Skocz do zawartości
wozaq

Sony HTPC

Rekomendowane odpowiedzi

Odbiornik na USB?

 

Odbiornik na USB, mediona. Działał dokładnie tak samo na historycznym AsRrock dual sata II, który nie miał złącza CIR.

 

Ale poprawka - działa tylko podnoszenie z hibernacji, jeżeli komp był wyłączony, nie włączy się z pilota. Ale ponieważ nie włącza się wtedy też z WOL, może jest gdzieś w BIOS jakaś opcja, która pozwoli to zmienić. Jeżeli jej nie ma, to chyba nie kupię SSD ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdegustowany bałaganem w środku obudowy (walające się LCD2USB czyli sterownik wyświetlacza, beznadziejnie za pomocą układu z klawiatury i nieprofesjonalnie wykonane przyciski frontowe, walający się włącznik na podczerwień, który w międzyczasie sam zrobiłem) postanowiłem coś z tym zrobić. Jako, że umiem zaprojektować samemu PCB, postanowiłem wykonać wszystko co jest potrzebne na jednym laminacie i ładnie to dopasować do obudowy i rozmieszczenia poszczególnych elementów. W międzyczasie zacząłem się też bawić w programowanie mikrokontrolerów firmy ATMEL (a w zasadzie to przerabianiem gotowych schematów i programów Dołączona grafika), więc zadanie było w miarę łatwe.

 

Wszystkie schematy wykonane zostały w programie EAGLE. Pomysły na realizację trzech funkcji zostały zaczerpnięte z następujących stron:

 

LCD2USB - http://www.harbaum.o...usb/index.shtml

Włącznik komputera sterowany pilotem na podczerwień (Sony) - http://www.serasidis...Me/InReCoMe.htm

Sterownik przycisków na froncie (czyli w sumie zwykła klawiatura z siedmioma przyciskami, która wysyła do systemu przez USB to co ma zapisane w programie) - http://www.obdev.at/...sb/hidkeys.html

 

Tak więc schemat wszystkiego prezentuje się następująco:

 

 

Dołączona grafika

 

Układ Atmega8 realizuje funkcję LCD2USB przy włączonym kompie, włącznika komputera przy wyłączonym kompie (czynnikiem decydującym jest fakt zaistnienia napięcia z USB na jednej z nóżek mikrokontrolera). Wymagało to przeróbki i scalenia obydwu programów od LCD2USB i włącznika (oryginalnie był na układzie ATtiny13), co dla laika, który nigdy nic w C+ nie programował było największym wyzwaniem, ale dałem radę Dołączona grafika. Sam układ jest zasilany z 5v z wtyczki ATX idącej do płyty głównej.

 

Układ ATtiny2313 realizuje funkcję klawiatury dla przednich przycisków, jest on zasilany tylko z USB, więc po wyłączeniu kompa nie działa, bo i tak nie jest wtedy potrzebny. Wysyła on dowolne, wgrane wcześniej do mikrokontrolera kombinacje klawiszy do systemu (np. do XBMC) - tu jeszcze muszę zgłębić to bardziej żeby być może pracowały jak klawisze multimedialne jakie są w wielu klawiaturach, wtedy mam sterowanie dowolnym odtwarzaczem właściwie w zasięgu ręki.

 

Oczywiście zapewne można by wszystkie funkcje zamknąć w jednym mikrokontrolerze o większej ilości wyprowadzeń (np. Atmega16), ale byłoby to już zbyt skomplikowane dla mnie, a tak czy siak działa, co zostało przeze mnie przetestowane na płytce prototypowej - piszę, żeby ktoś nie powiedział, że zrobiłem sobie schemat i twierdzę, że wszystko działa :P

 

Poniżej wizualizacje wykonane za pomocą wtyczki 3Deagle:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Pozostaje wytrawić laminat, powiercić, polutować, dopasować wszystko i zamontować. No i cieszyć się profesjonalnie wykonaną robotą Dołączona grafika Będzie HTPC jak z fabryki, a nawet lepsze. Ale to już po nowym roku Dołączona grafika

