Skocz do zawartości
BrandoPG

Która tania płyta do g620/840

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zamierzam zmodernizować mojego kompa. Na chwilę obecną jest to już mocno wysłużony:

 

e2160 1.8GHZ

2 GB ddr2 667 (2gb ddr3 1333 mam do nowego kompa)

GF8600 GT

 

Wiadomo że taki zestaw nie powala, ale pozwala na normalne korzystanie z neta i wieczorną grę z przyjaciółmi w LOLa czy D3. Jednak już w d3 nie gra się zbyt komfortowo (zwłaszcza w multi) więc postanowiłem zrobić upgrade. Chcę kupić sobie na początek płytę+ procesor. W pozniejszym czasie za miesiąc lub 2 dodać nową kartę+zasilacz bo obecnie jest to 350W Ibox. A za jakiś dłuższy czas pomyśleć o i3/i5.

Dlatego mój wybór padł na g620/840 bo jest bardzo tani i oferuje przystępną wydajność.

Sugerujecie g620 w tanich zestawach na czerwiec:

 

Zestawy komputerowe na Czerwiec 2012 - Poradnik zakupowy | PurePC.pl

 

Mam jednak kilka pytań:

 

1. Chciałem zapytać jaką wybrać do tego płytę główną? Sugerowana nie posiada niestety PATA a mój napęd jeszcze posiada ten interfejs ciągle. Zostałbym bez możliwości zainstalwoania sterowników z płyty (pozostaje net). Nie znalazłem w ofercie morelenet płyty PATA (w niskiej cenie).

 

2. Czy warto dokłądać 60 zł do g840? Z tego co wyczytałem w internecie to wydajność jest niewiele wieksza... A mi zależy na tanim rozwiązaniu bo nie jestem zapalonym graczem, BF3 nie będę odpalał na pewno ;) A dzięki taniej płycie i g620 zmieszczę się w ~400 zł. A komfort pracy powinien znacznie wzrosnąć w porównaniu do mojego obecnego kompa.

 

3. A może jakiś inny procesor i płyta? Kwota jaką dysponuję to 500 zł, ale wolałbym żeby było to bliżej 400 ;)

Edytowane przez BrandoPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO nawet możesz rozważyć Celerona G530, w grach różnica jak pomiędzy G620 a 840. Cena już nie tak atrakcyjna jak kiedyś - 170zł ...

 

Płyty z ata nie znajdziesz raczej - albo przejściówka albo nowy napęd.

BTW - I tak sterowniki się instaluje najnowsze z neta a nie archaiczne dołączone na płycie ...

Zależy jeszcze czy masz XP czy vista/7 - na tych drugich nie będziesz musiał doinstalowywać żadnych sterów.

 

Zasilacz bym proponował wymienić już :> chociaż na jakiegoś fortrona 350W z allegro.

 

co do płyt - d2-b3 podrożał więc proponuje

http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-p8h61-m-le-r3-0-383540/ (na niej podkręcisz g620 do poziomu g840)

http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-h61ma-d3v-453089/

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b75ma-p45-471802/ USB3/sata3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz już sam nie wiem który procesor wybrać? G840 już skreślam, wybór między g530 a g620. Chyba jednak się zdecyduję na g620, jak szaleć to szaleć xD

 

Co do płyty głównej, chyba będę musiał zrezygnować z napędu, ale bardzo ważne jest jeszcze dla mnie żeby miała ona PCI ponieważ wolałbym używać mojego SB Live niż zintegrowanej karty. W rozrywce którą preferuję z przyjaciółmi bardzo ważna jest komunikacja a zintegrowane karty średnio sobie radzą z jakością dzwięku.

 

Więc mój wybór padnie chyba na:

 

http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-p8h61-m-le-r3-0-383540/ Możesz napisać coś więcej o podkręcaniu na niej g620? Wystarczy do tego boxowe chłodzenie które dostane z prockiem? Jeśli podkręcanie jest tak proste jak na przykład odblokowywanie rdzenia w phenomie x3 to chyba zdecyduję się na tą płytę bo jest tania, ma pci no i g840 w cenie g620.

