Skocz do zawartości
Sawar

Własne chłodzenie wodne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów!

Mam pomysł na własne chłodzenie wodne i chciałbym abyście go ocenili. A więc zamierzam zrobić chłodzenie z blokiem wodnym na CPU ,pierwotnie miała być to klimatyzacja ale postanowiłem ją trochę zmodyfikować.

---

Do wymuszenia przepływu wody postanowiłem użyć pompy firmy Atman ,at-306 o wydajności 2000l/h. Jest stosunkowo tania (ok.80zł) i podobno dobrze się spisuje do domowego WC.

 

Do chłodzenia wody zamierzam wykorzystać miedzianą rurę miękką ,wygiętą w spiralę zamocowaną z przodu wiatraka domowego (tego dużego za 80zł ;d) tak żeby na nią nawiewał powietrze. Zastanawiam się tylko ile metrów rury kupić (myślałem nad 3m) oraz o jakiej średnicy 8mm czy 10mm ,ale odłożę to chyba do czasu kupna pompki.

 

Kolejna sprawa i chyba najważniejsza to blok na CPU. Chcę tutaj pójść na łatwiznę i wyciąć miedzianą płytkę o wymiarach trochę większych niż procesor i grubości 0,5mm ,następnie przylutować do niej kolejne kawałki miedzianej płytki (lub aluminiowej ,żeby z założenia poprawić odprowadzanie ciepła). U góry zrobił bym miejsce na kawałek rur miedzianych przez które dostawała i wydostawała by się woda. Płytkę miedzianą zostawił bym płaską po obu stronach więc mam lekkie obawy co do jej wydajności. Nie jestem też pewien czy jej grubość jest odpowiednia? Mocowanie bloku dorobił bym z metalu i kilku śrubek. Na usprawiedliwienie mogę dodać ,że nie posiadam w domu żadnych specjalnych narzędzi więc będę musiał sobie poradzić z wiertarką i piłką do metalu ,a lutować będę małym palnikiem.

---

Jak oceniacie mój pomysł? Jest dobry ,czy od razu lepiej kupić chłodzenie typu Mugen 2 i zaoszczędzić czas oraz pieniądze ,bo nie liczę na cichą pracę układu tylko na wydajność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej weź pompkę pod 12V, przynajmniej nie będzie problemu z pamiętaniem, by uruchomić pompkę razem z kompem. Poza tym po co Ci aż przepływ 2000l/h? Weż Phobyę DC12-220/EK 2.2 (obie to ten sam model) - kosztuje ok. 140-150zł ale będziesz z niej zadowolony, no i ma od razu gwinty GW 1/4", do jakich jest większość złączek na rynku.

 

Z tym wentylatorem (wiatraki to masz nad Wdzydzami i w Holandii) to średni pomysł, ponieważ jest głośny. Wszystko zależy od tego, ile będziesz chłodził elementów w kompie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, musisz kupić co najmniej chłodnicę + wentylatory. Kombinowanie z pompką jeśli będzie opłacalne.

Co w ogóle chcesz chłodzić, że tak zależy ci na wydajności? Jaki procesor? Generalnie WC nie jest zabawą opłacalną a raczej tylko drogą zabawą. Tym bardziej, że chcesz schładzać tylko cpu.

Zamiast kupować chłodnicy możesz pokombinować z nagrzewnicą samochodową, jak to drzewiej robiono. Nie jest to też jednak zbyt rozsądne obecnie. Chyba że nagrzewnicę miedzianą/mosiężną dostaniesz za darmo a będzie bardziej chodziło zdobycie jakiegoś doświadczenia.

Dla przykładu taki Thermalright HR-02 - Macho kosztuje 175zł jest wystarczająco wydajny dla każdego procesora, cichy. Tnąc koszty na wszystkim wyjdziesz kwotowo drożej, mniej kompaktowo, głośniej.

Zabawa nieopłacalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym WC wymaga sporo uwagi i czasu przy konserwacji, i to też kosztuje trochę kasy. Co pół roku, najdłużej co rok powinno się wymieniać płyn - czyszczenie układu wymaga ze dwóch litrów demineralki (plus jakieś dodatkowe środki, typu ocet itp), raz na 2 lata można wymienić węże, jak komuś zależy na estetyce...

