Skocz do zawartości
inżynier_7

komputer dla inżyniera

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebny mi komputer typowo inżynierski.

 

Kwota myślę do 4000 zł.

Będzie vat więc da się odrobinę w górę przesunąć cenę. Czy ktoś byłby w stanie zaproponować taki komp z cenami i modelem poszczególnych komponentów?

 

 

Wymagania:

 

*Rysowanie i obliczenia w najnowszej wersji Autodesk Inventor 2013

wymagana jest dobra karta graficzna ponieważ powyżej 1000 elementów

w rysunku komputer przestaje sobie radzić

 

*Obliczenia numeryczne w Ansys, Nastran, Abaqus

wymagany dobry procesor. Miło by było gdyby w końcu była możliwość

wykorzystania wielordzniowości do szybkich obliczeń.

w takim ansysie przy gęstej siatce, komp może liczyć kilka dni non stop.

 

*Jakiś monitor duży, panoramiczny, do pracy z tym komputerem

 

*ram raczej od 6 GB

 

*chyba windows7?

 

Bardzo proszę o pomoc znawców i może inżynierów, którzy mają za sobą taki zakup...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składałem swego czasu komputery pod Inventora i Ansysa, w skrócie - odpuść laptopa.

Mieliśmy stacje robocze HP (sztuka za grubo ponad 15k PLN) i nie dawały rady (źle dobrane komponenty, władowali tam 2 x 4 rdzeniowe Xenony każdy rdzeń 2GHz, 8GB RAMu, dyski talerzowe, jakieś słabe Quadro). To wszystko chodziło paskudnie. Ja złożyłem komp oparty na i7 2600, 16GB RAMu, 128GB SSD i Radeonie 6770. Wszystko zaczęło LATAĆ, bo:

- procesor jest wysokotaktowany (Inventor BARDZO RZADKO kiedy wykorzystuje wielowątkowość, więc ważne jest aby był stosunkowo wysoki zegar na pojedynczym rdzeniu)

- dysk SSD (większe modele inventora PASKUDNIE DŁUGO się wczytują, dlatego SSD)

- grafika nie musi być Quadro ani FireGL, starczy przeciętna dla graczy, modele przestały się ciąć przy obracaniu, powiększaniu etc.

 

I teraz końcówka - można kupić laptopa z i7, ssd, 16GB RAMu i dobrą kartą tylko, że on raczej nie będzie kosztował 4k PLN a jak puścisz liczenie na kilka dni to po prostu zabijesz tego laptopa raz dwa. Za 4k PLN to można złożyć taką stacjonarkę, że hej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składałem swego czasu komputery pod Inventora i Ansysa, w skrócie - odpuść laptopa.

Mieliśmy stacje robocze HP (sztuka za grubo ponad 15k PLN) i nie dawały rady (źle dobrane komponenty, władowali tam 2 x 4 rdzeniowe Xenony każdy rdzeń 2GHz, 8GB RAMu, dyski talerzowe, jakieś słabe Quadro). To wszystko chodziło paskudnie. Ja złożyłem komp oparty na i7 2600, 16GB RAMu, 128GB SSD i Radeonie 6770. Wszystko zaczęło LATAĆ, bo:

- procesor jest wysokotaktowany (Inventor BARDZO RZADKO kiedy wykorzystuje wielowątkowość, więc ważne jest aby był stosunkowo wysoki zegar na pojedynczym rdzeniu)

- dysk SSD (większe modele inventora PASKUDNIE DŁUGO się wczytują, dlatego SSD)

- grafika nie musi być Quadro ani FireGL, starczy przeciętna dla graczy, modele przestały się ciąć przy obracaniu, powiększaniu etc.

 

I teraz końcówka - można kupić laptopa z i7, ssd, 16GB RAMu i dobrą kartą tylko, że on raczej nie będzie kosztował 4k PLN a jak puścisz liczenie na kilka dni to po prostu zabijesz tego laptopa raz dwa. Za 4k PLN to można złożyć taką stacjonarkę, że hej.

 

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Chyba nie zostało to napisane-poszukuję konfiguracji pod właśnie komputer stacjonarny! Dziękuję za cenne wskazówki dotyczące wysokiego zegara i dysku SSD. Ale czy SSD 128 starczy? kilka dużych programów, system i nie ma dysku. Czy można mniej ważne programy instalować na drugim SATA?

 

Może mógłbyś podać jeszcze jakieś konfiguracje z konkretnymi modelami procka, płyty gł, ramu, grafiki zasilacza itd za te 4k?. Może coś z AMD? Czy tu już słabiej obliczeniowo?

 

Myślisz, że lepiej w stacjonarnych sklepach części ze złożeniem kupić czy internetowo części i dać komuś złożyć za konkretną opłatą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przykład taki:

 

http://www.pcprojekt...h5dAq83T5NVgg**

 

Core i7, 16GB RAM, HD7770 OC, SSD 128GB

 

wow dzięki za konkretne dane. Z racji tego, że to ma być na firmę da się odliczyć vat więc możemy patrzeć na cenę netto. Chociaż przy tej konfiguracji zostaje 900 na monitor co też cieszy:] Chyba, żeby wyższy procesor dać? Czy nie ma sensu w relacji do ceny?