Edytowane przez wozaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka porażka, tylko do odtwarzania filmów full hd, można przecież kupić mini pc na androidzie, coś jak to Uhost 2

i do tego jeszcze airmouse i jest jeszcze większa wygoda, taki projekt jak twój w tym jednym określonym celu nie ma żadnego sensu. Edytowane przez tan24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że porażka, najlepiej nic nie robić i nic nie umieć... w tesco zawsze się robota dla takiego znajdzie.

 

tak najlepiej być takim aroganckim bucem i wszędzie tym tonem kontrować moje posty..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka porażka, tylko do odtwarzania filmów full hd, można przecież kupić mini pc na androidzie, coś jak to Uhost 2

i do tego jeszcze airmouse i jest jeszcze większa wygoda, taki projekt jak twój w tym jednym określonym celu nie ma żadnego sensu.

 

Wpadasz do tego wątku nie wiadomo po co, chyba, żeby ulżyć swoim frustracjom. Kup sobie tego klocka z YouTube, nie zawracaj [gluteus maximus] i daj innym robić swoje. Uwagi o aroganckim bucu pasują do Ciebie jak ulał.

 

wozaq ----- fajna maszynka, widać, że masz zacięcie do "dłubania". Tak trzymaj! :-)

Edytowane przez Night_Bird
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co? Zrobiłeś to PCB?

 

Tak płytka zrobiona, tylko nie do końca jeszcze wszystko działa jak należy, trzeba opracować nowy sposób zamontowania wyświetlacza itd. itp. Główny problem nad którym siedzę teraz to zmiana programu tak żeby te przyciski działały jako PLAY, PAUZA itd. jak w klawiaturach multimedialnych - wtedy w większości odtwarzaczy spełniałyby swoją funkcję. No a, że ostatnio trochę czasu brakowało, to napiszę tutaj jak skończę już wszystko Dołączona grafika

 

Bzdur o o mini pc na androidzie nawet nie będę komentował, bo szkoda słów - każdy chyba wie jakie tam mogą być ograniczenia, a tu jak coś nie działa tak jak powinno, zawsze można rozwiązać w inny sposób.

Edytowane przez wozaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny projekt! Nie myślałem, że da się zmontować PC w obudowie ok. 1U.

Mam tylko 2 pytanka:

1. Jak z hałasem? Chodzi mi zwłaszcza o zasialcz, bo rozumiem, że wetylator nad płytą został dobrany silent i pewnie ma obniżone napięcie = mniejsze obroty? Jak bardzo komputer jest słyszalny?

2. Odnośnie ciepła. Wiem, że jest wentylator u góry. Pewnie w takim układzie dziala to idealnie, ale jakie byłyby szanse gdyby wiatrak był z tyłu? (Mam tutaj sytuacje, gdzie nei bardzo mogę/chcę dziurawić blachę z góry)

 

W ogóle ogromny szacunek za programowanie atmela i wykonanie z eagle.

Wkrótce pochwalę się moim PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywołany do tablicy zostałem więc odpowiadam:

 

Ad 1:

 

Wentylator nad procesorem nie ma obniżonego napięcia, to jest jakiś Ab cooling czy coś tam jeśli dobrze pamiętam i ma wymiary 80x80x15mm - słabo wieje, cichy tak sobie ale swoją funkcję spełnia. Co do zasilacza to tam jest fabryczny wentylatorek 40x40mm o znacznej grubości być może i 20mm - jego najbardziej słychać, ale przy funkcji jaką pełni ten komputer (odtwarzanie filmów głównie) w niczym to nie przeszkadza. Ogólnie temperatura podawana przez płytę oscyluje w granicach 60-65 stopni co jest w zupełności zadowalającym wynikiem.