 

Jak chcesz się w to bawić, to naprawdę polecam ponieważ to fajna zabawa, ale tylko pod warunkiem, że naprawdę się to lubi i tym interesuje. W innym wypadku będziesz się z tym męczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor mam Phenom II X2 550. Miałem na niego już kupować chłodzenie ale nagle mnie olśniło ,żeby zbudować własne. Ogólnie chciałbym się zmieścić w cenie 200zł. Pompka to 85zł a potrzebna mi była taka wydajna bo jako chłodnicy chciałem użyć 3metrów rur miedzianych (ok.50zł) więc musiała by mieć siłę pompować wodę przez taki układ. Zakup chłodzenia ze sklepu przekroczy by mój budżet ,poza tym fajnie by było zbudować coś własnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij. I to, że to woda, to nie ma znaczenia. Chłodzenia wodne są wydajniejsze od powietrznych, ponieważ masz medium transportujące ciepło z dala od procesora (a nie jak powietrze, które sobie lata ciągle w pobliżu) oraz chłodnicę o bardzo dużej powierzchni oddawania ciepła przy zachowaniu rozsadnych rozmiarów. Woda ma większą przewodność i pojemność cieplną, ale nie aż tak, by skompensować 4-krotnie mniejszą powierzchnię chłodzącą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/chlodzenie-scythe-ninja-rev-b-okazja-am2-am3-i2460492085.html do tego dobry wentylator i masz sprawę załatwioną.

Własny projekt daje satysfakcję tylko wtedy, gdy jest dopięty na ostatni guzik, ma się umiejętności, narzędzia i kasę. Z powyższych postów wynika, że nie masz niczego ;)

 

Idź do kuchni, zrób obiad, którego nawet pies nie zeżre. Będziesz miał satysfakcję?

To samo tu, chałtura nie daje satysfakcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym WC wymaga sporo uwagi i czasu przy konserwacji, i to też kosztuje trochę kasy. Co pół roku, najdłużej co rok powinno się wymieniać płyn - czyszczenie układu wymaga ze dwóch litrów demineralki (plus jakieś dodatkowe środki, typu ocet itp), raz na 2 lata można wymienić węże, jak komuś zależy na estetyce...

 

Jak chcesz się w to bawić, to naprawdę polecam ponieważ to fajna zabawa, ale tylko pod warunkiem, że naprawdę się to lubi i tym interesuje. W innym wypadku będziesz się z tym męczył.

 

Nie demonizuj, mój układ (w stopce) w listopadzie będzie miał 6 lat pracy bez rozbierania. Reza nie ma w ogóle, dwa razy do roku dolewam (przez mini rezik w pompce) kilka małych strzykawek mieszanki Borygo Eko + Demineralka (kupione razem z częściami WC i dalej prawie połowa w zapasie).

Przy dzisiejszych towerach, na CPU faktycznie różnica w wydajności nie jest już taka duża jak dawniej. Co innego grafika, tutaj różnica zestresowanej karty to nawet kilkadziesiąt stopni. Dla mnie natomiast priorytet to cisza - teraz w budzie pracują tylko trzy fandery 120mm, skręcone do minimum, z wyłączającym się HDD i systemem na SSD przeglądanie netu odbywa się w kompletnej ciszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borowik - właśnie w tym jest różnica: głośność. Najlepszy tower ledwo (przy wentylatorach na max) dojdzie do takiej wydajności, jak WC skręcone na minimum.

 

A co do Twojego układu, to boję się spytać, jak bloki wyglądają po 6-ciu latach. :) Ja, nawet jak nalałem na pół roku demineralkę, to miałem potem matowe węże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy czym wydajność jest kryterium mocno przewartościowanym. Tak, wiem, jest wyższa na LC, można tego dowieść pomiarami.

Co mi jednak z tej wydajności, skoro procesora nie podkręcę wyżej na LC (100MHz więcej nie jest warte pchania się w LC), aby mogło być cicho na LC, trzeba za sama pompę dać tyle ile kosztuje tower AC. Dobry tower z jednym czy dwoma wentylatorami 14cm będzie przy obecnych procesorach cichy, wentylatory będą mogły pracować na minimalnych obrotach.

Jeszcze przy i7 pierwszej generacji LC miało jakiś tam sens. Procesor miał potencjał OC i grzał się po wysokim OC niemiłosiernie.

Przy procesorach z niskim TPD a takim jest PII x2, budżetowe WC na cpu jest pozbawione sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie właśnie, jak na złość, załało płytę główną. Pękł mi adapter bitspowera (akrylowa kostka z 3-ma gwintami). Siedziałem sobie przy kompie, gdy nagle stwierdziłem, że mam skarpetę mokrą. 8O Jak tylko zobaczyłem niebieską plamę na podłodze, natychmiast wyłączyłem kompa, odłączyłem od niego wszystko i zaniosłem do łazienki w celu czyszczenia. Teraz muszę go zostawić do wysuszenia na kilka dni. Najbardziej obawiam się o to, że mi z czasem zaczną styki na mobo korodować. A jutro będą reklamacje.

