Skocz do zawartości
myroon

Podkrecanie - coś nie tak.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Chyba dobrze trafiłem z tematem? Jeśli nie, proszę uprzejmie moderatora o przeniesienie.

Do rzeczy.

 

Mój pcet ma już swoje lata nie da się ukryć, postanowiłem więc, że w przyszłym czasie zakupie nowy sprzęt a ten oddam rodzeństwu do "nauki".

Zanim jednak to zrobię chciałem podkręcić procka. Po pierwsze dlatego, że sam się chce tego nauczyć a po drugie wiadomo jeśli można czemu nie. :)

Zacząłem więc studiować artykuły z tym tematem związane, kiedy już wydawało mi się, że wiem wystarczająco postanowiłem spróbować.

Niestety nie ma rezultatów. Problem w tym, że nie wiem dlaczego?

Przestawiam wszystko w biosie(przynajmniej tak mi się wydaje) poczym komputer się restartuje, następnie włączam CPU-z i nie widać żadnej zmiany tak jakby bios nic nie zmianiał, wracam do biosa patrze niby jest ustawione jak życzyłem sobie, więc w czym problem? Gdzie jest blokada? Może zapomniałem coś na płycie głownej odblokować?

 

Sprzęt:

 

Intel Xeon E3110 @ 3GHz

Gigabyte EP45-DS3L

Temperatury od 40-45 w stresie

 

/edit

 

Pytanie: Czy komputer po zapisaniu danych w biosie powinnien się zrestartować tj. włączyć i wyłączyć? Czy może powinien normalnie toczyć pracę uruchamiania systemu?

Edytowane przez myroon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się więcej informacji o sprzęcie (jaki ram, zasilacz itp). Do tego napisz, co w biosie zmeiniłeś.

 

I tak, po zapisaniu ustawień w biosie powinien nastąpić pełen restart.

 

DDR2 4094MB Ramu od AData reklamowana jako extreme edition choć nie wiem co to zmienia.

Zasilacz mam od OCZ ModXStream, bodajrze 500W możliwe, że dostane jakiś mocniejszy w przyszłym tygodniu z Pantagramu ale to nic pewnego.

Chłodzenie Pentagram Freezone HP-120 AlCu KARAKORUM + to co daje antec

Jakich danych jeszcze potrzeba?

 

Co zmieniłem?

Przedwyszystkim jak wyczytałem "Przed OC wyłącz funkcje C1E i EIST w Advanced BIOS Features." - Done

I stopniowo zacząłem zwiększać FSB ale nic nie dało. Mnożnik mam na 9 więc maksymalnie.

Edytowane przez myroon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na screenie widać bazowe FSB i najniższy możliwy mnożnik - jesteś pewny że w biosie zostały zapisane ustawienia ?

 

Co widać podczas bootowania kompa ?

 

Miałeś tzw. dual boot ?

 

Bo może płyta nie akceptuje ustawień i po pierwszym uruchomieniu restartuje się jeszcze raz jednocześnie przywracając domyślne ustawienia .

 

Wgraj najnowszy bios ( jak jeszcze tego nie zrobiłeś ) , powyłączaj wszystkie przeszkadzajki dla OC ( C1E , EIST itp.) , zapisz ustawienia .

 

Po restarcie zabierz się za OC , Vcore i inne napięcia regulowałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na screenie widać bazowe FSB i najniższy możliwy mnożnik - jesteś pewny że w biosie zostały zapisane ustawienia ?

 

Co widać podczas bootowania kompa ?

 

Miałeś tzw. dual boot ?

 

Bo może płyta nie akceptuje ustawień i po pierwszym uruchomieniu restartuje się jeszcze raz jednocześnie przywracając domyślne ustawienia .

 

Wgraj najnowszy bios ( jak jeszcze tego nie zrobiłeś ) , powyłączaj wszystkie przeszkadzajki dla OC ( C1E , EIST itp.) , zapisz ustawienia .

 

Po restarcie zabierz się za OC , Vcore i inne napięcia regulowałeś ?

 

Jestem pewien, że zostały zapisane. Nie rozumiem co masz na myśli poprzez drugie pytanie. Dual boot to jest podwójny restart bo nie rozumiem? Jeśli tak to był, i to mnie troche zdziwiło ale że robię to pierwszy raz, więc nie wyciągam zbyt pochopnych wniosków. Skąd mogę pobrać najnowszy bios? Jeżeli chodzi o napięcia to wgl ich jeszcze nie ruszałem. Miałem zamiar pożniej systematycznie. Myślę że przy 1,33 powinnien chodzić płynnie, ludzie pisali że 4GHz można wycisnąć bez wiekszych problemów, ale wiadomo co sprzęt to inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W którym momencie był drugi restart - jak już system zaczął się ładować czy jeszcze na etapie testu Post .