 

Ad 2:

 

Wentylator umiejscowiony z boku brałem pod uwagę, ale to by musiał być taki o wymiarach 40x40mm, a to przeważnie mało wydajne wyjce są, ale podejrzewam, że przy takich komponentach jak tu zastosowałem też by dał radę.

 

Na koniec dzięki za zmobilizowanie - postaram się w najbliższych dniach wrzucić aktualne fotki z już wykonanym własnoręcznie interfejsem na laminacie. W sumie to już dawno zmontowałem wszystko tylko jakoś nie chciało mi się znowu wszystkiego rozkręcać by porobić fotki Dołączona grafika

Edytowane przez wozaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie podczas większości filmów może być nawet niezły hałas w sprzęcie i nic nie usłyszymy. Ja u siebie jednak trochę na ciszę postawiłem, ale to osobna historia.

Nie ukrywam, że zainteresował mnie Pan tym programowaniem, atmelami, przyciskami itd, no i samodzielnie wytrawiona płytka też robi wrażenie. Ja niestety do programowania mam dwie lewe ręce, więc tutaj Pana nie dogonię raczej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji małych poprawek wewnątrz sprzętu, udało mi się wreszcie strzelić te fotki co już dawno obiecywałem.

 

Panel sterowania (obsługuje wyświetlacz i przyciski na froncie):

 

 

Dołączona grafika

 

Widok od spodu (tutaj musiałem obejść dwie ścieżki kabelkiem bo mi się "przetrawiły", wniosek na przyszłość, że tak wąskich ścieżek w domowych warunkach nie ma sensu projektować):

 

Dołączona grafika

 

Na pierwszym planie ATTiny 2313 sterujący przyciskami - tutaj nie udało mi się w końcu zmodyfikować kodu tak żeby działał jako przyciski multimedialne, także zostawiłem jak było. Przyciski działają jak prosta klawiatura która wysyła np. dla polecenia STOP - przycisk X itd. Można to dowolnie modyfikować w kodzie mikrokontrolera, lub w pliku XML od XBMC:

 

Dołączona grafika

 

Tutaj na pierwszym planie ATmega 8 obsługująca przy wyłączonym kompie włączanie za pomocą pilota, po włączeniu kompa obsługuje wyświetlacz (trochę zmodyfikowany kod LCD2USB). Na lewo od mikrokontrolera 16 pinowe złącze wyświetlacza, niebieskie to doprowadzeni zasilania z wtyczki ATX (+5V ze standby), obok 2x 2 pinowe złącza do przycisku w obudowie i do pinów włącznika na płycie głównej, dalej 9 pinów złącza USB, po jednym dla przycisków frontowych i LCD2USB, jeszcze dalej obok diod przycisk do EJECT z panelu frontowego. Za ATmegą przycisk do uczenia mikrokontrolera przycisku włączania z pilota:

 

Dołączona grafika

 

Poniżej przy okazji zrobiony nowy stelaż na mocowanie napędu optycznego, dysku i zasilacza. Konstrukcja wykonana z kątowników aluminiowych i profilu aluminiowego o przekroju litery U:

 

Dołączona grafika

 

Wymagane były pewne zmiany w boku spodu obudowy (zasilacz przesunął się trochę w lewo):

 

Dołączona grafika

 

Stelaż zamocowany w obudowie wygląda następująco:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Tutaj zamocowany już dysk twardy:

 

Dołączona grafika

 

Kable ładnie mieszczą się teraz pod napędami i pozostają potem niewidoczne:

 

Dołączona grafika

 

Tutaj zamocowany już cały panel sterowania (przykręcany na dwie śruby do spodu obudowy):

 

Dołączona grafika

 

Podpięte wszystkie wtyczki oprócz wyświetlacza:

 

Dołączona grafika

 

Zamocowane wszystkie podzespoły oprócz wyświetlacza:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Razem z wyświetlaczem:

 

Dołączona grafika

 

Widok na wyświetlacz (przykręcony do plastikowego frontu za pomocą dwóch śrub):

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Rzut okiem na przyciski do sterowania odtwarzaniem:

 

Dołączona grafika

 

Ogólnie wszystko ładnie cacy się sprawuje od ponad dwóch miesięcy, włączanie kompa pilotem działa bez pudła, wyświetlacz też. No i bezcenna satysfakcja, że się samemu coś takiego zdziałało.

