Skocz do zawartości
Bjeń

Pomoc w wyborze podzespołów - MoBo + procek + RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Czas zamienić mojego Abita Ab9 z E6420 na coś nowszego. Nie chciałbym wydawać zbyt dużo, fajnie jakbym zamknął się w 1500 zł. Co chciałbym kupić:

 

1) płyta główna - chodzi mi głównie o to, żeby trzymała temperaturę i była prosta w eksploatacji - tzn. żeby bios łatwo się upgradował (z poziomu windowsa najlepiej albo softu dostarczonego przez producenta). Zapewne nie ma teraz innego niż inwestowanie np. w podstawke 1155, dlatego tutaj szukam rozsądnej płyty. Czytałem, że ostatnio bardzo chwalone i cenione są ASRocki, tylko ja niestety nie mam do niej zaufania, kiedyś miałem i nie chwalę sobie. Wiem, że to było x lat temu, ale jakieś takie wrażenie pozostało, dlatego prośba o pomoc w wyborze coś pomiędzy np. Asus, Gigabyte. Nie zależy mi na zbytnim podkręcaniu - więc płyta nie musi być demonem OC, choć nieukrywam , że w przyszłości chciałbym mieć do tego dostęp, a co najwazniejsze - żeby konfiguracja była dość łatwa.

 

2) procesor - pytam Was, bo pewnie jesteście oblatani i na czasie. Jak duża różnica jest pomiędzy i3 a i5 ? Warto przepłacać i kupić i5? Czy do codziennego użytkowania, grania w najnowsze tytuły i programowania wystarczy i3? Czy lepiej dołożyć do i5? Jeśli tak, to na jakie modele lepiej się przyjrzeć.

 

3) Czy przy kupnie procesora dokupić do niego chłodzenie? Czy to dostarczone w boxie przez producenta w zupełności wystarczy ?

 

4) RAM - tu tez zwracam się do was z pytaniem. Teraz zapewne muszę kupić DDR3, ale jaka różnica w wydajności jest pomiędzy 1x8GB a 2x4GB ? RAM w kupnie to chyba prosta sprawa, dlatego prosze o doradzenie czy kupić jedną kość, czy dual.

 

5) Zapewne do powyższego zestawu należy kupić nowy zasilacz. 480W wystarczy ? Czy poszukać czegoś większego?

 

Posiadam kartę graficzną Radka XFX HD5770 - narazie spełnia moje wymagania, więc grafika zostanie.

 

Z góry dzięki za pomoc i rozwianie wątpliwości !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie patrzec wspomniales o oc, w przeciwnym wypadku zaproponowalbym i5 3450+plyte na B75, a tak:

i5 2500k 899zl

AsRock P67 PRO3 (B3) 339zl (Czas juz chyba zapomniec o zlej renomie AsRocka sprzed lat. Obecnie firma robi takie plytki, ze niektore rozwiazania od Asusa, czy Gigabytea moga jej pozazdroscic)

Corsair 1x8gb 198zl lub Goodram 2x4gb 160zl (Bez znaczenia - 8gb jak na obecna chwile jest przyszlosciowe, potem jak bedzie nawet 2x4 to mozna dolozyc 2x8...)

--------------------------

1400-1436zl

Chlodzenie Box na razie wystarczy. Jak zabraknie ci mocy przy wymianie karty graficznej - zmienisz chlodzenie i podkrecisz procka.

Zasilacz powinien wystarczyc, sprzet bierze bardzo malo papu. Podaj jeszcze model, to sie sprawdzi na przyszlosc...

 

A tutaj sobie zerknij roznice i3 a i5 przy radku 7970 http://www.tomshardw...ark,3120-3.html

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam to rozwiązanie 2500K + Asrock P67 Pro3. Tutaj jest trochę tańszy CPU http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__2/id_produktu__5027/__Procesory_Intel_Sandy_Core_i5_2500K_QuadCore_64_Bit_3_3GHz_Lga1155_BOX/.

