Skocz do zawartości
NBS

Fractal design integra - problem z chłodzeniem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnio zauważyłem, że w obudowie co jakiś czas jakiś wentylator zaczyna o coś ocierać. Za każdym razem od razu wyłączałem komputer i po ponownym włączeniu problem ustępował.

Na początku myślałem, że to procesor, ale jak już zaczęło mocno o coś uderzać, to po otwarciu budy zauważyłem, że hałas dochodzi z zasilacza.

Przechodząc do sedna:

Po odkręceniu zasilacza przez kratkę od razu zobaczyłem, że wentylator krzywo siedzi. Okazało się, że wszystkie 3 zaczepy trzymające go w poziomie są połamane.

Dołączona grafika

Zasilacz jest jeszcze co prawda na gwarancji, ale obawiam się, że może zostać nie uznana, mimo że zaczepy ułamały się pewnie wskutek wady fabrycznej albo awarii wentylatora, bo mechaniczne uszkodzenie wykluczam.

Zresztą nie mam zastępczego komputera, a to by pewnie potrwało sporo czasu.

 

W związku z tym pojawia się pytanie, co radzicie z tym zrobić?

Doraźnie pewnie postaram się to skleić, ale nie sądzę, żeby to rozwiązanie długo wytrzymało, nawet jeśli wiatrak okaże się sprawny.

Myślałem nad wymianą wentylatora, ale z tego co widziałem jest on "sterowany termicznie". Czy mogę go w związku z tym wymienić na jakiś dowolny 12v 120mm.

Jeżeli tak, to zrobić to po prostu przez obcięcie starego i dolutowanie do jego przewodu nowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dość popularny wentylator Yate Loon D12SM-12.

W Polsce go cięzko dostać, ale za granicą jest ich pełno.

http://www.petrastec...alod1cafa1.html

Sterowanie termiczne mieści się w zasilaczu, nie wentylatorze. Od wentyla wychodzą 2 kable, więc nawet nie ma monitoringu obrotów.

Wstaw jakikolwiek cichy wentylator co ma podobne parametry lub oddaj zasilacz na gwarancję.

Edytowane przez Arroyo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dość popularny wentylator Yate Loon D12SM-12.

W Polsce go cięzko dostać, ale za granicą jest ich pełno.

http://www.petrastec...alod1cafa1.html

Sterowanie termiczne mieści się w zasilaczu, nie wentylatorze. Od wentyla wychodzą 2 kable, więc nawet nie ma monitoringu obrotów.

Wstaw jakikolwiek cichy wentylator co ma podobne parametry lub oddaj zasilacz na gwarancję.

 

Dzięki za odpowiedź.

Ciągle się zastanawiam nad wysłaniem go na gwarancję, bo uszkodzenie wygląda ewidentnie jak mechaniczne(wszystkie podpórki są połamane).

A jak mam stracić kilka tygodni i być zmuszonym do zapłaty za wysyłki i oględziny, to wolę wymienić ten cooler samemu. Tym bardziej, że nie widzę, żadnych plomb na obudowie, ani śrubkach.

Miał już ktoś może jakąś styczność z serwisem Fractal Design? Bo w internecie nie mogę znaleźć niczego na ten temat.

A i może ktoś otwierał już ten zasilacz i orientuje się, czy rzeczywiście nie ma plomb i czy wiatrak jest na wtyczce, czy trzeba lutować?

Edytowane przez NBS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy otweirajac zasialcz nie zarwales plomby gwarancyjnej?

Nie wiem czy wgl oplaca sie wysylac koszty wysylki beda zblizone do kosztow nowego wentylatora...

 

Nie otwierałem go jeszcze. Widzę stan wentylatora przez kratkę.

W każdym razie żadnej plomby tam nie widzę, ani na śrubkach, ani na obudowie.

Co do tego nowego wentylatora to doczytałem, że ten YateLoom D12SM-12 to dość specyficzny model i nie każdy będzie pracował przy tej samej specyfikacji, do tego tak jak pisał Arroyo nigdzie w Polsce nie mogę go znaleźć.

Może ktoś polecić jakiś w rozsądnej cenie, którym mógłbym go zastąpić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być ekonomicznie, to bierz:

SilentiumPC Mistral 120 - 21 dBA

 

Jak ma być cicho, to bierz:

Scythe Gentle Typhoon AP-15

 

Wydaje mi się jednak, że skoro w twoim zasilaczu wentylator był "mechanicznie wadliwy" to jest duża szansa, że przy jego montażu mechanicznie coś jeszcze jest wadliwe (coś źle zlutowane itd). Radziłbym jednak wysłać do serwisu, niech popatrzą. Nie wierze, że mogłeś to uszkodzić mechanicznie podczas normalnej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ NBS

Czy zasilacz/wentylator od początku tak pracował czy też dopiero po jakimś czasie się to zaczęło?

 

Po niecałym roku od zakupu. Tak jak pisałem, najpierw kilka razy po jakimś czasie od włączenia było słychać jakby o coś obijał, ale po wyłączeniu/uśpieniu na jakiś czas wracał do "zdrowia".

Po wykręceniu zasilacza z obudowy(pierwszy raz od zakupu) zobaczyłem to co zaznaczyłem na zdjęciu(które nie jest moje), czyli połamane podpórki znajdujące się pod łopatkami.

Edytowane przez NBS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...