 

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h61m-u3s3-381465/

 

a może bardzo tania:

 

http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-h61m-s2pv-451519/

 

lub średnia:

 

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h61m-ge-397901/

 

(grafa nie będzie zasłaniać PCI)

 

Wybrać którąś z tych 4 czy macie jakiś inny pomysł?

 

 

Co do zasilacza kupiłem go jakieś 2-3 miesiące temu i działa całkiem dobrze, wiem że to noname i wszyscy się ich boją ale nie bawię się w OC, moja grafa to nie jakiś potwór no i nowy procek bierze teoretycznie mniej mocy więc myślę że wytrzyma jeszcze do czasu wymiany go przy zmianie grafy. Mam rację czy się mylę?

 

Dzięki za wszystkie opinie

Edytowane przez BrandoPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt ci nie powie czy wytrzyma - dopóki cos w nim nie siądzie albo nie oberwie czymś z sieci to będzie sobie działał.

 

żadnej z płyt które wymieniłeś nie opłaca się zbytnio kupować :) 4sloty pamieci są dla picu bo i tak tylko 2 kości ruszą na tym chipsecie.

 

co do OC - ogranicza się do zmiany BCLK z 100 na 106-108. Napięcie procesora od razu możesz zmniejszyć offsetem na 1V ;) te procesory zrobiłby i 4,5Ghz gdyby intel na to pozwolił, więc takie podbicie o 200Mhz jest dla nich niezauważalne ...

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc wezmę tą płytę:

 

http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-p8h61-m-le-r3-0-383540/

 

i tego procka:

 

http://www.morele.net/procesor-intel-pentium-dual-core-g620-sr05r-2-6ghz-bx80623g620-box-399388/

 

Co razem z kurierem kosztować mnie będzie 443 zł czyli całkiem nieźle ;)

 

Jednak jako że dziś piątek to dopiero jutro lub pojutrzę dokonam zakupu bo kurierzy nie pracują jutro chyba.

 

Do tego czasu jeśli ktoś może zaproponować coś lepszego w podobnej cenie to prosze śmiało to zrobić ;)

 

Ewentualnie jeśli ktoś zna jakiś inny sklep gdze mogę to kupić taniej, lub nawet jakiś tradycyjny sklep w Katowicach który ma to na stanie a nie musi sprowadzać tak żebym mógł jutro odebrać zamiast czekać do wtorku/środy to niech śmiało pisze ;)

 

Dzięki za opinię i fachową pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś przysły do mnie płyta i procesor. Jednak jak już wspomniałem nie mam dvd na sata więc sciągnąłem te sterowniki do płyty ze strony producenta:

 

Dla chipsetu, lan i usb 3.0, wszystko działa bardzo fajnie, ale nie wykrywa mi klawiatury na usb (myszka na usb działa). Musiałem szukać po znajomych klawiatury na PS2 xD

 

Tak czy inaczej co zrobić żeby zadziałała? Ciąghle też wykrywa jakiś nowy sprzęt IDE i "nieznany" ale nie chce zainstalowć bo nie ma sterowników.

 

Proszę o pomoc

 

No i jeszcze jedno co mnie martwi:

 

Dołączona grafika

 

Nie za wysoka temp?

 

EDIT:

 

Z ciekawostek mogę powiedzieć że jak dotknę radiatora na procku palcem to jest zimny... błąd programu czy mam się zacząć czymś martwić?

Edytowane przez BrandoPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używaj programu asusa dołączonego z płytą - on podaje wszystko jak należy. Ta płyta ma niezłe czujniki/mierniki więc nie ma mowy o błędach pomiaru :)

 

 

No i mogłeś jeszcze nie docisnąć chłodzenia :) aczkolwiek stawiam bardziej że Core0 to temp procesora (acz i tak za wysoka)

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź CoreTemp, ale temp na CPU niesamowita jeżeli się potwierdzi o0

 

 

Już trochę lepiej, ale i tak chyba za ciepło?

