc dalej, napisałem o BIOSIE ponieważ inny wątek z tym samym problemem, który znalazłem na tym forum rozwiązał sprawę, więc proszę nie mieć do mnie pretensji, że chciałbym żeby wszystko działało poprawnie. Jeżeli chodzi o sterowniki to ściągnąłem je ze strony producenta (i były najnowsze, lecz z dnia na dzień problem pojawiał się częściej, aż w pewnym momencie po zalogowaniu na konto i wyborze postaci, od razy crash występował). Zmieniłem na troszkę starsze i problem występuje dalej, lecz mam szansę na pogranie przez max 5 minut. Sterowniki był usunięte programem Driver Sweeper. Zainstalowany jest najnowszy Directx. Gdyby karta byłaby uszkodzona to żadna gra nie chodziłaby, lecz problem występuje tylko przy tej jednej grze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kartę ATI Radeon HD 3600 najnowsze sterowniki ze strony producenta.

 

Spróbuj wgrać starsze stery sprzed roku, dwóch. Na forum przebija się info, że HD48x0 nie jest już wspierana od kilku miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz SPRÓBOWAĆ wgrać STARSZA sterowniki do TWOJEJ karty. Pisząc nowe sterowniki AMD ma STARE karty HD3600 w głębokiej [gluteus maximus]. Nowe sterowniki są pisane pod nowy sprzęt.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech Pan @Klaus niepotrzebnie zamieszał, a Ty niepotrzebnie się nad tym zastanawiasz, chodziło Mu zapewne o to że najnowsze sterowniki nie maja wsparcia dla starszych kart graficznych i mogą nie działać w pełni poprawnie bądź stabilnie.

 

Tak czy inaczej zainstaluj starsza wersje sterowników dla kart Radeon HD 3xxx Bo jak będziesz tylko się zastanawiał a nie działał to nic nie wskórasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech Pan @Klaus niepotrzebnie zamieszał, a Ty niepotrzebnie się nad tym zastanawiasz, chodziło Mu zapewne o to że najnowsze sterowniki nie maja wsparcia dla starszych kart graficznych i mogą nie działać w pełni poprawnie bądź stabilnie.

 

Tak czy inaczej zainstaluj starsza wersje sterowników dla kart Radeon HD 3xxx Bo jak będziesz tylko się zastanawiał a nie działał to nic nie wskórasz.

 

 

męczę się z tym samym problem już dłuższy czas - osobiście jeżeli chodzi o próbę rozwiązania problemu przerobiłem już chyba wszystkie metody rzekomych rozwiązań, nie próbowałem flashowania biosu z powodu duzego prawdopodobieństwa uszkodzenia karty. Efekt ?? żaden

 

reklamowałem kartę, uznano reklamację i zwrocono kasę za nią - niestety popełniłem błąd decydując sie na kolejny zakup czerwonych... oddaję kartę i zamierzam zmienić na nvidie, tobie radzę to samo, zaoszczędzi ci to wiele nerwów. owszem problem występuje także u zielonych ale jak sam poszukasz i zobaczysz to użytkowników nvidia z tym problem jest niewielu natomiast odnośnie amd jest to plaga - amd ma to w [gluteus maximus] podejrzewam. Według mnie ma to związek z niekompatybilnością sterowników amd z systemami 64 bitowymi od visty wzwyż i niestety we własnym zakresie ciężko cos z tym zrobić. skąd pomysł ?? ten sam błąd występował na trzech różnych konfiguracjach których jedynym wspólnym mianownikiem był win 7 ultimate 64 bity, dwie konfiguracje moje (jedna oparta o 775 druga o 1155) oraz konfiguracja kolegi też oparta o 1155.

 

skąd mam pewność że nvidia bedzie działała ?? nie mam, ale obecnie korzystam ze swojej starej 9800 gtx+ i nie ma najmniejszego problemu ze sterownikami - wsadzajac nową kartę nawet nie będę musial nic reinstalować i bedzie działało - skoro teraz działają to ogromna szansa ze po zmianie karty też tak będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś wszczepił jakieś <span style='color: red;'>[ciach!]</span>o w tego W7? No chyba że jest oryginalny i zaktualizowany.

 

to samo w 3 różnych instalacjach na 3 różnych dyskach ?? szanse niewielkie chyba że microsoft mamy na myśli ;)a jeżeli chodzi o win to jest zaktualizowany ale nie do końca legalny ;)w końcu ilu prywatnych userów ma oryg ultimate ?? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc. Czyli po prostu zmienić kartę na coś z Nvidi. No dobra, kolega poleca mi tę kartę: Geforce 8800 GTS PRO. Czy to dobry wybór?

 

pamiętaj tylko że zmiana na nvidie nie daje ci 100% pewności - najlepiej zrobisz jak pożyczysz od jakiegoś znajomka nvidie zainstalujesz i zobaczysz czy działa. jest duża szansa że jeżeli na tej pożyczonej nie będzie występował problem to na kazdej innej nvidii także sie nie pojawi - w końcu korzystają z tego samego sterownika ekranu niezaleznie od modelu.

 

Nie ma sensu się meczyć i próbować na siłę rozwiązać problem to powinno być zadanie amd a nie userów. Mają świetne karty szkoda tylko że nie potrafią napisać do nich stabilnych sterowników.

 

a co do 8800 gts pro, ja bym ci polecał jakiegoś 9800 gtx - powinieneś być bardziej usatysfakcjonowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt: http://pokazywarka.pl/ci9ro8/

 

Budżet.. 200 zł max. Myślałem o jakiejś używanej karcie.

 

I gram w grę Mu Online na globalnym serwerze. Wymagania tej gry są niewielkie, aczkolwiek problem ze sterownikiem ekranu nie daje mi spać..

 

Wymagania gry znajdziemy tutaj: http://us.webzen.com/Download/MU

Edytowane przez gdziejestdamian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...