Skocz do zawartości
kocjano

Możliwość wyświetlania temperatur na obudowie

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Kiedyś widziałem obudowę komputera wyposażoną w wyświetlacz ciekłokrystaliczny pokazujący temperaturę procesora, czas pracy komputera i chyba datę.

Od tego czasu zacząłem myśleć nad rozwiązaniem, które pozwoliłoby wyświetlać na wyświetlaczu siedmiosegmentowym umieszczonym na obudowie komputera temperatury podstawowych podzespołów komputera. Pomyślałem, że skoro tamta obudowa potrafiła sczytać temperaturę procka, to musi istnieć jakiś sposób pozyskania tych danych z płyty głównej. Przekopałem internet i nie znalazłem podobnego rozwiązania. Nie widziałem też, żeby ktokolwiek takim tematem się zajmował.

Czy takie coś byłoby możliwe i jak to zrobić? Chodzi mi - jak wspomniałem - o temperatury głównych podzespołów komputera.

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć że nie chodzi o klasyczny panel wyposażony w czujnik który montuje się w radiator?

 

Jeżeli chodzi o coś lepszego to takie panele są wykonywane pod konkretny model płyty głównej lub kart graficznych i odczytują dane z BIOSu. Często też umożliwiają OC.

Tu masz przykładowy taki panel dla kart graficznych GeForce od firmy ZOTAC:

http://allegro.pl/re...2432585262.html

 

Takich paneli nie ma uniwersalnych.

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym rozwiązaniem byłby czujnik na radiatorze, ale taki pomiar jest wysoce niedokładny. Różnica może sięgać nawet 10*C, więc coś podobnego nie ma większego sensu, zwłaszcza że tego rozwiązania nie da się zastosować w przypadku chłodzenia wodnego, które mam zamiar składać.

 

Mówisz o panelach dedykowanych... W moim przypadku płyta to Maximus V Gene, grafa EVGA GTX580.

Chyba nie ma nic do tych zabawek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...