Jeśli będziesz chciał podkręcać to chłodzenie niestety obowiązkowe.

Wersja econo:

Thermalright True Spirit http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__3/id_produktu__4927/__Ch_odzenie_Procesora_Thermalright_True_Spirit_120mm/

Wersja hard:

Thermalright HR-02 Macho rev.2

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__3/id_produktu__4793/__Ch_odzenie_Procesora_Thermalright_HR_02_Macho_rev_2/

 

Zasilacz, jeśli dobrej firmy, wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i3 powinien Ci na tą chwilę spokojnie wystarczyć ale jak możesz sobie pozwolić na i5 to go bierz, będzie na przyszłość. Proponuję rozważyć takie zestawy:

1. Bez OC:

- i3-2120 + MSI B75A-G43

- i5-3450 + MSI B75A-G43

2. Do OC:

- i5-2500K + AsRock P67 Pro3 (B3)

- i5-3570K + MSI B77A-G43 (lub nieco droższa B77A-G45)

 

Chłodzenie - tak jak wspomnieli koledzy, bez OC może być BOXowe, do OC konieczna wymiana.

RAM - najlepiej z napięciem 1,5V np. Good Ram DDR3 1333 lub (jeśli chcesz z radiatorami) Corsair XMS3 DDR3 1333. W zasadzie to wszystko jedno czy weźmiesz 2x4GB czy 1x8GB, patrzeć trzeba tylko na ilość zajętych slotów ale nawet przy dwóch kościach 4GB będziesz mógl potem jeszcze w razie potrzeby dołożyć do 24GB, a wątpie aby taka potrzeba była.

Edytowane przez piiwko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Chiefteca 5-letniego, 450W. Jakby nie patrzeć, chciałbym odświeżyć sprzęt, dlatego także kupno nowego zasilacza wchodzi w grę.

 

Wiem, że to nie ten temat.. ale jak już tu piszę. Posiadam obudowę Chiefteca. Jest ona z tych dużych (wielkich i ciężkich). Jak to jest z przepływem powietrza ? Chłodniej jest w mniejszych czy większych obudowach? W tej dużej mam radiator Pentagram Karrakorum z wiatrakiem 12, podobny wiatrak 12 mam na tylniej obudowie. Czy to wystarczy aby była dobra wydajność termiczna w dużej obudowie? Czy także pomyśleć o wymianie obudowy na mniejszą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jakby bylo cos jeszcze z przodu, co by zaciagalo chlodne powietrze do obudowy, oczywiscie wskazany jest filtr przeciwkurzowy.

Ja bym wymienil na cos nowszego, moze nawet z USB 3.0 na przodzie (jesli dana plyta pozwala wyprowadzic)

Odnosnie zasilacza to moze cos z zestawow np. XFX Core 550W (z lekkim zapasem na przyszla wymiane karty graf. jakby zaszla ochota)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodniej jest w obudowach z dobrą wentylacją Dołączona grafika Ten chieftec nie ma miejsca na wentylator z przodu? Ogólnie to dobra obudowa i można spokojnie w nią pakować nowy zestaw. Odnośnie zasilacza to trzeba by sprawdzic ile ma na linii 12v, podejrzewam, że też może zostać. Jak chcesz nowy to od siebie mogę zaproponować BeQuiet BN181 (530W).

 

Jak przyjdzie do zamawiania zestawu to odradzam morele.net. Zestaw zamawiałem w saturion.pl, cooling.pl, domsary.bitstore.pl i morele.net, tylko morele nie może poradzić sobie z wysyłką w terminie mimo, że wszystkie komponenty mają na stanie bo dzwoniłem żeby sie dowiedzieć.

