Skocz do zawartości
Kazuyuki

Wymiana AMD/Ati na odpowiedniki Intel/Nvidia

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Przychodzę dziś do was ze specyficzną prośbą o pomoc.

Mój obecny config to:

 

Płyta gł.: Gigabyte GA-M720-US3

Procesor: AMD Phenom II X2 550 @ 3.4Ghz

Ram: 4gb Kingstom DDR2

Grafika: Radeon HD 4890 1GB

 

Jestem absolutnie W PEŁNI zadowolony z wydajności jaką mi ten config oferuję. Na moje potrzeby jest jak najbardziej OK, sporadycznie gram w nowsze tytuły (głównie crpg).

 

Chcę się jednak przenieść na Intel / Nvidia. Czemu? Nie mam nic przeciwko AMD, po prostu jest parę drobnych niuansów, które uniemożliwiają mi pewne rzeczy (nie ma to nic wspólnego z wydajnością). Nie chciałbym się tu wdawać w szczegóły i przynudzać swoimi wywodami, są to kwestie takich drobnych rzeczy jak niezoptymalizowane sterowniki pod Linuxa, problemy z Texmod'em (modowanie gier na Unreal Engine), problemy z kext'ami i kernelami (zainteresowani mogą wiedzieć o co chodzi :) ). Z resztą - nieistotne. Ważne jest to, że wszystkie te problemy wynikają z tego, że mam procesor AMD i k. graficzną Radeona i przesiadka na Intela / Nvidie rozwiązuje wszystkie te moje "zachcianki".

Po prostu chcę się przenieść jak najmniejszym kosztem na Intela / Nvidie nie tracąc nic wydajności.

 

Pomyślałem o czymś takim:

 

Procesor: Core 2 Duo E8400 (i podkręcić go trochę żeby był taki, jak mój obecny)

Płyta główna: Tu już sam coś dobiorę do tego w odpowiedniej cenie

 

Karta graficzna: Tu mam mały problem. W grę wchodzą GTX 275/280/285 lub dokładając troszkę więcej GTX 460 1gb (to chyba rozsądny wybór bo i trochę upgrade będzie?) lub jakby naciągnąć budżet i się rzucić na jakąś okazję to GTX 470 (mam zasilacz BeQuiet PurePower 530W, pociągnie?).

 

Co sądzicie? Może jakieś inne rady? Ja wiem, że to nie jest przyszłościowy wybór patrząc przez perspektywę upgrade'ów ale .... mi nie potrzeba nic silniejszego, poza tym i tak czy siak, czy zmienie, czy nie zmienie, jak będę robił upgrade większy za rok to i tak wymiana jednej części pociągnie za sobą od razu resztę. A mam zamiar jakoś w przyszłym roku przerzucić się na i5/i7 + ddr3 + nowa graficzna. Chodzi o czas obecny, żeby zniwelować to, co mi przeszkadza i się trochę "odepchnąć".

 

Dziś tylko nabrałem obaw pewnych w kwestii łączenia Core2Duo z GeForcem. Podobno jakieś problemy są na linii Geforce - dwurdzeniowy procesor? To prawda? Czy była to wina sterowników i już to poprawiono?

 

Będę wdzięczny za pomoc, wiem, że mam specyficzną zachciankę ale proszę o jakieś porady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś tylko nabrałem obaw pewnych w kwestii łączenia Core2Duo z GeForcem. Podobno jakieś problemy są na linii Geforce - dwurdzeniowy procesor? To prawda? Czy była to wina sterowników i już to poprawiono?

Sideband wielokrotnie mówił na naszym forum o tym problemie. A, kto jak kto, ale na sterach do GeForce'ów mało kto się tak zna jak on.

 

Z resztą polecam ten artykuł.

Portal w mojej ocenie średnio ten-tego, ale test przeprowadzał człowiek wyjątkowo kompetentny.

 

Czy coś zrobili do tej pory ze sterami? Szczerze wątpię. Ale mogę się mylić, bo nie monitoruję sprawy na bieżąco.

Tylko jest jedno ale - wszędzie jest mowa o Windowsie. Nie mam pojęcia czy problem występował/występuje na Linuxie.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O bardzo fajnie, dzięki. Czytałem dziś jakiś artykuł na ten temat na benchmarku ale chyba ten starszy, w którym ludzie strasznie narzekali, że był nierzetelny ze względu na testy z wykorzystaniem procesorów i5 / i7 z wyłączonymi dwoma rdzeniami czy coś. Tutaj widzę, że jest Phenom II X2 565, czyli praktycznie to samo, co mam teraz tylko po OC oraz E8300, któremu najbliżej do tego, co chcę kupić. Super, przyda mi się z pewnością ten artykuł, zwłaszcza na wypadek gdybym się póki co zdecydował na upgrade samej karty. To zabieram się do czytania!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój obecny config to:

 

Płyta gł.: Gigabyte GA-M720-US3

Procesor: AMD Phenom II X2 550 @ 3.4Ghz

Ram: 4gb Kingstom DDR2

Grafika: Radeon HD 4890 1GB

 

 

Pomyślałem o czymś takim:

 

Procesor: Core 2 Duo E8400 (i podkręcić go trochę żeby był taki, jak mój obecny)

Płyta główna: Tu już sam coś dobiorę do tego w odpowiedniej cenie

 

 

Co sądzicie? Może jakieś inne rady? Ja wiem, że to nie jest przyszłościowy wybór patrząc przez perspektywę upgrade'ów ale .... mi nie potrzeba nic silniejszego, poza tym i tak czy siak, czy zmienie, czy nie zmienie, jak będę robił upgrade większy za rok to i tak wymiana jednej części pociągnie za sobą od razu resztę. A mam zamiar jakoś w przyszłym roku przerzucić się na i5/i7 + ddr3 + nowa graficzna. Chodzi o czas obecny, żeby zniwelować to, co mi przeszkadza i się trochę "odepchnąć".

 

Nie wiem czy jest sens pchać się w E8400 przy jego cenie i braku możliwości upgradu. Zastanowiłbym się na Twoim miejscu nad Celeronem G530 i jakąś płytą pod 1155. Przy tym rozwiązaniu unikniesz ślepej uliczki z E8400 a za rok władujesz szybszego Ive Bridge (i5/i7) bez dużych kombinacji.. Wbrew źle kojarzącej się serii Celeron, za tą kasę to naprawdę ciekawy i energooszczędny procesor! Edytowane przez xbora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens pchać się w E8400 przy jego cenie i braku możliwości upgradu. Zastanowiłbym się na Twoim miejscu nad Celeronem G530 i jakąś płytą pod 1155. Przy tym rozwiązaniu unikniesz ślepej uliczki z E8400 a za rok władujesz szybszego Ive Bridge (i5/i7) bez dużych kombinacji.. Wbrew źle kojarzącej się serii Celeron, za tą kasę to naprawdę ciekawy i energooszczędny procesor!

 

O super, skupiałem się na tych Core 2 Duo i innych a przeoczyłem tego Celerona. Przyjrzę się mu na pewno, fakt takie rozwiązanie jest z pewnością lepsze. Wielkie dzięki!

 

A co do graficznej to chyba póki co się wstrzymam dopóki nie odłożę kasy / nie stanieje powiedzmy Geforce GTX 560. Jak zobaczyłem pobór prądu GTX 285 czy też GTX 470 to aż mi się smutno zrobiło. Pod obciążeniem ok. 100W więcej niż mój Radeon, który przecież AŻ TAK nie odstaje wydajnościowo. GTX560 z kolei w tej kwestii jest bardzo podobny do mojego Radka więc na razie poczekam dopóki nie będzie więcej kasy i pewnie jego kupię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy coś zrobili do tej pory ze sterami? Szczerze wątpię.

 

 

zgadza się nic się nie zmieniło w kwestii sterów Nvidii pod x2 procki , nawet na nowszych dwurdzeniówkach problem obciążenia sterowników na cpu również występuje , przez co taki HD6770 jest lepszy od gtx560ti

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celek G530 jest jak najbardziej wart uwagi - dokonałem wymuszonej przesiadki z E6750 jakoś w połowie maja. Pierwsze wrażenie? Możliwość cichego schłodzenia procesora; znacznie zimniej w pokoju (zaczynały się upały i piekarnik grzał niesamowicie). Freezer 7 Pro + Revoltec @5v i AS5 - podczas normalnej, wingrozowej pracy ~38*C, Orthos kilka godzin >52*C. PSU Fander 120mm @5v, CPU - wcześniej wspomniałem, GPU Zalman dla Gigabyte @<5v. Do tego: miernik napięcia - idle ~75W, stress nie więcej jak 170W (gry; HD4850 + HD5450).

Wydajność? Przyzwoita, odtwarzanie 1080p znacznie mniej obciąża procka niż gdy miałem E6550/E6750 @ 3.33 GHz. W grach porównywalnie, ale co ja tam gram ;).

Procesor + płyta główna to koszt porównywalny/niższy, niż sprzęt na s775, przy czym dostajesz nowe komponenty.

Nie wiem, jak to się ma do Linuxa, ale skoro potrzebujesz Intela, to jest to moim zdaniem bardzo sensowne rozwiązanie. Co do nV - nie wypowiadam się, gdyż od ładnych paru lat operuję tylko i wyłącznie na Radziach :P.

 

@Tapatalk

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...