 

Tak więc do autora - zastanów się, czy masz ochotę się bawić w takie rzeczy.

 

A do wszystkich: NIE KUPOWAĆ AKRYLOWYCH ADAPTERÓW BITSPOWERA!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na sprzedaż pare elementów LC

 

http://forum.purepc.pl/topic/346188-pare-czesci-lc/?do=findComment&comment=3728808 cena to kwestia dogadania...

 

LC to nietaka prosta sprawa [nadziałem się na to sam i przez brak czasu/ możliwości [narzędzi] a z rosnącą wiedzą i nowymi pomysłami jak co bym zrobił i pieniędzy]

 

Poprostu zrezygnowałem z planów LC, może kiedyś do nich wrócę... w odległej przyszłości pewnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o chłodnicy samochodowej? Ma dużą powierzchnię oddawania ciepła i jest w miarę tania.

 

Wskazane aby była miedziana/mosiężna. Nie łatwo taką trafić.

Dochodzi koszt odkamienienia, adapterów węży (średnica), adapterów do mocowania wentylatorów. W sumie nie wychodzi tak tanio. Nie masz narzędzi ani umiejętności aby się bawi w akie coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodnicę zamierzałem kupić nową ,cena 55zł+KW i raczej nie jest z mosiądzu ani miedzi. http://allegro.pl/ch...2456230959.html lub http://allegro.pl/da...2404882777.html

Co do wentylowania jej to mam już mój domowy wiatraczek.

Reszta to jak już pewnie wszyscy zauważyli to nie posiadam umiejętności ani nażędzi... za to mam dużo zapału i mnóstwo wolnego czasu więc się jeszcze nie poddaje.

Zastanawiam się teraz skąd wziąć taki adapter albo inaczej jak go wykonać? (oczywiście już przekopuje Internet ale chyba zostawię to sobie na jutro)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WC wymaga pewnej wiedzy podstawowej - jak chcesz pakować aluminiową chłodnicę i łączyć ją w układzie z miedzią to znaczy, że tej wiedzy brak. Poczytaj np. o czymś takim, jak korozja elektrolityczna i galwaniczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj na luz z chłodnicą samochodową, takie chłodnice mają gęsto usiane blaszki i musisz mieć ogromny podmuch powietrze żeby odebrać z nich ciepło.

 

Już lepiej nagrzewnice sobie kup.

 

A to ciekawe bo moja jest rzadsza niż chłodnice EK, które mam w kompie a nagrzewnica wręcz przeciwnie ;)

Dołączona grafika

 

Nie generalizuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że nie masz wiedzy ani możliwości do hydrauliki, więc odpuść sobie kombinacje z adaptacją części samochodowych do kompa.

Dołóż trochę grosza i kup np. http://allegro.pl/chlodnica-magicool-slim-240-nowa-wroclaw-i2467533217.html będzie pewniej, szybciej w sumie wyjdzie pewnie nawet taniej. Możesz dać ogłoszenie w giełdzie może ktoś będzie miał jakieś rozsądne graty do WC na zbyciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale drodzy forumowicze ,wiedzę mogę zdobyć a możliwości ciągle się zwiększają.

Czytałem trochę i nadal czytam o pomyśle z chłodnicą. Wiem ,że w połączeniu z miedzianymi elementami układu to nie najlepszy pomysł ale ogranicza mnie budżet a zależy mi też na wydajności. Zastanawiam się czy użycie jakiegoś środku antykorozyjnego nie załatwiło by sprawy? Co do przepływu wody przez chłodnicę ,to gdzieś wyczytałem ,że wbrew pozorom nie stawia aż tak ogromnych oporów jednak to nadal temat do dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja czuje ze to sie skonczy zalaniem kompa :) Napisales ze praktycznie nie masz narzedzi, wiec podejrzewam ze malo majsterkujesz. Wyczytana wiedza to nie wszystko. Chlodnicy samochodowej dobrze nie zaadoptujesz (no chyba ze poxilinowa fuszera cie zadowoli) bo maja plastikowe zbiorniczki razem z kroccami (odpada dolutowanie szybkozlaczek). Poza tym daje sobie glowe uciac ze 80% powierzchni chlodnicy bedzie nie wykorzystane. Slaba pomka/cisnienie sprawi ze woda wybierze sobie najwygodniejsza droge a reszta bedzie robila za dodatkowa pojemnosc cieplna. Co innego gdyby przeplyw przez chlodnice byl "wezykowy", tak jak w tym skraplaczu:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...