Skocz do zawartości
Hadi0615

Rozszerzenie sieci w domu, podłączenie dwóch routerów kablem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym rozszerzyć zasięg sieci w domu tylko nie do końca wiem jak to zrobić. Szukając w Internecie znalazłem wiele artykułów, lecz każdy wnosił coś innego i niestety trochę się pogubiłem, dlatego proszę Was o pomoc. Opisze jak wygląda dotychczasowa sytuacja. Otóż mam Internet dostarczany droga radiową. Od anteny kablem jest podłączony do portu WAN routera. Router, jaki posiadam to TP-Link WR340G. Router ten znajduje się na drugim piętrze domu, jako że ja mieszkam piętro niżej zasięg sieci wifi nie jest do końca zadowalający, dlatego chciałbym rozszerzyć tą sieć tak aby zasięg był jak najlepszy. W moim przypadku istnieje możliwość połączenia kablem dwóch routerów. Dlatego teraz rodzi się pytanie:

1. Jaki drugi router kupić?

2. Czy aktualny router umożliwia w ogóle wykonanie takiej czynności?

3. Jak to wszystko skonfigurować, aby to działało?.

Chce zaznaczyć, że router TP-linka rozsyła sygnał do wszystkich komputerów poprzez wifi (posiadam same laptopy), dlatego chcę aby drugi router też robił dokładnie to samo.

 

Mam nadzieję, że mi pomożecie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście mogłem tak zrobić. Lecz niestety zakupiłem Ovislink WL5460AP v2 którego polecał mi go ktoś z innego forum nt. sieci internetowych. Więc podłączyłem go z TP-linkiem i niestety internetu brak. Nie wiem jak to dokładnie skonfigurować aby działało. Ten ovislink działa w trybie AP. Może ktoś wie jak to prawidłowo ustawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę i taką konfigurację, ale wcześniej jak tak też próbowałem to Ovislink nie otrzymywał adresu IP. DHCP próbowałem każdego typu, raz włączone raz wyłączone i nie działało.

Teraz zrobiłem tak, że zamieniłem miejscami te urządzenia. Ovislinka ustawiłem w tryb AP+ router podłączyłem kabel od anteny dostał internet i podłączając się do niego wszystko smiga jak należy. Dla testu obok niego postawiłem TP-linka i oba urządzenia połączyłem kablem(który był dołączony do ovislinka) na TP-linku ustawiłem IP Lan'u zgodnie z adresem Lanu Ovislika. Wynik? Podłączając się po Wifi do Tp-linka internet smigał i z automatu dostawał adres od Ovislinka z jego puli DHCP.

I teraz pytanie czy kabel może być przyczyną tego że nie działa mi internet na TP-Linku? Skrętne mam wykonaną jako kabel prosty (wszystkie 8 pinów). Długość tego kabla to ok 20m. Natomiast kabla którego używałem do połączenia miał ok 1m lecz posiada połączone tylko 4 piny (1,2,3 i 6). I teraz nie wiem czy to może odgrywać jakąś rolę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącz Ovisilinka pod antenę.

Skonfiguruj Ovislinka tak, aby dawał net po wifi i po kablu.

 

TP-link:

Network > Lan - ustaw ip inne niż jest na Ovisilinku i będące poza pulą up przydzielanego przez Ovisilinka.

--- Advanced Settings --- > DHCP - DHCP Server: Disable.

Zapisz ustawienia.

Zepnij je LAN <=> LAN.

 

Powinno śmigać.

Pozostaje tylko skonfigurowanie wifi na TP-Linku, inny SSID, inny kanał niż na Ovisilinku. Wiadomo, że trzeba ustawić zabezpieczenia sieci wifi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ovislink podłączony pod antene daje internet po Wifi po lanie tak samo bo sprawdzałem podłączając kabel do portu lan w laptopie.

 

IP Ovislinka to 192.168.1.2 DHCP włączone. Pula DHCP od 192.168.1.100-192.168.1.200. Póki co brak zabezpieczeń.

 

IP TP-linka to 192.168.1.3 DHCP wyłączone. Brak zabezpieczeń.

 

SSID każdy ma inne, tak samo kanał nadawania.

 

Dodam jeszcze tak, że dioda Lan na TP-linku miga bardzo intensywnie, lecz internetu brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łączysz je LAN <=> LAN ?

Jak na końcu tego kabla 20m podepniesz komp, internet jest?

Przy ww konfiguracji, po podłączeniu kablem do Ovisilinka internet jest? Po podłączeniu kablem do TP-linka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łączysz je LAN LAN ?

