Skocz do zawartości
Rellik

Cichy/chłodny dylemat (CPU i GPU)

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Panowie,

przyszedł czas na wymianę podzespołów. Trafiłem jednak na dwa dylematy - jeden błahy, drugi poważny.

 

Błahy - wybór CPU. Rozważam Intel Core i5-3450 czy i5-2500K? Kładę nacisk nie na kręcenie, ale niskie temperatury i nie wiem który lepiej wpasuje się w takie ramy.

Poważny - GPU. Miałem już w budzie zarówno produkty Nvidia i ATI. Ostatnio ASUS 6770, przedtem Gainward GTX9800+ i niestety muszę stwierdzić że ten Asus jest jednym wielkim grzejnikiem i pracuje głośniej niż stary GTX.

Bardzo zależy mi na ciszy i niskich temperaturach, więc chyba ominę szerokim łukiem Asus HD7770-DC-1GD5-V2. Uprzemie proszę, doradźcie mi w tym względzie! Wspomóżcie - linkami, testami, doświadczeniem, czymkolwiek!...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie robisz OC to I5-3450 powinien być trochę lepszy na stock w kwestii temperatur - 22 nm robi swoje , z drugiej strony może dać o sobie znać kiepska pasta pod IHS-em tego procka .

 

Co do HD6770 - jakim cudem karta była cieplejsza niż 9800GTX+ ? , przecież jest wykonana w mniejszym procesie technologicznym , do tego ma o jakieś 30W mniejszy pobór prądu niż GTX - może to jakaś spartolona wersja albo coś nie tak z chłodzeniem miałeś .

 

Asus w wersji Glaciator faktycznie był głośny , szczególnie po jakimś czasie , chłodzenie też nie najlepsze - GPU było tylko chłodzone aktywnie , reszta karty już .

 

Asus DirectCU / DCII to już sporo lepsze chłodzenie i też cichsze , choć ponoć w HD7xxx im nie wyszło .

 

Ale jak nie chcesz Asusa to rozglądaj się za MSI z chłodzeniem Cyclone lub droższym TwinForce , Gigabyte WindForce czy jakaś karta od XFX .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drugiej strony może dać o sobie znać kiepska pasta pod IHS-em tego procka

 

Pastę już mam nie stokową, radiator też :)

 

Ken dziękuję za propozycje, poszperałem, porównałem, chyba zdecyduje się na 7770 od MSI (podobno cichsza od XFX

 

EDIT:

Tak z innej beczki.

Jeżeli wybrał bym mobo msi z77a g4 to istaniała by możliwość przełączenia się w trakcie pracy z GPU na PCIe, na to wbudowane w CPU? Pytam bo nie jestem w stanie znaleźć takich informacji...

Edytowane przez Rellik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że nie :) coś takiego tylko w laptopach (aczkolwiek i tam to [ciach!]ianie działa)

 

no ale nawet jakby się dało to jaki sens - 7770 w 2D bierze 10W ...

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pastę już mam nie stokową, radiator też :)

 

Problem w tym, że pasta jest pod IHS-em procesora, a tej już raczej nie wymienisz. Wcześniej Intel stosował lutowanie IHS-a z rdzeniem, w Ivy Bridge przerzucili się na stosowanie zwykłej pasty termoprzewodzącej, co pogarsza temperatury procesora po OC. Pasta termoprzewodząca stosowana w celu wypełnienia szczelinek między podstawką radiatora a procesorem to zupełnie inna bajka.

Edytowane przez BlackMachine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...