 

Plany na przyszłość:

 

- zająć się zewnętrzną obudową, być może zastąpić górę obudowy ładną aluminiową siatką (widziałem odpowiednie w Leroy Merlin)

 

- być może zamocować z powrotem kartę WIFI bo po przeróbkach byłem zmuszony ją usunąć z miejsca, tak czy siak komputer jest podłączony do sieci zwykłym kablem, bo na WIFI miałem problemy z buforowaniem w XBMC, być może dam kartę na USB tak żeby było wszystko ALL in ONE :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Przy okazji konstrukcji z walających się po piwnicy części giętarki do blachy, postanowiłem dokonać pewnych modyfikacji i poprawek w środku HTPC (znowu!). I tak od nowa powstał cały szkielet utrzymujący zasilacz, dysk i napęd BD-ROM. Sam napęd dostał nową pokrywę ze sztywnej blachy stalowej, którą własnoręcznie powyginałem tak jak trzeba na giętarce - dzięki temu płyty już nie obcierają o wątłą oryginalną pokrywę. Z tej samej blachy dorobiłem również ,jak widać, uchwyt na wentylator, dzięki czemu po zdjęciu pokrywy wentylator pozostaje na swoim miejscu, jak również nie trzeba go wtedy odłączać. Wystrugałem również nowe mocowanie wyświetlacza, bo poprzednio był mocowany do plastikowego frontu, co wymuszało każdorazowe odłączanie wtyczki wyświetlacza przy zdejmowaniu frontu - teraz jest zamontowany idealnie prosto i cały czas pozostaje na swoim miejscu. Przy okazji wykonałem też parę innych poprawek, takich jak inaczej zamocowany dysk twardy, kątowa wtyczka zasilania SATA itp. co pozwoliło uzyskać większy porządek w środku.

 

Pogrzebałem również w sofcie:

- zaktualizowałem OpenELEC do najnowszej wersji 5.0.0 z Kodi 14,

- w końcu znalazłem skórkę do XBMC/Kodi która mi odpowiada - Eminence (polecam),

- znalazłem fajny skrypt, który umożliwia szybką zmianę wyjścia dźwięku w locie (HDMI/SPDIF) i podczepiłem jego wykonywanie pod przycisk SURROUND na przedzie kompa (jak z fabryki :P), zmienianie działa również przy pomocy pilota,

- zacząłem też rozkminiać zagadnienia telewizji IPTV, zasadniczo też działa ;)

 

Wszystko co było wcześniej, czyli Eject, cała reszta przycisków z frontpanel-a, wyświetlacz, włączanie z pilota działa po dziś dzień bez zarzutu :D Konfiguracja komputerka też daje radę z odtwarzaniem wszystkiego co potrzebuję. W przyszłości planuję dołożenie tunera tv, najlepiej na PCIE w poziomie przez specjalny riser - jest jeszcze miejsce w środku obudowy pod dyskiem i napędem.

 

Un3GpT.jpg

 

1sJzZa.jpg

 

xLzXXh.jpg

 

C2hQRl.jpg

 

xQIs8x.jpg

 

c90A5i.jpg

 

uNTfGB.jpg

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD Blue ma to do siebie, że jest bardzo cichym dyskiem i nie ma co się przenosić na obudowę. W przyszłości zamontuję SSD. Sam komp jest cichy, bo za dużo ciepła to on nie wydziela - jednakże przy jego zastosowaniach (oglądanie filmów itp.) jest to i tak bez znaczenia bo wszystko jest zagłuszane przez dźwięki filmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...