Jak na końcu tego kabla 20m podepniesz komp, internet jest?

Przy ww konfiguracji, po podłączeniu kablem do Ovisilinka internet jest? Po podłączeniu kablem do TP-linka?

Tak podłączam oba urządzenia portami lan.

 

Gdy odlacze kabel od TP-Linka i podlacze go bezpośrednio do kompa to internet działa od razu.

 

W przypadku połączenia ovislinka z TP-Linkiem i od niego kablem do kompa nie sprawdzałem czy wtedy jest internet.

 

Czy możliwe, że jest źle zarobiony kabel? Chodź trochę zastanawiajace że internet mam gdy podlacze bezpośrednio tym kablem do ovislinka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze w w/w konfiguracji kabel wchodzący do Tp-Linka powinien być wpięty w port WAN a nie LAN. A DHCP imho może być włączone.

 

Takie coś będzie działać. Nie będą się jednak widziały po lanie komputery podłączone do różnych routerów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok poradziłem sobie z problemem, który jak się okazało tkwił w złym wykonaniu kabla.

 

Klaus wszystkie Twoje porady są pomocne, dzięki za nie, wiedziałem o nich wcześniej lecz ciągle wszystko nie działało, a okazało się że to najmniej prawdopodobna rzecz - kabel.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No można natracić nerwów. Kabel do tego działał, z tego co pisałeś Router <=> Komputer, nie działał Router <=> Router, złośliwiec.

 

Tydzień na tym myślałem co jest nie tak. Dla mnie oczywiste jest że jeżeli w jednej końcówce są takie same kolory jak w drugiej to powinno działać, A okazuje się, że jednak kolory w tej skrętce odgrywają rolę. Jak dla mnie dziwne. Widocznie urządzenie jest w jakiś sposób "mądre".

 

Gdy zamieniłem routery i ten ovislink był podpięty pod internet i z jego portu lan podłaczony kablem pod komputer dawał mu internet nie pomyślałbym, że to wina kabla. Teraz wszystko gra. Tylko czasami pojawiają się czasowe zwiechy, jakby brak internetu. Nie wiem co może to powodować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Odkopie temacik.

Mam HG658c (vodafone Fiber modem/router) i od niego plynie net. w moim i sasiada domu - wszytko dziala git.

Aby rozladowac HG658c kupilem drugi router W-Net300M i jego zadaniem jest dostarczenie netu do saisada.(Wifi)

FIber router = R1 ; Wnet router = R2.

Nic nie zmieniac w R1 wsadzilem kabel w port LAN i podlaczylem do portu WAN w R2 (uprzednio konfigurujac:

  • WAN - static IP z puli adresow R1 lecz z poza DHCP R1.
  • LAN - Z DHCP server ON ustawiony na inna pule adresow niz R1.

Netu nie bylo na R2. Potem wylaczylem DHCP - nic nie dalo.

Prezlaczylem kabel z z WAN R2 na Jeden z portow LAN. - Net wrocil i adresy zostaly przydzilane z R1.

Wlaczylem DHCP na R2 i :

  • Ludzie podlaczeni do R2 dostaja adresy z R1 a z R1 dostaja z R2.
  • R1 widzi wszystkie uzradzenia nawet te z IP z puli R2.

Dodam iz w R2 zmienielm potem LAN na inna podmaske 192.168.2.xxx by moze pozbyc sie tego problemu - wynik, netu brak na R2. wiec znowu ustawilem 192.168.1.xxx

Podobna konfiguracje mam juz w domu w salonie ale AP Black laczy sie poprzez WIFi z R1 i daje swoim urzadzenoim adresy z subnet 192.168.1.xx (2-6) i wszystko gra od 3 lat.

 

Adresy ktore urzywam:

  • R1 - 192.168.1.xxx (DHCP 2-15)
  • R2 - 192.168.1.xxx (DHCP 150-170)
  • R3 (AP BLACK) - 192.168.0.xxx (DHCP 2-8)

 

Pytanie:

Jak mam poprawnie podlaczyc te dwa routery kablem by:

  • odciazyc R1
  • By R2 zajmowal sie siecia sasiada
  • By wszyscy mieli internet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale wtedy jaki sens jest dawar ten R2 skoro wszytko bedzie "zalatwiane" na R1.

Chodzi by R1 komunikowal sie z R2 by zapytania od sasiada szly do R2 a z R2 do R1.

Glownie chodzi by  rozladowac ruch i by saisad mial oddzielne SSID - W tym rozwiazaniu R1 znow ma 25 userow (bez znaczenia ze lacza sie przy innym SSID)

 

DOdam iz w trybie WISP + Repater wszystko smiga jak powinno  - moge nawet dac inny subnet na R2 dla saisada (np. LAN 192.168.5.xxx).