Edytowane przez piiwko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to wszystko jedno czy weźmiesz 2x4GB czy 1x8GB

 

Nie powiedziałbym. Technologia dual-channel jest stosowana do wydajniejszej obsługi pamięci RAM. Polega na podwojeniu przepustowości przesyłu danych pomiędzy kontrolerem pamięci, a pamięcią RAM. Wykorzystuje dwa 64-bitowe kanały, co razem daje magistralę o szerokości 128 bitów dla przesyłu danych pomiędzy pamięcią RAM a kontrolerem pamięci. źródło - Wikipedia

Jeśli nie będziesz mocno kręcił procka i nie potrzebujesz super wydajnej grafiki to Twój zasilacz spokojnie starczy jeszcze na jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałbym. Technologia dual-channel jest stosowana do wydajniejszej obsługi pamięci RAM. Polega na podwojeniu przepustowości przesyłu danych pomiędzy kontrolerem pamięci, a pamięcią RAM. Wykorzystuje dwa 64-bitowe kanały, co razem daje magistralę o szerokości 128 bitów dla przesyłu danych pomiędzy pamięcią RAM a kontrolerem pamięci. źródło - Wikipedia

 

Poczytaj sobie jeszcze jakie korzyści z duala są w praktyce a nie w teorii z wikipedii Dołączona grafika

Skąd wiesz, że zasilacz wystarczy skoro nie wiesz jaki to model i jak silny jest na 12v?

Edytowane przez piiwko
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie jeszcze jakie korzyści z duala są w praktyce a nie w teorii z wikipedii Dołączona grafika

Skąd wiesz, że zasilacz wystarczy skoro nie wiesz jaki to model i jak silny jest na 12v?

 

W praktyce jest o klka porcent szybszy komp np. http://www.tomshardware.com/reviews/PARALLEL-PROCESSING,1705-11.html Więc jakaś różnica jest, co nie znaczy, że jakaś ogromna. No i w zastosowaniach gdzie potrzebna jest duża przepustowość ramu przyspieszenie jest już odczuwalne.

Zasilacz to 5-letni chieftec 450W: to prawie taki jak mój (jak nie taki sam), a mój to najtańsza wersja, więc gorszego nie ma. U mnie są 2 linie 12v - 168W i 180W więc do oc styka i nawet na ciut mocniejszą grafikę, jakby się kolega kiedyś zdecydował.

Edytowane przez Leon166

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety strona którą podałeś nie istnieje, więc nie wiem do czego była.

 

dla sandy bridge różnica nie przekracza 1% - więc właściwie błąd pomiarowy. To samo tyczy się częstotliwości pracy.

Oczywiście wszystko w syntetykach - w normalnych aplikacjach są to setne części % ...

 

co do zasilacza - jak ten co twój to wedle testu szło z niego wyciągnąć 380W na 12V

Dołączona grafika

 

aczkolwiek tych modeli było kilka, CTG etc. które już były na poziomie noname.

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz powinien działać:

www.tomshardware.com/reviews/PARALLEL-PROCESSING,1705-11.html

Test ma parę ładnych lat i jest na ddr2, więc może i koledzy wyżej mają rację.

Przede wszystkim mam na myśli aplikacje, które wykorzystują dużą przepustowość pamięci, bo dual w codziennym użytkowaniu nie jest "widoczny".

W końcu dc nie jest tylko "chwytem marketingowym", działa tak samo jak w kartach graf. szersza szyna pamięci = większa wydajność.

Edytowane przez Leon166

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dc jest zdecydowanie chwytem marketingowym od samego początku - na każdej możliwej broszurce gwarantował od 50% do 2x wzrost wydajności :) - w praktyce było tak jak np. w podanych przez ciebie testach - przy ~100fps starata 2-3fps to jest margines błędu. Przy 40fps - czyli mniej więcej tyle ile osiąga się obecnie przy mid-endowych zestawach będzie to w porywach 1fps ... dla takiego "powerupa" nie warto blokowac sobie możliwości rozbudowy ramu ...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...