Skocz do zawartości
Semyazz

ASRock Z68 Extreme3 Gen3

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem zestaw ASRock Z68 Extreme3 Gen3 + Ivy Bridge (3570k) po przeczytaniu różnych porad, z innych i z tego forum również. Jako, że chcę korzystać ze zintegrowanej grafiki przez najbliższy i prawdopodnie dłuższy czas uznałem że 3570k będzie lepsze od 2500k. Do tego doszło, że wybrałem Z68, bo podobno lepszy chipset od Z77, bardziej sprawdzony, płyta jest dobra itp. Już w szczególy się nie będę wdawał. Nie mogę nic oddać, więc musi zostać (ewentualnie na inny model wymienią).

 

Ale do rzeczy. Problem jest taki. Po złożeniu zestawu płyta się nie włącza poprawnie. Wszystko startuje i nagle error 0x55 (Memory not installed - według Dr. Debug). Nie miałem dostępu do jakiegoś SandyBridge'a, żeby wykluczyć problemy z biosem i Ivy, musiałem oddać to do serwisu/sklepu, żeby przetestowali płytę i ogarnęli co i jak. No i w sumie według nich to wina płyty. Podobno testowali czy procesor jest sprawny, ram tez jest sprawny i podobno im tak raz na 10 razy komputer poprawnie wstaje, ale tylko przy jednej pamięci w slocie. Jak są włożone dwie to nic nie działa. Pamięci przetestowane, podobno dobre. Więc zostaje płyta. Zapomniałem sprawdzić czy testowali płytę z innym procesorem, ale z Sandy.

 

Mailuje z ludzmi z ASRock'a i według nich:

Kontroler pamięci jest w CPU, więc raczej to nie jest wina płyty, tylko procesora. Być może cooler jest za mocno wciśnięty, wygina socket i piny nie dochodza.

Druga teza:

Ivy Bridge który dostali od inżynierów intela (dla którego zrobili bios) może trochę się różnić od tego który jest w produkcji, dlatego musieli pozmieniać biosy.

Jako pocieszenie, człowiek z ASRock ma mi wysłać chip z biosem pod Ivy bridge.

 

Nie bardzo wiem, czego to może być wina. Czy koles z ASrock'a faktycznie ma rację i może musiałbym załatwić Sandy i jeszcze raz samemu to przetestować, czy odesłać płytę na gwarancję i liczyć, że sklep mi wymieni ją na nową.

 

Mieliście jakieś problemy z Ivy + ASrock Z68 Extreme3 Gen3??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem dostępu do jakiegoś SandyBridge'a, żeby wykluczyć problemy z biosem i Ivy, musiałem oddać to do serwisu/sklepu, żeby przetestowali płytę i ogarnęli co i jak. No i w sumie według nich to wina płyty.

 

Żeby ta płyta obsługiwała Ivy to trzeba najpierw wstawić Sandy i zupdatować UEFI. Byle jaki serwisant w sklepie powinien posiadać taką wiedzę.

Dodam jeszcze tylko, że Extreme3 Gen3 ma biedną sekcję zasilania. W tej cenie byś miał pachnącą nowością Z77 Extreme4, ale Klaus napisał, że podobno wiedziałeś lepiej. No to masz babo placek.

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No za 500 PLN nie widziałem Extreme4, a już i tak budżet naciągnąłem, więc nie bardzo mogłem sobie kolejne PLN dokładać, szczególnie że recenzje Z68 Ext3 są dobre. B75 polecane było przy Xeonie nad którym się zastanawiałem, ale koniec końców się na niego nie zdecydowałem.

 

Według mnie za 500PLN ta płytka była dobrym wyborem. Szczególnie że nawet na PurePC była jakaś wzmianka, że jest wsparcie dla Ivy w tych płytach. Więc nie bardzo rozumiem gdzie według Was popełniłem błąd.

 

Zresztą w innych miejscach czytałem lepsze opinie o chipsecie Z68 niż Z77 i tym się widocznie zasugerowałem. No mniejsza z tym jest ta płyta, więc nie ma co gdybać o innej. Wyposarzona jest dobrze, opinie są dobre to czemu niby nie brać? Rekordu prędkości nie będę pobijał, więc uważałem, że starczy.

 

Jeździcie po mnie jak po łysym koniu, że tą płytę wybrałem, nie wziąłem jej na podstawie dwóch tematów, trochę poczytałem, zasugerowałem się i już, być może popełniłem błąd, ludzka rzecz, nie jeden jeszcze popełnie...

 

Wracając do tematu...

 

Z tego co pamiętam wrzucili nowego biosa, chociaż tego na 100% nie sprawdzę bo do tego miejsca nie dojdzie płyta podczas startu. Bardziej mnie interesuje czy koleś z ASRock'a ma rację, albo czy ktoś miał podobne problemy z tą płytką + Ivy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pojedynczej kości pamięci sprawdzałeś?

 

Tak. Mi się nawet nie zdarzyło, żeby w ogóle się włączyła poprawnie. Ciągle błąd z pamięcią. Sprawdzałem zarówno moje ramy jak i jakieś GoodRamy od kumpla.

Edytowane przez Semyazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie bardzo kumam nad czym Ty się tu rozczulasz? Kupiłeś komponenty w jednym sklepie? Jeśli tak to ładnie im to odnieś i powiedz że nie działa i niech zaktualizują bios (jeśli to jego wina) jeśli nie to zostaw sprzęt na gwarancji.. zapłaciłeś za sprawny sprzęt.. ma działać..

Edytowane przez xbora
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...