 

Jakby AMD było warte uwagi to widziałbyś tu AMD. Części w sklepach internetowych wyjdą taniej.

BTW. Może Ivy Bridge?

 

Czemu nie to wyższa architektura, a jak wydajność do ceny i konkretny model?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie proporcje monitora Cię interesują (16:9, 16:10). Wydaje mi się, że do takich zastosowań lepszy będzie 16:10, a jak 16:10 i zostało na niego 900zł to -> http://allegro.pl/mo...2481222674.html

 

Edit:

Sprzedawca nie wystawia FV, to chyba w Twoim przypadku odpada ale i tak polecam poszukać takiego.

Edytowane przez piiwko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie Core i7 2600K 3.4GHz jest i7 3770 3.4GHz. Jeżeli procesor będzie dodatkowo podkręcany można dopłacić do i7 3770K 3.5GHz (odblokowany mnożnik = OC na poziomie 4.5GHz), różnica 140zł.

 

Chyba nie będę kombinować z podkręcaniem, nie za bardzo się znam. Ale jak podkręcony to lepsze chłodzenie musi być pewnie.

 

Może podpowiecie na jakie parametry patrzeć danej części jeśli chodzi o moje potrzeby? Spróbuję coś samemu poszukać. Mam na myśli, że w procku np wysoki zegar, w płycie no właśnie na co? Jak dobierać zasilanie do całości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W procesorze najważniejsza jest architektura, wydajność jednego rdzenia + ilość rdzeni. Płyta z mocną i chłodzoną sekcją zasilania. Pozostałe parametry płyty, np ilość portów sata 3, usb 3, slotów ram według uznania i potrzeb. Co do zasilania, to warto przejrzeć recenzje procesorów, konkretnie podstrony związane z poborem mocy. Najlepiej dobrać zasilacz, żeby pod obciążeniem pracował na 80% swojej mocy. Do takich przykładowych zestawów jak wcześniej wystarczyłoby około 450W na linii 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co mi się ubzdurało ale między wierszami wyczytałem, że chcesz laptopa Dołączona grafika

Ogólnie IMHO warto zainteresować się i5 3550 (wersja budżetowa) albo i7 3770 (wersja delux) - weź Ivy Bridge skoro nie podkręcasz, wydajność 10% wyższa od Sandy Bridge. Do tego jakąś płytę (niech Koledzy coś zaproponują), ja od siebie mogę polecić ASrocka Z77 Extreme4 (front USB3.0) lub P67 Pro3 B3, bo tylko z nimi miałem do czynienia i są moim zdaniem ok. RAM w zasadzie jakiś najtańszy 1333 (może 2x8GB? w późniejszym czasie można dołożyć następne 2x8GB). Dysk SSD proponuję Cruciala M4 bądź Samsunga 830 (w moich zestawach był Crucial M4). Na system (Win7 64bit) i Inventora+Ansysa 128 powinna starczyć (resztę mniej ważnych programów można przewalić na HDD), ew. można kupić 256GB jeśli budżet pozwoli. Karta max jaką bym wrzucił to 6770, więcej nie trzeba. Zasilacz może być OCZ ZS 550W.

 

ps. Ansys skorzysta z HT w i7, Inventor nie, więc może warto wziąć tańszego i5.

Edytowane przez elomelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i wskazówki. Spróbuję coś skonfigurować na własną rękę i poproszę o sprawdzenie. pozdrawiam

 

Nie wiem co mi się ubzdurało ale między wierszami wyczytałem, że chcesz laptopa Dołączona grafika

Ogólnie IMHO warto zainteresować się i5 3550 (wersja budżetowa) albo i7 3770 (wersja delux) - weź Ivy Bridge skoro nie podkręcasz, wydajność 10% wyższa od Sandy Bridge. Do tego jakąś płytę (niech Koledzy coś zaproponują), ja od siebie mogę polecić ASrocka Z77 Extreme4 (front USB3.0) lub P67 Pro3 B3, bo tylko z nimi miałem do czynienia i są moim zdaniem ok. RAM w zasadzie jakiś najtańszy 1333 (może 2x8GB? w późniejszym czasie można dołożyć następne 2x8GB). Dysk SSD proponuję Cruciala M4 bądź Samsunga 830 (w moich zestawach był Crucial M4). Na system (Win7 64bit) i Inventora+Ansysa 128 powinna starczyć (resztę mniej ważnych programów można przewalić na HDD), ew. można kupić 256GB jeśli budżet pozwoli. Karta max jaką bym wrzucił to 6770, więcej nie trzeba. Zasilacz może być OCZ ZS 550W.

 

ps. Ansys skorzysta z HT w i7, Inventor nie, więc może warto wziąć tańszego i5.

 

I jeszcze jedna rzecz czy lepiej brać RAM 2x8 czy 4x4 ma to przełożenie na szybkość i wydajność. Bo chyba taniej będzie 4x4 zakładając że płyta ma wymaganą ilość slotów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...