 

Miałeś wtedy jakiś komunikat o errorze czy coś innego ?

 

Bo wszystko wskazuje na to że płyta nie dała rady z tymi ustawieniami i po restarcie wszystko wróciło do ustawień domyślnych .

 

Może podbij napięcia procka , szyny FSB i ew. ramu albo spróbuj uruchomić kompa na mniejszym FSB .

 

Nie każda sztuka potrafi iść na niezmienionym Vcore - jedna ruszy i pójdzie wysoko ( vide E5200 na samym początku produkcji - sporo takich było co robiły po 4 Ghz bez zmiany Vcore ) , inna do lekkiego OC potrzebuje już więcej papu .

 

Jakie max. FSB dałeś ?

 

A najnowszy bios znajdziesz na stronie producenta płyty .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapisałem dane w biosie i wszedłem po czym komputer zrobił jeden restart, a zaraz po tym drugi. Rzeczywiście wyglądało to tak jakby nie mógł uciągnąć nowych ustawień. Żadnych błędów nie miałem. Zacząłem od zwiększenia o 100Hz nie wyszło po czym próbowałem jeszcze dwa razy z większymi dawkami ale efekt ten sam.

Możesz zasugerować ile podbić napięcia?

 

Gdzie mogę sprawdzić aktualną wersję biosa?

Edytowane przez myroon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wersji biosu - powinna być w zakładce Mainboard w CPU-Z .

 

Widoczna jest też podczas bootowania kompa .

 

Zobacz też czy narzędzia wbudowane w bios płyty nie pokażą jego wersji .

 

Czyli CPU-z potwierdza - wersja biosa najnowsza. Ok to udam się do biosa teraz(tylko telefon znajde).

 

/zdjęcia biosu. Zapisałem ustawienia wyszedłem po czym nastąpiło wyłączenie pc, włączenie i przez sekunde czarny ekran znowu włączenie i dalej normalna praca. Bez zmian.

 

Zdjęcia biosu.

Edytowane przez myroon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh i nadal jest to samo, nie zapisuje tych danych. Znaczy pokazuje w biosie jak się wróci że są ale w systemie poprzez cpu-z tego nie widać. ide czytac art zwiazane z oc, musze cos robic zle..

 

/edit

wróciłem teraz do początkowych ustawiń. Btw wydaje mi się ze widziałem odczuwalna różnice po zmianie na 5-5-5-18 i tam przy pamięci na 400Mhz, tak jakby się początkowy obraz wyświetlał szybciej.

 

Tak czy inaczej muszę doczytać tematy z oc związane a później do tego wrócę. sugestie mile widziane. :)

Edytowane przez myroon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak zrobisz fsb 340MHz to też nie zapisze?

Spróbuj zrobić CLEAR CMOS poprzez wyjęcie baterii na całą noc (komp oczywiście odłączony od zasilania).

Taktowanie pamięci ustaw najniższe możliwe czyli 333MHz jeśli się da, przy timingach jak wyżej czyli 5-5-5-18. Rozumiem, że potrafisz to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak mówisz dalej jest to samo bios restartuje moje ustawienia.

 

Przed wejściem w te opcje mam jeszcze :

 

"The system has experienced boot failures because of overclocking or changes of voltages" Last settings in this page may not coincide with current H/W states"

 

Do tej pory to lekceważyłem, uznając to za ostrzeżenie przed zmianami ustawień fabrycznych, tylko że teraz wiem już że bios nie zapisuje ustawiań. Tylko czemu ? Najnowsza wersja biosa jest, Clear Cmos jak mówiłeś zrobiłem, wszystkie pozostałe rady też wykonałem, więc?

 

/edit

Może być tak, że ze wzgledu na to, że mam stosunek FSB : DRAM 5:6 bios świruje?

Czytałem gdzieś, że optymalne ustawienia to 1:1.

Edytowane przez myroon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być tak, że ze wzgledu na to, że mam stosunek FSB : DRAM 5:6 bios świruje?

Czytałem gdzieś, że optymalne ustawienia to 1:1.

 

Bravo, czyli jednak coś czytasz. W tym temacie już kilka razy o tym pisano. Każdy poradnik OC mówi o tym, że by pamięci dać jak najniżej, żeby to pamięci nie blokowały OC procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...