 

Czy na podstawie twojego rozwiazania ruch bedzie rozladowany? (niesprawdzalem tego ustawienia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zmieniac w R1 wsadzilem kabel w port LAN i podlaczylem do portu WAN w R2 (uprzednio konfigurujac:

  • WAN - static IP z puli adresow R1 lecz z poza DHCP R1.
  • LAN - Z DHCP server ON ustawiony na inna pule adresow niz R1.
Netu nie bylo na R2. Potem wylaczylem DHCP - nic nie dalo.

 

 

Co to znaczy inna pula adresów? Jak łączysz WANem to na R2 ma być inna sieć. Nie inna pula adresów tylko inna sieć. np. 192.168.1.x na R1 i 192.168.2.x albo nawet lepiej: 192.168.1.x i 10.0.0.x (nie pomieszają Ci się), i  zwróć uwagę na maski. I wtedy masz taką drabinkę. R1 jest bramą dla R2 (pewnie dlatego nie masz neta). Oczywiście każdy router ma włączone wszystkie usługi w sensie DNS, DHCP...

 

 

Prezlaczylem kabel z z WAN R2 na Jeden z portow LAN. - Net wrocil i adresy zostaly przydzilane z R1.

 

Wlaczylem DHCP na R2 i :

 

Ludzie podlaczeni do R2 dostaja adresy z R1 a z R1 dostaja z R2.

R1 widzi wszystkie uzradzenia nawet te z IP z puli R2.

 

Dodam iz w R2 zmienielm potem LAN na inna podmaske 192.168.2.xxx by moze pozbyc sie tego problemu - wynik, netu brak na R2. wiec znowu ustawilem 192.168.1.xxx

 

Podobna konfiguracje mam juz w domu w salonie ale AP Black laczy sie poprzez WIFi z R1 i daje swoim urzadzenoim adresy z subnet 192.168.1.xx (2-6) i wszystko gra od 3 lat.

LAN<->LAN nie możesz ustawić innej sieci na R2 bo nie będziesz miał neta. Po LAN musisz wyłączyć wszystkie usługi na R2, bo wtedy on jest tylko "przedłużeniem" R1.

 

 

Adresy ktore urzywam:

 

R1 - 192.168.1.xxx (DHCP 2-15)

R2 - 192.168.1.xxx (DHCP 150-170)

R3 (AP BLACK) - 192.168.0.xxx (DHCP 2- [ 8)]

Po co dwa DHCP na jednej sieci? Zostaw jeden i najwyżej ustaw dwa "scope". Jak to sieć domowa to raczej jeden DHCP poradzi sobie z przydzielaniem adresów...

 

 

Jak mam poprawnie podlaczyc te dwa routery kablem by:

odciazyc R1

By R2 zajmowal sie siecia sasiada

By wszyscy mieli internet.

Co to znaczy "odciążyć"? Przecież tak czy siak będzie wszystko szło przez R1, tylko raz z NATowaniem a raz bezpośrednio. A DHCP czy DNS i tak wytrzymają domowy ruch. 20+ osób z palcem w D ;)

 

Prościej połączyć po LANie, ale wtedy masz jedną sieć i jakiekolwiek udostępnianie po sieci leci do wszystkich. Można się pobawić w budowanie dwóch sieci tylko zwróć uwagę która sieć dla której jest dostępowa, bo inaczej będzie problem z netem.

 

 

PS> sorry jak chaotycznie ale drugi raz to piszę bo mi sesję wywaliło i musiałem jeszcze raz....

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"LAN<->LAN nie możesz ustawić innej sieci na R2 bo nie będziesz miał neta. Po LAN musisz wyłączyć wszystkie usługi na R2, bo wtedy on jest tylko "przedłużeniem" R1."

 

I wszytko jasne. 

Wydaje mi sie ze ten chinczyk (R2) poprostu nie daje rady.

Tak jak piszesz LAN-LAN i Wlaczone wszelkie uslugi na R2 to smiga.

Tak jak pisalem - zmeniealem maski 192.168.x.xxx na rozne - czyli robilem subnety ale netu nie bylo (LAN-WAN)

Gdy podlaczam LAN-WAN i ustawiam maske podsieci na 192.168.2.xxx to juz sie wykoleja.

Kiedys jak mialem stara motorolle (B) na Tomato to bylo ok ale zmienilem na chinczyka (BGN) i ciapacze.

 

Dzieki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...