 

Dołączona grafika

 

 

SpeedFan dalej pokazuje 80+

 

 

używaj programu asusa dołączonego z płytą - on podaje wszystko jak należy. Ta płyta ma niezłe czujniki/mierniki więc nie ma mowy o błędach pomiaru :)

 

No i mogłeś jeszcze nie docisnąć chłodzenia :) aczkolwiek stawiam bardziej że Core0 to temp procesora (acz i tak za wysoka)

 

Pamietaj że nie mam napędu! I nie instalowałem nic z płyty a tylko to o czym napisałem, sciągnięte z neta. Problem klawy dalej nie rozwiązany...

 

A wentylator jest chyba wystarczająco docisnięty. Nie drgnie nawet troszkę gdy probuje nim poruszyć. Speed fan pokazuje że wentylator obraca się z 1400 rpm, pamietam że poprzedni robił chyba z 2000rpm, ale tak czy tak to radiator nadal jest zimny i nie ma 40 stopni na pewno...

Edytowane przez BrandoPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to pobierz ze strony asusa ;)

 

masz spore napięcie jak na idle

 

ASUSTeK Computer Inc.-Support-

 

ALe co dokładnie mam sciągnąć? Ai changer? Management Engine Interface? Pamiętaj że jestem nieco zielony w tych sprawach...

 

Jak zmienić napięcie?

 

Chyba pójdę do kogoś z DVD i wrzucena pendrivea zawartość dysku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AI SUITE II

 

napięcie jednak standardowe z tego co patrze. Coretemp w najnowszej wersji podaje złe napięcia :)

 

Dołączona grafika

 

ciekawe dlaczego tjmax mamy inne - no i same temperatury ;)

daj jeszcze główną strone CPU-Z, wczoraj też ktoś pisał że ma podobne temperatury do twoich - czyżby jakaś nowa partia ?

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie RPM programem od asusa zmniejsza tylko o 2-3 stopnie temp. Czyżby to była normalna ich temp pracy?

 

No i powiedzcie co z moją klawiaturą? Czy to możliwe że płyta ją zabiła na przykład jakimś napięciem za wysokim? Bo niedługo do sklepu się wybieram po nową, ale wolałbym się upewnic zanim kupię nową.

 

Dotychczasowa to była jakaś noname za ~~20 zł. Ale sprawowała się dobrze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się jeszcze komuś przyda - bo dostaje PMki by podać temp. w stresie.

Oczywiście stockowy cooler

Dołączona grafika

 

wyżej już nie rośnie - rozgrzewa się do ~41 - schładza do 39*C wentylator zwalnia do 1200RPM i znowu sie nagrzewa etc.

 

sądze że nowsze celerony/pentiumy albo są lepione na paste jak IVY albo maja krzywe czapy :>

 

radiator nie jest nawet ciepły więc nie mam odniesienia organoleptycznego :D

Chyba że go puszcze pasywnie ..

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj mi nazwę programu jakim stresujesz, też sobie chętnie sprawdzę :)

 

A w normalnej pracy mam cały czas taką wysoką temp jak miałem (przeglądanie neta, gra w LOLa lub D3) około 37-42 stopnie.

 

Używasz boxowego chłodzenia więc mam do Ciebie pytanie:

Używałeś jakiejś swojej pasty czy polegałeś na tym co było dołączone do zestawu?

 

Może to głupio zabrzmi, ale w moim pudełku nie znalazłem żadnej pasty a jedynie coś wyglądającego jak pasta na spodzie radiatora (już nałożone w kształcie 3 pasków) więc uznałem że tak się teraz robi i załozyłem na procesor. Powiedzcie że to była pasta xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lece na tych 3 paskach :) pasta pre-aplikowana, dla tej klasy procesora nie chciało mi się jej zeskrobywać.

 

program to ofc. orthos

 

ogólnie bawiłem się też jakiś czas z linx-em - niby lepszy od niego ale na mojej platformie sie nie sprawdza ;> bez względu na priorytet obciążenie rdzeni sobie lata 70-100% a po jakimś czasie system przechodzi w stan uśpienia z nudów xD

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...